Sayfa 1199/1230 İlkİlk ... 199699109911491189119711981199120012011209 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,585 - 9,592 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu arada pandemi yüzünden erken emekliliğin keyfini süremiyoruz pek..dışarı çıkamıyoruz, dışarda yiyip içemiyoruz..tipik bir çalışan beyaz yaka olduk...teknoloji şirketlerinde çalışan arkadaşlarımın çoğu evde artık...aynı durumda sayılırız...böyle olacağını bilsem devam ederdim maaşlı çalışmaya

şaka bir yana...eşim dahil(öğretmen), iki çocuk da evde..özel okulun da pek avantajı kalmadı..herkes evde ve online dersteler...herkese bir oda...ben de boş neresiyse orada oluyorum...2+1 evde olsak, hepten kafayı yerdim herhalde. yapı olarak kalabalığı sevmem, evde kimse yokken daha rahattım...şimdi ev çok kalabalık geliyor

evde çok takılınca, ister istemez tv açık, genelde bloonberght deyiz...o uzman, bu uzman..uzmanlardan gına geldi...çoğu da ya boş konuşuyor, ya da tv de pek yararı bir şey söylemiyor bilerek, niye para eden bilgi verelim diye düşünüyor olabilirler.

bir de hayal kırıklıklarım oldu..tuncay turşucu, sevdiğim, uzun vade portföy yönetimi açısından görüşlerine değer verdiğim biriydi...önce deva yı bilanço sonrası pahalı buldu..fk sı 8 filan ve ilaç şirketi..sürekli büyüyen firma..ama sasa yı pahalı bulmadı, tutulabilir dedi.sasa bildiğin sanayi firması ve yatırımları var..ama finansmna gideri yazıor, fk sı 383..pahalı değil.

geçen hafta sasa geri alım açıkladı...şirket acayip borçlu, güçlü favök e rağmen finansman giderleri yüzünden net kar eksi geliyor...yani deli gibi borcunu azaltması, finansman giderini düşürmesi lazım...işte bu firma geri alım açıklıyor...üstelik son 4 yılda 20 ye katlamış bir firma...geri alım kim açıklar, piyasa koşulları nedeniyle hissen çok düşmüştür, küçük ortakları da korumak için böyle bir karar alırsın..kasanda da para vardır..mesela tav açıkladı, pandemideki havacılık krizi ve çok düşen hisse fiyatları nedeniyle.

şimdi, tucay efendi bu geri alımı destekledi, güzel karar, firma hissesine sahip çıkıyor diyor...sanki patron cebinden para koyup alıyor, hisse üstelik fezaya çıkmış...yoksa, hissenin çoğu kendi eş dostunda...bu nedenle çıktıkça çıksın istiyor, el altından veriyorlardır, başkaları da geri alımı görünce satmaktan vazgeçmiştir....bence düpedüz bir suistimal var, ve buna temel analizci geçinen önemli bir uzman, ne güzel diyor.

işte bu tür durumlar, iyice soğutuyor beni, karakteri biraz düzgün dediğimiz adam bile bunu yapıyor, öbürlerden hiç bahsetmeye gerek yok zaten.
    X kurumuna konuşan yetkili haberlerini koşa koşa veren kurum. Albayrak’ın istifa muammasında sessiz kaldı. Artık ne olacağını değil, ne olduğunu öğrenmek için izliyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2. Altın seven ve halen taşıyan biri olarak biraz geçmiş analizi paylaşim. 2013 yılında ford marka b segment sıfır km bir araba almıştım 35000 tl fiyata , gram altın fiyatıda 80 tl imiş o tarihde yani sıfır araba 437 gram saf altın ediyormuş . Bugun ise 437 gram saf altın 465 tl fiyatı ile 203 bin tl yapıyor ve ne hikmetse 7 yıl geçmesine rağmen 437 gram altın yine b segment sıfır km bir ford alabiliyor.

Açıkcası biraz sukutu hüsrana uğradım. Galiba Dudu abinin dediği gibi her fiyat bir yerde birbirine yakınsıyor. Çok da şey yapmamak lazım belki.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,115
     Alıntı Originally Posted by Metali Yazıyı Oku
    Altın seven ve halen taşıyan biri olarak biraz geçmiş analizi paylaşim. 2013 yılında ford marka b segment sıfır km bir araba almıştım 35000 tl fiyata , gram altın fiyatıda 80 tl imiş o tarihde yani sıfır araba 437 gram saf altın ediyormuş . Bugun ise 437 gram saf altın 465 tl fiyatı ile 203 bin tl yapıyor ve ne hikmetse 7 yıl geçmesine rağmen 437 gram altın yine b segment sıfır km bir ford alabiliyor.

Açıkcası biraz sukutu hüsrana uğradım. Galiba Dudu abinin dediği gibi her fiyat bir yerde birbirine yakınsıyor. Çok da şey yapmamak lazım belki.
    Benim yazdiklarim akilda kaliyor demek ki...

Demek ki bosa gitmemis, mutlu oldum..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

4. Dudu abi seni seviyoruz ama dediklerinin çıkması çok hoşumuza gitmiyor
    Baksana 7 seneden beri altın biriktiren biri bile para kazanamamış. Sence bundan sonrası için parayı neye yatırmalıyız. Bir araba daha mı alsak acep

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Benim yazdiklarim akilda kaliyor demek ki...

Demek ki bosa gitmemis, mutlu oldum..

Syg,

5. Abi başka başlıkta değinmiştim, özellikle portfoy büyüdükçe %50 demeyelim de enflasyon x2 yapmak gerçekten zor geliyor bana ve yapana saygım büyük. Para büyüdükçe, daha düşük ama reel olarak pozitif getiriler de çok çekici olacaktır. Bence beyaz yakanın 1. Önceliği reel olarak asla para kaybetmemek olmalı. Benim için bu böyledir. Hissede, pozu ucuzken açmak. Viop da zararı kısa kesmek bence bu işin sırrı. Bunun için de esnek bir kişilik gerekiyor, yüksek ego ve tahmine dayalı islem insanlari en çok hataya iten davranislar bama göre. Tahmin etmek çok riskli bir şey tahmin asla etmemeye gayret ediyorum.

Ekranla ilişkiyi kesinlikle azaltmak lazım ben şu an günde 7 8 saat çalışıyorsam 8 saat de her gün normal işime mesai yapıyorsam, bunu 4 5 sene de böyle sürdüreceksem lanet olsun böyle paraya derim; bunun için ise otomatize işlemlere ilgi duyuyorum biliyorsun. Günde 2 saati geçmemeli ekran.
    @nosfecagrı, bu yazdıklarımdan şu soncu çıkarabiliyor musun? orta vadeli hisse portföy+viop dönemsel hegde/rallilerde long...yıllık %50 ortalama getiri hiç de zor değil, sürdürülebilir de bence...ayrıca ekran karşında olmaya, anlık işlem yapmaya da gerek yok..robotla vs uğraşmaya da gerek yok.

yıllık %50 getiriyi beğenenler bu dediklerimi düşünsün ve çalışsın..yok yetmez, %100 hedefliyoruz diyenler, kendileri bilir...benim dediğimi %20 becerir bence, öbürünü belki %1, o da belki.
    Temel analizde sihir olmaz. Hadi yeni yetme yazılım şirketi olsa (yemek sepeti gibi eve servis yapan şirketler de artık yazılım şirketi kabul ediliyor...en büyük örneği de amazon zaten) ok diyeceğim..belki bizim görmediğimiz bir şeyleri fiyatlıyor.

ama bu şirketler bildiğin eski usul sanayi şirketi...20 yıldır bist teler..dolar bazlı 20 yıl önceki değerindeler...bunda senin göremediğin, haydar acun un gördüğü ne olabilir...temel analiz bilgini biliyor ve takdir ediyorum, o yüzden bunu söylüyorum.

öte yandan, haydar acunu ben de beğeniyorum...piyasadaki çoğu sümüklüyü cebinden çıkarır..en azından dürüst birine benziyor...ama viop yapmaması, bir kere denedik, onda da getirimiz düştü, pişman olduk demesi, hayal kırıklığı yaratmıştı

zaten mac fonu long only gibi..hemen her zaman %100 hissedeler ve çok az trade yapıyorlar..belki başarı sırları burada...bu ve ata yatırımın hemen tüm kadrosu, ata portföy yöneticisi mehmet gerz dahil, piyasanın en azılı boğalarındadır.
    Bunlara çok detaylı çalıştım. Celha inan anlamadım. Almam için, üstüne para isteyeceğim bir şirket. Haydar bey mantığını açıklarsa ( veya açıkladı ise) bir yerlerde dinlemek isterim

Ditas anladım, yağ var un var helva da demek ki olacak diye öngörülüyor, ben yine ALMAM ama alanın hangi varsayımla aldığını anlayabiliyorum, dediğim gibi çok başarılı bir fon ve düzgün, durust bir insan izlenimi oluşturuyor; kendi babama aldırdım ötesi var mı insallah cok başarılı olurlar.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by Metali Yazıyı Oku
    Altın seven ve halen taşıyan biri olarak biraz geçmiş analizi paylaşim. 2013 yılında ford marka b segment sıfır km bir araba almıştım 35000 tl fiyata , gram altın fiyatıda 80 tl imiş o tarihde yani sıfır araba 437 gram saf altın ediyormuş . Bugun ise 437 gram saf altın 465 tl fiyatı ile 203 bin tl yapıyor ve ne hikmetse 7 yıl geçmesine rağmen 437 gram altın yine b segment sıfır km bir ford alabiliyor.

altın 100% otomobil ise belki 90% dolarla korele fiyatlanır altın grafiğini açıp bakarsanız yükseldi denilen altın aslında dolar cinsinden 2013 fiyatlarında bu arada basılan paranın haddi hesabı yok yön altında yükseliş trendi süpriz olmayacaktır araba ise dolar cinsinden iyimser senaryoda yerinde sayar.

nihayetinde zamanlama her şey, 2008 dolar alanalr yıllar boyu stabil değerlerde bekledi geçen sen alanlar ciddi kar yazdı.

gram altın ve araba için dolar ortak değişken... yıllar içerisinde doların enflasyona uğraması ons u arttırırken, arabaları arttıran ötv ve kdv oldu.... özellikle yüksek hacimli motoru olan arabaları ötv katladı da katladı...
    şaka ile karışık en iyisi yine temettü ve eurobond yatırımcılığı kafa rahat :D ytd :D
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

8. abi bu sene hepimiz kumda oynadık bence.
    yani ikiye katlayanlari belki ayırmak gerekir.
    benim biraderin 40bin nüfuslu ilçede dükkanı var.
    karşıdaki komşumuz sene basında 10bin çuval un aldı. 100 liradan. kafayı yedi dediler.
    abi adam ilce nüfusuna yakın un aldı.
    gecende gittim 170 180 liradan okutuyormus simdi.
    kemiksiz yüzde 70.
    benim bu sene getiri yüzde 50 tl bazında.
    abi un bazında eksideyim.
    sene başında 95bin olan arabaya su an 180 falan yaziyorlar.
    konut desen ayni.
    arsa tarla desen ayni.
    2020 bir iluzyondu abi.
    hokus pokustu.
    su an eşitsizlikler var fazla sivrilenler var..ilk rüzgarda hepimiz tamamen eşitlenir ve 2019 seviyemizde bulusuruz
    normale döneriz abi.

Sayfa 1199/1230 İlkİlk ... 199699109911491189119711981199120012011209 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •