Sayfa 557/1230 İlkİlk ... 574575075475555565575585595676076571057 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,449 - 4,456 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Yakam beyaz ama aldığım maaş asgarinin bir tık üstü. Şu anda aylık hisse alabileceğim miktar 200 TL. Yaş 35. Amacım 50 yaşında emekli olabilmek. En azından yıllık 12 asgari ücret kadar temettü alabilmek.

Önümde 15 sene var. Aylık 200 Tl ile bu amaca ulaşabilirmiyim bilmiyorum. İlk alımımı yaptım. Asels, petkm ve soda. İlk olarak portföyü büyütmek gerektiği için prim yapabilecek hisselere yöneldiğimi sanıyorum. Belli bir büyüklüğe ulaşınca düzenli temettü hisselerine yöneleceğim.

Maaş şartlarım bu şekilde devam ettiği sürece alımlarımı her yıl enflasyon oranında revize edeceğim. Daha fazlası imkansız malesef.

Sizlere sormak istediğim şu; Bu şartlar altında amacıma ulaşabilirmiyim yoksa hayalmi görüyorum?

Teşekkürler. Saygılar, sevgiler.

Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    Merhaba bu başlığa ilk yazım, bundan sonra sürekli takip edeceğim
    Cautionary abi isgyo hakkında ne düşünüyorsun, orta uzun vade için ?
    Uzun zamandır bu fiyatlarda kalmış ve aylık macd'de dipte cross var.
    isgyonun derdi çok. yggyo akmerkez gyo akiş panora daha az dertleri olan ve kar dağıtan gyolar

3.  Alıntı Originally Posted by umtbra Yazıyı Oku
    Yakam beyaz ama aldığım maaş asgarinin bir tık üstü. Şu anda aylık hisse alabileceğim miktar 200 TL. Yaş 35. Amacım 50 yaşında emekli olabilmek. En azından yıllık 12 asgari ücret kadar temettü alabilmek.

Önümde 15 sene var. Aylık 200 Tl ile bu amaca ulaşabilirmiyim bilmiyorum. İlk alımımı yaptım. Asels, petkm ve soda. İlk olarak portföyü büyütmek gerektiği için prim yapabilecek hisselere yöneldiğimi sanıyorum. Belli bir büyüklüğe ulaşınca düzenli temettü hisselerine yöneleceğim.

Maaş şartlarım bu şekilde devam ettiği sürece alımlarımı her yıl enflasyon oranında revize edeceğim. Daha fazlası imkansız malesef.

Sizlere sormak istediğim şu; Bu şartlar altında amacıma ulaşabilirmiyim yoksa hayalmi görüyorum?

Merhaba,
    Kolay gelsin ve başarılar dilerim. Aylık 200 lira yatiriminiza yıllık 10% temettü alsanız ve temettüleri de yatırıma yonlendirirseniz, 15 yıl sonunda yaklaşık aylık 600lira elde edebilirsiniz. Aylık 2200 akar için yıllık 17% temettü elde edebiliyor olmanız lazım.
    Bu hesapta hisse temettüleri üzerindeki reel CAGR dahil değil. Bunun pozitif olmasını sağlayacak hisseler bulabilmeniz umuduyla başarılar dilerim.
    Saygılarımla

4.  Alıntı Originally Posted by umtbra Yazıyı Oku
    Yakam beyaz ama aldığım maaş asgarinin bir tık üstü. Şu anda aylık hisse alabileceğim miktar 200 TL. Yaş 35. Amacım 50 yaşında emekli olabilmek. En azından yıllık 12 asgari ücret kadar temettü alabilmek.

Alıntı Originally Posted by Spartan Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Kolay gelsin ve başarılar dilerim. Aylık 200 lira yatiriminiza yıllık 10% temettü alsanız ve temettüleri de yatırıma yonlendirirseniz, 15 yıl sonunda yaklaşık aylık 600lira elde edebilirsiniz. Aylık 2200 akar için yıllık 17% temettü elde edebiliyor olmanız lazım.
    Bu hesapta hisse temettüleri üzerindeki reel CAGR dahil değil. Bunun pozitif olmasını sağlayacak hisseler bulabilmeniz umuduyla başarılar dilerim.
    Saygılarımla
    Reel CAGR oranı pozitif olacak hisseleri bulduğunuz anda varsayımları ile birlikte incelemek üzere yazmanız dileğiyle...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by Spartan Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Saygılarımla
    Teşekkür ederim. Basit şekilde hesaplayınca bende bu sonuca vardım. Sadece yatırdığım para ve aldığım temettülerle emeklilik hayalime kavuşamıyorum. Tek çıkar yol her yıl aldığım temettü kadar da fiyat artışı olması. Yani hisse fiyatından %10, temettüden %10 almam gerekiyor.

İşim çok zor görünüyor. Nasip diyip biriktirmeye devam edelim o zaman. Emekli olamazsak birikim yapmış oluruz. Tekrar teşekkür ederim. Saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by Spartan Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Saygılarımla
    tefe 0.076
    tufe 0.118 0.103
    usd 0 0.162
    xau 0.165 0.168
    2002-2010. 2011-2019
    ADANA 0.133. 0.16
    AKCNS 0.427 0.164
    AKSA 0.066. 0.324
    ALKIM. 0.046 0.276
    ARCLK. 0.036 0.063
    AYGAZ. 0.253 0.133
    BRISA 0.061 0.132
    CIMSA 0.16. -0.037
    EREGL 0.017 0.302
    FROTO 0.18. 0.12
    HEKTAS 0.004. 0.137
    KORDSA. 0.094 0.25
    PETUN 0.155 0.02
    PETKM. 0 0.1435
    PNSUT 0.36. -0.103
    SISE. 0.145 0.272
    SASA 0 0.008
    SODA -0.02. 0.38
    TAVHL 0.266
    TOASO 0.177 0.15
    TRKCM 0.054 0.158
    TUPRAS. 0.182 0.198
    UNYEC 0.079 -0.136

Bu liste benim ilgilendiğim hisselerin 2 ayrı on yıllık penceredeki hesapladigim temettü CAGR değerleridir. Referans olarak da dolar , altın ve enflasyonu üste koydum. Geleceğe dönük hesaplamada kullanmak istersem kabaca altın için olan değeri çıkarıp kullanıyorum.
    CAGR geçmişe dönük bir göstergedir, ama hayal kurmaya ve hedef koymaya da yardımcı olur. Hatta hisselere aşık olmamak gerektiğinin de göstergesi olabilir.
    Saygılarımla

7.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Reel CAGR oranı pozitif olacak hisseleri bulduğunuz anda varsayımları ile birlikte incelemek üzere yazmanız dileğiyle...
    Keşke bulsam ve budur diyebilsem; paylasabilsem.
    Buradaki duayenleri takip edebilmek şimdilik elimizden gelen.
    Herkese bu topikteki paylaşımları için teşekkürler, çok yararlı.
    Ben finansal özgürlük ihtiyacını 5 yıl önce yoneticilerim değişince anladım, ve gerekli altyapıyı oluşturup tasarruf, birikim ve yatırım üçgeninde takılmaya başladım.
    Süreklilik ve sürdürülebilirlik önemli.
    Işin başında en önemli yatırımın kendinize yaptığınız yatırım olduğunu unutmamak lazım.
    Saygılarımla

8.  Alıntı Originally Posted by umtbra Yazıyı Oku

Sevgili umtbra,

Sana yazıyor gözüksem de, durumun bu başlığı açmam da en büyük motivasyonum olan, genç beyaz yakanın içinde bulunduğu açmaza katkı amacına uygun olduğu için, lafı biraz uzatacağım. Biliyorum ki sessiz çoğunluğun durumu senin duruma çok benziyor,

Önce genç beyaz yaka için durum tespiti yapalım. 2000 li yıllar ülkemizde vasatların zirveye çıktığı bir dönem oldu. Dil bilmenin pek de önemli olmadığı, iyi bir lise, hatta iyi bir üniversite bitirmenin çok da önemli sayılmadığı bir dönem. Kötülerin vasatlar gibi değerlendirildiği, daha da kötüsü iyilerin de vasatlaşmaya yönlendirildiği bir dönem. Ortalama bir başarı, ortalama bir maaş, ortalama çalışkanlık. Bunu en güzel, devlet memuru sınavlarında görüyoruz. Çok iyi bir okul bitirmiş, mesela mühendislik okumuş, ama polis, ama asker olma peşinde. Polis, asker baştacımız. Ama yıllarca okumuş, farklı bir eğitim almış...Devlet, aile, genç onca emek harcamış, onca para dökülmüş...Yani, ne okuduğun, hangi derece ile mezun olduğun önemini kaybetmiş...Mesele kamuya kapak atmak olmuş...Vasatlığın zirve yaptığı dönem. İyilere sadece yurt dışı kalmış neredeyse.

Peki biz de vasat mı olalım? Tabii ki hayır. Bu bir dönem, bu dönem de gelip geçer...Dönem gelecek, vasatlar ve kötüler büyük şok yaşayacak. İyiler yine öne çıkacak. Er ya da geç..Bu nedenle birilerine yaranmak, birilerinin torpiline mazhar olmak yerine; iyi olmak, hatta en iyi olmak için çalışmaya devam etmek lazım..İyiler, belki geç olur ama, eninde sonunda kazanır.

Bu girişi şunun için yaptım. ümitsizliğe kapılmak yok, çalışmaya, iyi olmaya, hatta en iyi olmaya çalışmaya devam edeceğiz...hayat uzun. Ve hiç bir zaman pes etmek yok.

Peki, yaptığımız işi iyi, en iyi yapmaya çalıştık, sonra ne yapacağız.

1-) Yaptığımız işten daha fazla gelir elde etmeye çalışacağız. Eğer mevcut pozisyonda bu mümkün olmuyorsa, başka pozisyona, ya da başka şirkete geçmeye çalışacağız. Önce dezenli gelirimizi, maaş vs arttırmaya çalışmalıyız.

2-) Tasarruf zaten ilk kurallardan. Bir ara bir formül yazmıştım, harcama hakkı kuralı..Yani x tl kazanıyorsan, şu kadar tasarruf etmelisin...kalan miktarı da harcayabilirsin..daha fazla harcama hakkın yok..buna göre yaşayacaksın.

3-) Tasarrufları, sağlıklı yatırımlarla büyütüp..nihai hedef olan erken yaşta emeklilik kararını verebilecek pozisyona geleceğiz. Hep söylüyorum, bu illa 45 de emekli olacaksın demek değil. 45 e geldiğinde, kalma ya da erken emekli olam kararını verebilecek finansal güce sahip olacaksın demek..son karar senin olacak...yöneticinin ya da çalıştığın şirketin değil.

İlk günden, tasarruf miktarım az. Ya da yıllık enflasyon üzeri en az enflasyon+%10 kazanç ile ben 60 dan önce erken emekli olamam...diyip...saçma sapan riskli yatırım tercihleri yapmamak çok önemli...pek çok arkadaşın, uzun vade, sağlam yatırım amacıyla yola çıktığını, bir süre sonra kumar hisselerinde, kumar oynar vaziyete geldiğini görüyoruz.

Bakın kendimden örnek vereyim..erken emekli olup, finansal piyasalardan gelir elde etme hedefi koyduğumda...kendimin ve ailemin yaşam standartlarını korumak için ayda x tl kazanmak zorundayım dedim...kendime bu hedefi koydum...ilk yıl, yani geçen yıl, aylık ortalama 3x kazandım...bu yıl bu rakam 6x oldu...x nerede, 6x nerede...hedefim artık 3x, 6x değil...uçmak kaçmak yok...ama yola minimum hedeflerle çıkıp, kendini ve şartları gördükçe bu hedefi başarılı oldukça yukarı revize etmek en doğrusu.

Yani, sen önce yola koyul, doğruları yap, sabırlı ol...2-3 yıl zorla, yılma, devam et...başarı inşallah gelecektir...ama kendini her ay, hatta her hafta check et...sürekli neleri yanlış yaptım, neleri daha iyi yapabilirdim diye sorgula.

Sayfa 557/1230 İlkİlk ... 574575075475555565575585595676076571057 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •