Sayfa 255/1230 İlkİlk ... 155205245253254255256257265305355755 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,033 - 2,040 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,112
     Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Dudu hocamı bisttenet ten beri takip ediyorum...Özdeyiş şeklindeki bir çok mesajı arşivlerimdedir...Bu vesileyle saygılarımı sunuyorum...1/3 mevzusuna da benzer şekilde saygı duyarım ama mesela SELEC'te bu uygulanamıyor, yani öyle bariz geri çekilmeler felan olmaz kağıtta trade anlamında...Ha, kimse beğenmez etmez ama geçen yıl % 10 temettü verdi ve ben 2013 yılından bu yana tutuyorum...An itibariyle endeksten % 50 daha yukarıda şu fiyatlarla bile...Bir çok hisse 2013 fiyatlarının oldukça altında ya da o civarlarda...Endeks zaten malum aynı seviyelerde sürünüyor 90-93 bin...

"Az ama öz kazanç" gibi görünüyor ilk bakışta ama vadeye biraz daha uzun baktığın zaman durum öyle değil...2017-2018 yılını 4 TL civarında geçirdi ve millet paraya para demedi bu süreçte başka kağıtlarda...Ama bunu satayım gideyim öbürünü alayım dediğin anda kaybetmeye mahkumsun...Düşünmüyor da değilim ancak her seferinde özellikle düşen endekste tam bir can simidi olduğunu da bu dönemde 1-2 kez tecrübelediğim için yapmıyorum...Bazı manyak saplantılarımda var satmamak adına, insan sıyrık olunca...Yapamıyorum anlamında yazdım...

Böyle işte...Yüce rabbim -istisnasız- herkesin kodlarını ayrı yaratmış...Dün de dediğim gibi bu başlık bana göre biraz daha hareketli yani sinerjik...Benim gibi koala tarzı yatırımcılar için fazla uygun değil o bakımdan yazıp ta rahatsız etmek istemem abi...3 ün birini hep ben alırım a.q...Öyle de bir şans var bendenizde... Özürlerimle...
    Benim bu anlattigimdan sonra bir kac tane ozelden soru geldi..
    Tabii ki bu herkese uygulanabilecek genel gecer bir kural degil.
    Ben de en son Asels'de uygulamistim..
    Ani ve uzun vadeli trendini yukari kirarak olusan hareketlerde yapilmasi gereken bir olay, mesela 1/3 olmaz 1/4 olur.. ama Cauti'nin dedigi gibi gorece kisa bir zaman diliminde grafik pahali hale gelirse verin 1/3 kadarini bakin ne kadar rahat tasiyacaksiniz geri kalani?
    Tabi her karektere, her kisiye uymaz bu kimisi bunu yaparken kendi prensiplerine ihanet etmis gibi hissedebilir..
    Onlara onermem kesinlikle..
    Ama benim icimde hep ukte kalmisti 20 sene evvel neden Asels almadim simdi maliyetim 5 kere sifirlanmis olurdu demistim, ben onu bu firsati kullanarak 8 ayda yaptim.. Su anda portfoyun %3 Asels ve sifir maliyet.. Bundan daha guzel daha rahatlik veren bir durum olabilir mi?
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2. Henüz 3'e veya 4'e katlayan bir hissem olmadığı için böyle telaşlarım hiç olmadı ama mantıklı bir hareket bence de..

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Benim bu anlattigimdan sonra bir kac tane ozelden soru geldi..
    Tabii ki bu herkese uygulanabilecek genel gecer bir kural degil.
    Ben de en son Asels'de uygulamistim..
    Ani ve uzun vadeli trendini yukari kirarak olusan hareketlerde yapilmasi gereken bir olay, mesela 1/3 olmaz 1/4 olur.. ama Cauti'nin dedigi gibi gorece kisa bir zaman diliminde grafik pahali hale gelirse verin 1/3 kadarini bakin ne kadar rahat tasiyacaksiniz geri kalani?
    Tabi her karektere, her kisiye uymaz bu kimisi bunu yaparken kendi prensiplerine ihanet etmis gibi hissedebilir..
    Onlara onermem kesinlikle..
    Ama benim icimde hep ukte kalmisti 20 sene evvel neden Asels almadim simdi maliyetim 5 kere sifirlanmis olurdu demistim, ben onu bu firsati kullanarak 8 ayda yaptim.. Su anda portfoyun %3 Asels ve sifir maliyet.. Bundan daha guzel daha rahatlik veren bir durum olabilir mi?
    Syg,
    Dudu Abi aslında senin bu strateji tam benim gibi 3-5 senelik uzuncu olup ,öncelikli kağıdın temettüsüne değilde primlenmesine oynayan yatırımcı için çok uygun... çünkü benim tarzımda sahip olduğun primden zaman içinde geçici kayıplar yaşamak ne kadar tecrübeli olsan da koyuyor... kağıdın prim olarak önünün daha da açık olduğunu düşünüyorsan ve tamamıyla satmayı düşünmüyorsan o zaman 1/3 ,1/4 çıkış yap hem nakite dön hem alttan alma fırsatı kovala , hem maliyeti minimuma düşür hem de yola devam et... sadece temettü yatırımcıları için pek uğraşılası gelmeyebilir... Sevgiler...Saygılar...

____|| @cizgilereitaat ||____ ( Hunharca teknik analiz )...

Duhul : 2004 ...
    ... Ben bitti demeden bitmez ... CR7 ...

iyi akşamlar
    şu an yatırım yapmak için doğru bir zamanlama olmayabilir ama
    son zamanlarda akiş gyo ile adana çimento 'yu kafamda tartıyorum
    sizin yorumlarınız nasıl olur acaba ...
    bu ara ilk topikten itibaren sayfa sayfa okumaya başladım gerçekten çok keyifli bir muhabbet ortamı var herkesin bilgilerini birbiriyle paylaşması çok değerli... özellikle topiğin ana amacında belirtildiği gibi beyaz yakanın işinin gittikçe zorlaştığı günlerde...
    syg...
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

5. Yarin gapli bir açılış bekiyor gibi
    Dow %5 artı ile uçtu
    Bistte iyi bir prim muhtemel
    Olmazsa iki kere düşünmek gerek

Beklentim demir çelik, döküm , çimento,cam havacılık, elektrik ,gıda ve madencilik sektörlerine
    Temeli sağlam tekniği müsait hisseler
    Hadi hayırlısı

Dünyadaki konjunktürde Tr in lehine gelişiyor, Petrolde 30 dolarlık düşüş muazzam
    Doğalgazda aynen düşüyor Turizm ve ihracaat rekorlar kırıyor
    Türk ordusu bölgenin en kuvvetli askeri gücü oldu.Caydırıcılığı üst düzeyde Abd bile kabul etmek durumunda kaldı
    Yine teğet geçecek kriz inşallah
    Ekonomi yönetimi gerekli dersleri almıştır sanırım
    Ü

6.  Alıntı Originally Posted by onelle Yazıyı Oku
    Dudu Abi aslında senin bu strateji tam benim gibi 3-5 senelik uzuncu olup ,öncelikli kağıdın temettüsüne değilde primlenmesine oynayan yatırımcı için çok uygun... çünkü benim tarzımda sahip olduğun primden zaman içinde geçici kayıplar yaşamak ne kadar tecrübeli olsan da koyuyor... kağıdın prim olarak önünün daha da açık olduğunu düşünüyorsan ve tamamıyla satmayı düşünmüyorsan o zaman 1/3 ,1/4 çıkış yap hem nakite dön hem alttan alma fırsatı kovala , hem maliyeti minimuma düşür hem de yola devam et... sadece temettü yatırımcıları için pek uğraşılası gelmeyebilir... Sevgiler...Saygılar...
    Her ne kadar daha gerekli alt yapıyı oluşturamamış ve uygulamaya geçememiş olsam da bu strateji bana da çok mantıklı geliyor. Endeks ve hisse bazlı ana trendlerle fiyatın aşırı pahalılandığı noktaları takip edip duygusal davranmadan alım-satım yapmak borsada reel kazancı sağlayabilmek için hayati bir nokta gibi geliyor bana da.

7. uzun vadede eregli mi yoksa froto mu daha cazip bir hisse ? elime 1850 tl kadar bir para gecti iki hisse arasindan birisini secmek istiyorum yardim eden olursa sevinirim...

8.  Alıntı Originally Posted by borsacahili Yazıyı Oku
    uzun vadede eregli mi yoksa froto mu daha cazip bir hisse ? elime 1850 tl kadar bir para gecti iki hisse arasindan birisini secmek istiyorum yardim eden olursa sevinirim...
    Yatırım danışmanlığı gibi algılama.. senin örneğinle, genel bir şeyler yazacağım.

İ-) iki alternatifi kıyaslayınca, fırsat olarak ikisi de benzer durumda... ne ucuz, ne pahalı...ayrıca ikisi de global pazar değişimlerinden etkileniyor,,,yani konjonktür olarak 3-5 yılda bir daralmalar görülebilen sektörler...bu nedenle uzun vade için zaman zaman güzel fırsatlar gelebiliyor bu hisselerde.

İi-) öte yandan pek çok uzun vade yatırım kriteri açısından Türkiye'nin ilk10 şirketi arasına girebilecek durumdalar...ülkemizin göz bebeği firmaları yani.

Bu nedenle ben olsam şöyle yapardım...parayı 4 e böler, birer parçası ile her ikisinden de alırdım... kalan iki parçayı hangisi aşağı-yukarı %10 hareket ederse ona yatırırdım.

Sayfa 255/1230 İlkİlk ... 155205245253254255256257265305355755 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •