Sayfa 1133/1230 İlkİlk ... 1336331033108311231131113211331134113511431183 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,057 - 9,064 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Dudu abi, ben her olaya biraz uzun vadeli bakıyorum.

Salgın ilk çıktığında tarım için de öngörüde bulunmuştum...tarımın önemi daha iyi anlaşılacak, iç piyasada üretim ön plana çıkacak...bu da eşittir sistemli, mekanize tarım...yani traktör...türk traktör 50 lerden 100 lere çıktı bu rüreçte (saçma sapan spekülatif hareketlerden bahsetmiyoruz, altı dolu temel analizin desteklediği fiyat hareketlerinden konuşuyoruz).

şimdi bu haber de orta uzun vadede bize diyor ki...ilaç ve de dışa bağımlılığı mümkün olduğunca azaltmamız lazım...yerli üretim, eş değer ilaçlar çok önemli...adam gün gelir parayla da bir şeyleri bahane edip ilaç satmaz sana.

yani, ben bu tür haberleri deva ya da yerli ilaç sektörü diyelim, gayet olumlu buluyorum. yerli firma nazını çeker, devletten alacağın olsun, em kötü vergiden düşersin vsvs...yoksa illa 3 ay içinde borcunu ödeyeceksin demez yerli firma.
    İlaç geliştirmek ya da var olan ilacı üretebilmek için izin almak o kadar kolay değil ne yazıkki, bildiğim kadarıyla biz sadece süresi dolmuş ilaçların hakları alınarak yerli üretimini yapıyoruz.

Bir kanser ilacının araştırması için kadroyu oluşturabilseler bile masrafını karşılayacak bütçeleri sağlayabileceklerini düşünmüyorum.

2. Kötü komşu ev sahibi yapar. Savunma sanayimiz de böyle ambargolar maddi sıkıntılarla başladı gayet güzel seviyeye geldi. Parasızlık nedeniyle ilaç alamıyorsak devlet personel teşviki verir, firma da 1 2 sene masrafa katlanır sonra olay çok farklı yerlere gider mi gider, ha savunma sanayi 40 senede gelişti bu da en az o kadar surer ve ondan sonra da dünyanın en iyisi olmazsınız ortalama olursunuz ama neden olmasın bence mantıklı ve stratejik bir alan. Nüfus yaşlanıyor pandemi belki gelecekte daha ağırları gelecek yani stratejik bir konu.
     Alıntı Originally Posted by Caylak00 Yazıyı Oku
    İlaç geliştirmek ya da var olan ilacı üretebilmek için izin almak o kadar kolay değil ne yazıkki, bildiğim kadarıyla biz sadece süresi dolmuş ilaçların hakları alınarak yerli üretimini yapıyoruz.

Bir kanser ilacının araştırması için kadroyu oluşturabilseler bile masrafını karşılayacak bütçeleri sağlayabileceklerini düşünmüyorum.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,956
    Sifirdan bir ilaci gelistirmek, tum faz calismalarini yapmak bir kac milyar dolar ve 10 sene demek.
    Keske yapabilsek.
    Kayinvalide kanser hastasi idi.
    Kemo ilaci kullandik bir bucuk sene.
    Biraz arastirmistim.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Kötü komşu ev sahibi yapar. Savunma sanayimiz de böyle ambargolar maddi sıkıntılarla başladı gayet güzel seviyeye geldi. Parasızlık nedeniyle ilaç alamıyorsak devlet personel teşviki verir, firma da 1 2 sene masrafa katlanır sonra olay çok farklı yerlere gider mi gider, ha savunma sanayi 40 senede gelişti bu da en az o kadar surer ve ondan sonra da dünyanın en iyisi olmazsınız ortalama olursunuz ama neden olmasın bence mantıklı ve stratejik bir alan. Nüfus yaşlanıyor pandemi belki gelecekte daha ağırları gelecek yani stratejik bir konu.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bir ilacın tahmini olarak kullanıma başlaması 10 sene sürüyor ve yan etki çıkarsa tüm yatırım çöp oluyor ne yazıkki. O yüzden bir kür yeni nesil kanser ilacı 10-20 bin civarından satılıyor.(ömür boyu kullanılıyor)

Devasa ilaç şirketleri bile maliyetleri kaldıramadıkları için birleşmeye gidiyorlar diye biliyorum.

Savunma sanayiinden bile daha maliyetli bir yatırım olur.

Keşke yapsalarda ekmeğini yesek

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. Selam,
    Ben ilac endustrisinde calisiyorum. Basitce anlatmaya calisayim.

Evet ne yazik ki kalbur ustu ilaclarin gelisimi uzun suruyor ve ciddi bir butce ve bilgi birikimi gerektiriyor.
    Ilac firmalari eskiden bu isleri kendi bunyelerinde yapiyorlardi. Artik trend su yonde ve bu iste yatirimci acisindan da iyi firsat var.

ABD borsasinda 500+ kadar ufak biyoteknoloji firmasi var. Gelismis dunyanin geri kalaninda da boyle.Bu arkadaslar surekli yatirimci fonu pesinde. Butun isleri spesifik bir alanda molekul gelistirmek uzerine. Duzenli olarak yatirimcilar ile bilgilendirme toplantilari yapiyorlar. Bazilari tecrubelerine gore en bastan buyuk firmalar sponsorlugunda kollari sivayip ise girisiyor.

Gelistirme sureci yine benzer oluyor ama mali yuk cesitli yatirimcilar arasinda dagitiliyor. Ne zaman ki calisilan molekul genelde faz3 sonrasi olumlu sonuc veriyor o zaman senlik basliyor. Varsa sponsor firma bu kucuk firmayi bunyesine katiyor. Sponsor firma yoksa borsadaki hisseleri tavan yapiyor. Her iki durumda da borsada hisse sahibi kazaniyor. Basari orani %20 falan. Hisseden kar oraninin en azindan ABD borsalari icin siniri yok

Turkiye bence ufaktan bu ise baslayabilir. Illa biyoteknoloji olmasi gibi bir sart yok. Yeni nesil, daha dogal urunler ustune egiliyor. Doganin dengesini bozmayacak sekilde bir bitkinin ozutunden de ilac cikartilabilir. Bunun otesinde bu firma kisiye ozellestirilebilir cozumler sunabilmeli (mesela kutunun ustune ismini yazdirabilmek, kutu icerigindeki sayiyi belirleyebilmek vs vs). Sonra DEVA ya da Abdi bu ufak firmayi bunyesine katip ya da urunu satin alip daha buyuk olcekli uretime yonelebilir.

Bu yontem hem ileride daha cok girisimcinin bu alana yonelmesine onayak olur hem de buyuk firmalari kaynak acisindan zorlamaz.

6. Tekrar selam,

Yukaridaki satirlari yazdiktan sonra benim endustrideki ongorum su sekilde:
    1. molekul gelistirme sureci yapay zekaya kayacak. onceki gibi yuksek bilgi birikimi ve paralara ihtiyac azalacak
    2. yapay zeka sayesinde surecler de kisalacak.
    3. parsayi goturen yapay zeka cozumleri sunan firmalar olacak.

Alıntı Originally Posted by callandor Yazıyı Oku
    Tekrar selam,

Yukaridaki satirlari yazdiktan sonra benim endustrideki ongorum su sekilde:
    1. molekul gelistirme sureci yapay zekaya kayacak. onceki gibi yuksek bilgi birikimi ve paralara ihtiyac azalacak
    2. yapay zeka sayesinde surecler de kisalacak.
    3. parsayi goturen yapay zeka cozumleri sunan firmalar olacak.
    Kişiye özel ilaç ve şu uzay filmlerinde gördüğümüz. 3d yazıcılar gibi ilaç makinelerine ne kadar zaman var

O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Kişiye özel ilaç ve şu uzay filmlerinde gördüğümüz. 3d yazıcılar gibi ilaç makinelerine ne kadar zaman var

çok fazla zaman var.

Sayfa 1133/1230 İlkİlk ... 1336331033108311231131113211331134113511431183 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •