Sayfa 322/1230 İlkİlk ... 222272312320321322323324332372422822 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,569 - 2,576 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Uzun vade borsa getirilerine bakıyorum 2000li yıllardan bu yana dolar bazında hatrı sayılır getirisi olan üç beş hisse var sadece....

2000 yılının başlarında bir tanıdığım muğla merkezden 18k$ ile sıfır daire aldı. Aradan 19 yıl geçti konut sektöründe durgunluğa rağmen aynı daire şu anda 90k$ civarında.

Yani kabaca dolar bazında 5e katlamış.

Hisselere bakıyorum dolar bazında 2000başlarından bu yana beşe katlayan nadir hisse var.

Bu kadar araştır uğraş risk alıp strese girmektense muğla merkezden daire almak uzun vadede daha iyiymiş.

Ama benim gibi daha yeni birikim yapmaya başlayan, henüz daire alacak portföye yetişemeyenler için borsadan başka yol da göremiyorum.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by ugur596 Yazıyı Oku
    Uzun vade borsa getirilerine bakıyorum 2000li yıllardan bu yana dolar bazında hatrı sayılır getirisi olan üç beş hisse var sadece....

2000 yılının başlarında bir tanıdığım muğla merkezden 18k$ ile sıfır daire aldı. Aradan 19 yıl geçti konut sektöründe durgunluğa rağmen aynı daire şu anda 90k$ civarında.

Yani kabaca dolar bazında 5e katlamış.

Hisselere bakıyorum dolar bazında 2000başlarından bu yana beşe katlayan nadir hisse var.

Bu kadar araştır uğraş risk alıp strese girmektense muğla merkezden daire almak uzun vadede daha iyiymiş.

Ama benim gibi daha yeni birikim yapmaya başlayan, henüz daire alacak portföye yetişemeyenler için borsadan başka yol da göremiyorum.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Uzun vadeli yatırımdan bahsederken, kıyaslamayı da uzuna vade yatırıma uygun yapmak lazım...Yani 10-15 yıllık getirileri kıyaslıyorsak, başlangıç seviyesi olarak tek bir yıl, ya da tek bir örnek almak doğru değil. Ki ege bölgesinde kıyıların son 10 yılda türkiye ortalamasının üzerinde ilgi gördüğü bir gerçek.

Mesela kıyaslamayı, borsanın lokal dip yaptığı, emlağın da duraklama devresine girdiği 2013 ortasından alırsak....farklı bir resim ortaya çıkar.

Bu arada...şunu hiç akıldan çıkarmıyoruz..biz hala gelişmekte olan bir ülkeyiz..bu 1980 lerden bu yana böyle..bir türlü gelişmiş ülke olamadık...bu ne demek? getiriler de kayıplar da yüksek ve düzensiz demek.

Bu nedenle borsada hedefimiz endeks kadar getiri değil..endeksin 10-15 senede reel olarak bir yere gitmediği kesin...Ama seçilen hisselerde doğru zamanda giriş ve çıkışlar yapılabilirse, reel getiriler çok artıyor...Çıkmak derken de tüm portföyü boşaltmak anlaşılmasın...Doğru zamanda %100 hissede olmak, zamanı gelince hisse oranının %60-70 lere indirebilmek...ve yorulan-performansı düşen kağıtları yenileriyle değiştirebilmek.

Yani aktif portföy yönetimi...Bazı arkadaşlar hiç satma, sürekli az az al yöntemi de önerebiliyor...bu durum başlangıç için uygun olabilir...ama portföy büyüdükçe, aktif yönetim önem kazanıyor.

Haa, bir de büyüklüğü milyon seviyelerinin çok üzerinde olan portföylere de bir şey diyemem...çok hareket etmelerine gerek yok..zira yıllık temettüleri ile geçinmek mümkün olabilir...hareket etmelerine gerek olmayabilir.

Uzun vadeli portföyler için getiri kıyası yapılacaksa...10-20-30 yıllık kıyaslar yapılıp bu üçünün ortalamasını almak daha adil bir yaklaşım olur. benchmark olarak dth getirisi ve tüfe den arındırılmış tl getirisi baz alınabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Uzun vadeli yatırımdan bahsederken, kıyaslamayı da uzuna vade yatırıma uygun yapmak lazım...Yani 10-15 yıllık getirileri kıyaslıyorsak, başlangıç seviyesi olarak tek bir yıl, ya da tek bir örnek almak doğru değil. Ki ege bölgesinde kıyıların son 10 yılda türkiye ortalamasının üzerinde ilgi gördüğü bir gerçek.

Mesela kıyaslamayı, borsanın lokal dip yaptığı, emlağın da duraklama devresine girdiği 2013 ortasından alırsak....farklı bir resim ortaya çıkar.

Bu arada...şunu hiç akıldan çıkarmıyoruz..biz hala gelişmekte olan bir ülkeyiz..bu 1980 lerden bu yana böyle..bir türlü gelişmiş ülke olamadık...bu ne demek? getiriler de kayıplar da yüksek ve düzensiz demek.

Bu nedenle borsada hedefimiz endeks kadar getiri değil..endeksin 10-15 senede reel olarak bir yere gitmediği kesin...Ama seçilen hisselerde doğru zamanda giriş ve çıkışlar yapılabilirse, reel getiriler çok artıyor...Çıkmak derken de tüm portföyü boşaltmak anlaşılmasın...Doğru zamanda %100 hissede olmak, zamanı gelince hisse oranının %60-70 lere indirebilmek...ve yorulan-performansı düşen kağıtları yenileriyle değiştirebilmek.

Yani aktif portföy yönetimi...Bazı arkadaşlar hiç satma, sürekli az az al yöntemi de önerebiliyor...bu durum başlangıç için uygun olabilir...ama portföy büyüdükçe, aktif yönetim önem kazanıyor.

Haa, bir de büyüklüğü milyon seviyelerinin çok üzerinde olan portföylere de bir şey diyemem...çok hareket etmelerine gerek yok..zira yıllık temettüleri ile geçinmek mümkün olabilir...hareket etmelerine gerek olmayabilir.

Uzun vadeli portföyler için getiri kıyası yapılacaksa...10-20-30 yıllık kıyaslar yapılıp bu üçünün ortalamasını almak daha adil bir yaklaşım olur. benchmark olarak dth getirisi ve tüfe den arındırılmış tl getirisi baz alınabilir.
    Güzel bir paylaşım olmuş. Ben hisse senedi yatırımını hiç beceremiyorum. Çünkü bir sistemim yok. Az az alayım üstüne her ay ekleyeyim dedim almaya başladığımda yükseldiğinde birşeyler dürtmeye başlıyor. Hisseyi satayım tekrar alırım diyorum hisse tekrar alım düzeyine gelmiyor arkasından bakiyorum tabi. Düşmeye başlarsa bu seferde biraz daha alayim maliyet düşsün diye uğraşıyorum. Bir hisse senedini 10 lu fiyatlardan almaya başladım hisse 6.80 i gördü ben hala almaya devam ediyordum. Borsa 108000'lerde başladım alım yapmaya o hisseden kopamadık. En son 9.50'den sattım. Düşmeye başladı tekrar almaya başladım. Portföyde ilk yatırım miktarının 25 katına çıktı eklemelerimle tabi. % olarak yaklaşık 1 senede portföyün %25i kar endeks bazında ekside olmasına rağmen. Benim şansım yaver gitti birde sürekli nakit ekleme yapabiliyorum portföye bu çok büyük bir artı. Hala nasıl bir sistem benim için uygun olur bulabilmiş değilim.

4. Paylaşımlar harika...Teşekkür ederim...

5.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Güzel bir paylaşım olmuş. Ben hisse senedi yatırımını hiç beceremiyorum. Çünkü bir sistemim yok. Az az alayım üstüne her ay ekleyeyim dedim almaya başladığımda yükseldiğinde birşeyler dürtmeye başlıyor. Hisseyi satayım tekrar alırım diyorum hisse tekrar alım düzeyine gelmiyor arkasından bakiyorum tabi. Düşmeye başlarsa bu seferde biraz daha alayim maliyet düşsün diye uğraşıyorum. Bir hisse senedini 10 lu fiyatlardan almaya başladım hisse 6.80 i gördü ben hala almaya devam ediyordum. Borsa 108000'lerde başladım alım yapmaya o hisseden kopamadık. En son 9.50'den sattım. Düşmeye başladı tekrar almaya başladım. Portföyde ilk yatırım miktarının 25 katına çıktı eklemelerimle tabi. % olarak yaklaşık 1 senede portföyün %25i kar endeks bazında ekside olmasına rağmen. Benim şansım yaver gitti birde sürekli nakit ekleme yapabiliyorum portföye bu çok büyük bir artı. Hala nasıl bir sistem benim için uygun olur bulabilmiş değilim.
    Çok yazdık bu konuda...ama disiplin olmazsa, hiç bir şey olmuyor...bir kere alım yapmaya başlanacak noktayı iyi tespit etmek lazım...bunun için de temel düzeyde teknik analiz bilmek yteterli..50 günlük, 200 günlük ortalamalar...ya da haftalık üssel ağırlıklı ortalama, aylık üssel ağırlıklı ortalamayı yukarı keserken alım yapılabilir.

Bir de her %5 yukarı gidişte bir hisseye ayrılan paranın %10 ile alım yapılabilir...aşağı giderken de her %10 luk düşüşte %10 alınabilir...alımlar en az 10 parçada yapılmalı...bence tabii ki.

Hisse 100t l olsun...100 tl lik alım planlıyorsak...alım programı şöyle olmalı.

100 tl de 10 tl...105 tl de 10 tl...90 tl de 10 tl..80tl 10 tl....hisse 78 tl ile 108 tl arasında 1 sene takılmışsa..40 tl alımla bekleyeceksin..daha fazla alım yapılmayacak...bu bir sene sonunda bilançoları takip edip...hala elde tutmaya değer buluyorsan, kurala sadık kalarak işlem yapmaya devam...yok bilançolara göre beklentileri karşılamıyorsa, güle güle diyip vedalaşıyorsun.

hiç bir zaman bir hissede çakılıp kalmamak lazım...pozisyonu aşırı derecede büyütmemek lazım...bir hissenin ağırlığı %15-20 leri geçmeyecek.
    Son düzenleme : Cautionary; 17-03-2019 saat: 17:11.

6. Bir de bomba bir tüyo paylaşayım...Olmuyorsa olmuyordur..herkes hisse senedi işinden para kazanacak diye bir kaide yok...bu işin psikolojisi, disiplini siz de olmayabilir..bu sizi geri zekalı, ya da beceriksiz yapmaz.

Türkiye derecesi yapmış, şu an türkiye nin ilk10 şirketinden birinde direktör aolarak çalışan ve 100 lerce kişinin bağlı olduğu bir arkadaşım var..bir türlü berecemedi borsa işini..aldı-sattı olmadı...uzun vade tuttu yine olmadı...hep ters hareketler, hep yanlış heyecanla alınan kararlar.

Şimdi bu adam ne geri zekalı, ne de akılsız...ama olmuyor...olmuyorsa zorlamayacaksın.

Aslolan rasyonel hareket edebilmektir...Önemli olan tasarruf edebilmek ve bu tasarrufları makul bir yatırım aracında değerlendirmek...hayat hisse senedinden ibaret değil...emlak al, döviz al, altın al...ya da faize yatır...yeter ki reel olarak büyük kayıplar yaşama...tasarrufları korumak bile yerine göre iyi bir yatırımdır,

Sn Cautionary Ustad,
    Bende simdilik sabri ogrenenlerdenim ancak portfoyum basit haliyle hala ekside. Sakincasi yoksa kendi portfoyunuzdeji hisseleri ve oranlarini yazabilirmisiniz lutfen. Tesekkurler saygilar

8.  Alıntı Originally Posted by vigamox Yazıyı Oku
    Sn Cautionary Ustad,
    Bende simdilik sabri ogrenenlerdenim ancak portfoyum basit haliyle hala ekside. Sakincasi yoksa kendi portfoyunuzdeji hisseleri ve oranlarini yazabilirmisiniz lutfen. Tesekkurler saygilar
    Oranları yazmayayım, çünkü çok değişken...ayrıca son donemde %20-30 civarı karda olduklarımda realizasyon yaptım...yanı portföyün ana elemanı olsa da şu an ağırlığı sıfıra inmiş hisseler var...ilk fırsatta tekrar giriş yapmayı düşünüyorum bazılarında.yanıltıcı olmamak için ana(ağırlığı %5-15 arası) ve yan hisseler (ağırlığı %1-5 arası) gibi bir sınıflandırma mantıklı olur.

Ana hisseler: aksa, Arçelik, brisa, Pegasus, Petkim,kordsa, toaso, uluun
    Yan hisseler: cimsa, deva, doas, klimasan, ttrak, Yünsa

Not: Ulusoy elektrik satılma sureci sonrası portföyden çıktı..yunsa ve klimasan son bilançoları sonrası portföye eklendi. Tatgida ve egeser daha önce kötü performans nedeniyle portföyden çıkarılmıştı.

Sayfa 322/1230 İlkİlk ... 222272312320321322323324332372422822 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •