Sayfa 465/1230 İlkİlk ... 365415455463464465466467475515565965 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,713 - 3,720 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Değerli büyükler,

Yaşım 28, temettü emekliliği amacıyla düzenli hisse senedi biriktiriyorum. Portföyümde bir miktar altın da var. Portföyümün %10'unu ise venture capital mantığında bitcoin'de tutuyorum ve %10 oranı koruyacak şekilde btc pozisyonumu artırıyorum (not: bu yıl portföydeki en iyi performanslı ürün kendisi )

Portföyümün mantığını az buçuk anlatabilmişimdir umarım.

Sormak istediğim soru şu:

Dev bir maaşım yok, bu yüzden kenarda tuttuğum bir miktar doları risk -getiri potansiyeli yüksek btc gibi ürünlerde mi değerlendirmeliyim, yoksa eurobond gibi garantili ürünlerde mi? Siz olsanız yolun başındaki biri olarak riski mi seçerdiniz?
    Neredeyse 300-400 usd sevıyelerinden bu yana btc yi takip ederim. Ayrıca blockchain teknolojisini de az çok araştırdım..geleceğin parası ya da safsata gibi aşırı uçlarda değilim.

Ancak yapı olarak ben daha az getiri sunan ama riski daha düşük yatırımları tercih ediyorum....btc almak isteyene de portföydeki oranı %5 i geçmesin bari derim ( gerçi burada da portföyün büyüklüğü ve yatırımcı yaşı ön plana çıkıyor...genç ve birikim işine yeni başlayan biri %10 a da çıkabilir oran olarak)

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sonuçta, banka hesabın varsa ve maaş vs banka ile işlem yapıyorsan, kart kullanıyorsan sistemin parçasısın.

Bir arkadasım, faiz olur diye bankadaki bir miktar parasını boşta tutuyordu...likit fon bile almıyordu...iyi de dedim, sen faiz almıyorsun ama banka senin paranı yine de kullanıyor...şunu önerdim...paranı likit fonda tut, gelen getiriyi ihtiyacı olan bir muhtaca ya da bir öğrenciye ver.

Sonuçta önemli olan niyet...ama aklımızı kullanarak daha doğru hamleler yapabiliriz...sonuçta islam dini de akıl dini..günümüz şartlarına göre değerlendirme yapılmalı...maalesef ekonomi-finans konularında bilgili din adamı eksikliği var ve bu konuda sağlıklı yorum yapamıyorlar.
    Aynı durumda benim bir arkadaşım vardı. Ziraatin sukuk fonu aldırmıştım. Araştırdı faizsiz olduğu icin olur verildi. Sonuçta getirisi likit Fon ile ayni ama içeriği para piyasası yerine kira sertifikası.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

yatırım yapmak iyi güzel ancak bunu sürdürmek ve gerekirse sermayeyi arttırarak işlem yapmak da kritik bir öneme sahip..

bizler normal yatırımcıyız.. tam mükellef gerçek kişi.. işlem yaptığımız sermayeyi nasıl arttırabiliriz ?

ilk senaryo : aracı kurumda müşterek hesap açılabiliyor.. müşterek hesap açarken ortaklık oranı belirliyorsunuz (%20 vs %80) gibi.. 2 kişiden fazla da ortak olabiliyor.. oranı sermaye katkınız belirliyor..yani siz 10 bin diğer birisi 90 bin ortaya koyarak 100 bin tl sermaye üzerinden işlem yapabilirsiniz.. kar payını nasıl paylaşacağınız bir sıkıntı olabilir, mesela varsayalım paranın kazanılmasında düşük sermayeli kişinin işlemleri etkili.. bu durumda parayı nasıl bölüşeceksiniz.. ? kanuni kısıtlamalar var mı? bu bir sorun olabilir mi? yani kar sonucu oluşan hesaptaki paranın bölüşülmesi de önemli bir konu..burada kar yapılan işlemler sonunda hesapta oluşan 100 bin tl üzerindeki para olarak nitelendiriliyor kısaca..

diğer bir olasılık sermaye şirketi kurmak.. ve sermaye şirketi üzerinden borsa işlemleri yapmak..

https://www.isbank.com.tr/TR/bireyse...uncel_mart.pdf

bunların çeşitli avantajları olabiliyor.. bu dokümanda ilk iki sütuna bakalım.. "tam mükellef kurum " (a) ve "tam mükellef gerçek kişi" (b).. biz şu anda (b) grubundayız.. ancak bahsettiğim sermaye şirketi (a) nın çeşitli vergi avantajları var.. mesela tüpraş temettüsü alırken (a) şirketine stopaj kesintisi yapılmıyor ve tamamı kurum kazancına (yani (a) bünyesine) dahil ediliyor.. daha sonra sermaye şirketi (a) bu karı kendi ortaklarına (yani bize) dağıtırken bu kesintiyi yine yapacak.. ancak yapıncaya kadar bu parayı kullanabilir.. özellikle yüksek paralar sözkonusu ise normal bir insanın ihtiyacından fazla temettüyü stopaj kesintili olarak gerçek kişi (b) olarak alması belki de mantıksız.. (a) sermaye şirketi bünyesine ilk etapta alınırsa bu para uzun süre kullanılabilir...veya viop vadeli döviz işlemlerinde (b) için %10 stopaj varken (a) için stopaj yok.. kurum kazancına dahil ediliyor..

gibi gibi.. henüz araştırma safhasındayım.. ancak aracı kurum nezdinde müşterek hesap oluşumundan sermaye şirketine geçme kararı verilmeli mi bunu araştırıyorum.. uğraşlara değecek gibiyse neden olmasın diye şu aşamada düşünüyorum.. katkıları ve düşünceleri olan varsa memnun olurum paylaşılmasından..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

4.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Değerli büyükler,

Yaşım 28, temettü emekliliği amacıyla düzenli hisse senedi biriktiriyorum. Portföyümde bir miktar altın da var. Portföyümün %10'unu ise venture capital mantığında bitcoin'de tutuyorum ve %10 oranı koruyacak şekilde btc pozisyonumu artırıyorum (not: bu yıl portföydeki en iyi performanslı ürün kendisi )

Portföyümün mantığını az buçuk anlatabilmişimdir umarım.

Sormak istediğim soru şu:

Dev bir maaşım yok, bu yüzden kenarda tuttuğum bir miktar doları risk -getiri potansiyeli yüksek btc gibi ürünlerde mi değerlendirmeliyim, yoksa eurobond gibi garantili ürünlerde mi? Siz olsanız yolun başındaki biri olarak riski mi seçerdiniz?
    Merhabalar,

Oncelikle sorunuz icin tesekkurler. Yasinizin genc olmasi nedeniyle oynaklik riski ve getiri potansiyeli yuksek enstrumanlarda ($ bazli konusuyorum btc, hisse, altin gibi) yer alabilirsiniz bence ama bunlari oynakligi dusuk enstrumanlarla da dengelemekte fayda var. malesef ulkemizde sorun su ki dolar bazli volatilitesi dusuk pek enstrumanimiz (amerikan hazine tahvili gibi) yok. bizde enflasyon kaynakli fiyat ve degerlere nominal tl bakmak yanlis bence. $ bazli bakinca da birbine ters korele hisse vs tahvil ya da enflasyon vs altin gibi dengeleyici citfler yok malesef. eurobondlarimizin fiyatlari yukselirken hisselerimin de fiyati yukselir, duserken birlikte atlarlar ucurumdan. bu nedenle olasi fiyat oynakligina ragmen ulkemiz icin en iyi enflasyon korumasi altin olabilir. bu anlamda hem yatirim hem de koruma amacli altina (yuzdesi sizin tasarrufunuzda olmak uzere) kesinlikle yer vermenizi oneririm. dolayisiyla risk/getiri dengenize gore degisen oranlarda portfoy yapmanizi oneririm. bu entrumanlarin (amerikan etfleri ve eurobondlar disinda) guzelligi dusuk fiyatli olsa da alim yapabilmeniz. bir sirketin milyarda bir orandaki payini 0,1% alim satim komisyonu ile alabilmek cok iyi bir imkan.

fikir vermesi acisindan ben portfoyumu sectigim turk hisseleri(deger artisi ve temettu icin), amerikan hisse etfleri($ bazli deger artisi icin), turk eurobondlari (fiyat korumasi amaciyla degil de sabit $ akisi icin), altin(enflasyon korumasi ve olasi alim firsatlarinda nakit kaynagi olarak), $ mevduati(olasi alim firsatlarinda nakit kaynagi olarak) ve BTC(spekulatif deger artisi icin) olarak bolecegim. oranlara karar verme asamasindayim.

yilda bir ya da iki kez portfoyde ucuzlamis ancak temeli saglam enstrumanlara fiyati artmis enstrumanlardan aktarim yaparak rebalancing yapmayi planliyorum.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

5.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Merhabalar,

Oncelikle sorunuz icin tesekkurler. Yasinizin genc olmasi nedeniyle oynaklik riski ve getiri potansiyeli yuksek enstrumanlarda ($ bazli konusuyorum btc, hisse, altin gibi) yer alabilirsiniz bence ama bunlari oynakligi dusuk enstrumanlarla da dengelemekte fayda var. malesef ulkemizde sorun su ki dolar bazli volatilitesi dusuk pek enstrumanimiz (amerikan hazine tahvili gibi) yok. bizde enflasyon kaynakli fiyat ve degerlere nominal tl bakmak yanlis bence. $ bazli bakinca da birbine ters korele hisse vs tahvil ya da enflasyon vs altin gibi dengeleyici citfler yok malesef. eurobondlarimizin fiyatlari yukselirken hisselerimin de fiyati yukselir, duserken birlikte atlarlar ucurumdan. bu nedenle olasi fiyat oynakligina ragmen ulkemiz icin en iyi enflasyon korumasi altin olabilir. bu anlamda hem yatirim hem de koruma amacli altina (yuzdesi sizin tasarrufunuzda olmak uzere) kesinlikle yer vermenizi oneririm. dolayisiyla risk/getiri dengenize gore degisen oranlarda portfoy yapmanizi oneririm. bu entrumanlarin (amerikan etfleri ve eurobondlar disinda) guzelligi dusuk fiyatli olsa da alim yapabilmeniz. bir sirketin milyarda bir orandaki payini 0,1% alim satim komisyonu ile alabilmek cok iyi bir imkan.

fikir vermesi acisindan ben portfoyumu sectigim turk hisseleri(deger artisi ve temettu icin), amerikan hisse etfleri($ bazli deger artisi icin), turk eurobondlari (fiyat korumasi amaciyla degil de sabit $ akisi icin), altin(enflasyon korumasi ve olasi alim firsatlarinda nakit kaynagi olarak), $ mevduati(olasi alim firsatlarinda nakit kaynagi olarak) ve BTC(spekulatif deger artisi icin) olarak bolecegim. oranlara karar verme asamasindayim.

yilda bir ya da iki kez portfoyde ucuzlamis ancak temeli saglam enstrumanlara fiyati artmis enstrumanlardan aktarim yaparak rebalancing yapmayi planliyorum.
    Sn. kirk7, cautionary ve dudu,

Sorularıma verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederim.

6. ozsermaye_cari_donem_karlilik_orani_kriteri_gecen_ enf: ['ACSEL.xlsx', 'ALKA.xlsx', 'ALKIM.xlsx', 'ANACM.xlsx', 'ASELS.xlsx', 'BIZIM.xlsx', 'CEMTS.xlsx', 'CMBTN.xlsx', 'DESPC.xlsx', 'DEVA.xlsx', 'DGATE.xlsx', 'DITAS.xlsx', 'DMSAS.xlsx', 'DURDO.xlsx', 'EGGUB.xlsx', 'ERBOS.xlsx', 'EREGL.xlsx', 'FRIGO.xlsx', 'GEDZA.xlsx', 'INDES.xlsx', 'JANTS.xlsx', 'KAREL.xlsx', 'KARTN.xlsx', 'KNFRT.xlsx', 'KRTEK.xlsx', 'LINK.xlsx', 'LOGO.xlsx', 'MAALT.xlsx', 'MEGAP.xlsx', 'MERIT.xlsx', 'SELEC.xlsx', 'SNPAM.xlsx', 'SODA.xlsx', 'TAVHL.xlsx', 'TGSAS.xlsx', 'TUKAS.xlsx', 'TUPRS.xlsx', 'ULKER.xlsx', 'ULUSE.xlsx', 'VAKKO.xlsx', 'YATAS.xlsx', 'YUNSA.xlsx']

ozsermaye_cari_donem_karlilik_orani_kriteri_gecen_ iki_enf: ['ADANA-ADBGR-ADNAC.xlsx', 'BFREN.xlsx', 'BIMAS.xlsx', 'BOSSA.xlsx', 'CLEBI.xlsx', 'COSMO.xlsx', 'CRFSA.xlsx', 'EGEEN.xlsx', 'EMNIS.xlsx', 'FMIZP.xlsx', 'FROTO.xlsx', 'HEKTS.xlsx', 'KLMSN.xlsx', 'OTKAR.xlsx', 'OZBAL.xlsx', 'PKENT.xlsx', 'PSDTC.xlsx', 'SASA.xlsx', 'SERVE.xlsx', 'SODSN.xlsx', 'SUMAS.xlsx', 'TKFEN.xlsx', 'TKNSA.xlsx', 'TOASO.xlsx', 'VESBE.xlsx']

ozsermaye_degisim_hizi_kriteri_gecen_enf: ['ACSEL.xlsx', 'AKSEN.xlsx', 'ALYAG.xlsx', 'BALAT.xlsx', 'BNTAS.xlsx', 'CEMAS.xlsx', 'COSMO.xlsx', 'FRIGO.xlsx', 'HEKTS.xlsx', 'KNFRT.xlsx', 'KRSAN.xlsx', 'OTKAR.xlsx', 'SERVE.xlsx', 'SNPAM.xlsx', 'SUMAS.xlsx', 'TUPRS.xlsx', 'ULKER.xlsx', 'USAK.xlsx']

ozsermaye_degisim_hizi_kriteri_gecen_iki_enf: ['BMELK.xlsx', 'DOGUB.xlsx', 'EMNIS.xlsx', 'IZMDC.xlsx', 'KLMSN.xlsx', 'KRSTL.xlsx', 'SONME.xlsx', 'TKNSA.xlsx']

enf = enflasyon = %19 aldım...
    iki_enf = enf x 2

özsermaye karlılığı geçen sen aynı döneme göre ne kadar artmış ve özsermaye artışı geçen seneye göre hangi oranda gerçekleşmiş? sorularına cevap veren kendi yazdığım kodların ürünüdür. Gerek borsacılıkta gerek kodlamada amatör olduğum için teyite muhtaçtır.
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

7. hocam methaba öncelikle besdeki bu başarı oranın içşn seni tebrik ederim acaba hangi fonları aldın ve önğmüzdeki dönemde hangilerini düşünürsün çünkü bes uygun bir fon alıp vaktinde değiştirmezsen hiçde cazip değil devletin verdiği katkı yatırdığı fonda bildiğiniz eriyor resmen zarar eden fona girip değiştirebilmenise engelliyorlar
     Alıntı Originally Posted by Kahraman19 Yazıyı Oku
    Öncelikle herkese merhabalar. Yaşım 25. Yaklaşık olarak 5 senedir çalısıyorum. Ve tasarruf yapmaya çok dikkat ettim. Kendimce tasarruf yaptım. 2015 yılında bireysel emeklilik sistemine katıldim. Şu ana kadar ödediğim miktar 18 bin tl. Bu yatırımımın getirisi yüzde 37 oldu. Ve şu an 31 bin tl. Devlet katkısı ile birlikte total miktar 37 bin tl. Yaklaşik 2 sene 200 tl. Yaklaşık 1 sene 300 tl civarı. Yaklaşık 1 senedirde 400 tl bese ödeme yapıyorum. Bu sene ise temettü diye bir kavramı öğrendim evet ne yazıkki 2019 yılının haziran ayında öğrendim bu kelimeyi. Borsayi az çok araştırıyordum. Hatta ufak tefek hissiyatlarıma yönelik alımlar yapıyordum satıyordum ufak tefek yemek parasi çıkartiyordum. Tabiki çok yuksek olmasada biraz parada kaybettim. Daha sonra rastgele finansal özgürlük diye bir şey gördüm twitterda ve çok hoşuma gitti . Biraz araştırdim ve güzel yazılar gördüm . Temettü emekliliği dikkatimi çekti daha sonra. Ben inanç olarak faize karşıyım ve faize dayalı olan şeylerden imkanlarım dahilinde uzak durmaya çalışıyorum. Ama bir sekildede paramın enflasyon karşısında erimesini istemiyordum. Biriktirmiş oldugum yaklasık 40 bin tl ile 10 tane şirkete temettü emekliligi hedefiyle belli oranlarda yatırım yaptım. Yaklaşık 3 aydırda düzenli bir şekilde alım yapmaya çalışıyorum. Şu anda portföyüm yüzde 35 bes. Yüzde 40 bist. Yüzde 25de nakit olarak duruyor. Önümüzdeki süreçte işimi kaybetme durumum olabilir. Yaklaşık 5 yıldır çalıştığım yerden ayrılabilirim. En azından geriye dönüp baktığımda bes sisteminin faydalı oldugunu görüyorum. Keşke besle tanıştığımda temettü ilede tanissaydim. İşimi kaybetme stresi yaşadıģım bu günlerde bes benim için bir güvence. Ona baktıkca güven duyuyorum. Aynı şekilde ortak oldugum 10 şirket. İnsan kendini biraz finansal olarak güvene hissettigi zaman gerçekten çok farkli oluyor. Umarım işime gücüme ayrılmadan devam ederim ve çok geçmeden bir 5 sene sonra finansal özgürlügüme kavuşurum.

SM-A700F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. borsa dışı yatırım alternatiflerini de konuşalım arkadaşlar. borsada temettü yatırımı yapılacak bir avuç hisse kaldı, birkaç sene öncesinin temettü şampiyonları şu an zarar açıklamamaya çalışıyorlar. bir arkadaş geçen sayfalarda paladyum demişti, gerçekten ilginç bir grafiği var. bizim bir tanıdık bulgaristanda ev aldı, euro ile kiraya verdi, bildiğim kadarıyla tıkır tıkır alıyor kirasını. yani temettü listesi gittikçe daralıyor gibi. başka alternatifler bulmamız lazım

tavsiye değildir, amatör düşüncelerimdir

Sayfa 465/1230 İlkİlk ... 365415455463464465466467475515565965 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •