Sayfa 485/1230 İlkİlk ... 385435475483484485486487495535585985 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,873 - 3,880 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

iyi akşamlar ...
    acaba hisselerini banka veya aracı kurumlara kiralayan var mı getirileri ne kadar oluyor diye merak ettim.. eğer hiç satmayacaksak hisseleri ayrı bir temettü geliri gibi olabilir belki ... saygılar.. mutlu akşamlar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,956
     Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    iyi akşamlar ...
    acaba hisselerini banka veya aracı kurumlara kiralayan var mı getirileri ne kadar oluyor diye merak ettim.. eğer hiç satmayacaksak hisseleri ayrı bir temettü geliri gibi olabilir belki ... saygılar.. mutlu akşamlar
    Herkes yaptigi icin getiriler cok dustu..
    Herkesde olan kagitlarda ozellikle..
    40 yilda bir hickimsede olmayan bir kagitta birisi aciga dusecek de sizden 1-2 gunlugune %1000 ile borc alacak da siz de para kazanacaksiniz..
    Genelde oranlar %8-10 gibi gunluk bunun 1/3 unu de araci kurum kesikler size bir sey kalmaz..
    Ayrica bunu araci kurumlar yapabiliyor siz direk yapamiyorsunuz, bu isi artik getirisi dusuk diye onlar da takip etmiyorlar.
    Ben 15 sene evvel arada bir yapiyordum ufak tefek mutfak masrafim cikiyordu...
    Araci kurumun bunu yapabilmesi icin hisselerinizin uzerinde blokaj olmamasi lazim bu da ayri bir sikinti tabii...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,050
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4. Bence bu tür kıyaslamaları yaparken en önemli konu referans alınan başlangıç noktası...mesela son 5 seneye bakarsanız, tablo tamamen değişecektir.

Uzun vade perspektifini anlıyorum...ama bir nokta seçmek ve onun üzerinden çıkarım yapmak, tam bir ilizyon oluyor.

Senin önerdiğin tarih ne olurdu derseniz 2000 ve 2010 yıllarının baz alınıp, bu iki yıla göre hesapladığını getirilerin ortalaması ile bir sonuca varırdım.

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben yabancı dil konusunu çok abartmıyorum...benim için özel okul, öncelikle güvenli ortam ve 20 kişi altı sınıflar demek( mevcut okulda 3 İngilizce hocası derse giriyor, ikisi native speaker....yani İngilizce eğitimi fena değil)...yabancı dil üçüncü sırayı alır belki.

Teknolojinin gelişimi ile akıllı, machine learning tabanlı süper translator cihazlar çıkacak bence...simültane çeviri işinin 15-20 sene sonraki halini düşünün.

Bu yüzden dil konusuna aşırı önem vermek ve aşırı para harcamak doğru değil bence...hele hele çocuk dil konusunda pek yetenekli değilse, buraya aşırı efor harcaması gereksiz kaynak israfı..onun yerine ilgi alanı neyse o alana odaklansın, sayısalı iyiyse kodlama çalışsın mesela hobi niyetine.

Not: bunu köy okullarında okumuş, üni sırasında defalarca kursa gitmiş, Boğaziçi’nde hazırlık okumuş ve geçmiş, şirkette çalışırken de bire bir yabancı hocadan speaking dersi almış biri olarak söylüyorum....yani konuya uzak biri değilim...çok zaman harcadım ve özellikle speaking konusunda yeteneksiz biri olarak, onca eğitime rağmen, biraz da pratik eksiği yüzünden şu an çat pat konuşabilen biriyim.

Yetenekli biri benim çeyrek eforum ile, benden çok daha iyi bir noktaya gelmiştir ( benzer köy okullarından gelmiş ve Boğaziçi nde hazırlık okurken çok daha iyi noktaya ulaşan arkadaşlarım olmuştu). Bu arada konu sınav başarısı değil, boğaziçi hazırlık meşhurdur, ilk denemede geçemeyenler de oluyordu,,,ayrıca kpds vs gibi sınavlarda oldukça iyi Notlar aldım...benim kastettiğim, speaking, yani conversation konusundaki yetenek sorunu,
    Bogazici hazirlik meshurdur, bilen bilir.. Ilk sinavda gecemeyen de coktur..

6.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Bogazici hazirlik meshurdur, bilen bilir.. Ilk sinavda gecemeyen de coktur..
    Aslında ben bile geçtiğime göre, çok da zor olmasa gerek.ama ben elektronik müh. Yüksek lisansı öncesi hazırlığa gitmiştim...nispeten olgun sayılırdık...16-17 yaşında köyden gelip Güney kampüste kendini bulan genç, 3-4 ay sarhoşluğu üzerinden atamamıştır

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Herkes yaptigi icin getiriler cok dustu..
    Herkesde olan kagitlarda ozellikle..
    40 yilda bir hickimsede olmayan bir kagitta birisi aciga dusecek de sizden 1-2 gunlugune %1000 ile borc alacak da siz de para kazanacaksiniz..
    Genelde oranlar %8-10 gibi gunluk bunun 1/3 unu de araci kurum kesikler size bir sey kalmaz..
    Ayrica bunu araci kurumlar yapabiliyor siz direk yapamiyorsunuz, bu isi artik getirisi dusuk diye onlar da takip etmiyorlar.
    Ben 15 sene evvel arada bir yapiyordum ufak tefek mutfak masrafim cikiyordu...
    Araci kurumun bunu yapabilmesi icin hisselerinizin uzerinde blokaj olmamasi lazim bu da ayri bir sikinti tabii...

Syg,
    çok teşekkür ederim sayın dudu iyi akşamlar dilerim
    bugün biraz bu konuyu sorma fırsatım oldu... anladığım kadarıyla senet sürekli kiraya verilemiyor karşı tarafta hisseye ihtiyacı olan birinin olması gerekiyor aracı kurum kendi müşterisi olan bu kişiyle sizi buluşturuyor gibi... diğer bir deyişle sürekli bir gelir değil ancak böyle bir durum olursa yapılabiliyor... ücret olarak da 20bin tl lik bir hisseyi aylık %1,5 civarından 2 aylığına kiraladıklarını söyledi görüştüğüm kişi...
    bir de şu sıra bankaya alım satım için çok komisyon ödediğimden aracı kurumları özellikle de yatırım finans'ı düşünmeye başladım ancak hesaptan para çekerken 7,5 tl gibi bir eft ücreti aldıklarını belirttiler... yanılmıyorsam bu kurumla çalışan arkadaşlar var acaba bu ücret kaldırılabiliyor mu diye merak ettim..
    herkese iyi tatiller dilerim
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Aslında ben bile geçtiğime göre, çok da zor olmasa gerek.ama ben elektronik müh. Yüksek lisansı öncesi hazırlığa gitmiştim...nispeten olgun sayılırdık...16-17 yaşında köyden gelip Güney kampüste kendini bulan genç, 3-4 ay sarhoşluğu üzerinden atamamıştır
    Oo lisans OK ama yüksek lisansta hazırlık mı vardıı bilmiyordum.
    Şimdi peşinen şu seviye varsa başvuruyorsun

Sayfa 485/1230 İlkİlk ... 385435475483484485486487495535585985 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •