Special Days Image
Sayfa 587/1230 İlkİlk ... 874875375775855865875885895976376871087 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,689 - 4,696 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bence fazla paranoyaya gerek yok. Gram hem saklama, hem de likidite açısından uygun. Öte yandan çok çok olumsuz şartlarda dolar mevduatlarına sınırlama gelebilir belki (şu an böyle bir ihtimal %0 bence..ileride şartlar bozulursa diye söylüyorum), ama gram altına bir şey olmaz...ayrıca, amerikanın kağıt parasını almak yerine, altın almak hem vicdanen, hem de mantıken daha doğru geliyor.

işler kötüleşmeye başlarsa, piyasanın içinde oduğumuzdan, önceden tedbir alacak vaktimiz olur.
    şimdi risk olmasa da , kaçınılmaz bir son gibi duruyor. bizim dolarlarda kuzu gibi bankada duruyor, birkaç ay idare edecek kadar da banka kasasında. kaotik ortam planım; bir miktar kaybı göze alarak , dolardan sağlam hisselere geçmek, o zamana kadar dolarda devam.
    kaotik ortam için yada uzun vadeli yatırım için altın almak istedim. kaotik ortamda bankada gram altın bende güven uyandırmadı. fiziki altın tümden rahatsız edici. sanki en iyisi altın fon gibi.

2.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    şimdi risk olmasa da , kaçınılmaz bir son gibi duruyor. bizim dolarlarda kuzu gibi bankada duruyor, birkaç ay idare edecek kadar da banka kasasında. kaotik ortam planım; bir miktar kaybı göze alarak , dolardan sağlam hisselere geçmek, o zamana kadar dolarda devam.
    kaotik ortam için yada uzun vadeli yatırım için altın almak istedim. kaotik ortamda bankada gram altın bende güven uyandırmadı. fiziki altın tümden rahatsız edici. sanki en iyisi altın fon gibi.
    Sizi iyisi mi bitcoine de bi bakın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Aslında mesele şu..Ben insanlara acı gerçekleri anlatıyorum, hayal satmıyorum..çalışacak, çabalayacak..günün sonunda yıllık ortalama enflasyon+%10-20 getiriyi elde etmeye çalışacaksın diyorum...adam tasarruf edebildiği rakama bakıyor, sonra hesaba bakıyor...bu hesapla ben hiç bir şey elde edemem diye düşünüyor.

peki, deli gibi hangi adamlar peşinden koşuyor..abi, üstat vs diyip hayal satan adamları takip ediyor...parayı bir yılda 3-4 katına çıkarmayı düşlüyor...sonra diyor ki 10 bin tl param var...böyle giderse..10 senede milyoner olurum, katım, yatım, müthiş bir hayatım olur diyor.

ama, bu hayallerin %1 i değil, belki 1000 de biri gerçekleşiyor...piyango gibi..ya çıkarsa hesabı.

yoksa, ortalık borsadan zengin olan adam kaynardı..işin doğası gereği böyle bir şey mümkün değil...günün sonunda 2000 de nasıl ky doğrandı..yine öyle olacak..10-15 kişi, bilemedin 100 kişi zengin olacak..100 bin kişi de mağdur...bir nesil yatırımcı da böyle batıp gidecek.
    ülkemizde batı ülkelerindeki örnekler gibi radikal tasarruf yapmak maalesef mümkün değil, hele evli ve çocukluysanız.

yurt dışı örneklere bakıyorum adam 50% tasarruf yapmış ama bekar,
    diğer yandan işini iyi yaparsan maaşını katlama imkanın var (özellikle abd de)
    veya emeklilik maaşı sürekli veya yeterli olmadığından adamlar için bu konu bir tercih değil zorunluluk.

bizde ise tünelin ucunun bombok bir yere çıktığını gören bir azınlık hariç hala konu önemsenmiyor.

bir de bizde aile yardımı ve miras hikayeleri var, eşimin bir arkadaşı ve eşi belkide hane gelirlerinin yarısını Beşiktaş ta eve kiraya veriyor, samimi olduğumuzdan sorduk ikimizde tek çocuğuz istanbuldan bize üç ev kalacak diyorlar

4.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    bir de bizde aile yardımı ve miras hikayeleri var, eşimin bir arkadaşı ve eşi belkide hane gelirlerinin yarısını Beşiktaş ta eve kiraya veriyor, samimi olduğumuzdan sorduk ikimizde tek çocuğuz istanbuldan bize üç ev kalacak diyorlar
    Miras olayı sadece Türkiyede değil, Avrupadada çok yaygın. Fransada yanlış hatırlamıyorsam servetin %80'inden fazlasını mirastan intikal eden mallar oluşturuyor.

Ekonomide büyüme yavaşladıkça mirastan gelen malların önemi dahada artıyor. Önümüzdeki yıllarda maaşlı çalışan birinin zengin olma imkanı gün geçtikçe azalacak, ekonomide bu trend devam ederse.

Şu an bile maaşlı çalışan birinin Beşiktaş da ev sahibi olması çok çok zor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,050
     Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku

Şu an bile maaşlı çalışan birinin Beşiktaş da ev sahibi olması çok çok zor.
    2010 yılında hem faizler hem ev fiyatları düşükken mümkündü .Beşiktaş için bizzat tecrübe ettim
    Şuan için durum gerçekten vahim.
    Gayri-menkul benim gözümde yatırım aracı değil önemli bir ihtiyaçtır.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,955
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    2010 yılında hem faizler hem ev fiyatları düşükken mümkündü .Beşiktaş için bizzat tecrübe ettim
    Şuan için durum gerçekten vahim.
    Gayri-menkul benim gözümde yatırım aracı değil önemli bir ihtiyaçtır.
    Benim icin de bir tuketim araci..
    Ne kadar az tuketirsen o kadar iyi..
    Fiyatlar biraz toparlansin ev konusunda da "downsizing" yapacagim...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,955
     Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    Hangi fonlar var sefim?? Hangisini onerirsin??

Yonetim ucretlerini de karsilastirdin mi??

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,955
    Gram altinda beni en cok ceken ozellik icinde dolar bilesininin de olmasi ve su siralar dolarin TL karsisinda olmasi gereken yerlerde olduguna inanmam..

Syg,

Sayfa 587/1230 İlkİlk ... 874875375775855865875885895976376871087 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •