Sayfa 601/1230 İlkİlk ... 1015015515915996006016026036116517011101 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,801 - 4,808 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Kötü yönetiliyor. Katma değersiz işleri alıp paraya para katmak gibi saçma sapan bir strateji benimsediler benimseyeli burunları b.ktan çıkmadı, koç ile rakipti şimdi koç araya köy kurdu. Azıcık kafası çalışan ali bey çıktı pegasus u kurdu. Teknosa, brisa, akbank dahil her biri kendi içinde de sektörel rakiplere kıyasla gayet kötü yönetildiler. Dağı aşan borçlar, bitmeyen yatırımlar, üst üste kötü bilançolar. 'Çok kompleks ' diye imalattan çıkan saçma sapan bir yönetim anlayışı. Piyasanın holding e bakışı bence doğal. Üst yönetimden başlayıp komple ekip değişip eski sabancı ruhu gelmeden şahsen ne kadar ucuz olursa olsun çok pahalı. Üst üste 3 4 yıl artan satışlar ve karlar getiren, yaptığı yatırımları bitiren, üstüne de fiyatı ucuz olan hisseleri almak isterim. Herkes böyle düşündüğü için Pegasus grafiği öyle iken sahol grafiği böyle oluyor malesef.
     Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Sabanci diyince,

Akbnk market cap 45.7B %40.8 sahole ait= 18.6B

Sahol 21.3B fiyatlanmakta.

Diger halkaacikSA ları da eklesen 30B u geciyor.
    Bir de halkanacik olmayanSAlar var. Philsa vs.

yatirim tavsiyesi değildir

2.  Alıntı Originally Posted by Calibra Yazıyı Oku
    nette baktim ama goremedim hocam duyum mu?
    oldukca onemli bir haber.
    Sosyal medyada paylaşıldı...zaten %4 aşağıdan satış tamamlandı türü bir haber var...yarın tahta %3-4 aşağıdan açar.

3. Çok Güzel tespitler. Piyasanin fiyatladiğı da bu gibi

Suanda Sahol: Akbank+Kords

Enerjisa Akçansa çimsa avivasa aksigorta brisa yunsa carrefoursa teknosa +philsa yı piyasa 0 olarak fiyatlıyor.
    YTD

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Kötü yönetiliyor. Katma değersiz işleri alıp paraya para katmak gibi saçma sapan bir strateji benimsediler benimseyeli burunları b.ktan çıkmadı, koç ile rakipti şimdi koç araya köy kurdu. Azıcık kafası çalışan ali bey çıktı pegasus u kurdu. Teknosa, brisa, akbank dahil her biri kendi içinde de sektörel rakiplere kıyasla gayet kötü yönetildiler. Dağı aşan borçlar, bitmeyen yatırımlar, üst üste kötü bilançolar. 'Çok kompleks ' diye imalattan çıkan saçma sapan bir yönetim anlayışı. Piyasanın holding e bakışı bence doğal. Üst yönetimden başlayıp komple ekip değişip eski sabancı ruhu gelmeden şahsen ne kadar ucuz olursa olsun çok pahalı. Üst üste 3 4 yıl artan satışlar ve karlar getiren, yaptığı yatırımları bitiren, üstüne de fiyatı ucuz olan hisseleri almak isterim. Herkes böyle düşündüğü için Pegasus grafiği öyle iken sahol grafiği böyle oluyor malesef.

4.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Çok Güzel tespitler. Piyasanin fiyatladiğı da bu gibi

Suanda Sahol: Akbank+Kords

Enerjisa Akçansa çimsa avivasa aksigorta brisa yunsa carrefoursa teknosa +philsa yı piyasa 0 olarak fiyatlıyor.
    YTD
    Yünsa satıldı

5. Ben de yıllardır borsada oynayan, bir kazanıp bir kaybeden bir beyaz yakayım 37 yaşımda temettü emekliliği kavramı ile tanıştım ve bu şekilde yatırım yapmaya, tasarruf etmeye başladım. Temettü hisseleri seçerken ihtiyaç duyduğum analizleri, temettü yatırımcıları ile paylaşmak için bir websitesi kurdum: https://temettuhisseleri.com .. Beğendiğim yararlı yabancı makalelerin birkaç cümle Türkçe özetini Twitter'da hesabımda paylaşıyoum: https://twitter.com/temettuhisse .. Umarım hepinize faydalı olur!

6. Arkadan gelen varisler gençlikte keşfettiği yeni teknolojiler, edindikleri yeni deneyimler sayesinde aileye katma değer katması gerekir, hakan sabancı, hacı sabancı, fırsat kovalamak yerine manken kovalıyorlar devamlı. Sakıp ağanın kemikleri sızlıyordur.

Aydın Doğanın kızlarından biri Hepsiburadayı kurdu mesela,Kız amazonu gördü, türkiyede uyguladı, arkasında sermaye oluncada başarılı oldu. Helal olsun.

sabancı nın kötü yönetildiği piyasanın yanlış algısı. kafada yanlış algı oluştuğunda bilançoya bakma zahmetine dahi bakılmıyor. bilançoda ilk baktığım şey, uzun vadede öz kaynaklarını hangi oranda arttırdığı. son 5 seneye baktığımızda koç holdingden daha fazla büyümüş. ama fiyatı o oranda artmamış. haliyle pd/dd oldukça düşük kalmış.
    hisse sadece kötü yönetiyorlar diye satılmayabilir. aile içi çekişme olabilir. daha iyi bir yatırım alanı görmüş olabilirler. yada bu ülkede gelecek görmeyip, yurt dışına çıkartıyor olabilirler.

8.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    sabancı nın kötü yönetildiği piyasanın yanlış algısı. kafada yanlış algı oluştuğunda bilançoya bakma zahmetine dahi bakılmıyor. bilançoda ilk baktığım şey, uzun vadede öz kaynaklarını hangi oranda arttırdığı. son 5 seneye baktığımızda koç holdingden daha fazla büyümüş. ama fiyatı o oranda artmamış. haliyle pd/dd oldukça düşük kalmış.
    hisse sadece kötü yönetiyorlar diye satılmayabilir. aile içi çekişme olabilir. daha iyi bir yatırım alanı görmüş olabilirler. yada bu ülkede gelecek görmeyip, yurt dışına çıkartıyor olabilirler.
    Benjamin Graham yöntemi ile yaptığım net varlık değerleme (kötümser) yönteme göre KCHOL bugün batsa 5 lira borcu kalır hisse başına.

SAHOL batsa hisse başı 95 lira borç kalıyor olarak hesaplıyorum!

Kendim son 13 bilançoya satış ivmesi olarak baktığımda, SAHOL %19 satış artışı yakalarken KCHOL %32 satış artışı yakalamış durumda.

Her iki firma da ucuz değiller ve ortak olmak isteyeceğim şirketler değiller, ama 15 lira altında KCHOL kademeli alınabilir, SAHOL için ise bana bedava verilse almadan once çok çok çok iyi düşünürüm.

Yalnız, ülkemizdeki muhasebe standartları nedeniyle Graham yönteminin her şirkette çok iyi çalışmadığını, özellikle leasing yapan şirketlerde (PGSUS, THYAO, AGHOL) net varlık değerlemede çok kötümser kaçabildiğini tabi ki de belirteyim orası ayrı yani iddia etmiyorum bir şey. Ama motamot kıyas yapılınca KCHOL bugün SAHOL'e göre kesinlikle daha ucuz diyebilirim kendi değerlememe göre.

Senin değerlemen tek midir, hep doğru mudur, elbette değil. Ama garanticidir yaş tahtaya kolay kolay basmam, SAHOL den kazanırım diyenin de bir bildiği vardır o da oradan kazansın laf etmem. Ama benim penceremden evet epey kötü yöetiliyor. Rakamlarla ispatlarla...

Sayfa 601/1230 İlkİlk ... 1015015515915996006016026036116517011101 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •