Sayfa 337/1230 İlkİlk ... 237287327335336337338339347387437837 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,689 - 2,696 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Diğer katkı yapan arkadaşlar adına bir şey diyemem.

Kendi adıma, daha önce de belirtmiştim...doğrudan bana sorulan soru olursa cevap vermeye çalışıyorum, onun dışında benzer şeyleri tekrar tekrar yazmamın anlamı yok...zaten bir yerden sonra yazdıklarımız kendimizi övme ya da bir şeyler pazarlama kaygısı olarak algılanıyor.

Bu vesile ile tekrar edeyim, öğrenme amaçlı tüm sorulara açığım, gelen soru, görüş, analiz isteklerine cevap vermeye çalışırım...zaten bu tür durumlarda söyleyecekleri olanlar paylaşımda bulunuyor başlıkta.

Özellikle Yen'i gelen arkadaşlar, ilk başlığı ve önceki sayfaları mutlaka okusunlar...geçmiş sayfalarda çok değerli paylaşımlar yapıldı.
    Sayın Cautionary,

Grafik pahalı sisteminiz ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Sisteminize göre hissedeki 2,4 ve 8 yıldaki fiyat artışı belli bir seviyenin üstüne çıktıysa kirterinize göre grafik pahalı oluyor ve şirket ne kadar iyi olsa da o hisseye girmiyorsunuz. Peki bu hesaplamayı yaparken temettü faktörünü dikkate alıyor musunuz?

Yani şirket yıllar itibarı ile karını dağıtmak yerine bünyede tutarak o para ile çok daha katma değerli işler yapmış ve şirketi büyütmüş olabilir. Bu nedenle de sizin grafik pahalı kriterinize takılmış olabilir. Tersi durumda da şirket her sene karının büyük bir kısmını temettü olarak dağıtıyor ve bu nerdenle hisse fiyatı da çok fazla yükselmemiş olabilir. Böylece sizin grafik pahalı kriterinizden geçmiş olabilir.

Özetle bir hisse için grafik pahalı durumunu ortaya koyarken geçmiş yıllarda temettü dağıtıp dağıtmamış olmasını hesaba katıyor musunuz?

Daha önce soruldu ise kusuruma bakmayın. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

2.  Alıntı Originally Posted by asiyanik Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary,

Grafik pahalı sisteminiz ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Sisteminize göre hissedeki 2,4 ve 8 yıldaki fiyat artışı belli bir seviyenin üstüne çıktıysa kirterinize göre grafik pahalı oluyor ve şirket ne kadar iyi olsa da o hisseye girmiyorsunuz. Peki bu hesaplamayı yaparken temettü faktörünü dikkate alıyor musunuz?

Yani şirket yıllar itibarı ile karını dağıtmak yerine bünyede tutarak o para ile çok daha katma değerli işler yapmış ve şirketi büyütmüş olabilir. Bu nedenle de sizin grafik pahalı kriterinize takılmış olabilir. Tersi durumda da şirket her sene karının büyük bir kısmını temettü olarak dağıtıyor ve bu nerdenle hisse fiyatı da çok fazla yükselmemiş olabilir. Böylece sizin grafik pahalı kriterinizden geçmiş olabilir.

Özetle bir hisse için grafik pahalı durumunu ortaya koyarken geçmiş yıllarda temettü dağıtıp dağıtmamış olmasını hesaba katıyor musunuz?

Daha önce soruldu ise kusuruma bakmayın. Cevabınız için şimdiden teşekkürler
    Güzel soru, daha önce sorulmadı ama

Temettüyü grafik pahalı kriterinde dikkate almıyorum...ama son tahlil de az farkla bu kritere takılan ya da kriteri geçen hissede, temettü konusu da dikkate alınabilir karar verilirken.

Ben de blog yazılarımın linkini koyayim belki faydalanan olur
    https://www.hisse.net/topluluk/entry.php?b=195

Iyi aksamlar saygılar...
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

4. Merhaba..
    Yıllarca hem bu forumu hemde diğer arşivlenen forumda önemli gördüğüm konu başlıklarını tek tek okudum. Sadece okumakla kalmadım. Üzerinde bir ders gibi çalıştım. Geçmişte hisse fiyatları hangi seviyedeyken insanların yaptıkları yorumları,tepkileri,analizlerini karşılaştırdım. Bir çok ders çıkardım.. 27 yaşındayım.Bir yandan bunları yaparken bir yandan da kendi portföyümü oluşturdum. Gelişmeye ve yatırım yapmaya devam ediyorum.

Bu forumda ve diğer arşivlenen forumda sadece yatırım araçlarına değil hayata dair de bir çok ders bulunmaktadır. Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki ülkemizde bir çok üniversiteler bu forumdaki eğitimlerin,çıkarılan derslerin yanına bile yaklaşamaz..

Başta Sn Cautionary ve Sn Dudu olmak üzere emeği geçen, karşılıksız geçmişte ve şimdi tecrübelerini aktaran herkese teşekkür ederim..

Her zaman birileri bu forum aracılığı ile tecrübelerini aktarmaya devam etmiş.Belki bir vefa olarak görüyor olabilirler.. Sebebi ne olursa olsun tekrar teşekkür ederim.

Belki gün gelir bayrağı biz devralıp devam ederiz..

Saygılarımla...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,087
    Faydali oldu ise ne mutlu bana...
    Basarilar dilerim.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

6. hükümetimiz şimdi de kıdem tazminatı fonu diye sayıklamaya başlamış, ilginçtir finansal bilincin iyi düzeyde olduğu bu forumda bile konusu geçmiyor.

EYT diye kocaman bir grup dahi olmasına rağmen daha geleceğe yatırım konusunun çok gündemde olmaması gerçekten çok garip halkımız son dakikaya kadar uyanamayacak muhtemelen.

muhtemelen kısmi de olsa aile desteği alan son nesili görüyoruz.

emeklilik konseptinin zayıf aile bağlarının gevşek olduğu yakın gelecekte çok farklı bir toplum yapımız olacak.

7.  Alıntı Originally Posted by polatt Yazıyı Oku
    Merhaba..
    Yıllarca hem bu forumu hemde diğer arşivlenen forumda önemli gördüğüm konu başlıklarını tek tek okudum. Sadece okumakla kalmadım. Üzerinde bir ders gibi çalıştım. Geçmişte hisse fiyatları hangi seviyedeyken insanların yaptıkları yorumları,tepkileri,analizlerini karşılaştırdım. Bir çok ders çıkardım.. 27 yaşındayım.Bir yandan bunları yaparken bir yandan da kendi portföyümü oluşturdum. Gelişmeye ve yatırım yapmaya devam ediyorum.

Bu forumda ve diğer arşivlenen forumda sadece yatırım araçlarına değil hayata dair de bir çok ders bulunmaktadır. Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki ülkemizde bir çok üniversiteler bu forumdaki eğitimlerin,çıkarılan derslerin yanına bile yaklaşamaz..

Başta Sn Cautionary ve Sn Dudu olmak üzere emeği geçen, karşılıksız geçmişte ve şimdi tecrübelerini aktaran herkese teşekkür ederim..

Her zaman birileri bu forum aracılığı ile tecrübelerini aktarmaya devam etmiş.Belki bir vefa olarak görüyor olabilirler.. Sebebi ne olursa olsun tekrar teşekkür ederim.

Belki gün gelir bayrağı biz devralıp devam ederiz..

Saygılarımla...
    Tebrikler...Çalışkan biri olduğun için öncelikle...ama disiplin olmayınca çok çalışmak da anlamlı olmuyor bir yerde...tasarruf ederken disiplin, çalışırken disiplin, yatırım yaparken disiplin.,,yani disiplin, disiplin, disiplin.

8.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hükümetimiz şimdi de kıdem tazminatı fonu diye sayıklamaya başlamış, ilginçtir finansal bilincin iyi düzeyde olduğu bu forumda bile konusu geçmiyor.

EYT diye kocaman bir grup dahi olmasına rağmen daha geleceğe yatırım konusunun çok gündemde olmaması gerçekten çok garip halkımız son dakikaya kadar uyanamayacak muhtemelen.

muhtemelen kısmi de olsa aile desteği alan son nesili görüyoruz.

emeklilik konseptinin zayıf aile bağlarının gevşek olduğu yakın gelecekte çok farklı bir toplum yapımız olacak.
    Bu dediklerini çok önceden öngördük, hatta erken emeklilik, bes, temettü yatırımcılığı vs bu kaygılar nedeniyle konuşur olduk.

Kıdem tazminatı konusu büyük ihtimalle bundan sonra işe girecekleri kapsayacak...yani mevcut durumda kazanılmış haklar devam edecek.

Şurası net...genelde ülke gençliği, özelde beyaz yaka, her geçen yıl daha da zor şartlarda mücadelesine devam edecek...bunun için tam donanımlı ve bu mücadeleye hazır olması gerek genç arkadaşların,

Sayfa 337/1230 İlkİlk ... 237287327335336337338339347387437837 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •