Sayfa 498/1230 İlkİlk ... 398448488496497498499500508548598998 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,977 - 3,984 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Beyaz yaka İçin fringe benefit denen ek faydalar candır...hatta bu iş o kadar üç boyuttaki, öğlen yemeğinden sonra meyve servisi yapan firmalar bile oldu basit gibi görünebilir, ama bu tür avantadan faydalar memnuniyeti arttırıyor...mesela yemek kartına yatan para maaş kadar kıymeti algısı oluşabiliyor...maaş, hak..hissiyatta bir fark yaratmıyor,,,ama 3-5 kuruşluk basit faydalar memnuniyeti arttırabiliyor.

Bence, çay kahve vs ücretli yapmak, dinlenme saatlerinden kesmeye çalışmak büyük ahmaklık...özellikle beyaz yaka çalışma ortamlarından bahsediyorum...beyin teri akıtan adamın, 8-10 saat yerine, adam gibi 6 saat çalışması, daha iyidir.

Verimlilik gibi, verimsizlik de bulaşıcıdır...beyin uyuşması yaşayan adama toplantıda bir şey anlatmaya çalışmak...1 kişi ile birlikte 10 kişinin de vaktinin ziyan olmasına sebep olur...günün yarısının toplantılarda geçmesi, ve bu toplantılardan doğru dürüst bir şey çıkmamasının sebebi Budur...zaten toplantılar, beyaz yakanın dinlenme ve kaçamak fırsatlarıdır
    Beyaz yakanin hala sabahtan aksama kadar bir plazanin icinde calismak zorunda olmasi ekonomik anlamda oldukca verimsiz bir sey, umarim degisir ben baslayana kadar

2.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Beyaz yakanin hala sabahtan aksama kadar bir plazanin icinde calismak zorunda olmasi ekonomik anlamda oldukca verimsiz bir sey, umarim degisir ben baslayana kadar
    Zaten home ofis uygulaması artıyor,,,bazı firmalar haftada 1 gün ofis dışı çalışmaya izin veriyor...3-5 sene içinde, haftada iki gün ofis dışı çalışma yaygınlaşabilir,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,989
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Trakya cam benim portföyümde de var...hisseler için belirlediğim bir limit var, o miktarın çeyreği kadar...şu an uzun vade toplama döneminde.

Ancak, çoğu sanayi şirketi gibi, camlar da döngülerden çok etkileniyor...mesela 4 yıl yatayda sürünüp, 2 yıl çoşkuyla yükselebiliyor...çoşku döneminde alan, bir süre sonra realizasyon yiyip, bir de yatayda sürünmeye başlayınca saydırmaya başlıyor...gidip hisse tipiğine bakın, küfür, hakaret gırla.

Şunu demeye çalışıyorum...kağıtların karakterini bilmek lazım...çoşkuda alırsın, 2-3 yıl taşırsın, tl olarak zararda satarsın,..büyük reel kayıp olur...buna psikolojik olarak dayanmak zordur...bu nedenle, uygun zamanda giriş yapmak önemli,

Koca Ereğli bile, 2 yıldır sürünüyor...borsada Tüpraş gibi düzgün bir trende sahip hisse bulmak zor...Ereğli de döngüsel etkilerden muzdarip,,,3 yıl iyi gider, 3 yıl bezdirir...sanayi şirketlerinde bu duruma dikkat etmek lazım.

+++++++++++++++

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    pek değişeceğe benzemiyor , şuan çalışan arkadaşlarım aksine daha kötüleşiyor diyor. , plaza dili tabiriyle remote bir iş bulmak %1 ihtimal Türkiye'de.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

5. İlk çalıştığım yerde 20 sene önce .

Asgari ücretin yarısından fazla ticket verirlerdi . Her gün otellerde yemek yerdik bitmezdi .

Her öğleden sonra yaş pasta ve 4 e doğru kuru pasta servisi olurdu .

Her Cuma öğleden sonra happy hour vardı .

Sonra o şirketi Satın aldı büyük bir şirket tüm haklar bitti

Benim doktarasını yapmış çoğu bilgisayar mühendisi arkadaş kamuya geçti sonradan
    .

MB Takasbank BİST gibi
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    pek değişeceğe benzemiyor , şuan çalışan arkadaşlarım aksine daha kötüleşiyor diyor. , plaza dili tabiriyle remote bir iş bulmak %1 ihtimal Türkiye'de.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,238
    sn cautionary ve sn duduya ve konuda yazan diğer arkadaşlara teşekkür etmeyi borç biliyorum ( malum itibar puanlarında dolaş da gel diyor)... çoğu yerde herkes trader herkes müthiş para kaldırıyor en üstten satıp en alttan alıyor... ama topic sahibinin dediği doğru da sadece bu günler değil borsada çoğu günler bu sözü
    "Sıra dışı günler yaşıyoruz, piyasalar açısından oldukça zor...ayakta kalabilmek önemli...uzun vadeliler için cok sorun yok...trader larin çoğu böyle günlerde telef oluyor zaten"
    aklımızda tutmamız gerekniyor

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,989
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Koca Ereğli bile, 2 yıldır sürünüyor...borsada Tüpraş gibi düzgün bir trende sahip hisse bulmak zor...Ereğli de döngüsel etkilerden muzdarip,,,3 yıl iyi gider, 3 yıl bezdirir...sanayi şirketlerinde bu duruma dikkat etmek lazım.
    Dikkatle izliyorum...

Agustos 2018 den beri diyelim yani daha 14 ay oldu..

Bence de temiz 2 yili vardir...

Bu zaman zarfinda ne biriktirilebilirse kar..

Her ay duzenli alim, fiyata bakmadan bir cok seyin ilaci...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    sn cautionary ve sn duduya ve konuda yazan diğer arkadaşlara teşekkür etmeyi borç biliyorum ( malum itibar puanlarında dolaş da gel diyor)... çoğu yerde herkes trader herkes müthiş para kaldırıyor en üstten satıp en alttan alıyor... ama topic sahibinin dediği doğru da sadece bu günler değil borsada çoğu günler bu sözü
    "Sıra dışı günler yaşıyoruz, piyasalar açısından oldukça zor...ayakta kalabilmek önemli...uzun vadeliler için cok sorun yok...trader larin çoğu böyle günlerde telef oluyor zaten"
    aklımızda tutmamız gerekniyor
    Makul olan düzenli, dalgalanması düşük kazançtır...her avcı vurduğunu anlatır, kimse ne kadar kaçırdığını anlatmaz.

Güzel bir hisse denk gelir, borsa %20 kazanırken, vatandaş %100 kazanır...öbür sene borsa %10 kazanır, adam %50 artış sağlar...ama ben iki yılda portföyü 100 den 300 e çıkaran yolu tercih etmem...iki yıl %20, %30 kazandıran yolu tercih ederim...100 den 300 e çıkan portföy muhtemelen üçüncü yıl 150 ye inecektir..ama diğer portföy muhtelen %10-%30 arası bir kazanç sağlayacaktır...ve üçüncü yıl sonunda ilk iki yıl harikalar yaratan portföyü toplam getiride geçmiş olacaktır.

Bu nedenle uzun vade hisse yatırımı ile, uzun vadede ciddi varlığa sahip pek çok yatırımcı görmek mümkünken..trade ile abad olan hemen hiç yoktur...%1 çıkar belki, o da para kazanmıştır belki...ama sağlığını, aile huzurunu kaybetmiştir..yani trade ile çok iyi kazanmış olan dahi, aslında uzun vadede çok şey kaybetmiştir.

Sayfa 498/1230 İlkİlk ... 398448488496497498499500508548598998 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •