Sayfa 456/1230 İlkİlk ... 356406446454455456457458466506556956 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,641 - 3,648 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    ne yazıkki yok.
    İngilizce bilmeyen ölsün mü kaptan ?
    Şaka bir yana türkçe içeriği olmak şartı ile tüm yayın,video,blog vb... kaynak önerilerine açığım. Var mıdır güzel bir öneride bulunacak ?

Alıntı Originally Posted by BuyukPatron Yazıyı Oku
    İngilizce bilmeyen ölsün mü kaptan ?
    Şaka bir yana türkçe içeriği olmak şartı ile tüm yayın,video,blog vb... kaynak önerilerine açığım. Var mıdır güzel bir öneride bulunacak ?
    mesela komşu başlıkta sayın adem ayan basit bir şekilde yatırım yapacağımız şirket seçimine ilişkin güzel bir sunum hazırlamış.

https://www.hisse.net/topluluk/showt...59#post3706059

3.  Alıntı Originally Posted by mühendis ankara Yazıyı Oku
    mesela komşu başlıkta sayın adem ayan basit bir şekilde yatırım yapacağımız şirket seçimine ilişkin güzel bir sunum hazırlamış.

https://www.hisse.net/topluluk/showt...59#post3706059
    Nokta atışı oldu teşekkürler.
    Başka önerilere açığız Beyin fırtınası olsun biraz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Estf. Ne demek özellikle düşündürmek için soruyorum lütfen siz kusura bakmayın.

Diyelim ki 2007 yılında mükemmel bir şirket buldunuz. Çok ucuz çarpanları da mantikli mevcut faiz ve döviz ortamında fiyatı uygun ve aldınız. 2009 yılında bildiğimiz gibi kriz çıkacaktır ama aldığınız hisse kesinlikle endeksten az düşecektir. Üstelik siz değerli bir şirkete ortak olduğunuzu bildiğiniz için 2009 yılında biriktirdiğimiz para ile çok daha fazla lot alarak şirkete ortakliginizi artıracaksınız. Uzun vadeci değil miydiniz? Güzel, mantıklı da bir şirket buldunuz. Fiyatı düşünce üzülmenize ne gerek var?

Bu yukarıda yazdıklarım, malesef çoğu yatırımcı için imkansız bir bakış açısı. %5 zarar gören ky kurtlanmaya baslar. %15 te evde köyde huzur kalmaz. %25 gibi devlet, hükümet, ülke ne var ne yok düz gitmeye başlar. %40 ve üstü zararlar genelde bireysel ve aile facialarina malesef yol açabilir. Oysa düzenli alan, sürekli nakiti olan bir yatırımcı birikim yapma bakış acısıyla bakıyor olsaydı fırsat olarak görürdü bu düşüşleri ama %99 Böyle olmuyor malesef.

Benim mesela %90 zararda kılı kıpırdamadan son derece sakin baştaki plana uygun işlem yapmaya devam eden arkadaşım da var ama 1000 kişi içinden 1 kişi o da zaten milyonları milyonlarla çarptı Allah vergisidir ben yapamam mesela. Kendinizi tanımak da çok önemli.

Son olarak, grafik demissiniz. Yazdıklarımdan anlayabileceğiniz gibi sadece temel analiz bakıyorum, almadan hissenin grafiğine 1 kez bakarsam bakarım onu da çoğunlukla bakmam, asels ile TKFEN grafiğini bilmiyorum ama 3 - 4 tl arası asels, 3.5 - 12 tl arası TKFEN taşıdım asels keşke hiç satmasaydım dediğim bir şirkettir o zamanlar acemi idim.
     Alıntı Originally Posted by umbamba Yazıyı Oku
    Kusura bakmayın, kontrol ettim de sordum aslında. 3,5'tan 25'e nokta atışı giden bir hisse aradığımdan mütevellit bu sorun oldu.
    Tekrar kusura bakmayın.

Hisse sahipliği tecrübem yok, çok küçük bir miktarda sadece 'arayüz nasıl kullanılır' dan öteye gitmeyecek bir tecrübeyi saymazsak. Ki orda bile 5-6 ay satış yapmamış, her gün takip etmiştim. Bütün hisseleri de karda sattım. Ben borsa 'oynamıyorum', burayı da bir 'kumar' alanı olarak nitelendirmiyorum. 'Sevilen şirketlere ortak olmak' fikri beni heyecanlandırıyor bile. Bunu da bir şirkete sahipmişçesine, sahipliğini satmadan, olabildiğince uzun, emekliliğe kadar tutmak geçiyor içimden.
    Ancak bu ortağı olacağım şirketlerin krizden ne denli etkileneceklerinden emin olabilmenin yollarını arıyorum.
    Kusura bakmayın tekrar.

Aselsan ve Tekfen'e baktım, benzer bir grafik yakalayamadım ama.

5.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Iki hisse de gerçek bist 30 hisseleri ve iki kişi de var forumlarda bolca varlar. Şimdi sizler için çok büyük şanssızlık ama hayatta ne katmanlar ne insanlar ne beklentiler neler neler var en iyi askerde gözlem imkanı bulurdun bundan sonra o yok artık. Gerçekten büyük kayıp o 6/12 ay kazançların en büyüğü, elde edebilene tabi. Tüm gençlik atom mühendisi olacağı için gereksiz diye askerliği kaldırdık

Aslında güzel soru, mesela neden birisinden birisi gider diye 30 tane şirketi alasın ki? Mesela neden düzenli olarak ucuz olanları alıp pahalandiklari durumda başka hisselere son derece nesnel şekilde ( mesela üstad Cautionary gibi ) dönemsel geçişler yapmayasın? Bunu engelleyen nedir?
    Bunu engelleyen hisse değerlemenin yeterince bilinmemesi. Açıkçası ben de iyi olmadığımı düşünüyorum bu konuda. Sağlam hedef fiyat çalışmaları çıkarabilen birisi çok kazanır diye düşünüyorum. Öğrenmeye çalışıyorum hala. İNA için tecrübe gerekiyor gibi geliyor.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Estf. Ne demek özellikle düşündürmek için soruyorum lütfen siz kusura bakmayın.

Diyelim ki 2007 yılında mükemmel bir şirket buldunuz. Çok ucuz çarpanları da mantikli mevcut faiz ve döviz ortamında fiyatı uygun ve aldınız. 2009 yılında bildiğimiz gibi kriz çıkacaktır ama aldığınız hisse kesinlikle endeksten az düşecektir. Üstelik siz değerli bir şirkete ortak olduğunuzu bildiğiniz için 2009 yılında biriktirdiğimiz para ile çok daha fazla lot alarak şirkete ortakliginizi artıracaksınız. Uzun vadeci değil miydiniz? Güzel, mantıklı da bir şirket buldunuz. Fiyatı düşünce üzülmenize ne gerek var?

Bu yukarıda yazdıklarım, malesef çoğu yatırımcı için imkansız bir bakış açısı. %5 zarar gören ky kurtlanmaya baslar. %15 te evde köyde huzur kalmaz. %25 gibi devlet, hükümet, ülke ne var ne yok düz gitmeye başlar. %40 ve üstü zararlar genelde bireysel ve aile facialarina malesef yol açabilir. Oysa düzenli alan, sürekli nakiti olan bir yatırımcı birikim yapma bakış acısıyla bakıyor olsaydı fırsat olarak görürdü bu düşüşleri ama %99 Böyle olmuyor malesef.

Benim mesela %90 zararda kılı kıpırdamadan son derece sakin baştaki plana uygun işlem yapmaya devam eden arkadaşım da var ama 1000 kişi içinden 1 kişi o da zaten milyonları milyonlarla çarptı Allah vergisidir ben yapamam mesela. Kendinizi tanımak da çok önemli.

Son olarak, grafik demissiniz. Yazdıklarımdan anlayabileceğiniz gibi sadece temel analiz bakıyorum, almadan hissenin grafiğine 1 kez bakarsam bakarım onu da çoğunlukla bakmam, asels ile TKFEN grafiğini bilmiyorum ama 3 - 4 tl arası asels, 3.5 - 12 tl arası TKFEN taşıdım asels keşke hiç satmasaydım dediğim bir şirkettir o zamanlar acemi idim.
    Çok güzel tarif etmişsiniz ağzınıza sağlık. Bir yerden sonra tasarruf etme mantığına bürünebilmeli insan, ama dediğiniz gibi 1000 de 1 kişi çıkıyor bunu başarabilen.
    Ben belli bir noktadan sonra kar-zarar bakmaktan çok lot sayılarına odaklanıyorum. Mesela 20000 Ereğli, 500 Tüpraş gibi hedefler belirleyip bu hedeflere ulaşmaya çalışıyorum. Aradan geçen zamana bakarak değerlendirdiğimde iyi ki böyle yapmışım diyebiliyorum. Saygılar.
    Borsa, gelecekle rakamları birleştirme sanatıdır. Twitter: @finansalteori

7.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Bunu engelleyen hisse değerlemenin yeterince bilinmemesi. Açıkçası ben de iyi olmadığımı düşünüyorum bu konuda. Sağlam hedef fiyat çalışmaları çıkarabilen birisi çok kazanır diye düşünüyorum. Öğrenmeye çalışıyorum hala. İNA için tecrübe gerekiyor gibi geliyor.
    Biz portföy yönetiyoruz...yönetici adam detaylarla boğuşmaz...peki neyi ne kadar bileceğiz...şişirme ya da saçma donelerle hazırlanan bir raporla iyi bir raporu ayırt edecek kadar bilmemiz yeterli...özellikle temel analizde zamanın %90 ı hamaliye, %5 i projeksiyon, %5 i parametrelerin tespitidir.

Teknik analiz de öyle...çok zaman ayırıp expert olsanız ne olacak...gerçi o kadar datay analizin trader değilseniz, uzun vade yatırımcı iseniz işe yaradığını da düşünmem.

Ez cümle...bir konuyu çok derinlemesine bilmektense, pek çok konuyu orta düzeyde bilmek çok daha faydalı portföy yönetimi için.

8. Pegasus ile ilgili değerlemeler 15-35 tl arası eder derken..ben en az 50 etmeli diyordum 1 sene önce...farkı yaratan tamamen geleceğe dönük projeksiyondur, stratejik analizdir...yoksa mevcut durum analizi zaten çarp, böl..bir de geleceğe dönük nakit akımını indirgerken hangi faiz oranını baz alacağız, %15 de alabilirsin, %18 de...bu %3 çok şey değiştiriyor zaten

Sayfa 456/1230 İlkİlk ... 356406446454455456457458466506556956 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •