Sayfa 325/1230 İlkİlk ... 225275315323324325326327335375425825 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,593 - 2,600 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Timsah41 Yazıyı Oku
    Evet altın ve dövizde alıcam paranın hepsiyle girmicem. Ama %75 borsada olucam galiba
    Bence %75 de ilk aşamada fazla. Paranın çoğunu altın ve dövizde tutup, zamana yayarak borsadaki payı arttırmak daha akıllıca olacaktır.

Borsa ralli yaptığı zaman %75 hissede iseniz şanslısınız. Ancak ralli yapmayıp yerinde saydığı veya düştüğü vakit şanssızsınız. Bir yerden kaybederken diğer yerden kazanmak çok önemli, bu da paranın çoğunun bir yatırım aracına gömüldüğü koşullarda pek olası değil malesef.

2.  Alıntı Originally Posted by Ekonomist2 Yazıyı Oku
    Bence %75 de ilk aşamada fazla. Paranın çoğunu altın ve dövizde tutup, zamana yayarak borsadaki payı arttırmak daha akıllıca olacaktır.

Borsa ralli yaptığı zaman %75 hissede iseniz şanslısınız. Ancak ralli yapmayıp yerinde saydığı veya düştüğü vakit şanssızsınız. Bir yerden kaybederken diğer yerden kazanmak çok önemli, bu da paranın çoğunun bir yatırım aracına gömüldüğü koşullarda pek olası değil malesef.
    Evet haklısınız. Ülke hayla düze çıkabilmiş degil.seçimden sonra borsa tekrar büyük bir düşüş yaşıyabilir. Ama ben genede her ay 2 bin tllik hisse ve bin tllik altın alıcam. Eger borsa yükselirse ne güzel. Büyük bir düşüş olursa altın ve döviz artmış olur zaten tepedeyken satıp borsaya geçerim . Zararımı karşılamış olurum diye düşünüyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    hoşgeldin, yazı uzun değil güzel oldu

hisselerin güzel...fener zaten fenerlilikten geliyordur..bende de var sembolik bir şey...ben de pek bahsetmiyorum ondan

bu arada, toplu para eline geçince aceleyle alımlar yapma...mutlaka kademeli alım yap...mesela paranı 1000 tl lik dilimler olarak düşün..tek seferde hem 1000 tl lik alım yap...mesela 10 hissede 1000 er tl alım yaptıktan sonra, ikinci parça alımları hangi hisse %5 yakarı çıktıysa, ya da %10 düştüyse ilk alımdan sonra...o hissede yap...bırak bir süre paran likit fonda kalsın...zamanla borsamızda trend oluşursa, alım yapa yapa boştaki parayı azaltacaksın zaten.
    Ama Hep hisse hep hisse, biraz da dolar long kontratı almasın mı kur riskini korusun.

Hayırlısı olsun bu arada @timsah41

Yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Ama Hep hisse hep hisse, biraz da dolar long kontratı almasın mı kur riskini korusun.

Hayırlısı olsun bu arada @timsah41

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Dolar yerine gram altın tercih ediyorum şahsen...şahsi portföyümün yarısı zaten gram altında...portföyde en az %30 döviz bazlı enstruman olmalı.

Ama bunu dolar long kontratı ile yapmak...vade sonları nedeniyle sorun yaratabilir...sanırım 6-7 tl ye dogru bir hareket bekliyorsun birkaç ay içinde...ama bu hareket gelmeyebilir, seneyi de ancak 6 tl de bitirebilir...yani büyük beklentilere girmemek lazim.

Ben ayni sektorden iki hisse tutmuyorum herkes bistten korksada ben korkmuyorum mesela koclar bir asirdir ayaktalar bistte yatirim yapilacak saglam sirket sayisi az zaten bir de kendimce şöyle düşünüyorum amerika avrupa borsasina yatirim yapmayi isterim ama sermayem o kadar yok ve vergileri yüksek onun yerine bistimizde kuresel ortaklarimiz var fransiz adp li tav amerikali ford italyan fiat gibi ben ford ve tav alınca amerika ve avrupa borsasina yatirim yapmis hissediyorum kendimi 😃 ama burda yabanci fonlarin ortak oldugu sirketleri hesap ermiyorum dogrudan kuresel ortakliklari olan sirketleri guvenilir buluyorum 6 aydir borsadayim ama ilgilendigim 20 civari sirketin hepsinin gecmis 5 yillik finansal rapor faaliyet raporlarini ve kap haberlerini okudum sureklide takip ederim ekleme cikarmayi artirip azaltmayi hem buna gore hem de fiyatina gore yapiyorum.6 aydir bisttle ilgileniyorum ama kendim tecrube etsem belki 10 yilda ulasacagim seviyeye burdaki ve farkli yerlerdeki ustadlari takip edip 10 yil yerine 1 yilda ulasacagimi dusunuyorum porfoyum 6 ay olmasina ragmen %20 artida ayrica 9000 tl ana para yatirdim ve bu sene yaklaaik 900 tl de temettu gelirim olacak bistten korkmaya gerek yok 5 liralik domates alirken bile iyisini seçip aliyoruz binlerce tl paramizi yatiracagimiz yatirim yapacagimiz hisseyi alırken domates kadar önem vermezsek sonucun hüsran olacagi kacinilmaz gercek maalesef kusura bakmayin biraz uzun oldu.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Dolar yerine gram altın tercih ediyorum şahsen...şahsi portföyümün yarısı zaten gram altında...portföyde en az %30 döviz bazlı enstruman olmalı.

Ama bunu dolar long kontratı ile yapmak...vade sonları nedeniyle sorun yaratabilir...sanırım 6-7 tl ye dogru bir hareket bekliyorsun birkaç ay içinde...ama bu hareket gelmeyebilir, seneyi de ancak 6 tl de bitirebilir...yani büyük beklentilere girmemek lazim.
    Gram altın bende de var %18ağırlığı.
    Bist tarafında ise ; Arçeliği ve kalan kordsaları vs de sattım bist shortu kapattım, kalan hisselerin ağırlığı %7 civarı.
    Dolar long dışında geri kalan likit fonda.
    1martta $5,50den nisan vadeye girdim.. +9krş dışında beklediğim hareket olmadı ama her halükarda önümüzdeki bir iki ay portföyü korumak için bulunması gerekiyor.

Gelirinin %50sini biriktirebilen ve Dolar bazlı yıllık %10 getiri hedefleyip finansal bağımsızlığa ulaşmayı amaçlayan biri için malesef çok cılız limanda bekleyen bir portföye sahipim...
    Bist için pek motivasyonum yok ondan pek ortalarda değilim, umarım tekrar yerine gelir
    YTD

7. Şahsen borsada güvenerek yatırım yapılabilecek 20-25den fazla hisse pek bulamıyorum.

Bu hisselerden dolar bazlı reel getiri sağlayabilmek için de öncelikle makroekonomiyi iyi okuyabilmek, dönemin şartlarında hangi sektörün yukarı ivmelenmeye hazır olduğunu belirleyip,

Bu sektörden doğru temel analizle hangi hisseye yatırım yapılabileceğini tespit edip,

Teknik analizle de belirlenen hisseleri doğru yerden almak için çabalıyorum.

Sağlık sektöründe çalışıyorum ve ekonomi eğitimi hiç almamış birisiyim. Öğrendiklerimin büyük çoğunluğunu bu sayfaları okuyarak edindim.

Aylık belirli küçük meblağlarla birikim yapıp reel getiri sağlamak için bistten başka seçenek göremiyorum..

Ytd

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Çok yazdık bu konuda...ama disiplin olmazsa, hiç bir şey olmuyor...bir kere alım yapmaya başlanacak noktayı iyi tespit etmek lazım...bunun için de temel düzeyde teknik analiz bilmek yteterli..50 günlük, 200 günlük ortalamalar...ya da haftalık üssel ağırlıklı ortalama, aylık üssel ağırlıklı ortalamayı yukarı keserken alım yapılabilir.

Bir de her %5 yukarı gidişte bir hisseye ayrılan paranın %10 ile alım yapılabilir...aşağı giderken de her %10 luk düşüşte %10 alınabilir...alımlar en az 10 parçada yapılmalı...bence tabii ki.

Hisse 100t l olsun...100 tl lik alım planlıyorsak...alım programı şöyle olmalı.

100 tl de 10 tl...105 tl de 10 tl...90 tl de 10 tl..80tl 10 tl....hisse 78 tl ile 108 tl arasında 1 sene takılmışsa..40 tl alımla bekleyeceksin..daha fazla alım yapılmayacak...bu bir sene sonunda bilançoları takip edip...hala elde tutmaya değer buluyorsan, kurala sadık kalarak işlem yapmaya devam...yok bilançolara göre beklentileri karşılamıyorsa, güle güle diyip vedalaşıyorsun.

hiç bir zaman bir hissede çakılıp kalmamak lazım...pozisyonu aşırı derecede büyütmemek lazım...bir hissenin ağırlığı %15-20 leri geçmeyecek.
    Cautionary hocam
    Stop loss uyguluyor musun? Yukarıda verdiğin örnekte hisse 100 tl den %10 düşe düşe yarıya inse 50 tl ye alıma devam mı?
    Stop lossu nasıl belirliyorsun?

Bir de hisse 100 tl den 105 tl oldu aldık. Buradan düştü 90 tl oldu yine aldık. 90 tl den %5 prim yapıp 94,5 tl olduğunda yine alıyor muyuz? Yoksa bir fiyat seviyesinden bir kere mi alım yapıyoruz?

Sayfa 325/1230 İlkİlk ... 225275315323324325326327335375425825 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •