Sayfa 1054/1230 İlkİlk ... 545549541004104410521053105410551056106411041154 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,425 - 8,432 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    cok onemli bir konuda soru sormussunuz. ulkemizdeki emekli maas baglanma hesabi (ssk icin) uc donemdeki calisma ve odenen primlere bagli yapiliyor:

2000 oncesi, 2000-2008 arasi ve 2008 sonrasi donem. kabaca tum donemler icin maasiniza bagli olarak odenen prim uzerinden (aylik ya da yillik) ortalama geliriniz buluunyor, sonrasinda her donem icin kullanilan aylik baglanma oranlari ile calisma donemine bagli olarak donemlere gore maas katkiariniz hesaplaniyor. Nihayeten toplam geliriniz donemlere bagli katkilar toplanarak hesaplaniyor. Ancak donemler arasi pek cok kalemde farklilikar var.

Ornegin: 2000 oncesi donemde aylik baglanma oranlari olducka yuksekti ancak sigorta prim tavani dusuktu. 2000 ve sonrasinda kademeli olarak aylik baglanma oranlari dusurulurken sigorta prim tavanlari yukseltildi. Yanlis hatirlamiyorsam tavan/taban prim orani 2000 oncesinde 1,67 gibi bir seydi. bu oran simdi 7,5. Ayrica enflasyon ve buyume oranlari nedeniyle sistemde biriken paranin guncellenmesinde de degisiklikler oldu. Gecmisten gunumuze olan sey aslinda emeklilik maaslarindaki yuksek-dusuk makasi acildi. Bu nedenlerden dolayi spesifik ornekler vermeden su sudur demek mumkun degil.

Ancak soyle bir ornek vereyim: 2009 da ise 20 yasinda ise baslamis birisi her ay aylik ortalama gelirinin 2%'sini emekli maasi olarak hak eder. ssk primi her ay tavandan yatiyorsa su ana kadarki 11 yillik calisma suresinde aylik ortalama kazancinin 22%sini hak etmis olur. su anki prima esas kazanc tavani 22 bin tl. yani kabaca su ana kadar hak ettigi maas (ek odemeler haric) 22bin*22% = 4840 tl civaridir. bu kisi (ulkemizde hic enflasyon olmadigini ve primlerin sabit kaldigini ve buyumenin de 0 oldugunu dusunursek) 2029 yilinda 8800 tl emekli maasina hak kazanmis olacaktir ve 7000 prim gununu doldurdugu icin istifa ederek 60 yasini bekleyebilir ve 2049da kendisine 8800 tl (arti ek odemeler kadar) maas baglanir kendisiyle ayni gun ise baslayan yasiti 2049a kadar calisirsa aylik ortalama kazancinin 80% ini hak edecek ve 17600 tl (arti ek odemeler kadar) emekli maasiyla emekli olabilecektir.
    Merhaba sn kirk7
    %40 maaş bağlandığında, brüt olarak gözüken maaşın mı %40ı yoksa alınan yıllık ortalama net maaşın mı %40ı olarak düşünmeliyiz?

2.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Merhaba sn kirk7
    %40 maaş bağlandığında, brüt olarak gözüken maaşın mı %40ı yoksa alınan yıllık ortalama net maaşın mı %40ı olarak düşünmeliyiz?
    sistemde biriken paraya gore hesaplanan aylik ortalama kazanc. eger primler dogru yatiyorsa ve brut maas 7.5 asgari ucretten fazla degilse brut maasin 40%i gibi dusunebilirsiniz. brut maas 7.5 asgari ucretten fazlaysa 7.5 asgari ucretin 40%i su an icin.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

3.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    sistemde biriken paraya gore hesaplanan aylik ortalama kazanc. eger primler dogru yatiyorsa ve brut maas 7.5 asgari ucretten fazla degilse brut maasin 40%i gibi dusunebilirsiniz. brut maas 7.5 asgari ucretten fazlaysa 7.5 asgari ucretin 40%i su an icin.
    Teşekkür ederim. Brüt olması iyiymiş.

4. Selam,
    Bu yaş bekleme hususunda bence göz ardı edilen ama önemli bir husus sağlık sigortası. Bildiğim kadarı ile gss ödemeye devam ederek sağlık hizmeti alınmaya devam ediliyor ama sanırım bu beyaz yakalının alıştığı özel sağlık sigortası kapsamından ve kolaylığından çok daha dar. 2020 için eşim ve kızıma yaptırdığım ömür boyu yenileme garantili özel sağlık sigortasının günahı yaklaşık ₺9000 civarı. Bilanço projeksiyonlarında bunu da göz önüne almakta yarar var diye düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

5. Sayın kirk7, 30 yıl tavandan prim ödeyen bir çalışan 60 yaşında ne kadar tahmini emekli maaşı alır. Benim bildiğim 7000 iş gününe kadar bağlanma %3.5, sonraki dönem %2 ye düşüyor..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by callandor Yazıyı Oku
    Selam,
    Bu yaş bekleme hususunda bence göz ardı edilen ama önemli bir husus sağlık sigortası. Bildiğim kadarı ile gss ödemeye devam ederek sağlık hizmeti alınmaya devam ediliyor ama sanırım bu beyaz yakalının alıştığı özel sağlık sigortası kapsamından ve kolaylığından çok daha dar. 2020 için eşim ve kızıma yaptırdığım ömür boyu yenileme garantili özel sağlık sigortasının günahı yaklaşık ₺9000 civarı. Bilanço projeksiyonlarında bunu da göz önüne almakta yarar var diye düşünüyorum.
    evet benim öyle. sgk emeklilik yatırmadığım için gss var. bazı yıllar 1200-1300 liralık tamamlayıcı yaptırmak yeterli oluyor.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

ı-) her dönemin gözde yatırım araçları var. Benchmark olarak hep en iyi getiren enstrümanı alırsak, kendimizi boş yere strese sokarız.
    ii-) öyle saçma şeyler oluyor ki... borsaya altın bazında bakan bile var. Yatırımların reel getirisi ya enflasyon bazlı, ya dolar bazlı, ya da kur sepetine göre hesaplanır.
    iii-) genç arkadaşları anlıyorum. Çok kazanmak, bir an önce varlıklı zenginler haline gelmek istiyorsunuz. Sosyal medya zehirliyor, bu işin çok zor olmadığını gösteriyorlar. Ekstreler paylaşılıyor, hatta spor arabaları vs ile pozlar veriliyor.

Peki ben ne diyorum. Yıllık reel %10-20 arası ortalama getiri...yeterince cazip değil di mi? Bu şekilde 20-30 yıl sonra ikinci bir emekli maaşı sağlayacak getiri kesmiyor kimseyi...maalesef.
    +
    burdan devam edeyim.
    bir örnek yaptım karşılaştırmak açısından.Fon yönetiyormuş gibi hepsi konsolide edildiğinde usd cinsinden portföyü kıyaslamak büyük resmi gösteriyor. Portföy Yönetim Şirketleri bu şekilde çalışıyor. Çalışmaya enflasyonu katmadım sadece.
    Herkese tavsiye ederim.Syg.

Tüm menkul kıymet varlıklar (Hisse,Altın,Bono/Tahvil/Mevduat, Eurobond,Yatırım Fonu/BES)
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

8.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    +
    burdan devam edeyim.
    bir örnek yaptım karşılaştırmak açısından.Fon yönetiyormuş gibi hepsi konsolide edildiğinde usd cinsinden portföyü kıyaslamak büyük resmi gösteriyor. Portföy Yönetim Şirketleri bu şekilde çalışıyor. Çalışmaya enflasyonu katmadım sadece.
    Herkese tavsiye ederim.Syg.

Tüm menkul kıymet varlıklar (Hisse,Altın,Bono/Tahvil/Mevduat, Eurobond,Yatırım Fonu/BES)
    Ben benzerini 2018 başından beri yapıyorum. haftalık altın dolar euro nasd**, bist ,faiz ve belirlediğim bir bölgedeki 3+1bir evin sahibinden emlak endeksindeki aylık değerine göre portföyü karşılaştırıyorum.

Buna ek olarak Ocaktan beri de 3ayda 1 kendi enflasyonumu hesaplamaya başladım. 30dk alıyor bu işlem Giriyorum sanal migrosa patlıcan patates muz kıyma yumurta sucuk süt bal şampuan diş macunu deterjan vs ne alıyorsam böyle 40-50kalem var. Mesela sütü çok içerim ayda 20 paket yazıyorum ağırlığı
    Buna ek kira,aylık 20 litrelik benzin fiyatı. 1 ay forward yurtiçi ve yurtdışı bir lokasyondaki uçak fiyatı, metro akbil fiyatı vs.
    Sek kaşar vardı listemde ocakta 700 gramlık fiyat vardı. nisanda 600e düşürdüler. Bizde gramaja göre ayar çektik , böyle durumları da görmüş oluyorsunuz
    Eksik kalan kısım var mesela Teknoloji ve kıyafet harcaması eksik kalıyor ama orada ürünler sürekli değiştiği için bir BM kuramadım. Herkes kendi yaşamına göre geleceğe dönük planı öncesi bunu kurabilir
    YTD.

Sayfa 1054/1230 İlkİlk ... 545549541004104410521053105410551056106411041154 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •