Sayfa 516/1230 İlkİlk ... 164164665065145155165175185265666161016 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,121 - 4,128 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn Cautionary,

Yaşım küçük olduğu için net konuştum Sadece tek bir parametre (kira çarpanı) ile yorum yapmıştım.
    Bir daha dikkatli olurum Hayatı yalayıp yutmadım sanırım az şey biliyorum
    Katkınız için teşekkür ederim.
    O zaman biraz daha katkım olsun...zamanın çok iyi para kazanan, küçük zenginleri, gün geldi hanımın üzerine yaptığı ev sayesinde sefil olmadı, başını sokacak bir evi vardı sonuçta...fk olayın sadece bir boyutu...evi az bir borçla alma şansın varsa, uygun fırsatları değerlendir diyorum...kafası çalışan, işini bilen zaten yine para biriktirir, sağlıklı yatırım kararlarıyla birikimlerini yine büyütür...ev ailenin güvencesidir, ev parasını sermaye gibi düşünmemek gerekir...mutlu, huzurlu hayat İçin sigorta gibi görmek gerek.

2. Ev konusu açılmışken bir soru sormak istiyorum. Teorik olarak bir memur maaşı tasarruf imkanımız var. Fakat yaşamımızda bu yarım memur maaşı bile tasarruf edemiyoruz. Kendi evimizi çok şükür aldık borçlarını bitirdik. Allah herkese nasip etsin. Ben yatırım amacından , kira getirisinden ziyade sırf tasarruf edebilmek için, gereksiz harcamaları kısmak için, İleride ortaya çıkacak kötü durumlar için kıyıda köşede her zaman nakte çevrilebilecek bir güvence olsun diye ev alma niyetim var . İyimi olur kötümü olur bilmiyorum.

Şuan oranlar 0.99 civarı. % 80 oranında çekip 5-6 yıl öderim diye hesap ediyorum. Ev dışında başka bir şey aklıma gelmiyor.

3.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Ev konusu açılmışken bir soru sormak istiyorum. Teorik olarak bir memur maaşı tasarruf imkanımız var. Fakat yaşamımızda bu yarım memur maaşı bile tasarruf edemiyoruz. Kendi evimizi çok şükür aldık borçlarını bitirdik. Allah herkese nasip etsin. Ben yatırım amacından , kira getirisinden ziyade sırf tasarruf edebilmek için, gereksiz harcamaları kısmak için, İleride ortaya çıkacak kötü durumlar için kıyıda köşede her zaman nakte çevrilebilecek bir güvence olsun diye ev alma niyetim var . İyimi olur kötümü olur bilmiyorum.

Şuan oranlar 0.99 civarı. % 80 oranında çekip 5-6 yıl öderim diye hesap ediyorum. Ev dışında başka bir şey aklıma gelmiyor.
    Tok alıcı olarak, uygun fırsatlar kollayabilirsiniz..ancak naçizane tavsiyem şu...birikim yapabilmek adına yüksek faizle borçlanarak zorunlu tasarruf yapmak yerine, gönüllü olarak tasarruf yapabilme konusunda eksiklerinizi gidermek...sonuçta, varsa çocuklarınıza da bu kültürü aşılamanız gerekiyor.

Gram altın hem daha likit, hem parça parça almak satmak mümkün...ancak şu kültürün de farkındayım...böyle kenarda bir birikim olduğu bilinirse eş dosttan borç talepleri geliyor...evi tuğla tuğla satamıyorsun...yani görünürde dezavantaj gibi gözüken likit olmama durumu, bazen avantaj da olabiliyor,

Bu yüzen, olayın çok boyutu var diyorum..her case farklı, detaylı durum analizi yapmak lazım diyorum.

4. Ev alma olayinin tamamen kisiye ozel degerlendirilmesi gerektigi konusuna katiliyorum. Kari koca uzman doktoruz, yaklasik kiramin 4 5 kati kadar aylik tasaaruf yapiyorum. Yaklasik 2 yildir finansal piyasalarla cogunlukla burda ogrendiklerimle borsa ve altin yatirimi yapiyorum. Benim apartmanda 20 daire var hepsi ayni kisiye ait, asla satmaz. Yaklasik 1 donum bahcesi var ,5 yasindaki oglum 4 yildir bahcede oynar arabasini surer yazin dut erik kaysi yer. Mustakil villam olsa ankarada bu kadar rahat edemem. En fazla bir kopekle bir kac tavuk ordek falan eklerdim hayatima. Simdi ben gidip ankara da baska yerden ev Almaya kalksak 2 yillik birikim gidecek ustune bir de borca girip kredi odeyecegim. Oturdugum evin evsahibim satsa 300 kira carpanina kadar alirim ki bence hakeder seviyorum evimi, ama baska yerden ev alacaksam ilerde temettulerimle kredisini odeyerek alirim hayali bile guzel. Allah herkese huzur saglik mutlu bir yuva versin, dunyadaki en guzel sey varsa ailenle cocugunla vakit gecirmek gerisi bos beles , o kadar cok genc olum gordum ki hayat hakkaten bos.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Tok alıcı olarak, uygun fırsatlar kollayabilirsiniz..ancak naçizane tavsiyem şu...birikim yapabilmek adına yüksek faizle borçlanarak zorunlu tasarruf yapmak yerine, gönüllü olarak tasarruf yapabilme konusunda eksiklerinizi gidermek...sonuçta, varsa çocuklarınıza da bu kültürü aşılamanız gerekiyor.

Gram altın hem daha likit, hem parça parça almak satmak mümkün...ancak şu kültürün de farkındayım...böyle kenarda bir birikim olduğu bilinirse eş dosttan borç talepleri geliyor...evi tuğla tuğla satamıyorsun...yani görünürde dezavantaj gibi gözüken likit olmama durumu, bazen avantaj da olabiliyor,

Bu yüzen, olayın çok boyutu var diyorum..her case farklı, detaylı durum analizi yapmak lazım diyorum.
    Bistin gidişatı ile ilgili yorum alsak. Beklentinizi merak ediyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

6. Emlak başlığı değil ama ev alırken uzunnn vade de miras faktörüne de dikkat etmek lazım.
    Ailenin büyükleri %90betonda ise ev çeşitlilik anlamında çok mantıklı olmayabilir..

YTD

7.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bistin gidişatı ile ilgili yorum alsak. Beklentinizi merak ediyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Bist tarihinin en zor yıllarından birini yaşıyoruz...bir türlü trend oluşmuyor..endeks short layıp düşüşü kara çevirebildiğim için...benim için düşüş çıkış farketmiyor, önemli olan trend olsun.

Önemli bir dönemeç geçildi..en kısa zamanda 105-106 bin bandını geçmeliyiz...olursa yıl sonuna kadar 120 bin beklentim gündeme gelir.

8. Herkese merhaba,
    Konunun sessiz takipçilerindenim. 31 yasindayim. Portfoy olusturmaya 9 aydir basladim. Cok buyuk ahmakliklar cok buyuk karlar da yaptim. Tl bazinda Ne kar ne de zarardayim.( Enflasyona gore eridim). Ama bunu egitim surecime bsgliyorum. 1inci sene sonunda portfoy durumuna gore borsadan tamamen cikabilirim. Cunku bu isi beceremedigimi anlamis olacagm.
    Para biriktirmek konusunda sıkıntım yok çünkü tutumlu bir insanım. Ancak paradan para kazanmak için şans eseri "zengin baba yoksul baba" kitabını okuduktan sonra bu yola başvurdum. Sürekli okuyorum .
    Başlığın surekli olmasi ve bu yatirim bilincinin japon ev kadinlarinda olduğu gibi tüm Türkiye ye yayılmış olmasini dilerim .
    Saygilarimla

Sayfa 516/1230 İlkİlk ... 164164665065145155165175185265666161016 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •