Sayfa 479/1230 İlkİlk ... 379429469477478479480481489529579979 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,825 - 3,832 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,808
    IEC = Iyi Egitilmis Cocuk

Syg,

2. İyi eğitilmiş çocuk sizinse en güzel yatırım tabi, henüz çocuğum olmamasına rağmen hayırlı evladın sağlığı sonrasında insanın en buyuk zenginliği olduğunu düşünüyorum. Ama iyi eğitilmiş çocuklar da birer yatırım aracı. Konuyu biraz daha materyalist yatırıma çekecek bir paylaşımda bulunayım, Amerika'da student loan asset backed securities (slab) diye bir konsept var. İyi yetişmiş çocukların öğrenci kredi ödemelerini menkul kiymetlestirip satıyorlar..

https://www.investopedia.com/article...r-subprime.asp

Bir aşama sonrası öğrencinin akademik başarısına göre değişen risk primleriyle bu kredileri verirken menkul kiymetlestirip satmak olur herhalde. Ondan sonra sözlük anlamıyla modern koleligi hayata geçirmiş oluruz..

Saygılarımla
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

3.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    İyi eğitilmiş çocuk sizinse en güzel yatırım tabi, çocuğum olmamasına rağmen hayırlı evladın sağlığı sonrasında insanın en buyuk zenginliği olduğunu düşünüyorum. Ama iyi eğitilmiş çocuklar da birer yatırım aracı. Konuyu biraz daha materyalist yatırıma çekecek bir paylaşımda bulunayım, Amerika'da student loan asset backed securities (slab) diye bir konsept var. İyi yetişmiş çocukların öğrenci kredi ödemelerini menkul kiymetlestirip satıyorlar..

https://www.investopedia.com/article...r-subprime.asp

Bir aşama sonrası öğrencinin akademik başarısına göre değişen risk primleriyle bu kredileri verirken menkul kiymetlestirip satmak olur herhalde. Ondan sonra sözlük anlamıyla modern koleligi hayata geçirmiş oluruz..

Saygılarımla
    Amerika düzeni, beyaz yakayı köleleştiren, dünyadaki öncü sistem...hemen her konu, emek sömürüsü üzerinden şekilleniyor.

Bu nedenle naçizane Öner’im şu...bizler beyaz yaka olarak, yetiştirdiğimiz çocukları da büyük ihtimalle beyaz yaka olmaya teşvik edeceğiz. Belki en iyi bildiğimiz iş bu olduğu için böyle olacak...ancak çocuklarımıza yatırım yapıp yetiştirirken şu hususlara dikkat etmek önemli,

İ-) eğitimlerine harcama yaparken, fiziksel maddi varlık açısından da bir şeyler bırakmalıyız.. üst sınıf ( markalı kazık özel okul) okullar yerine, orta halli bir özel okula gönder...ama üniden mezun olunca büyükşehirde yaşayıp barınabileceği bir evi olsun...yani, eğitimine aşırı harcama yapıp, ancak sıfır varlık bırakmak..iyi bir seçim olmayabilir...önümüzdeki 10-15 yılda, ev sorunu olmayan bir beyaz yaka, maddi baskı noktasında hayata 5-0 önce başlayacak bence.( tabi üst sınıf okula gönderip, güzel bir ev de bırakabiliyorsan sorun yok)

İi-) bir temel alanda eğitim yanında, Master ya da dışarıdan kurslarla, tamamlayıcı branşlarda da temel düzeyde eğitim çok önemli...ekonomi, psikoloji, hukuk gibi.

İii-) tüm bağımlılıklarla mücadele edebilecek, öz kimliğini koruyabilecek mental olarak güçlü birey olması yanında, tasarruf ve makul tüketim bilincine sahip..kendi ayakları üzerinde durabilecek mantaliteye sahip olabilmesi de çok önemli.

İşte, asgari olarak bu hususları sağlayabilen genç,,,ileride ister beyaz yaka, ister girişimci olsun...kölelik düzenine teslim olmadan ayakta kalabilir düşüncesindeyim.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Amerika düzeni, beyaz yakayı köleleştiren, dünyadaki öncü sistem...hemen her konu, emek sömürüsü üzerinden şekilleniyor.

Bu nedenle naçizane Öner’im şu...bizler beyaz yaka olarak, yetiştirdiğimiz çocukları da büyük ihtimalle beyaz yaka olmaya teşvik edeceğiz. Belki en iyi bildiğimiz iş bu olduğu için böyle olacak...ancak çocuklarımıza yatırım yapıp yetiştirirken şu hususlara dikkat etmek önemli,

İ-) eğitimlerine harcama yaparken, fiziksel maddi varlık açısından da bir şeyler bırakmalıyız.. üst sınıf ( markalı kazık özel okul) okullar yerine, orta halli bir özel okula gönder...ama üniden mezun olunca büyükşehirde yaşayıp barınabileceği bir evi olsun...yani, eğitimine aşırı harcama yapıp, ancak sıfır varlık bırakmak..iyi bir seçim olmayabilir...önümüzdeki 10-15 yılda, ev sorunu olmayan bir beyaz yaka, maddi baskı noktasında hayata 5-0 önce başlayacak bence.( tabi üst sınıf okula gönderip, güzel bir ev de bırakabiliyorsan sorun yok)

İi-) bir temel alanda eğitim yanında, Master ya da dışarıdan kurslarla, tamamlayıcı branşlarda da temel düzeyde eğitim çok önemli...ekonomi, psikoloji, hukuk gibi.

İii-) tüm bağımlılıklarla mücadele edebilecek, öz kimliğini koruyabilecek mental olarak güçlü birey olması yanında, tasarruf ve makul tüketim bilincine sahip..kendi ayakları üzerinde durabilecek mantaliteye sahip olabilmesi de çok önemli.

İşte, asgari olarak bu hususları sağlayabilen genç,,,ileride ister beyaz yaka, ister girişimci olsun...kölelik düzenine teslim olmadan ayakta kalabilir düşüncesindeyim.
    bu eğitim işi gerçekten gereksiz abartılıyor.

eşim çok kaliteli kolejlerde çalıştı, emin olun isim yapmış okulların ana faydası ilerisi için network sağlaması;
    yoksa eğitim içerik ve kalitesi açısından orta halli bir kolej ile isim yapmış kolej arasında dramatik bir fark yok.

eskiden bir özel okuldan yabancı dil öğretmesi beklenirdi, şimdi insanlar netten kendileri bile öğrenebiliyor.

robotik programlama şu bu hepsi neredeyse her okulda var.

sınav başarısı desen kaliteli devlet okullarının başarı oranı daha bile yüksek.

ana fark network ve yurtdışına lisans seviyesinde öğrenci gönderme noktasında oluyor ki, yurt dışında lisans okumak zaten direkt maddiyata bakan bir konu zaten, okul başarısı yine ikinci planda.

5. Selamlar,
    Eşim 15 yıldır MEB'de ortaokul öğretmeni, tanıştığımızdan beri yakındığı konular
    - Kalabalık sınıflar 35+, özellikle sıcak zamanlarda ders yapmanın imkansızlaştığını söylüyor,bu yıl krizden dolayı sayı artmış sanırım,ayrıca suriye ve iran uyruklu öğrenciler var birde çocuk esirgemeden gelen kaynaştırma öğrencileri ( bu zaten apayrı bir konu)
    - Hijyen, öğrenci tuvaletlerini hepimiz biliyoruz son 25 yıldır bişey değişmemiş anlaşılan, tuvalet kağıdı,sabun vs. hak getire.Sınıfların temizlenmemesi adeta toz bulutu içinde ders yapıldığı.
    - Tekli öğretimde yemek sorunu,kantinde tost için sıra gelene kadar sürenin bitmesi,güçlü çocukların güçsüzleri egale etmesi.
    - Okulun imkanları, labaratuar,kütüphane, spor salonu vs. gibi imkanların olmaması, aslında var ama hepsi kapalı kırık dökük, tabelaları var sadece
    - Veli profili, toplantılara 3-5 velinin gelmesi
    - Öğretmenlerin aşırı rapor izin vs. kullanması

Biz kızımızı orta halli bir özel okula gönderiyoruz,kendimizce nedenleri;
    - En başta Hijyen ve yemek olayı, okulda kantin yok yemek saatinde herkes yemeğini yemek durumunda
    - Okuldan alma saati, ben 6 ya eşim 4 e kadar çalışıyor,
    - Seçeceğimiz okulun Atatürk ve Cumhuriyet değerlerini benimsemesi
    - Göz boyamada olsa birden çok öğretmenle muhattap olması (resim,müzik, yüzme vs. vs )
    - Yabancı dil eğitimi, ufak tefek konuşmaya çalışıyoruz beni düzelttiği oluyor.
    - Okulun fiziki imkanları
    - önem sırasında sona bıraktığımız sınav başarısı,çalışacak çocuk heryer de çalışır başarır

6. Selam,
    Okul seciminde bunu nasil farkedebiliriz ya da sorgulayabiliriz bilmiyorum ama ezberden ziyade arastirmaya tesvik edici yontemi benimseyen okullara yonelmek mantikli gibi geliyor bana. Sonucta mufredatin ana cercevesi ve konulari bellidir; cok radikal degisiklik olacagini sanmiyorum. Konulari islemek icin secilen yontem farki yaratacaktir diye dusunuyorum. Bunu cok hevesli bir devlet okulu ogretmeni de basarabilir.
    Benim kizim ABD'de devlet okuluna gidiyor (bize masrafi yok denecek kadar az). Amerikan egitim sistemi de genel olarak ortalama altinda sayilir. Su an 3.sinifta. Bundan sonra yazacaklarim biraz imkan dahilinde ama 3.sinif oldugu icin macbook kullanabiliyor (1-2.siniflar ipad). Az once twitter sayfasinda 4.siniflardan bir kare gordum; inovasyon konusu altinda "greenbox (bluebox)" nasil kullanabilirler diye beyin firtinasi yapiyorlar. Bu greenbox-bluebox film endustrisinde kullanilan ve gordugunuz butun efektlerin ana fonu. Eminim bunu tecrube etme firsati da bulacaklar bu donem.
    Yani bizim okullarimizda beklentim teknoloji acisindan paralel degil ama mantelite onemli. Bu arada ABD'de de ogretmenler cok iyi durumda degil maddi acidan.
    Bizim ulkede egitim sistemi (!) maalesef gravyer peynirine donmus durumda. Bu zarar nasil telafi edilir bilmiyorum ama yukarida Cauti'nin yazdigi gibi X okuluna yilda 80-100bin civari bir rakam akitmaktansa, imkan dahilinde daha mutevazi bir okula kayit yaptirip buyuk sehirde konut almak daha faydali olacaktir diye dusunuyorum.
    Ha bi de gozlemledigim su yanlis durum var. Herkesin cocugu muhendis, bilimadami, doktor olmak zorunda degil. Sayisal oldugu kadar sosyal dallarda da takip edilebilecek yollar var. Cocugumuzu iyi taniyip yeteneklerine gore yonlendirmek gerek, kendi hirsimiza gore degil. Dunyada sadece Turkiye yok, 200+ ulke daha var. Yaptigi isi seven bireyin de onunde hicbir engel yok.

7.  Alıntı Originally Posted by reaktif Yazıyı Oku
    Selamlar,
    Eşim 15 yıldır MEB'de ortaokul öğretmeni, tanıştığımızdan beri yakındığı konular
    - Kalabalık sınıflar 35+, özellikle sıcak zamanlarda ders yapmanın imkansızlaştığını söylüyor,bu yıl krizden dolayı sayı artmış sanırım,ayrıca suriye ve iran uyruklu öğrenciler var birde çocuk esirgemeden gelen kaynaştırma öğrencileri ( bu zaten apayrı bir konu)
    - Hijyen, öğrenci tuvaletlerini hepimiz biliyoruz son 25 yıldır bişey değişmemiş anlaşılan, tuvalet kağıdı,sabun vs. hak getire.Sınıfların temizlenmemesi adeta toz bulutu içinde ders yapıldığı.
    - Tekli öğretimde yemek sorunu,kantinde tost için sıra gelene kadar sürenin bitmesi,güçlü çocukların güçsüzleri egale etmesi.
    - Okulun imkanları, labaratuar,kütüphane, spor salonu vs. gibi imkanların olmaması, aslında var ama hepsi kapalı kırık dökük, tabelaları var sadece

- En başta Hijyen ve yemek olayı, okulda kantin yok yemek saatinde herkes yemeğini yemek durumunda
    - Göz boyamada olsa birden çok öğretmenle muhattap olması (resim,müzik, yüzme vs. vs )
    - önem sırasında sona bıraktığımız sınav başarısı,çalışacak çocuk heryer de çalışır başarır
    Ben de bir öğretmenim öncelikle bunu belirteyim.
    Özel okulların bazı imkanları belirttiğiniz gibi gayet güzel lakin bana göre en önemli şeyden yoksun: kaliteli öğretmen.
    Şu an piyasadaki özel okulların %90’ı yeni mezun, devlete atanamamış öğretmenleri yok parasına çalıştırıyor.
    Bir arkadaşım TED’de öğretmen. Kendisi benim maaşım kadar ancak alıp benim çalıştığımın 2 katını çalışıyor. Ek ders, mesai ücreti, kurs ücreti vs kesinlikle yok. Şu aralar KPSS’ye de hazırlanıyor devlete atanabilmek için.
    Bakın TED cidden iyi bir okuldur. Yıllık ücreti de buradaki çoğu kişiyi zorlar.
    Ancak orada bile durum bu.
    Dolayısıyla MEB’deki öğretmen kalitesi tartışılmaz bir şekilde çok çok daha iyi özel okullara göre.
    Şu an beni MEB’den istifa ettirecek hiçbir özel okul yok. Yani demek istediğim MEB’deki hiçbir öğretmenin maaşını veremez özel okullar. Dolayısıyla bu durum uzun süre devam eder.
    Özel okulları konuşurken öğretmen kalitesini de konuşmak şart.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

İyi ki bilmiyor kalabalıklar,/ Yağmura bakmayı cam arkasından/
    İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

8.  Alıntı Originally Posted by reaktif Yazıyı Oku
    Selamlar,

Tamamen aynı motivasyonla hareket ettik biz de...ilave olarak okula yakın olmak da önemli, kendim bırakıyorum...hava güzelse yürüyerek gidiyoruz bazen...1 km mesafede okul...özel okul seçerken yakınlık da önemli bir kriter bence.

Bu arada ilave not...nispeten iyi durumda olan devlet okulu, bir müdürün değişmesi ya da iyi okul diye sağdan soldan gelenlerle bir anda seviyesi düşebiliyor...mahallemizdeki devlet okulu önceki yıl 25 kişilik sınıflara sahipken sonraki yıl 1. Sınıflar 35 kişiye kadar çıktı.

Ayrıca öğretmen kalitesi olarak özel okulların daha iyi olduğunu düşünmüyorum...ama fiziksel şartlar bir yerden sonra öğretmen başarısını da çok etkiliyor.

Sayfa 479/1230 İlkİlk ... 379429469477478479480481489529579979 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •