Sayfa 661/1230 İlkİlk ... 1615616116516596606616626636717117611161 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,281 - 5,288 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by umbamba Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    BIST 100'e uzun süreli short pozisyonu açmak mümkün mü? (bir kaç ay gibi)
    Short pozisyonunda her gün sonu ek bir ücret banka tarafından talep ediliyor mu?

Teşekkürler.

(yani 100 TL den 2 defa short pozisyon açtım, birini aynı gün 100 TL long girerek kapattım. Diğerini ise 1 ay sonra gene 100 TL den long girerek kapattım. İki işlemde de banka komisyonu aynı olur mu?)
    Teşekkürlerimle

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Evet, her yılın aralık vadesine kadar short açabilirsin. Yani şu andan 2020 aralık vadeli kontratı satabilirsin. Bu bilgi kısmıydı şimdi uyarı :

Aman dostum. Once aklını, sonra paranı alırlar viop da poz açmanın tek koşulu yüklü portföyün olup (1m++) her gün al sat uğraşamayacaksan hedge amaçlı short açmaktır. 2013 yılından beri VIOP topiğini takip ederim, tüm kadro en az 5 kere battı. Aman aman aman. VIOP karım hisselerdeki zararımın %80'ini karşıladı ve gelen parayla da kısmen hisselerimde pozumu artırdım ama buna ragmen benim bile aklımı alıyor arada long filan deniyorum ne cesaretse aman aman aman...
    Margin Call (Teminat Tamamlama Çağrısı) ihtimalini de unutmayalım...

"VİOP işlemlerinde sözleşme fiyatının değişimi sonucu yatırımcı hesabında kâr ya da zarar oluşabilir. İşlemde zarar oluşması durumunda teminat bakiyesi düşer bu durumda da ilave teminata ihtiyaç duyulur.
    Yatırımcının hesabındaki teminat miktarı Başlangıç Teminatı seviyesinin altına düşerse, yatırımcı Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call) alır. Bu durumda yatırımcı teminatını yeniden en az Başlangıç Teminatı seviyesine kadar yükseltmek zorundadır."
    Burada yer alan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Yatırımcının mali durumuna veya risk ve getiri tercihlerine uygun olmayabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Evet, her yılın aralık vadesine kadar short açabilirsin. Yani şu andan 2020 aralık vadeli kontratı satabilirsin. Bu bilgi kısmıydı şimdi uyarı :

Aman dostum. Once aklını, sonra paranı alırlar viop da poz açmanın tek koşulu yüklü portföyün olup (1m++) her gün al sat uğraşamayacaksan hedge amaçlı short açmaktır. 2013 yılından beri VIOP topiğini takip ederim, tüm kadro en az 5 kere battı. Aman aman aman. VIOP karım hisselerdeki zararımın %80'ini karşıladı ve gelen parayla da kısmen hisselerimde pozumu artırdım ama buna ragmen benim bile aklımı alıyor arada long filan deniyorum ne cesaretse aman aman aman...
    Aynı kadro mu beş kere battı farklı kadrolar toplamda mı beş kere battı, bir insan aynı yerde beş kere batıyor daha akıllanmıyorsa da ne bileyim yani..
    Ben viopta 2009 krizinde bir kere battım tam battım, bir daha bulaşmadım, hala acısını hissederim, beş kere batacak güç yok bende bir kez yetti. Ha bir de varantta battım sonradan ondan da dersimi aldım bir daha denemedim. Battım dediğim portföy sıfırlandı yani zarar ettim falan değil bildiğin sıfırladım. Varant kadar rezil bir şey olamaz durduk yere değeri eriyor kim icat ettiyse..

3. Kalanlar var çok az tek tük ama genelde gelen battı rahatladı gitti. Ben para kazanma gözüyle bakmıyorum Cauti üstadın dediği gibi sigorta dır fazlası değil koyduğum para gitse bile dert etmem eklerim amaç para kazanmak değil çünkü. Onu da mesela tr borsasında 2 doların altında pek açmam 2 doları geçtiyse %50 2.5 dolar üstü %70 3 dolar üstü %100 hedge yaparım. Eğer ucuz hisse yok malım yoksa viop pozum da yoktur...

Yani endeksi overperform etmeye oynuyorum sadece.
     Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Aynı kadro mu beş kere battı farklı kadrolar toplamda mı beş kere battı, bir insan aynı yerde beş kere batıyor daha akıllanmıyorsa da ne bileyim yani..
    Ben viopta 2009 krizinde bir kere battım tam battım, bir daha bulaşmadım, hala acısını hissederim, beş kere batacak güç yok bende bir kez yetti. Ha bir de varantta battım sonradan ondan da dersimi aldım bir daha denemedim. Battım dediğim portföy sıfırlandı yani zarar ettim falan değil bildiğin sıfırladım. Varant kadar rezil bir şey olamaz durduk yere değeri eriyor kim icat ettiyse..

4.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Bana da varant da zaman değeri (teta) faktörü nedeniyle varlık taşımak yönünden VİOP dan daha riskli gelir, teminat yoktur ama kaldıraç etkisini direk fiyatında taşır. Çok iyi bilmek ve ciddi ciddi anlık takip gerektirir.

Yatırım tavsiyesi değildir, olamaz...
    Burada yer alan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Yatırımcının mali durumuna veya risk ve getiri tercihlerine uygun olmayabilir.

5.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Kalanlar var çok az tek tük ama genelde gelen battı rahatladı gitti. Ben para kazanma gözüyle bakmıyorum Cauti üstadın dediği gibi sigorta dır fazlası değil koyduğum para gitse bile dert etmem eklerim amaç para kazanmak değil çünkü. Onu da mesela tr borsasında 2 doların altında pek açmam 2 doları geçtiyse %50 2.5 dolar üstü %70 3 dolar üstü %100 hedge yaparım. Eğer ucuz hisse yok malım yoksa viop pozum da yoktur...

Yani endeksi overperform etmeye oynuyorum sadece.
    Bana sorarsanız, finansal mühendisliğin icat ettiği en güzel şey Kaldıraçlı piyasalar, vadeli işlemler.

Son 3 yılı profesyonel, ondan önceki 5 yılı bireysel yatırımcı olarak vadeli piyasalarda sürekli işlem yapıyorum...ayrıca ilk açıldığı yılllarda da az çok işlem yapardım...2006 da açılmıştı galiba.

Batanların nasıl ya da neden battığı gayet net..bu piyasaları kitap yazabilecek düzeyde biliyorum, aktif işlem de yapıyorum...ama para ve benzeri varlıklarımın ( menkul diyelim) %60 civarı altında..ve 2016 dan bu yana sabit duruyor...sadece dolar fırladığında yarısı ile sat al yapmışım...yani 4 yılda iki işlem..bes fonu olması da avantaj, anlık işlem yapabilsem belki şeytana uyardım...bes te altın sat-al için en az 4 iş gününe ihtiyaç var.

Bir ara nosfecagrı demişti...bu kadar başarılısın neden tüm portföyde işlem yapmıyorsun...belki de aç gözlü olmadığım İçin bu kadar başarılıyımdır.

Ez cümle: korkacak bir şey yok...kumar oynamak isteyen her piyasada oynar...sağlam ve kontrollü hareket eden de her piyasada bunu becerir...önemli olan sonuç değil, gidiş yolu.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6. Yeterliğe derinliğe ulaşmamış her piyasa risklidir..varant için en az 10 sene daha var...vadeli işlemler mantığı ve derinliği açısından hisse piyasasından bile daha az riskli bence...hisse vadeliler için de zamana ihtiyaç var, kendine güvenmeyen hisse vadelilerden de uzak durmalı.

Ama endeks, dolar, altın kontratlarını mutlaka deneyimleyin derim...ama önce en az 100-150 saat araştırmak, çalışmak gerek...öyle iki terim öğrenip işlem yapmaya başlarsan, ömrün uzun olmaz.

Mesela 1 kontrat ile hem öğrenme, hem pratik yapma dönemi geçirilebilir...en az 1-2 sene sürmeli bu dönem..sonra hazır hissedersen kendini aktif olarak işlem yaparsın.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yeterliğe derinliğe ulaşmamış her piyasa risklidir..varant için en az 10 sene daha var...vadeli işlemler mantığı ve derinliği açısından hisse piyasasından bile daha az riskli bence...hisse vadeliler için de zamana ihtiyaç var, kendine güvenmeyen hisse vadelilerden de uzak durmalı.

Ama endeks, dolar, altın kontratlarını mutlaka deneyimleyin derim...ama önce en az 100-150 saat araştırmak, çalışmak gerek...öyle iki terim öğrenip işlem yapmaya başlarsan, ömrün uzun olmaz.

Mesela 1 kontrat ile hem öğrenme, hem pratik yapma dönemi geçirilebilir...en az 1-2 sene sürmeli bu dönem..sonra hazır hissedersen kendini aktif olarak işlem yaparsın.
    Öncelikle değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim foruma katkınız çok büyük
    Pgsus için olumlu yorumlarınızı okumuştum bende alım için takipteyim
    Hisse alımı için biraz daha beklenmeli mi yoksa buralar alım için uygun mu?

8.  Alıntı Originally Posted by m.exclusive Yazıyı Oku
    Öncelikle değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim foruma katkınız çok büyük
    Pgsus için olumlu yorumlarınızı okumuştum bende alım için takipteyim
    Hisse alımı için biraz daha beklenmeli mi yoksa buralar alım için uygun mu?
    65-70 arası biriktirmek için uygun bence...zaten bu aralıkta tekrar alımlarıma başladım...ancak son yaşanan kazalar hissedeki büyüyü bozdu bence. Şubat trafik verileri kaza sonrası yolcuların tercihini göstermesi açısından kritik olacak...esas pozisyonu o verilere göre alırım.

Sayfa 661/1230 İlkİlk ... 1615616116516596606616626636717117611161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •