Sayfa 989/1230 İlkİlk ... 48988993997998798898999099199910391089 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 7,905 - 7,912 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Borsada yabancı payı son 18 yılın dibinde yüzde 50 nin altında deniliyor, yabancılar çıkıyor, yerliler giriyor.Faizlerin bu denli düşük olduğu ortamda hükümetin de desteğiyle tonla yeni yerli yatırımcının katılımıyla bist hacim rekorları kırarken , bist 100 dışındaki pek çok hisse zirve rekorları tazeliyor, şu ortamda yükselişin sanal olmadığına inanmak çok güç, hükümete güveniyor ve ekonominin sağlam olduğuna inanıyorsanız yatırıma devam mantıklı gözükmekte, aksi düşüncede olası bir tepetaklak düşüşte zirveden hisselere giren çok sayıda küçük yatırımcının canı yanacak gibi düşünüyorum, fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim.

2. Bende tarım alanında ekme sorunu olmadığını, çok fazla boş arazi olmadığını düşünüyorum. Güneydoğu anadolunun bazı verimli topraklarında göç nedeniyle tarım düşmüş vaziyette. Ama bu sınırlı bölgelerde. Sorunların basında veraset ve plansız ekim var.

3. Abd hisse senetlerinde de korkunç balon var, sonuç olarak borsada para kazanmaya çalışıyoruz kazanan haklıdır. Çökerse bildim demek anlamsız, kazanıp çıkan daha başarılıdır bana göre. Hükûmet siyaset o şu bu hepsi borsa özelinde ikincil faktorlerdir kaldı ki dolar bazlı zaten hala çok düşük kalan bir borsamız var zamanlama yapan reel getiri elde etti xkanser alıp bekleyen elendi gitti. Xkanser nefis bir endeks bu arada teşekkürler tanımlama için.
     Alıntı Originally Posted by alosk Yazıyı Oku
    Borsada yabancı payı son 18 yılın dibinde yüzde 50 nin altında deniliyor, yabancılar çıkıyor, yerliler giriyor.Faizlerin bu denli düşük olduğu ortamda hükümetin de desteğiyle tonla yeni yerli yatırımcının katılımıyla bist hacim rekorları kırarken , bist 100 dışındaki pek çok hisse zirve rekorları tazeliyor, şu ortamda yükselişin sanal olmadığına inanmak çok güç, hükümete güveniyor ve ekonominin sağlam olduğuna inanıyorsanız yatırıma devam mantıklı gözükmekte, aksi düşüncede olası bir tepetaklak düşüşte zirveden hisselere giren çok sayıda küçük yatırımcının canı yanacak gibi düşünüyorum, fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Batı abd eksi de bist 120 bin

5.  Alıntı Originally Posted by umbamba Yazıyı Oku
    Ttrak ı bu mesajdan görünce araştırmak istedim.
    İlk okuduğum cümlelerden biri 2018 yılında sektördeki düşüşe rağmen, Ttrak ın karını ve pazar payını arttırdırması ile ilgiliydi. Sonra eskiye dönük diğer haberlere baktım biraz, hepsi çok olumlu. Her sene ileri gitmiş, her sene karını arttırmış gibi düşündüm.

Sonra haliyle dedim ki bu hisse her sene kendisini ikiye katlıyor o halde.
    Ttrak ın hisse fiyat geçmişine baktım bir de... Bakmaz olaydım. Abi borsadaki fiyatları ne belirliyor? Yüzde bilmem kaç büyüyen, hep daha fazla kar yapan bir şirketin hisse senedi değeri enflasyon kadar bile mi artmaz? Nasıl artmaz?
    Hisseyi satın alıp, (şirkete ortak olup) hiç fiyatına bakmadan sektörü ve şirketi takip eden biri zengin olduğunu düşünür...

Ayrıca tarımın öneminin her geçen gün artıp atmayacağını nasıl yorumlayabiliriz?
    İktidar, 'biz hiç tarımla uğraşmayalım, bütün gıdamızı dışarıdan alalım, tarıma yapacağımız yatırımı da x, y, z ye yapalım' diyemez mi? Hatta doğa koşulları çok önemli, tarıma yatırım riskli bir kumar bile diye düşünebilirler. Kar oranı düşük, depolama problem vs vs

Beslenme, gıda konusunda dışa bağımlı olmamak, istihdam (özellikle kırsal kesim istihdamı) jeopolitik olarak alternatif ürünler yetiştirip, ihracat yapmak vs. Bence bunlar çok önemli. Ama baktığımız zaman, Türkiye nin çok büyük bir bölümü kırsaldan kaçıyor, şehirleşiyor, üretmiyor. (köylerde eskiden her şeyi üretirlermiş, artık kimse uğraşmıyor, tarım alanları boş.)
    Tarıma olan ilgi haddinden fazla azaldığını düşündüğümüz için mi tarımda gelecek arıyoruz?

Ayrıca burada neyi ithal ettiğimize dair bir kaynak buldum, 'organik enerji içeceği' ne kadar veri var.
    https://www.tarimorman.gov.tr/Konula...at-Ve-Ihracati

Saygılar.

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Gerçek bir çiftci olarak bildiklerimi yazayım da insanlar bir nebze bilgi sahibi olsunlar.Bizim buralarda narenciye ve örtü altı sebzecilik yapılmaktadır.Biraz iç bölgelerde açık tarla bitkileri(ekin,mısır,susam,pamuk) tarımı yapılmaktadır.
    Sorunları sıralarsak:1-İşci sorunu;Tarımda çalışacak işci yok.Herşeyi kendin yapabiliyorsan ek,yoksa ekme.Suriyeliler geldiğinde millet bunları istemiyordu.Şimdi ise arıyoruz nereye kaybolduklarını araştırıyoruz.Durum o derece vahim.
    2-Sebzede plansız ekim.(sonuçda para kazanamamayı doğuruyor)
    3-Sebzede çaresiz hastalıklar.Boşa giden milli servet.(Para ve zaman).Ziraat Fakülteleri ne iş yapar ben çözemedim.Bilen varsa beri gelsin.Üretici ilaç bayilerinin deneme tahtası.Aynı hastalık 20- 30 senedir devam eder çözüm hak getire.
    4-Narenciye düne kadar kilosu 50 kurştu yerinde.Para etmesi için bir yerleri don yada dolu mahvedecek ki öbür tarafın portakalı para etsin.Burada üretici para kazanamıyor da tüketici ucuza
    mı yıyor.Hayır aradaki sülükler terlemeden ,üşümeden saltanat sürüyorlar.
    5-Pamukçiftcisi taban fiyat kurtarmadığı için pamuk ekmekden vaz geçiyor.Yerine mısır ekiyor belki kazanırım ümidiyle.
    6-Buğday şurada iki yıldır çiftçiye bir nebze kazandırıyor(Daha önce gübre borcunun faizini cebden ödüyordu o yüzden ekmiyordu)
    /-Devletin verdiği teşvikler burada şehre gidip gelmeye dolmuş parasını karşılamadığından kimse almaya gitmez.Giden varsa da nadir.O teşvikler Doğudaki birkaç köyü olan ağalar için tatmin edici olabilir.Kırda bayırda çok geniş tarlası olan varsa onlar içinde bir anlamı olabilir.Bıkmadan okuyan arkadaşlara teşekkür ederim.Sayfayı meşgul ettiğim içinde özür.

6.  Alıntı Originally Posted by baymetin Yazıyı Oku
    Gerçek bir çiftci olarak bildiklerimi yazayım da insanlar bir nebze bilgi sahibi olsunlar.Bizim buralarda narenciye ve örtü altı sebzecilik yapılmaktadır.Biraz iç bölgelerde açık tarla bitkileri(ekin,mısır,susam,pamuk) tarımı yapılmaktadır.
    Sorunları sıralarsak:1-İşci sorunu;Tarımda çalışacak işci yok.Herşeyi kendin yapabiliyorsan ek,yoksa ekme.Suriyeliler geldiğinde millet bunları istemiyordu.Şimdi ise arıyoruz nereye kaybolduklarını araştırıyoruz.Durum o derece vahim.
    2-Sebzede plansız ekim.(sonuçda para kazanamamayı doğuruyor)
    3-Sebzede çaresiz hastalıklar.Boşa giden milli servet.(Para ve zaman).Ziraat Fakülteleri ne iş yapar ben çözemedim.Bilen varsa beri gelsin.Üretici ilaç bayilerinin deneme tahtası.Aynı hastalık 20- 30 senedir devam eder çözüm hak getire.
    4-Narenciye düne kadar kilosu 50 kurştu yerinde.Para etmesi için bir yerleri don yada dolu mahvedecek ki öbür tarafın portakalı para etsin.Burada üretici para kazanamıyor da tüketici ucuza
    mı yıyor.Hayır aradaki sülükler terlemeden ,üşümeden saltanat sürüyorlar.
    5-Pamukçiftcisi taban fiyat kurtarmadığı için pamuk ekmekden vaz geçiyor.Yerine mısır ekiyor belki kazanırım ümidiyle.
    6-Buğday şurada iki yıldır çiftçiye bir nebze kazandırıyor(Daha önce gübre borcunun faizini cebden ödüyordu o yüzden ekmiyordu)
    /-Devletin verdiği teşvikler burada şehre gidip gelmeye dolmuş parasını karşılamadığından kimse almaya gitmez.Giden varsa da nadir.O teşvikler Doğudaki birkaç köyü olan ağalar için tatmin edici olabilir.Kırda bayırda çok geniş tarlası olan varsa onlar içinde bir anlamı olabilir.Bıkmadan okuyan arkadaşlara teşekkür ederim.Sayfayı meşgul ettiğim içinde özür.
    Sektörün içinde olan birinden duymak düzeldi, paylaşımınız için teşekkürler.

7. benimde naçizane fikrim, tarımın hiç bir zaman kazançlı bir sektör olmayacağı yönündedir. kooperatifleşme olmadan herkes istediği fiyattan malı tüccara verirse fiyatlar nasıl artabilir. otobüs biletinde pazarlık olmazken, takside açılış ücreti ve tarife değişmezken, tarım sektörünü hiç bir koruyucu sistem olmadan yıllarca halkımızın emeğinin sömürüldüğü bir mecra olmuştur. bu gidişle de böyle olmaya devam edecektir. takside, otobüste tarife nasıl belirleniyorsa, domatesde de, prasada da tarife belirlenmez ise bu sektör çalışanlarını perişan etmeye devam edecektir.

8.  Alıntı Originally Posted by Harita Yazıyı Oku
    Tarım konusunda düşündüklerinizi eksik ve hatalı bilgilerle oluşturduğunuzu, gerçeklerin sizin soylemlerinize neredeyse tamamen ters olduğunu düşünüyorum bende.

Köyden kaçmak, şehirleşmek falan eskidenmiş. Tarım alanlarının boş olduğu falan yok. Tarıma ilgi az değil. Bunlar kulaktan dolma bilgiler olabilir ama işin içine girince öyle olmadığı görülecektir.

Esas çiftçi tarla alma derdinde. Köyden kacacak adamın ne işi var yeni tarlayla. Öyle miktarlar konuşuluyor ki İstanbul'da ev fiyatlarından daha yüksek.

Bizim çiftçimiz boş tarla bırakmaz, boş bırakacak varsa onu kiralar yine eker. Benim tarlalarda gördüğüm tek sorun veraset işi. Tarla dediğin tam mülkiyet olacak. Hisse işi öldürüyor işte tarımı. Bunun çözümü basit ama adım atmak lazım.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Merhaba.
    Ben bir yargı belrirtmedim ki. Sadece iki farklı görüş sundum ve 'tarımın önümüzdeki yıllardaki öneminin artıp atmayacağını anlamak için nelere bakmalıyız?' diye sordum.
    Ayrıca gerçekten fikrim yok ve taraf değilim, hangi konuda eksik ve hatalıyım anlamadım.

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 989/1230 İlkİlk ... 48988993997998798898999099199910391089 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •