Sayfa 475/1230 İlkİlk ... 375425465473474475476477485525575975 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,793 - 3,800 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

bir süredir ülkemizde kapitalizm en üst düzeyde yaşatılıyor.

tüm kurumlar (eğitim, sağlık, yargı, ulaştırma, hizmet vb.) parası olanın en iyi karşılık göreceği, parası az olanın ise (olmayanın demiyorum, onların hiç şansı yok, çünkü devletin eğitim, sağlık, ulaştırma vb. hizmetleri bile cüzi de olsa paralı artık) durumuyla yetinmek zorunda olduğu bir hale bilinçli olarak getirildi.

tüm ülke kapitalizme hizmet eder hale getirildiğinden ve ileride de bunun artarak devam edeceği öngörüldüğünden beyaz yakalının hayat standartları düşebilecek, aynı hayat standardını devam ettirebilmek için daha fazla fedakarlık etmesi gerekebilecektir.

dolayısıyla, bilinçli kesim olarak değerlendirdiğimiz beyaz yakalının, hayat standardı/kaliteli yaşam (eğitim, sağlık, hizmet, yemek vb.) kaygısıyla asgari miktarda çocuk düşüncesinde kalması kaçınılmaz bir mantıksal değerlendirmedir.

ancak, hem sosyolojik hususlar (her çocuğun ayrı bir renk olarak huy/karakteriyle aileye farklı hatıralar yaşatması, tek çocuğun kardeş sevgisinden mahrum kalması, dayanışma ve hayatın iyi/kötü yanlarının kardeşiyle paylaşılmasının güzelliği vb.) açısından, hem de ülkenin geleceğindeki demografik ağırlık bakımından beyaz yakalı ve bilinçli kesim ne kadar çok çocuk yaparsa o kadar daha iyi olacaktır (Bu konuda Idiocracy filmini izlemeyenler varsa kesinlikle tavsiye ederim, efsanedir, bugünkü durumumuza ve geleceğe dair çok yerinde göndermeler vardır ve gülme garantilidir.).

Tarım toplumunda çocuk üretimin bir parçasıydı..
    sofrada onun yeri vardı.
    modern toplumda çocuk uzun süre tüketimin parçası,fazlası istenmiyor.
    modern toplumlar +18 den sonra buna dayanmaz ve evden ayırırlar.
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

3. Bu durum işten atılma sebebidir. Tavsiye etmem..

Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Limited şti kursak vergi avantajından yararlanabiliyormuyuz acaba? +maaşlı çalışanken bir sıkıntı oluyor mu?
    Cevabı biliyorsanız özel mesaj kutusundan da yazabilirsiniz, forumla çok ilgili değil oyüzden okuyanlardan özür dilerim.

YTD

4. Benim şu an çocuğum yok, düşünmüyorum da. Biz sokaklarda büyüdük, sosyal hayatın tam merkezindeydik ve ailemize yükümüz yoktu. Şimdi yeni cocuk sahibi olan arkadaşlarıma bakiyorum nerdeyse cocuklarinin oksijen ile temas etmesine izin vermeyecekler. Ülkemizde çok fazla cocuk var, onlarin hayatlarina dokunulabilir. Bu benim için yeterli. Çocuk sahibi olmayı hic bir zaman kişisel ihtiyaç olarak gormedim

5. ogrenciyken merkezi sinavlarda iki adet turkiye derecesi yapmis, simdi de bir muhendis icin turkiyede calisilabilecek en iyi sirketlerden birinde calisan bir bir beyaz yakali olarak kendim ve sirketteki cevrem icin soyleyebilirim ki beyaz yaka olmak cok matah bir sey degil.

sabah gunes dogmadan bir servise binip ise gidiyor, kumesteki tavuklar gibi aksama kadar kubikte oturarak bilgisayarda calisiyor, ogle arasi diye yerleskeden cikamadan yemekhanede yemek yiyip kubiginze donuyor, ay sonunda kolektif calismaniz sonucu isyerine kazandirdiginiz paranin 10%'unu maas olarak aliyorsunuz. yilda bir kez de "performans degerlendirme" adi altinda, oncesinde sizden girdi alinmayan, degerlendirme tamamlandiktan sonra "neden bu notu aldim?" sorusuna muhattap olan amirinizin somut bir neden sunamadigi notlar alarak notlandiriliyorsunuz.

yurtdisini bilmem ama turkiyede beyaz yaka olmak cok matah bir sey degil. cocugu beyaz yakali olsun diye okutmak da akil kari degil bence. para ticarette, ama kendi emeginizi satarsiniz, ama baskasinin emek katma degerini satarsiniz, ama al-sat yaparsiniz ya da karli ve karini dagitan sirkete ortak olursunuz ama para ticarette bence. eskiden sokakta kosup oynardik, sehirde. yazlari koye gittigimizde tum koy bizimdi cocuklar olarak. simdi birakin sokaklarda oynayan cocuklari, sitede disarida cocuk gormek bile istisnai oldu.

hanimla bir an once kendi yatirimlarimizla kendimizi emekli edip, yatirimlarin yaratacagi nakit akisiyla koyume yerlesip yasama plani yapiyoruz. arada cocuk yaparsak (ki muhtemelen yapicaz) bizim gibi devlet okuluna gitsin, kazandigi okulda edinecegi meslek egitimini de ticarete yonlendirsin ya da bizim gibi koyde yasasin diye dusunuyoum. bense (eger olursa) cocuklarima yatirim yapmayi ogretecegim insallah. gelecekte temini en zor ihtiyaclarin saglik ve nitelikli beslenme ihtiyaclari olacagini dusunuyorum. koyde en azindan beslenme konusunda ihtiyaclarini giderebilir ve bunun ticaretinden iyi para kazanabilir diye dusunuyorum,
    Son düzenleme : kirk7; 14-09-2019 saat: 18:47.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,982
    Benim cocuklarin sinif arkadaslari hep tek cocuk idiler.
    Bir de dikkatimi ceken bir surusunun anne babasi ayri yasiyordu kimisi bosanma esiginde kimisi bosanmis cocuklar haftanin belli gunleri birisinin yaninda bazi gunler baskasinin yaninda kaliyordu.
    Her evde bir bakici/hizmetli v.s
    Cocuk anne babasini fazla gormeden buyuyordu.
    Neymis kariyer yapacaklarmis, para kazanacaklarmis ozel okul ucretlerini ve diger masraflari karsilayacaklarmis.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

7.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    ogrenciyken merkezi sinavlarda iki adet turkiye derecesi yapmis, simdi de bir muhendis icin turkiyede calisilabilecek en iyi sirketlerden birinde calisan bir bir beyaz yakali olarak kendim ve sirketteki cevrem icin soyleyebilirim ki beyaz yaka olmak cok matah bir sey degil.

sabah gunes dogmadan bir servise binip ise gidiyor, kumesteki tavuklar gibi aksama kadar kubikte oturarak bilgisayarda calisiyor, ogle arasi diye yerleskeden cikamadan yemekhanede yemek yiyip kubiginze donuyor, ay sonunda kolektif calismaniz sonucu isyerine kazandirdiginiz paranin 10%'unu maas olarak aliyorsunuz. yilda bir kez de "performans degerlendirme" adi altinda, oncesinde sizden girdi alinmayan, degerlendirme tamamlandiktan sonra "neden bu notu aldim?" sorusuna muhattap olan amirinizin somut bir neden sunamadigi notlar alarak notlandiriliyorsunuz.

yurtdisini bilmem ama turkiyede beyaz yaka olmak cok matah bir sey degil. cocugu beyaz yakali olsun diye okutmak da akil kari degil bence. para ticarette, ama kendi emeginizi satarsiniz, ama baskasinin emek katma degerini satarsiniz, ama al-sat yaparsiniz ya da karli ve karini dagitan sirkete ortak olursunuz ama para ticarette bence. eskiden sokakta kosup oynardik, sehirde. yazlari koye gittigimizde tum koy bizimdi cocuklar olarak. simdi birakin sokaklarda oynayan cocuklari, sitede disarida cocuk gormek bile istisnai oldu.

hanimla bir an once kendi yatirimlarimizla kendimizi emekli edip, yatirimlarin yaratacagi nakit akisiyla koyume yerlesip yasama plani yapiyoruz. arada cocuk yaparsak (ki muhtemelen yapicaz) bizim gibi devlet okuluna gitsin, kazandigi okulda edinecegi meslek egitimini de ticarete yonlendirsin ya da bizim gibi koyde yasasin diye dusunuyoum. bense (eger olursa) cocuklarima yatirim yapmayi ogretecegim insallah. gelecekte temini en zor ihtiyaclarin saglik ve nitelikli beslenme ihtiyaclari olacagini dusunuyorum. koyde en azindan beslenme konusunda ihtiyaclarini giderebilir ve bunun ticaretinden iyi para kazanabilir diye dusunuyorum,
    Köyde büyüdüm, köy çocuğu sayılırım...bağ bahçe işlerinden de az çok anlarım...ama köyde yasamak da sanıldığı kadar kolay değil...ben şahsen aralıklarla 3 ay köyde kaldım bu sene...bir ayı geçince köy de sıkmaya başlıyor.

Köy yaşamı planı yapmadan önce mesela 3 ay aralıksız köyde yaşamak, ekip biçmek lazım,,,bunun bir de kışı var tabii ki.

8. cocukken iki yil koyde yasadım, universiteden mezun olana kadar da her yaz koye giderdik. dedemlerin 10 donum bahceli evi vardi, 6-7 buyukbas hayvanli ahirlari ve hayvanlara saman yonca ekerlerdi bahceye. tek tuk kendi ihtiyaclarina yetecek kadar meyve agaclari ve sebzeleri vardi. dedmin en buyuk ve duzenli zorlugu tirpanla ekin bicmekti hatirladigim kadariyla. gunde iki kez ahiri temizleyip hayvanlara yem ve su verip makinayla sut sagarlardi. sutu de ben goturup koy mandirasinda o donem sut toplayan sutas/ulker vb teslim ederdim. diyecegim o ki, koy hayati yan gel yat bir hayat degil ama eskisi kadar zor da degil. ciftcilik ve hayvanciligi gecim saglamak amaciyla yapiyorsaniz kar marjlari uretim modelinize gore dusuk olabilir ancak kendinizi cevirmek cok cok buyuk bir zorlugu da yok. koyde yasayan cocukluk arkadasimin hayatiysa eski koylulere gore cok daha rahat.

bizim plan da gidip her ihtiyacimizi koyden karsilayalim degil zaten, bugunku maaslarimiz ya da yarisi kadar nakit akisi saglayacak cesitlendirilmis bir yatirim portfoyune sahip olduktan sonra yasamimizi orada devam ettirmek uzere bir plan.

gecenlerde bir yazida denk gelmistim, amerikada bugun lise cagindaki bir gencin mental saglik ve stres durumu 1950'lerdeki psikolojik rahatsizlik yasayan insanlara benzer seviyedeymis. soludugumuz havanin hava, ictigimiz suyun su olmadigi gunes gormedigimiz kubiklerimizde yasadigimiz hayatlardansa finansal ozgurlugumuzu kazanmis bir sekilde koyde ya da kucuk kentlerde yasamak cok daha saglikli geliyor.
    Son düzenleme : kirk7; 14-09-2019 saat: 21:04.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Sayfa 475/1230 İlkİlk ... 375425465473474475476477485525575975 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •