Sayfa 844/1230 İlkİlk ... 344744794834842843844845846854894944 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,745 - 6,752 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    16 yıllık borsa tecrübem şunu öğretti.
    2 türlü "GERÇEK" yatırım vardır. Belirli kriterler dahilindedir ki bu başlıkta zaten herkes biliyordur:
    1.Orta/uzun vadeli yatırım
    2.Temettü odaklı yatırım

Profesyonellerin/kurumların yapacağı işlemler:
    -Güniçi hisse alım/satımı
    -Vadeli işlemler

Ne yazık ki Yabancıların azalmasıyla hala kumarı borsaya taşıyanları görmekteyiz.
    syg.
    Son düzenleme : Trade Shark; 29-04-2020 saat: 21:47.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Girsen baksan hesabına iki lafından biri Allah, vatan , bayrak vs
    Hubvc de hisseyi o kadar küçük yatırımcıya dağıtmışlar ki genel kurul toplanacak çoğunluk bile oluşamadı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Ahkam kesmek bilmediğin konuda konuşmak demektir sn human01.Yazılarımdan belli oluyor mu bilmem,ama ben 20 yıldır borsadayım kağıdım olsun olmasın her gün borsayı takip ederim.Müsade edin benim de edecek iki lafım olsun bu konuda.Uslüp konusuna gelince o konuda herhalde benden fazla eleştirmeniz gereken insanlar var forumda .Kimsenin sistemine hiç bir şey demem mümkün değil,ben burada siz değil karşımdaki herkesi en az kendim kadar zeki kabul ederim.Bu piyasalarda işlem yapan para kazanıyorsa sistemi iyidir,kaybediyorsa kötü,başka not verme hakkı olan kimse olamaz,olursa da siz dinlemeyin zaten.Ben kişisel servetimin yüzde 50 sini finansal piyasalardan yaptım.Kendi doğrularımı yazıyorum o kadar,sen burada yazamazsın diyen olursa da gereken cevabı veririm.İlla benim gibi yapın demek zaten karşındakine otomatik olarak hakaret etmek olur,sadece bir de böyle bir yol var denebilir ben de onu dedim zaten yazılarımda.
    Bu forumda maalesef gözlemlediğim husus; farklı fikirlere/sistemlere ön yargı ile yaklaşılması...Bu belki de emeklilik planı yapan veya çoktan emekli olmuş insanların benimsediği ve değiştirmekte elbette zorlandıkları bir anlayış olabilir/anlayışla da karşılamak lazım.

Yazdığım daha önceki yazılardan da anlaşılacağı üzere gerek yaş itibarıyla gerekse bu piyasadan yıllar içinde çok ciddi kazançlar elde eden birisi olarak şaşırdığım nokta; farklı sistemler önerenleri kumarbaz olarak nitelendirmek ve kendi yatırım felsefesinin daha iyi olduğunu bir bakıma dikte ederek hele de genç insanlara, bunları bir bakıma rol model olarak söylemek biraz garip geliyor.

Sn.hkm'inde altını çizdiği gibi düşüşlerde risk yönetmekten, trend aşağı giderken ortalama yapmaktan, çıkışlarda pozisyondan erken çıkmaktan vb. ziyade baştan beri anlatmaya çalıştığım oyun planı/sistem dahilinde (burada tekrar söylüyorum kısa vadeli işlemler anlaşılmasın... sonra kumarbaz oluyoruz) bir stratejinin, çok daha başarılı olduğunu örneklerle anlatmak istedim. Ancak insanların genel kabul gören fikirlerine biraz farklı yaklaşmak genelde olumsuz karşılanıyor.

Herkes kendi felsefesi, vadesi, risk iştahına göre farklı yöntemler izleyebilir ancak farklı stratejileri toptan yok saymak, farklı nitelendirmelerde bulunmak kabul edilemez.

4. Beyaz yakalının bu kadar boş zamani yok bence.
    Savunma sanayisinde bir firmada muhendis olarak calisiyorum, bazı alanlarda telefon kullanmak bile yasak.Fiyat takibi bile çok zor oluyor bazen.O yuzden maaş geldiginde begendigim, bilancosu hosuma giden ve aidiyet hissettigim hisselerde alım yapiyorum.

Herkese göre tek bir reçete yoktur.
    Kimi alır begendigi sirketi biriktirir.Adamın hektaş maliyeti 50 kuruştur.Özenirsin.
    Kimi gunluk al sat yapar.Heyecan seviyordur.Belki başka ihtiyaclari vardir bunu karşıliyordur.

Bu konuda herkesin dogrulari farklidir.
    Saygilar.

ilk hissemi 23 yaşında aldım, şimdi 59. aralıksız borsa da yatırımım oldu. zaman zaman faize, dolar geçişlerim oldu. ani gelen krizlere yakalanmalarımda oldu.
    son 5 senedir dolar ve dolardan doğrudan etkilenen altın vb. gibi ürünlerin getirisi fazla oldu. bu devam eder mi? yüksek faiz nedeniyle yüksek enflasyon olduğundan! , bu faizlerle dolar yoluna devam edecektir. borsada dolar bazında kazanç sağlamak oldukça zorlaşıyor. bir diğer tespitim, yabancıların sahayı kumarbaz spekülatörlere devrettiğidir. bunda düşük faizle para bulmalarının rolü var.
    benim stratejim basit: borsa yükseldikçe kademeli çık, düştükçe kademeli gir. portföy itibari ile küçük hisselere giremiyorum. hisse seçimim ise: bir hisse allame-i cihan olacak almam, ucuz olmadıkça. uzun yıllar TÜPRAŞı izlerim, büyük ölçüde alamadım. ama ne zaman ucuzladı, daldım. şu anda portföyümün yarısı. son olarak alış tarzım nedir? alıma öyle bir noktadan kademeli başlıyorum ki, bu fiyattan aşağıda her kademeden alırım dediğim seviyedir. bu nedenle bist10 , en kötü bist 30 dışına pek çıkmam. tabi küçük kaçamaklar kumarbaz ruhumu doyurmak için oluyor. bu portföyün belki % 1 idir.
    genelde zararına hisse satmam, sadece elimdeki hisse % 10 düşmüştür, takibimde olan başka bir hisse % 20 düşmüştür, o zaman değişim yaparım.

6. Ben temettü bazlı yatırım yapıyorum. Şayet elimde tuttugum hisseler ikinci taksit temettüleri verirse toplamda bir yıllık kira bedelimi çıkarmış olacağım.

Yeri gelmişken bu temettü işi böyle iki taksit olacaksa daha iyi.

Mesela egeen den 15 lira net temettü aldım.

Gittim ramazan alışverişini yaptım. Telefon faturasını ödedim yarın elektrik faturasını ödeyeceğim. Geriye kalani de kredi kartina yatırdım.

Şimdi ikinci taksidi 36 lira net verecek egeen. Onlada ihtiyaç görürüm.
    Yine alkim den az biraz temettü alacağım onlada doğalgaz faturasını öderim.

O da ikinci taksidi verirse mesela o ayki kirayı öderim.

Temettü pasif gelir olur işte bana.

G008 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

7. Ben de 3 ayda %20 kazandım ama fark şu önce %30 kaybettim sonra da %80 kazandım ne oldu aynı noktaya geldik ama sizin kafa rahattı ben sürekli elim tuşta al ver çevir kaç tut hem kendimi hem zihnimi yıprattım. Bu da bir faktör. Cauti ağabeyin yazdıklarının en temel amacı uçun kaçın benin yaptığımı yapın filan değil. Diyor ki tutumlu olun, uyanık olun, rasyonel olun, sabırlı olun az az ama sürekli kazanın. Ben o nedenle takdir ediyorum ve takip ediyorum ha kendim yapıyor muyum görüleceği üzere yapmıyorum bir şeyler başarmaya bir yerde zinciri kırmaya çalışıyorum bu da otomatik olarak Risk demektir risk yoksa kazanç da yoktur.

Bana göre 82 endekste, korona kol gezerken korku zirveyken eli mal almaya gitmeyen mesela borsacı değil-dir derdim ama yanlış, orada almayan da oraya düşmeden satmış olan da borsacidir. Tek gerçek kimin ne kazandığı ve neye mal olarak kazandigidir gerisi işin hikaye kısmı son 3 aylık performansımız birebir aynı gerisi hikaye kısmı malesef.
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Hayır asıl başarı o düşüşe yakalanmamaktı,yakalandıktan sonra süreç yönetimi zararı mimimize etmek falan yakalanmadan düşüş öncesi satanlardan daha az bir başarıdır.Kendi adıma düşüşe de yakalanmadım ,sonraki çıkıştan da yararlanamadım.Altından kazancım yüzde 20 oldu son furyada.Şimdi bakıyorum en dipte hisse alsam kazanırmışım ama o tren kaçtı.Önümüzdeki maça bakacağım.Şimdi cebimde yüzde 20 lik kazanç var 3 ay içinde.Bence finansal piyasalarda iyi kazanç.Paramın tümü bu ara altında olduğundan yüzde 60 altında olana göre daha iyi kazanç sağlamış olabilirim.Tabi borsada ordan uçtum burdan kaçtım hesabı paramın kalan yüzde kırkı ile altındaki yüzde yirmilik kazancı geçebilseydim başka olurdu.Geçen varmıdır elbet vardır ,ona da helal olsun derim elbet,benim tarzım bu tarz dönemlerde pusuda beklemek.Gene çöküş gelecek diye düşünüyorsam borsada al satla uğraşmam beklerim günümü, o gün geldiğimde hemen hemen her gün takip ettiğim borsada alacağım kağıtlar bile aklımda şimdiden belli gibi.Tabi her yiğidin yoğurt yiyişi farklı,işin içine tecrübe kişilik birikim şans pek çok faktör giriyor,o nedenle kimseye bir şey deme hakkım yok,kimse kimseye kızmadan akıl vermeden düşüncelerini okusun değerlendirsin,sonra herkes kendi doğrusunu kendi bulacak elbette.

8. ben portföyümü bir holding gibi görüyorum, farklı stratejilerle yatırım yapan fonlar oluşturuyorum bu holdingime.

uzun vadeli sermaye fonu, carry trade fonu, viop fonu, küçük ölçekli şirket fonu, orta vade fonu gibi. hatta varant gibi çok kosa vadeli finansal araçlar için bile toplam portföyümün %0,5'i gibi fon ayırdığım olmuştu.

giriştiğim her stratejiyi iştirak ettiğim bir şirket gibi düşünüyorum, viop'ta kısa vadeli işlem yapmak için mesela %5 sermaye koyuyorsam zamanla bakıyorum, bu strateji karlı olmaya başladıysa şirketime bedelsiz sermaye artırımı yapıyorum, veya diyelim ki küçük ölçekli hacimsiz şirketlerde işlemler için kurduğum fon artık hantallaşmaya başladı oradan ettiğim karları holdinge temettü olarak aktarım iyi giden başka işlere yönlendiriyorum.

bazı girişimler başarılı oluyor ve holding içindeki payı büyüyor, bazıları ise iflas ediyor mesela varant fonun iflas etti, neyse ki çok küçük bir orandı.

borsadaki hisse senetlerimi pay başına düşen borçlar, özkaynaklar, ciro, nakit vb. gibi kalemleri toplayıp portföyümü konsolide ediyorum dönem dönem.

mesela çok borçlu bir şirkete yatırım yaptıysam, o borçları kurtarmak için payıma düşen nakdi kasada tutarak portföyümün konsolide likidite oranını makul tutuyorum.

borsada para kazanmanın milyon yolu vardır, her yönteme saygım sonsuz. elimden geldiğince farklı yöntemleri, yaklaşımları denemek için yeni fonlar oluşturuyorum portföyümde.

yalnızca kişisel görüşlerimdir, hiç bir surette yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz.

Sayfa 844/1230 İlkİlk ... 344744794834842843844845846854894944 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •