Special Days Image
Sayfa 623/1230 İlkİlk ... 1235235736136216226236246256336737231123 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,977 - 4,984 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

ben de biraz al sat yapmayı deneyip hem zarar edip hem de başımı ekrana baka baka ağrıtınca tekrar temettü hisselerine döndüm..
    aldığım pozisyonu korumak, zarar etsem de güvendiğim şirketi elimde tutmaya devam edebilmek için gerekli motiasyonumu sadece temettü düşüncesi sağlıyor... bunun için aksgyo,vesbe,psdt,işyat,isdmr,egeen biriktiriyorum
    https://twitter.com/____pasa____
    bu arkadaş temettü şirketlerinin bilançoları üzerinden potansiyel temettü beklentisini paylaşıyor.... böylece şirketin karlılığının devam edip etmedği, verilen temettünün sermayeden veya borçtan kaynaklanmadığı, bir bozulma olup olmadığı takip edilebilir... sonuçta önemli olan şirketin temettü verdikten sonra artması aynı yere gelmesi hatta geçmesi... yani sürdürülebilir temettü
    şahsen temel analizin çok önemli olduğunu düşünüyorum....piyasanın düşük fiyatladığı ancak karlılığını arttıran şirketleri tespit etmek buna göre pozisyon alıp korumak gerçekten büyük çalışma ve sabır istiyor... bu yüzden kendisinin uzun uğraşlarla bulduğu hisseleri bizimle paylaşan tüm tecrübeli üstadlara teşekkürler... gerçekten sayın cautionary'nin paylaştığı deva, pegasus gibi analizlerin değeri çok çok çok büyük .... ben de biilanço döneminde bu yıl selec ten umutluyum.. temettü hissesi olmadığı için benim portföyümde yok ancak bir arkadaşım uzun süredir tutuyor ve memnun şu an...
    ben endeksin 130bin civarından döneceğini, doların da mayıs sonu haziran başı gibi hareketleneceğini tahmin ediyorum benim kehanetim de bunlar olsun bakalım ... yazdıklarım tamamen kehanet olup hiçbir şekilde hisse veya yatırım tavsiyesi değildir
    herkese cok teşekkür eder hayırlı bol kazançlar dilerim
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,703
    selec nın son bilançolarına baktığımda maliyeti yüksek bir kalem olan ticari borçlarının 4,4 milyar TL olduğu gözüme çarptı. 2016/12 ye göre 2 ye katlanmış..Sektörüne göre bu normal midir bilmiyorum ancak dediğim gibi bana olumsuz ve yüksek geldi bu tutar..Hissenin fiyatı alacakları da olmasına karşın bana pahalı geldiğinden almazdım.

Ayrıca selec in son yıllarda %10 a kadar verdiği temettü zorlama ve gereksiz hatta hatalı olmuş.

Diğer yandan Türkiye de gyo /yo/finans dışındaki büyümekte olan sanayi şirketlerinin temettü dağıtması son derece anlamsız.

Ülkemizde sürekli yüksek seyreden bir enflasyon var. Nerdeyse sıfıra yakın enflasyonu olan Amerika yada Avrupa ülkeleri gibi değiliz ki biz. Şirket olarak senin kaynak ihtiyacın var ve bunu bankadan kredi alarak karşılıyorsun.. Eee o zaman neden sıfır faizli bedava kaynağını temettü olarak dağıtıyorsun ki !?

3. Grafik nasıl? Şiir gibi değil mi? Belki zar atıp, “köşeyi dönen†bir kaç ky de olmuştur. Ama benim 20 yılda gördüğüm şu. Bu tür hareketlerden elde edilen kazancın kimseye faydası olmuyor. Kumar mantığıyla 1 kez kazanan, 10 kez de kaybediyor. Uzun vadede hiç bir faydası olmuyor bu tür hareketlerin. Kolay kazanılan, daha da kolay kaybediliyor.

4. Üzülüyorum. Çünkü bu başlığın varlık sebebi, bu forumda ya da Twitter da yazmamın temel motivasyonu, yatırımın uzun vadeli bir süreç olduğunu, şans ya da kumar mantığından uzak durulması gerektiğini anlatmak. Ama son aylarda maalesef bist yasal kumarhaneye dönmüş durumda. Her zaman bu tür hisseler vardı, ama hiç bir zaman bu iş bu kadar yaygınlaşmamıştı.

Bir de moda başladı son zamanlarda. Hissede müthiş bir potansiyel var, bu bedenle fk 40-50 olabilir. Gelecek satın alındığı için şu anki 10-15 kat yükselişlere takılmamak gerektiği ve “çok uzun vade†hisselerin elde tutulması öğütleniyor. Allah aşkına, ne geleceği, adam salça yapıyor. Rekabet yoğun, kar marjı belli. Adam sanki uzaya füze atıyor. Salça işinin geleceği ne olacak ki? Bu şirketleri küçümsemiyorum, ama ederi de bellidir, gelecekte gideceği yer de bellidir. Temel olarak ucuzsa alır, çok çıktıysa satarsın. Stabil, iyi bir trendi varsa ve düzenli temettü veriyorsa tutarsın. Bu kadar net.

Bu tür hareketler, kısa sürede köşe dönme niyetinde olan kumarcı vatandaşı cezbeder. Ve eninde sonunda yeni mağdurlar yaratır. Nasıl 2000 yılında bir nesil borsaya küstüyse, bu hareketler sonucunda bugün 20-30 lu yaşlarda olanlar da borsaya küsecek. Borsa kumar diyecek. Halbuki bilmiyor, borsa kumar değil. Kendisi kumarbaz.

yahu siz kendi paranıza portföyünüze bakın size mi kaldı milletin parası konusunda endişe etmek. birileri o tahtalara girmiş ala ala götürüyo işte tahta bu iner de çıkar da. birileri ulusoy un tahtasında alım yapınca ooov bakın nasıl bildik başka tahtada alınca kumar yeri oldu.üniversitede falan notları düşük olanlar için endileniyo muydunuz

6.  Alıntı Originally Posted by bobbygeneric Yazıyı Oku
    yahu siz kendi paranıza portföyünüze bakın size mi kaldı milletin parası konusunda endişe etmek. birileri o tahtalara girmiş ala ala götürüyo işte tahta bu iner de çıkar da. birileri ulusoy un tahtasında alım yapınca ooov bakın nasıl bildik başka tahtada alınca kumar yeri oldu.üniversitede falan notları düşük olanlar için endileniyo muydunuz
    Bu başlık niye açıldı, ne amaçlıyor bilmiyorsun. Başka başlık mı kalmadı, kendine uyan yerlerde dolaş bence.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu başlık niye açıldı, ne amaçlıyor bilmiyorsun. Başka başlık mı kalmadı, kendine uyan yerlerde dolaş bence.
    Çok doğru.

Sayfa 623/1230 İlkİlk ... 1235235736136216226236246256336737231123 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •