Sayfa 714/1230 İlkİlk ... 2146146647047127137147157167247648141214 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,705 - 5,712 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Rj16 Yazıyı Oku
    Cauti abi merhaba, konuyu uzun süredir dışarıdan takip ediyordum üye olup mesaj yazmak bugüne kısmet oldu.
    Öncelikle konundan ve konunun yarattığı eko sistemden çok faydalandım. Bu konuda sana ve emeği geçenlere teşekkür ederim.

Küçük yatırımcılar olarak global riskleri yeterince iyi (veya önceden) okuyamadığımızı düşünüyorum.
    Bence şuan 2008'den daha büyük bir risk içerisindeyiz. Şuan yaşadığımız virüs krizinin geçmişte bir örneği yok.
    Bu yüzden ne olacağını kestirmek çok çok güç.

Abd'nin AB ile giriş-çıkışları tamamen kapaması, İtalyanın komple karantina kararı alması çok büyük olaylar bence.
    Vaka ve ölüm sayılarında ki artışa bakarsak İspanya, Almanya, Fransa gibi ülkelerde karantina kararı almak zorunda kalabilir.
    Bu ülkelerde italya gibi fabrikalarını 1-2 aylığına bile olsa kapatırlarsa Dünya ticareti nasıl döner?

Çok büyük şirketler batma riskine girmez mi, Dünyada ki ekonomik denge ciddi derecede bozulmaz mı?
    Bilmiyorum belki ben abartıyorum ama yaşananlar bu paralelde gidiyor sanki.
    Belki de bulunabilecek bir aşı tüm karamsar tabloyu dağıtabilir ama daha bunun için erken gibi geliyor bana.
    Sars-Domuz gribide geçmiş dünyanın başında tabi ben hatırlamıyorum nasıl zamanlardı
    Kıçı kırık virüs ile global kriz gelecekse ileride kazandığım parayı altından başka hiç bir enstürmana koymam, mahalledeki teyzeler gibi.
    Çin bile aşmaya başladı koronoyı adamlar milyar nüfusa sahip.
    İtalyanlarda ayrı bir problem var ne bilmiyorum ... Ya yaşlı nüfus çatır çatır gidiyor ya da yarım akıllılar 0 tedbir ile gidiyorlar

Aşı ilaç bulunmasa bile, virüsün illa ki ivme kaybedeceği bir zaman gelecek. Yani illa ki bir zirve noktasını görecek ve aşağıya doğru İNECEK.

Her kriz zamanında, insanların algısı işlerin bir daha düzelmeyeceği yönünde olmuş zaten.

Korona ile domuz gribini google trends de arama sayılarını karşılaştırdım

Domuz gribi spek hissesi gibi

3.  Alıntı Originally Posted by Rj16 Yazıyı Oku
    Cauti abi merhaba, konuyu uzun süredir dışarıdan takip ediyordum üye olup mesaj yazmak bugüne kısmet oldu.
    Öncelikle konundan ve konunun yarattığı eko sistemden çok faydalandım. Bu konuda sana ve emeği geçenlere teşekkür ederim.

Küçük yatırımcılar olarak global riskleri yeterince iyi (veya önceden) okuyamadığımızı düşünüyorum.
    Bence şuan 2008'den daha büyük bir risk içerisindeyiz. Şuan yaşadığımız virüs krizinin geçmişte bir örneği yok.
    Bu yüzden ne olacağını kestirmek çok çok güç.

Abd'nin AB ile giriş-çıkışları tamamen kapaması, İtalyanın komple karantina kararı alması çok büyük olaylar bence.
    Vaka ve ölüm sayılarında ki artışa bakarsak İspanya, Almanya, Fransa gibi ülkelerde karantina kararı almak zorunda kalabilir.
    Bu ülkelerde italya gibi fabrikalarını 1-2 aylığına bile olsa kapatırlarsa Dünya ticareti nasıl döner?

Çok büyük şirketler batma riskine girmez mi, Dünyada ki ekonomik denge ciddi derecede bozulmaz mı?
    Bilmiyorum belki ben abartıyorum ama yaşananlar bu paralelde gidiyor sanki.
    Belki de bulunabilecek bir aşı tüm karamsar tabloyu dağıtabilir ama daha bunun için erken gibi geliyor bana.
    Abartmak da haklısın bence. Şu an bütün dünya olayın Çin kadar farkında değil. Avrupada ülkelerinde vaka sayıları Wuhan’ın kapatıldığı tarihteki vaka sayılarından daha fazla. Ve hala alınan önlemler çok az. Bu kriz 2008 krizi gibi dolandırıcıların krizi değil. İş gücünün sekteye uğrayacağı bir kriz. Elbette geçecektir ancak daha uzun zaman alacak.

Aşağıdaki linkteki makaleyi de okumanızı öneririm.

https://medium.com/@tomaspueyo/coron...e-f4d3d9cd99ca

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Uzun vade yatırımcı olmaya çalışıyor.

4.  Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    Sars-Domuz gribide geçmiş dünyanın başında tabi ben hatırlamıyorum nasıl zamanlardı
    Kıçı kırık virüs ile global kriz gelecekse ileride kazandığım parayı altından başka hiç bir enstürmana koymam, mahalledeki teyzeler gibi.
    Çin bile aşmaya başladı koronoyı adamlar milyar nüfusa sahip.
    İtalyanlarda ayrı bir problem var ne bilmiyorum ... Ya yaşlı nüfus çatır çatır gidiyor ya da yarım akıllılar 0 tedbir ile gidiyorlar

Aşı ilaç bulunmasa bile, virüsün illa ki ivme kaybedeceği bir zaman gelecek. Yani illa ki bir zirve noktasını görecek ve aşağıya doğru İNECEK.

Her kriz zamanında, insanların algısı işlerin bir daha düzelmeyeceği yönünde olmuş zaten.
    Ben ufak bir ekleme yapmak istiyorum . Sorun bence virüsten daha önceye dayanıyor. Zaten dünya ekonomisinin yüzleşmek zorunda olduğu sorunlar vardı, bu virüs ile birlikte hepsi masaya kondu. Bu sorunlara şirket borçlarının çok yüksek seviyelere gelmesi (GDP'lere oranla), dolar likidite sorunu (uzmanlar bugün hep endekslerin hem de altının düşmesini buna bağlıyor), Fed'in repo krizi ve global ticaretteki yavaşlama (virüs öncesi konuşuluyordu) gösterilebilir. Daha da ekleyebiliriz belki. Virüs bu işin son aşaması oldu gibi ve bir anda hepsi konuşulmaya başlandı. Borsalar yükseldiği için eskiden bir şekilde halledilir diye bakılıyordu sanırım şimdi gerçeklerle yüzleşme zamanı.
    Ben hala bir şekilde bunun da üstesinden gelinebileceğini düşünüyorum, aksi takdirde zaten işin ucu nereye gider bilinmez...

5. Petrol fiyatları çok düştü, petrole yatırım yapabiliyormuyuz diye soran çok kişi var. Bende bu konuyu detaylıca araştırdım. Evet yapabiliyoruz, iş yatırımdaki temsilcime sordum. Chicago mercantile vadeli borsası, intercontinental borsası ve londra vadeli işlem borsasından petrol kontratları satın alabiliyoruz.

Ama bu vadeli işlem borsası bambaşka bir alan benim hakim olduğum bir alan değil. Çok çok derin bir araştırma yapmak lazım, ödevimizi yapmamız lazım, adeta bir kurtlar sofrası.

https://www.youtube.com/watch?v=TC8b9bL0900
    https://www.youtube.com/watch?v=e6DGIsl_pXw
    https://www.youtube.com/watch?v=4uuOiNqu9Uk
    https://www.youtube.com/watch?v=wQwSyu4tX7Y

Şu 4 vidyoda adım adım, çok güzel anlatıyor. Maalesef ingilizce.

Kendimde meraktan araştırmaya başladım. Ama şu kadarını söyliyim, öyle 32 dolardan petrol alıyım, 4-5 yıl unutayım olayı yok. Taşıma maliyeti var bu kontratı, 4-5 yıl taşırsan mesela, maliyetin 50 dolar civari oluyor : ))))

Spot piyasasındaki hareketler vadeli kontratlarını anında etkiliyor. Türk hava yolları, pegasus işte bu borsalar sayesinde kendini hedge ediyor. Biz küçük yatırımcılar için riskli bir bölge gibi.

6.  Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku

Korona ile domuz gribini google trends de arama sayılarını karşılaştırdım

Domuz gribi spek hissesi gibi

Domuz gribinde ben lise sondaydım, şimdi 30 yaşıma dayandım.

O günleri çok hatırlıyorum, böyle bir panik havası yoktu, kimse korkmuyordu. Aşısı geldi, bizim okula hemşireler geldi kimse aşı yaptırmadı. Çünkü biz aşının hasta yapma riskinden daha çok korkuyorduk.

Şimdi aşı gelse, herkes hücüm eder.

7. Arkadaslar cok ama cok zor bir surecten geciyoruz. Cok buyuk belirsizlikler mevcut.

Asla unutmayalim. Finansal piyasalarda firsatlar asla bitmez. Kaybedilen paralar ilerde bir sekilde tekrar kazanilir cunku enazindan dersler cikarilmis ve olasi daha buyuk zararlarin onune gecilmistir

Onemli olan saglik. Sakinlesip, finansal piyasalari fazla dert yapamadan, kendimizin ve tum sevdiklerimizin sagligina odaklanalim

Insallah hepberaber bu kotu gunleri atlatacagiz. Allah yardimcimiz olsun

8.  Alıntı Originally Posted by Wshark Yazıyı Oku
    Arkadaslar cok ama cok zor bir surecten geciyoruz. Cok buyuk belirsizlikler mevcut.

Asla unutmayalim. Finansal piyasalarda firsatlar asla bitmez. Kaybedilen paralar ilerde bir sekilde tekrar kazanilir cunku enazindan dersler cikarilmis ve olasi daha buyuk zararlarin onune gecilmistir

Onemli olan saglik. Sakinlesip, finansal piyasalari fazla dert yapamadan, kendimizin ve tum sevdiklerimizin sagligina odaklanalim

Insallah hepberaber bu kotu gunleri atlatacagiz. Allah yardimcimiz olsun
    Sağduyulu mesajın İçin teşekkürler. Bu başlık sizlerin sayesinde çölde vaha gibi, kıymetini bilelim. forumda diğer başlıklarda hakaretler, hatta küfürleşmeler havada uçuşuyor..hatta öyle karaktersiz, ahlaksızlar var ki ortam yangın yeriyken, şu kadar kazandım, bu kadar kardayım diye ekstre yapıştırıyor.

Bu aralar özellikle seans dışında daha aktif olurum bu başlıkta, bu dönemde biraz daha fazla öğrenmeye, deneyim kazanmaya çalışmalıyız.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 714/1230 İlkİlk ... 2146146647047127137147157167247648141214 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •