Sayfa 461/1230 İlkİlk ... 361411451459460461462463471511561961 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,681 - 3,688 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. uzun vade temettü yatırımı yapılabilecek şirketler gittikçe azalıyor gibi sanki. eskiden temettü yatırımı deyince rahat bir 20 civarı şirket sayılabilirdi, şimdi sadece belli başlı kemik hisseler kaldı (tüpraş, hektaş vs). eskiden mesela pnsut vardı, şimdi muallak, çimsa vardı, o da muallak. mrdin vardı mesela, o da gitti. bunlar temettü vermeye devam ediyor tabi de, verimleri karlılıkları baya düştü. faaliyet karlarında zarar açıklayacak duruma geldiler neredeyse. yani liste gittikçe daralıyor gibi, siz ne dersiniz ?

tavsiye değildir, amatör düşüncelerimdir

2.  Alıntı Originally Posted by Kahraman19 Yazıyı Oku
    Öncelikle herkese merhabalar. Yaşım 25. Yaklaşık olarak 5 senedir çalısıyorum. Ve tasarruf yapmaya çok dikkat ettim. Kendimce tasarruf yaptım. 2015 yılında bireysel emeklilik sistemine katıldim. Şu ana kadar ödediğim miktar 18 bin tl. Bu yatırımımın getirisi yüzde 37 oldu. Ve şu an 31 bin tl. Devlet katkısı ile birlikte total miktar 37 bin tl. Yaklaşik 2 sene 200 tl. Yaklaşık 1 sene 300 tl civarı. Yaklaşık 1 senedirde 400 tl bese ödeme yapıyorum. Bu sene ise temettü diye bir kavramı öğrendim evet ne yazıkki 2019 yılının haziran ayında öğrendim bu kelimeyi. Borsayi az çok araştırıyordum. Hatta ufak tefek hissiyatlarıma yönelik alımlar yapıyordum satıyordum ufak tefek yemek parasi çıkartiyordum. Tabiki çok yuksek olmasada biraz parada kaybettim. Daha sonra rastgele finansal özgürlük diye bir şey gördüm twitterda ve çok hoşuma gitti . Biraz araştırdim ve güzel yazılar gördüm . Temettü emekliliği dikkatimi çekti daha sonra. Ben inanç olarak faize karşıyım ve faize dayalı olan şeylerden imkanlarım dahilinde uzak durmaya çalışıyorum. Ama bir sekildede paramın enflasyon karşısında erimesini istemiyordum. Biriktirmiş oldugum yaklasık 40 bin tl ile 10 tane şirkete temettü emekliligi hedefiyle belli oranlarda yatırım yaptım. Yaklaşık 3 aydırda düzenli bir şekilde alım yapmaya çalışıyorum. Şu anda portföyüm yüzde 35 bes. Yüzde 40 bist. Yüzde 25de nakit olarak duruyor. Önümüzdeki süreçte işimi kaybetme durumum olabilir. Yaklaşık 5 yıldır çalıştığım yerden ayrılabilirim. En azından geriye dönüp baktığımda bes sisteminin faydalı oldugunu görüyorum. Keşke besle tanıştığımda temettü ilede tanissaydim. İşimi kaybetme stresi yaşadıģım bu günlerde bes benim için bir güvence. Ona baktıkca güven duyuyorum. Aynı şekilde ortak oldugum 10 şirket. İnsan kendini biraz finansal olarak güvene hissettigi zaman gerçekten çok farkli oluyor. Umarım işime gücüme ayrılmadan devam ederim ve çok geçmeden bir 5 sene sonra finansal özgürlügüme kavuşurum.

SM-A700F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Merhaba, finansal özgürlük yani F.I.R.E. kavramını mutlaka işin popüler olduğu yerlerden (reddit, mr. moustache blog vb) araştırmanızı ve önce ülkemizde nereye kadar uygulanabileceğini belirlemenizi öneririm. 1) S&P'nin tarihsel yıllık getirisinin -yanlış hatırlamıyorsam- %7 küsür civarında olması, 2) Aşırı düşük işletim ücretli VTSAX gibi Vanguard fonları 3) Doların rezerv para olması ve ABD finansal çatısına olan güven 4) Roth IRA gibi gelir vergisiz emeklilik hesapları vb. etkenlerden dolayı yüzbinlerce reddit üyesi "onyıllarca VTSAX biriktir, kendini emekli emekli ilan et, her yıl %4 çek" şeklinde bir yol çizmeye çalışırken bunu gören memleketim insanı sosyal medyada "Hay Allah bizde bunlardan yok, bari hisse seçip temmettü işine girelim" modunda tavsiyeler vermeye başlıyorlar. Ayrıca "Finansal özgürlük" kavramı şu ana kadar gerçek bir kriz ile sınanmamıştır, dikkat.

Öte yandan işin çıkış noktası hayırlıdır, insanı tutumlu olmaya ve geleceği düşünerek uzun vadeli yatırıma teşvik eder. Başarılar.
    --Kişisel görüşlerim olup, yatırım danışmanlığı tavsiyesi değildir

3.  Alıntı Originally Posted by Kahraman19 Yazıyı Oku
    Katılım bankalarının kâr payı adı altında yaptığı sistem için ne diyorsunuz. Yani faize çok benzer duruyor. İsim değişikliği gibi geldi bana ama. Sonuç olarak islami bankacılık diyorlar bilemedim.

Merhaba
    Bu tür konular derin ve uzun konular dilerseniz özel mesajda da konuşabiliriz. Ancak kısaca açıklamak gerekirse;
    Ticaret helal kılınmıştır. Bir malı peşin 10 TL'ye satabileceğiniz gibi 12 TL'ye vadeli veya taksitli satabilirsiniz. Ancak birine 10 TL verirken belirli bir süre sonunda 12 TL olarak alırım derseniz faiz oluyor veya 10 koyun verip 12 koyun isterseniz aynı şey yine. İşin başında kazançta miktarı da belli. Ancak katılım bankalarında durum farklı. Katılım bankasında kara da zarara da ortaksınız.Tamam kurumun zarar etme ihtimali düşük (biraz da bu yüzden paranı veriyorsun) ancak kazanacağın miktar sabit değil artıp azalabiliyor.
    Bunu şunun gibi düşünebilirsiniz paranız var güvenilir birini bulup dükkan açıyorsunuz sermaye sizden emek ondan işletiyorsunuz.Dükkan kar da edebilir zarar da edebilir.Veya az kar da edebilir çok kar da edebilir.

4.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Merhaba
    Bu tür konular derin ve uzun konular dilerseniz özel mesajda da konuşabiliriz. Ancak kısaca açıklamak gerekirse;
    Ticaret helal kılınmıştır. Bir malı peşin 10 TL'ye satabileceğiniz gibi 12 TL'ye vadeli veya taksitli satabilirsiniz. Ancak birine 10 TL verirken belirli bir süre sonunda 12 TL olarak alırım derseniz faiz oluyor veya 10 koyun verip 12 koyun isterseniz aynı şey yine. İşin başında kazançta miktarı da belli. Ancak katılım bankalarında durum farklı. Katılım bankasında kara da zarara da ortaksınız.Tamam kurumun zarar etme ihtimali düşük (biraz da bu yüzden paranı veriyorsun) ancak kazanacağın miktar sabit değil artıp azalabiliyor.
    Bunu şunun gibi düşünebilirsiniz paranız var güvenilir birini bulup dükkan açıyorsunuz sermaye sizden emek ondan işletiyorsunuz.Dükkan kar da edebilir zarar da edebilir.Veya az kar da edebilir çok kar da edebilir.

Bu konu ile ilgili olarak şunu sorabilirmiyim,katlım bankalarının verdiği kar payı oranlarıda genellikle diğer bankaların mevduata verdikleri faiz oranları ile aynı olduğu söyleniyor.Eğer durum böyleyse bir fark yokmuş gibi geliyor.Bunu şöyle rakamlandırırsak banka faizleri atıyorum %10 katılım bankaları veriyor buna yakın kar payı,faiz %15 kar payı %15 gibi.Kar payının faizleri takip etmesi insanı düşündürüyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,925
     Alıntı Originally Posted by krabby Yazıyı Oku
    uzun vade temettü yatırımı yapılabilecek şirketler gittikçe azalıyor gibi sanki. eskiden temettü yatırımı deyince rahat bir 20 civarı şirket sayılabilirdi, şimdi sadece belli başlı kemik hisseler kaldı (tüpraş, hektaş vs). eskiden mesela pnsut vardı, şimdi muallak, çimsa vardı, o da muallak. mrdin vardı mesela, o da gitti. bunlar temettü vermeye devam ediyor tabi de, verimleri karlılıkları baya düştü. faaliyet karlarında zarar açıklayacak duruma geldiler neredeyse. yani liste gittikçe daralıyor gibi, siz ne dersiniz ?

tavsiye değildir, amatör düşüncelerimdir
    Haklisin derim..

Isimiz zorlasiyor..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

6.  Alıntı Originally Posted by Kahraman19 Yazıyı Oku
    Öncelikle herkese merhabalar. Yaşım 25. Yaklaşık olarak 5 senedir çalısıyorum. Ve tasarruf yapmaya çok dikkat ettim. Kendimce tasarruf yaptım. 2015 yılında bireysel emeklilik sistemine katıldim. Şu ana kadar ödediğim miktar 18 bin tl. Bu yatırımımın getirisi yüzde 37 oldu. Ve şu an 31 bin tl. Devlet katkısı ile birlikte total miktar 37 bin tl. Yaklaşik 2 sene 200 tl. Yaklaşık 1 sene 300 tl civarı. Yaklaşık 1 senedirde 400 tl bese ödeme yapıyorum. Bu sene ise temettü diye bir kavramı öğrendim evet ne yazıkki 2019 yılının haziran ayında öğrendim bu kelimeyi. Borsayi az çok araştırıyordum. Hatta ufak tefek hissiyatlarıma yönelik alımlar yapıyordum satıyordum ufak tefek yemek parasi çıkartiyordum. Tabiki çok yuksek olmasada biraz parada kaybettim. Daha sonra rastgele finansal özgürlük diye bir şey gördüm twitterda ve çok hoşuma gitti . Biraz araştırdim ve güzel yazılar gördüm . Temettü emekliliği dikkatimi çekti daha sonra. Ben inanç olarak faize karşıyım ve faize dayalı olan şeylerden imkanlarım dahilinde uzak durmaya çalışıyorum. Ama bir sekildede paramın enflasyon karşısında erimesini istemiyordum. Biriktirmiş oldugum yaklasık 40 bin tl ile 10 tane şirkete temettü emekliligi hedefiyle belli oranlarda yatırım yaptım. Yaklaşık 3 aydırda düzenli bir şekilde alım yapmaya çalışıyorum. Şu anda portföyüm yüzde 35 bes. Yüzde 40 bist. Yüzde 25de nakit olarak duruyor. Önümüzdeki süreçte işimi kaybetme durumum olabilir. Yaklaşık 5 yıldır çalıştığım yerden ayrılabilirim. En azından geriye dönüp baktığımda bes sisteminin faydalı oldugunu görüyorum. Keşke besle tanıştığımda temettü ilede tanissaydim. İşimi kaybetme stresi yaşadıģım bu günlerde bes benim için bir güvence. Ona baktıkca güven duyuyorum. Aynı şekilde ortak oldugum 10 şirket. İnsan kendini biraz finansal olarak güvene hissettigi zaman gerçekten çok farkli oluyor. Umarım işime gücüme ayrılmadan devam ederim ve çok geçmeden bir 5 sene sonra finansal özgürlügüme kavuşurum.

Bu yaşta tasarruf edip para biriktirmeniz bile önemli ve sizi yaşıtınız çoğu kişiden ayırıyor.
    Ben BES işine hiç ısınamadım, geçen yıl zorla sokulunca da derhal çıktım. Devlet katkısı cazip gelmedi, kendi yapabildiğim iş için de aracı şirkete komisyon ödeyecek halim yok. Ancak iş arkadaşlarım bu işlerden anlamadıkları için devam ediyorlar, paralarının bir yerlerde birikmesinden mutlular.
    Başka bir arkadaşım da kredi çekip yatırım yapıyor (altın vb), sonra o krediyi ay ay ödüyor. Neden her ay kendin biriktirmiyorsun da böyle manyakça bir iş yapıyorsun dedim, keyfine kalınca biriktiremiyormuş ama böyle zorunlu borç olunca ödeyebiliyormuş. Ne diyeyim herkesin kendine göre bir tarzı var

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Haklisin derim..

Isimiz zorlasiyor..

Syg,
    Zamanla pek çok kişinin bu sebepten altına, gümüşe, bitcoin'e geçmesi mümkün mü o halde?(sınırlı sayıda üretilen ve alım yapılabilen başka bir şey varsa onlar da dahil edilebilir tabii; platin, paladyum vb.)
    Mesela bu haberde ABD-Çin Ticaret Savaşı gerginliği'nin altın ve bitcoin'e kaydığı yazılmış, http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/y...niyor-41321858

Ayrıca, son olarak, herhangi bir fonun elinde Bitcoin bulundurmasının 'yasal zemininin' olması nasıl mümkün olabilir Türkiye'de?

8.  Alıntı Originally Posted by kocbey Yazıyı Oku
    Bu konu ile ilgili olarak şunu sorabilirmiyim,katlım bankalarının verdiği kar payı oranlarıda genellikle diğer bankaların mevduata verdikleri faiz oranları ile aynı olduğu söyleniyor.Eğer durum böyleyse bir fark yokmuş gibi geliyor.Bunu şöyle rakamlandırırsak banka faizleri atıyorum %10 katılım bankaları veriyor buna yakın kar payı,faiz %15 kar payı %15 gibi.Kar payının faizleri takip etmesi insanı düşündürüyor.
    Banka faizlerini karşılaştırırsanız çok farklı oranlar çıkacaktır. Faizde dahi birlik yokken katılım bankalarının bankaların verdiği faizle aynı kar payı verdiğini söylemek haksız olur.
    Banka diyor ki; 10 TL'ni bana ver 1 ay sonra 12 TL vereyim sana. Ama katılım bankasında böyle bir durum yok. Katılım bankasına paranı verdin 1 ay sonra ne kadar kar edeceğin belli değil.Zarar etmesi zor olduğu için insanların kafası karışıyor ama zarar ederse yine ortaksın senden gider para. Banka senden 10 TL ni alınca kar da etse zarar da etse paranı hiç değerlendirmese de 12 TL yi veriyor.
    Bu bakımdan verdiğim dükkan örneği önemli. Sermayeyi sağladın ortak oldun güzel bir yerde iş kurdun zarar etmiyor. 3 aşağı 5 yukarı edeceğin kar bellidir ama kesin değildir.
    Ayrıca piyasadaki kazanç belli yan yana benzer özelliklerdeki iki dükkandan birisi 10 TL ciro yaparken diğeri 100 TL ciro yapıyorsa bir acaiplik vardır. Dolayısıyla faizli veya katılım bankası kar marjları yaklaşık aynıdır, yakındır. Bu sebeple kar payının diğer banka faizlerine göre afaki düşük veya yüksek beklemekte hayatın akışına uyan bir düşünce olmaz.
    Forumu fazla kirletmeyelim bu konuda görüşmek isteyen arkadaşlar mesaj atabilir.

Sayfa 461/1230 İlkİlk ... 361411451459460461462463471511561961 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •