Sayfa 897/1230 İlkİlk ... 397797847887895896897898899907947997 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 7,169 - 7,176 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Merhabalar,
    Babamın 2001 yılında aldığı bazı hisse senetleri varmış (işbankası aracılığıyla), en son işlem 2005 yılında yapılmış, sonra bir daha dokunmamış, 2010 yılında temmuz ayında sadece hisse senetleri için bankadan döküm almış(atm), bugün banka ile görüştüğümüzde hesabın 2015 yılında zaman aşımına uğradığı söylendi. Banka tarafından bu süreçte babam ne aranmış ne de kendisine iadeli taahhütlü posta aracılığıyla bildirim yapılmış. İnternet bankacılığı açtırdık, biz de teyit ettik, aktif hesabı yoktu.
    Bu hisse senetleri ortaklık belgesi değil mi? Nasıl zaman aşımına uğrayabilir? Hiç bir şekilde geri alma ihtimalimiz yok mu? Çünkü bankadan hiç bir şekilde bize bir bildirim yapılmamış.
    Yardımcı olursanız çok sevinirim.

2.  Alıntı Originally Posted by CrashX Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    Babamın 2001 yılında aldığı bazı hisse senetleri varmış (işbankası aracılığıyla), en son işlem 2005 yılında yapılmış, sonra bir daha dokunmamış, 2010 yılında temmuz ayında sadece hisse senetleri için bankadan döküm almış(atm), bugün banka ile görüştüğümüzde hesabın 2015 yılında zaman aşımına uğradığı söylendi. Banka tarafından bu süreçte babam ne aranmış ne de kendisine iadeli taahhütlü posta aracılığıyla bildirim yapılmış. İnternet bankacılığı açtırdık, biz de teyit ettik, aktif hesabı yoktu.
    Bu hisse senetleri ortaklık belgesi değil mi? Nasıl zaman aşımına uğrayabilir? Hiç bir şekilde geri alma ihtimalimiz yok mu? Çünkü bankadan hiç bir şekilde bize bir bildirim yapılmamış.
    Bazı aracı kurum sitelerinde görüyorum, aşağıda küçük bir yerde zaman aşımına uğrayacak hesaplar gibi bir başlık altında link oluyor.

10 yıl kanuni süre. Bu tarz linkler ne kadar bildirim yerine geçer bilmiyorum ama iş bankasının yaşa basacağını zannetmiyorum.

Umarım büyük bir meblağ değildir veyahut umarım hakkınızı geri alabilirsiniz.

Hayırlı sahurlar

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Cevabınız için teşekkür ederim, hayır büyük bir meblağ değildi ama babam çok üzüldü, sırf onun için uğraşıyorum şu an, ben de işbankasının yaşa basacağını zannetmem ama araştırdığımda hep mevduat hesapları için 10 yıllık zaman aşımından bahsediliyor, hisse senetleri bu kapsamda mı bunu bir türlü çözemedim, açıkçası ben de böyle bir konuya hakim değilim.

Alıntı Originally Posted by Harita Yazıyı Oku
    Bazı aracı kurum sitelerinde görüyorum, aşağıda küçük bir yerde zaman aşımına uğrayacak hesaplar gibi bir başlık altında link oluyor.

10 yıl kanuni süre. Bu tarz linkler ne kadar bildirim yerine geçer bilmiyorum ama iş bankasının yaşa basacağını zannetmiyorum.

Umarım büyük bir meblağ değildir veyahut umarım hakkınızı geri alabilirsiniz.

Hayırlı sahurlar

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by CrashX Yazıyı Oku
    Cevabınız için teşekkür ederim, hayır büyük bir meblağ değildi ama babam çok üzüldü, sırf onun için uğraşıyorum şu an, ben de işbankasının yaşa basacağını zannetmem ama araştırdığımda hep mevduat hesapları için 10 yıllık zaman aşımından bahsediliyor, hisse senetleri bu kapsamda mı bunu bir türlü çözemedim, açıkçası ben de böyle bir konuya hakim değilim.
    Babanız hangi şirketten hisse aldığını hatırlamıyor mu?
    Mülkiyet hakkında zamanaşımı söz konusu değil.
    Ancak bankacılık kanununun;
    Zamanaşımı
    Madde 62 — Bankalar nezdlerindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak
    sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde
    aranmayanlar zamanaşımına tâbidir.
    Zamanaşımına uğrayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar banka
    tarafından hak sahibine ulaşılamaması hâlinde, yapılacak ilânı müteakiben Fona gelir kaydedilir.

hükmü bulunmaktadır.
    Bu nedenle önce bankaya yazılı başvuru yapmanız, olumsuz cevap halinde tespit işlemi için dava açmanızı tavsiye ederim.

5. Yani İşbankasından almış ama ayrıca işbankası aracılığıyla bir şirketten mi almış oluyor hisseyi?
    Şayet hisse senedi 62. madde kapsamına giriyorsa, dava açsak bile bir sonuç alabilir miyiz? Davayı kaybedersek karşı tarafın avukat masrafı falan derken daha da vahim bir duruma gelebiliriz

Alıntı Originally Posted by Andrei28 Yazıyı Oku
    Babanız hangi şirketten hisse aldığını hatırlamıyor mu?
    Mülkiyet hakkında zamanaşımı söz konusu değil.
    Ancak bankacılık kanununun;
    Zamanaşımı
    Madde 62 â۠Bankalar nezdlerindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak
    sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde
    aranmayanlar zamanaşımına tâbidir.
    Zamanaşımına uğrayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar banka
    tarafından hak sahibine ulaşılamaması hâlinde, yapılacak ilânı müteakiben Fona gelir kaydedilir.

hükmü bulunmaktadır.
    Bu nedenle önce bankaya yazılı başvuru yapmanız, olumsuz cevap halinde tespit işlemi için dava açmanızı tavsiye ederim.

6.  Alıntı Originally Posted by CrashX Yazıyı Oku
    Yani İşbankasından almış ama ayrıca işbankası aracılığıyla bir şirketten mi almış oluyor hisseyi?
    Şayet hisse senedi 62. madde kapsamına giriyorsa, dava açsak bile bir sonuç alabilir miyiz? Davayı kaybedersek karşı tarafın avukat masrafı falan derken daha da vahim bir duruma gelebiliriz
    İş bankası halka açık anonim şirket olup, paylara bölünmüştür. Babanız belki iş bankası hissesi almıştır.
    Ya da iş bankası hesabından farklı bir şirketin hisselerini almıştır.
    Cüzi bir miktarda dava açarsanız fazla masraf çıkmaz.

7.  Alıntı Originally Posted by CrashX Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    Benimde basima geldi. Bundan yaklasik 10 yil once araci kurumumu degistirmistim. Ancak yinede birgun tekrar donebilirim mantigiyla hesabim kapanmasin diye mevcut Vakiflar menkuldeki hesabimda cok cuzzi miktarda hissesenedi birakmistim

Yaklasik her sene sonu hesap ekstremi bana postayla gonderiyorlardi. Bu sene sonu gelen ekstrede ise hesabim zaman asimina ugradigindan dolayi kapandigi yaziyordu

Cok cuzzi miktarda oldugu icin ugrasmadim. Onun icin size cozum onerisi mlsf sunamayacagim. Sadece baskalarininda basina geldigini bilmenizi istedim

Umarim sorununuzu cozersiniz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by CrashX Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    Babamın 2001 yılında aldığı bazı hisse senetleri varmış (işbankası aracılığıyla), .
    Bir de Takasbak'tan sorgulama yapın.

Bankadaki hesabınız kapanmış olabilir ama senetleriniz Takasbak'ta adınıza kayıtlı olarak duruyor olabilir.

Bir de oradan araştırın lütfen.

Sayfa 897/1230 İlkİlk ... 397797847887895896897898899907947997 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •