Sayfa 38/1230 İlkİlk ... 28363738394048881385381038 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 297 - 304 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by temettü emeklisi Yazıyı Oku
    Selamlar,

Günlük 75 TL biriktirerek, bunu 20 yıl boyunca yaparak ve enflasyon +%6 getiri elde ederek finansal bağımsızlığımızı kazanabiliriz. Günlük biriktirenler için ve her gün hesaba para aktaranlar için hedef tutturması çok daha kolay olabilir.

https://www.lattedenborsaya.com/2018...ik-stratejisi/

Saygılar.
    Burada günde 75 biriktirmekten çok enflasyon +%6 getiri getirmek asıl önemli olan. Bunun bir yolunu bulan varsa lütfen paylaşsın. Hisse senedi diyeceksiniz ama ben risksiz/düşük riskli bir yoldan bahsediyorum. TÜFE +4% çok uzun vadeli devlet tahvilleri var mesela bulabildiğim en iyi yatırım bu.

Biriktirme konusunda da herkesin geliri farklı, az maaş alıp zar zor geçinen ve ne kadar istese de para biriktiremeyecek insanlar var, diğer taraftan az bir dikkatle %50 veya daha çok biriktirebilecek olan da var. Maalesef bu iş böyle.

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bunun icin cok saglam bir yatirimci karekteri gerekir.
    Herkes konusur ama cok az kisi yapabilir.
    Ben sahsen makul bir evin kisisel kullanim icin alinmasi taraftariyim.
    Bunun verdigi huzur ve rahatlik kalan hisselerin uv elde tutulmasini kolaylastiriyor.
    Syg,
    Ben de çok risk almayı seven birisi değilim. Bahsettiğim şey de normalde yapacağım bir şey değil. Hem konu değişsin diye düşündüm hem de şöyle bir düşüncem var. Mevcut evim oldukça eski 3-5 yıla zaten değiştirmeyi düşünüyorum. Evimin yakınlarında TOKİ inşaatı var buradan ev alıp taksit taksit öderim. Mevcut evimi kiraya vermek yerine satıp tamamına hisse alırım. Hem mevcut evimin getireceği kira kadar temettü getirim olur hem hisseler yükselirse kazanç sağlarım (evim oturmuş bir alanda prim yapma ihtimali zayıf) hem kiracıydı, evin kırılan döküleniydi gibi şeylerle uğraşmam hem de TOKİye ödeme aylık zorunlu olduğu için tasarruf disiplinimi istesem de bozamam. Ha en kötü senaryoda kriz+işsizlik olur hisseleri yok pahasına satmak zorunda kalırım o kadar risk olmadan da kazanç olmaz diye düşünüyorum. Hem kriz+işsizlik durumunda mevcut evimi satmamış bile olsam yine yok pahasına elden çıkarmam gerekebilir.

3.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    İkinci sorum olarak şu anda oturduğum ev 150 bin TL civarında ederi var. Bu evler için kiralar 600-650 TL civarında. Evi satıp temettü hisselerinden alsam ve kiraya çıksam %5 temettü dahi yeterli oluyor. Ki ortalama verimim bu sene bunun üzerinde idi. Böyle bir hamle hakkında ne düşünürsünüz.
    Yapmayın. %5 temettü vermenin dışında hisse fiyatı nasıl gidiyor? Yani o temettüyü dışarı çektikçe anapara eriyor mu, yirmi yıl sonra kuşa döner mi? O yüzde beş getiri reel getiri mi? Diğer taraftan ev fiyatları da dalgalanabilir ama yirmi yılda yerinde sayma olasılığı pek yok, uzun vadede ev değerini korur kirası da reel getiridir diye kabul etmek bence güvenlidir. Demek istediğim evi satıp hisseye basıp kiraya çıksanız bir süre sonra tekrar o evi alamayabilirsiniz o parayla. Yatırım için denenebilir ama oturduğunuz ev için bu risk alınmaz.

4. Değerli dostlar ben de bir konuda görüşünüzü almak istiyorum. Bir miktar paramız var, çok uzun vadeli pasif gelir getirecek risksiz yatırım yapmak istiyoruz, bizden çok çocuklarımız için açıkçası. Borsa olmayacak (borsada zaten portföyüm var). Aşağıdaki alternatifleri buldum, tecrübesi olanlar fikir belirtirse çok sevinirim, hem diğer okuyanlara da faydası olur. Başka bir alternatif öneren olursa da çok makbule geçer.

1. seçenek) Ev alıp kiraya vermek. Oturduğum şehirde kira çarpanı 20-25 yıl aralığında (yani yatırımın yıllık getirisi %4-5). Dükkan/ofis vb. veya başka şehirlerde daha iyi oranlar olabilir ama o kadar uğraşamam, elimdeki oran bu. Uzun vadede evin boş kalma/kirayı tahsil edememe olasılığı, gelir ve emlak vergisi, DASK, uzun vadede mutlaka çıkacak olan tadilat giderleri vb. düşünülünce bu oranı yüzde yirmi azaltıp yıllık getiriyi %3-4 arasında buluyorum. Kiranın (gelirin) her yıl enflasyon kadar artacağını varsayıyorum. Bu getiri dışında eve yatırdığım sermayenin de artmasa bile değerini korumasını yani reel olarak ev fiyatının değişmemesini bekliyorum, diğer bir deyişle TÜFE oranında değerlenmeli. Bunun elbette garantisi yok, konut endekslerinde de çok eski veriler yok ama çok uzun vadede evin değeri TÜFE oranında artar diye kabul ediyorum, yaşadığım şehir göç alıyor bu kabulde fazla risk görmüyorum.

2. seçenek) Parayı 20-25 yıl vadeli eurobonda yatırmak. Eurobond (USD) bileşik faizi şu ara 2040 vade için 7.37%. Yıllık ABD enflasyonu (dolardaki değer erimesi) ortalama yüzde 1.5-2.5 kabul edip bunu düşersek yıllık reel olarak %5 gibi bir getiri oluyor (altı ayda bir faiz ödeniyor). Getiriyi çekip kalan %2 gibi farkı anaparadaki kayıp için tutuyoruz ve böylece anapara da dolar olarak reel değerini korumuş oluyor. Yine çok uzun vadede dolar/TL kurunun da TÜFE oranında arttığını kabul edersek TL olarak da anapara erimemiş oluyor (bu ara kur hızlı arttı ama Yaşar Erdinç bir yazısında kurları uzun vadede belirleyen asıl etkenin iki ülke (abd-tr) enflasyon farkı olduğunu yazmıştı, dolayısıyla bu kabul de az riskli ve makul geliyor bana). Eurobond gelirlerinde aylık üç bin lira gibi bir bölüm vergiden muaf, ben bunun altında kalacağımdan vergi veya başka bir kesinti yok. Hiç eurobond almadım ama banka sitelerinden gördüğüm kadarıyla bin dolar katları şeklinde alınabiliyor. Belki bir saklama ücreti keserler yıllık, bilemiyorum.

3. seçenek) Parayı enflasyona endeksli devlet tahvillerine yatırmak. TÜFE + 4% oranlı tahvil var. Sabit getirili tahvil veya mevduat yerine burada enflasyondan arındırılmış reel getiri garantisi olduğu için ilgimi çekiyor. Diğer türlü değişen enflasyon ve faizlerle uğraşmak zorundasınız, kar veya zarar edebilirsiniz. Burada anapara erimiyor, artı yüzde dört getiri garanti. Yüzde on stopaj düşülecek sanırım yani %3.6 olacak. En risksiz seçenek bu görünüyor.

Bu üç seçeneği değerlendirince paranın yarısını ikinci yarısını üçüncü seçeneğe bölerek yatırım yapmak şu anki düşüncem. Ev kiraya verme en kötüsü görünüyor, üstelik fiziki uğraşma işi (alma, kiralama, evle ve kiracıyla uğraşma) dahil değil.
    Özellikle yazdığım araçlarda tecrübesi olanlar hesaplarım doğru mu, atladığım bir husus var mı değerlendirirse çok sevinirim.

5. @pilavli,

Zamanında dükkan kira getirisinden vaz geçmiş, aktif olarak konut kira geliri olan biri olarak.. 1. Maddeyi kesinlikle önermem, 2 ve 3 %50-50 bölünebilir.

6.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Yapmayın. %5 temettü vermenin dışında hisse fiyatı nasıl gidiyor? Yani o temettüyü dışarı çektikçe anapara eriyor mu, yirmi yıl sonra kuşa döner mi? O yüzde beş getiri reel getiri mi? Diğer taraftan ev fiyatları da dalgalanabilir ama yirmi yılda yerinde sayma olasılığı pek yok, uzun vadede ev değerini korur kirası da reel getiridir diye kabul etmek bence güvenlidir. Demek istediğim evi satıp hisseye basıp kiraya çıksanız bir süre sonra tekrar o evi alamayabilirsiniz o parayla. Yatırım için denenebilir ama oturduğunuz ev için bu risk alınmaz.
    bir önceki mesajımda açıkladım aslında durumu öyle bir niyetim yok zaten.bir yanlış anlamayı da düzelteyim temettü gelirini çekmeyeceğim yeniden hisse alımı için kullanacağım.

7. Herkese selamlar,

Ev konusu çok konuşuluyor. Ben de ünlü yatırımcıların ev ile ilgili görüşlerini paylaşayım.

Warren Buffett'ın hissedarlarına yazdığı 2010 mektubundan:

"Ev sahipliği bir çok Amerikalıya, özellikle bu günün düşük fiyatları ve kelepir faiz oranlarıyla çok anlamlı geliyor. Her şey hesaba katıldığında, aldığım evi kiralasaydım ya da hisse senedi alsaydım çok daha fazla kazanabileceğim halde, yaptığım en iyi yatırım oturduğum evi almaktı (en iyi iki yatırım ise evlilik yüzüklerimiz). Eve ödediğim 31.500 dolar ile ailem 52 yıllık muhteşem anılar kazandı ve dahası da gelecek."

https://www.lattedenborsaya.com/2018...r-serisi-2010/

İkincisi ise diğer bir ünlü yatırımcı Peter Lynch'in hisse senedi yatırımı yapmadan önce kendimize sormamız gereken üç sorusunda saklı:

Bu soruların ilki "EVİN VAR MI?" Ünlü yatırımcı kişinin mutlaka evinin olması gerektiğini söylüyor ve bunu üç nedene dayandırıyor.

1)"Ev alan zarar etmez. Ben hiç ev alanın zarar ettiğini görmedim." diyor.

2) "Kimse evinin değeri %5 düştü diye satmaz ama hisse senedi satan bol." diyor.

3) "Son olarak da herkes ev almalı" deyip hesap yapıyor.

O yazı da burada: https://www.lattedenborsaya.com/2017...reken-uc-soru/

Onun için bence dostlar, ev mutlaka şart. Ama 3+1 olmak zorunda değil. 1+1 de olur.

Saygılar.
    Temettü emeklisi aday adayı.
    www.lattedenborsaya.com

8.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Değerli dostlar ben de bir konuda görüşünüzü almak istiyorum. Bir miktar paramız var, çok uzun vadeli pasif gelir getirecek risksiz yatırım yapmak istiyoruz, bizden çok çocuklarımız için açıkçası. Borsa olmayacak (borsada zaten portföyüm var). Aşağıdaki alternatifleri buldum, tecrübesi olanlar fikir belirtirse çok sevinirim, hem diğer okuyanlara da faydası olur. Başka bir alternatif öneren olursa da çok makbule geçer.

1. seçenek) Ev alıp kiraya vermek. Oturduğum şehirde kira çarpanı 20-25 yıl aralığında (yani yatırımın yıllık getirisi %4-5). Dükkan/ofis vb. veya başka şehirlerde daha iyi oranlar olabilir ama o kadar uğraşamam, elimdeki oran bu. Uzun vadede evin boş kalma/kirayı tahsil edememe olasılığı, gelir ve emlak vergisi, DASK, uzun vadede mutlaka çıkacak olan tadilat giderleri vb. düşünülünce bu oranı yüzde yirmi azaltıp yıllık getiriyi %3-4 arasında buluyorum. Kiranın (gelirin) her yıl enflasyon kadar artacağını varsayıyorum. Bu getiri dışında eve yatırdığım sermayenin de artmasa bile değerini korumasını yani reel olarak ev fiyatının değişmemesini bekliyorum, diğer bir deyişle TÜFE oranında değerlenmeli. Bunun elbette garantisi yok, konut endekslerinde de çok eski veriler yok ama çok uzun vadede evin değeri TÜFE oranında artar diye kabul ediyorum, yaşadığım şehir göç alıyor bu kabulde fazla risk görmüyorum.

2. seçenek) Parayı 20-25 yıl vadeli eurobonda yatırmak. Eurobond (USD) bileşik faizi şu ara 2040 vade için 7.37%. Yıllık ABD enflasyonu (dolardaki değer erimesi) ortalama yüzde 1.5-2.5 kabul edip bunu düşersek yıllık reel olarak %5 gibi bir getiri oluyor (altı ayda bir faiz ödeniyor). Getiriyi çekip kalan %2 gibi farkı anaparadaki kayıp için tutuyoruz ve böylece anapara da dolar olarak reel değerini korumuş oluyor. Yine çok uzun vadede dolar/TL kurunun da TÜFE oranında arttığını kabul edersek TL olarak da anapara erimemiş oluyor (bu ara kur hızlı arttı ama Yaşar Erdinç bir yazısında kurları uzun vadede belirleyen asıl etkenin iki ülke (abd-tr) enflasyon farkı olduğunu yazmıştı, dolayısıyla bu kabul de az riskli ve makul geliyor bana). Eurobond gelirlerinde aylık üç bin lira gibi bir bölüm vergiden muaf, ben bunun altında kalacağımdan vergi veya başka bir kesinti yok. Hiç eurobond almadım ama banka sitelerinden gördüğüm kadarıyla bin dolar katları şeklinde alınabiliyor. Belki bir saklama ücreti keserler yıllık, bilemiyorum.

3. seçenek) Parayı enflasyona endeksli devlet tahvillerine yatırmak. TÜFE + 4% oranlı tahvil var. Sabit getirili tahvil veya mevduat yerine burada enflasyondan arındırılmış reel getiri garantisi olduğu için ilgimi çekiyor. Diğer türlü değişen enflasyon ve faizlerle uğraşmak zorundasınız, kar veya zarar edebilirsiniz. Burada anapara erimiyor, artı yüzde dört getiri garanti. Yüzde on stopaj düşülecek sanırım yani %3.6 olacak. En risksiz seçenek bu görünüyor.

Bu üç seçeneği değerlendirince paranın yarısını ikinci yarısını üçüncü seçeneğe bölerek yatırım yapmak şu anki düşüncem. Ev kiraya verme en kötüsü görünüyor, üstelik fiziki uğraşma işi (alma, kiralama, evle ve kiracıyla uğraşma) dahil değil.
    Özellikle yazdığım araçlarda tecrübesi olanlar hesaplarım doğru mu, atladığım bir husus var mı değerlendirirse çok sevinirim.
    Seçiminize yardımcı olmak için 2. Madde eurobond getirisi icin bir ara araştırmıştım tamamı vergi beyanına tabi yanı her yıl beyanname veriliyor muafiyet yok diye biliyorum. Muafiyet varsa ben de bu yatırımı düşünürüm ama her sene beyanname verip vergi hesaplayıp ödemek hiç bulaşmayım diye düşünüyorum.
    3. Madde stopaj getirinin tamamına var yani enflasyon %20 ise 20+4 getiri %2.4 stopaj net getiri %1.6 getiri olur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 38/1230 İlkİlk ... 28363738394048881385381038 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •