Sayfa 460/1230 İlkİlk ... 360410450458459460461462470510560960 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,673 - 3,680 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Kahraman19 Yazıyı Oku
    Öncelikle herkese merhabalar. Yaşım 25. Yaklaşık olarak 5 senedir çalısıyorum. Ve tasarruf yapmaya çok dikkat ettim. Kendimce tasarruf yaptım. 2015 yılında bireysel emeklilik sistemine katıldim. Şu ana kadar ödediğim miktar 18 bin tl. Bu yatırımımın getirisi yüzde 37 oldu. Ve şu an 31 bin tl. Devlet katkısı ile birlikte total miktar 37 bin tl. Yaklaşik 2 sene 200 tl. Yaklaşık 1 sene 300 tl civarı. Yaklaşık 1 senedirde 400 tl bese ödeme yapıyorum. Bu sene ise temettü diye bir kavramı öğrendim evet ne yazıkki 2019 yılının haziran ayında öğrendim bu kelimeyi. Borsayi az çok araştırıyordum. Hatta ufak tefek hissiyatlarıma yönelik alımlar yapıyordum satıyordum ufak tefek yemek parasi çıkartiyordum. Tabiki çok yuksek olmasada biraz parada kaybettim. Daha sonra rastgele finansal özgürlük diye bir şey gördüm twitterda ve çok hoşuma gitti . Biraz araştırdim ve güzel yazılar gördüm . Temettü emekliliği dikkatimi çekti daha sonra. Ben inanç olarak faize karşıyım ve faize dayalı olan şeylerden imkanlarım dahilinde uzak durmaya çalışıyorum. Ama bir sekildede paramın enflasyon karşısında erimesini istemiyordum. Biriktirmiş oldugum yaklasık 40 bin tl ile 10 tane şirkete temettü emekliligi hedefiyle belli oranlarda yatırım yaptım. Yaklaşık 3 aydırda düzenli bir şekilde alım yapmaya çalışıyorum. Şu anda portföyüm yüzde 35 bes. Yüzde 40 bist. Yüzde 25de nakit olarak duruyor. Önümüzdeki süreçte işimi kaybetme durumum olabilir. Yaklaşık 5 yıldır çalıştığım yerden ayrılabilirim. En azından geriye dönüp baktığımda bes sisteminin faydalı oldugunu görüyorum. Keşke besle tanıştığımda temettü ilede tanissaydim. İşimi kaybetme stresi yaşadıÄ£ım bu günlerde bes benim için bir güvence. Ona baktıkca güven duyuyorum. Aynı şekilde ortak oldugum 10 şirket. İnsan kendini biraz finansal olarak güvene hissettigi zaman gerçekten çok farkli oluyor. Umarım işime gücüme ayrılmadan devam ederim ve çok geçmeden bir 5 sene sonra finansal özgürlügüme kavuşurum.

SM-A700F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Var ol,
    Başarılar dilerim.

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Tercih meselesi...

Artik sepet yapmayacagim...

Buffett der ki sepet yapmak isbilmezlerin isidir..

Syg,
    https://i0.wp.com/www.lattedenborsay...ng?w=823&ssl=1
    Bunlar 2018 ikinci çeyrekte Buffet'ın elinde bulundurduğu hisselerden...

Aklıma şu cümlesi geldi bir de; 'Hayal kırıklığına uğratan bu gerçek 2019 yılında da hisse senedi varlığımızı arttıracağımız anlamına geliyor. Yine de büyük çaplı satın almaları aramaya devam edeceğiz. 88 ve 95 yaşındayken bile (genç olan benim), bu arayış benim ve Charlie’nin kalbinin daha hızlı atmasına sebep oluyor (büyük bir satın alma olasılığını yazmak bile kalp atışımı hızlandırdı).'

Hastalık olarak nitelendiriyorum tabi ben durumu.

3.  Alıntı Originally Posted by Kahraman19 Yazıyı Oku
    Öncelikle herkese merhabalar. Yaşım 25. Yaklaşık olarak 5 senedir çalısıyorum. Ve tasarruf yapmaya çok dikkat ettim. Kendimce tasarruf yaptım. 2015 yılında bireysel emeklilik sistemine katıldim. Şu ana kadar ödediğim miktar 18 bin tl. Bu yatırımımın getirisi yüzde 37 oldu. Ve şu an 31 bin tl. Devlet katkısı ile birlikte total miktar 37 bin tl. Yaklaşik 2 sene 200 tl. Yaklaşık 1 sene 300 tl civarı. Yaklaşık 1 senedirde 400 tl bese ödeme yapıyorum. Bu sene ise temettü diye bir kavramı öğrendim evet ne yazıkki 2019 yılının haziran ayında öğrendim bu kelimeyi. Borsayi az çok araştırıyordum. Hatta ufak tefek hissiyatlarıma yönelik alımlar yapıyordum satıyordum ufak tefek yemek parasi çıkartiyordum. Tabiki çok yuksek olmasada biraz parada kaybettim. Daha sonra rastgele finansal özgürlük diye bir şey gördüm twitterda ve çok hoşuma gitti . Biraz araştırdim ve güzel yazılar gördüm . Temettü emekliliği dikkatimi çekti daha sonra. Ben inanç olarak faize karşıyım ve faize dayalı olan şeylerden imkanlarım dahilinde uzak durmaya çalışıyorum. Ama bir sekildede paramın enflasyon karşısında erimesini istemiyordum. Biriktirmiş oldugum yaklasık 40 bin tl ile 10 tane şirkete temettü emekliligi hedefiyle belli oranlarda yatırım yaptım. Yaklaşık 3 aydırda düzenli bir şekilde alım yapmaya çalışıyorum. Şu anda portföyüm yüzde 35 bes. Yüzde 40 bist. Yüzde 25de nakit olarak duruyor. Önümüzdeki süreçte işimi kaybetme durumum olabilir. Yaklaşık 5 yıldır çalıştığım yerden ayrılabilirim. En azından geriye dönüp baktığımda bes sisteminin faydalı oldugunu görüyorum. Keşke besle tanıştığımda temettü ilede tanissaydim. İşimi kaybetme stresi yaşadıģım bu günlerde bes benim için bir güvence. Ona baktıkca güven duyuyorum. Aynı şekilde ortak oldugum 10 şirket. İnsan kendini biraz finansal olarak güvene hissettigi zaman gerçekten çok farkli oluyor. Umarım işime gücüme ayrılmadan devam ederim ve çok geçmeden bir 5 sene sonra finansal özgürlügüme kavuşurum.

Merhaba
    Faiz konusunda benimde hassasiyetim var. Buna yönelik borsada işlemlerimi sadece Katılım Endeksi ve Ziraat Portföy Katılım Endeksi hisseleri arasından yapıyorum. O endekslere girebilmek için hangi şartları sağlamak gerektiğiniz okursunuz. Endeksten çıkarılan hisselerimi satmıyorum sadece yeni alım yapmıyorum tekrar girene kadar. Siz isterseniz endeksten çıkarılınca direk satabilirsiniz de.

Tradingviewde endeksleri birbirleriyle karşılaştırdığımda Katılım Endeksi güzel performans vermiş görünüyor. XTM25 ve SINAİ de aynı şekilde.

4. pegasuslarım stop loss oldu 😂

62 civarına şartlı emir girmiştim 68 den satılmış. ne zaman 62 oldu bu anlamadım.62 iyi bir seviye olmadi herhalde

Alıntı Originally Posted by kampey Yazıyı Oku
    pegasuslarım stop loss oldu 😂

62 civarına şartlı emir girmiştim 68 den satılmış. ne zaman 62 oldu bu anlamadım.62 iyi bir seviye olmadi herhalde

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Son zamanlarda okudugum en iyi yazilardan birisi.
    Kolay gelsin..
    Syg,
    Çok teşekkür ederim. Sizin gibi bu forumda kendini ispatlamış değerli büyüklerimizden bu tarz övgüler almak çok güzel. Saygılar bizden dudu abi.

7.  Alıntı Originally Posted by umbamba Yazıyı Oku
    Var ol,
    Başarılar dilerim.
    Çok teşekkür ederim

8.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Merhaba
    Faiz konusunda benimde hassasiyetim var. Buna yönelik borsada işlemlerimi sadece Katılım Endeksi ve Ziraat Portföy Katılım Endeksi hisseleri arasından yapıyorum. O endekslere girebilmek için hangi şartları sağlamak gerektiğiniz okursunuz. Endeksten çıkarılan hisselerimi satmıyorum sadece yeni alım yapmıyorum tekrar girene kadar. Siz isterseniz endeksten çıkarılınca direk satabilirsiniz de.

Tradingviewde endeksleri birbirleriyle karşılaştırdığımda Katılım Endeksi güzel performans vermiş görünüyor. XTM25 ve SINAİ de aynı şekilde.
    Katılım bankalarının kâr payı adı altında yaptığı sistem için ne diyorsunuz. Yani faize çok benzer duruyor. İsim değişikliği gibi geldi bana ama. Sonuç olarak islami bankacılık diyorlar bilemedim.

Sayfa 460/1230 İlkİlk ... 360410450458459460461462470510560960 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •