Sayfa 334/1230 İlkİlk ... 234284324332333334335336344384434834 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,665 - 2,672 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    O zaman bir sorum var.. Daha önce bahsi geçmemiştir diye umuyorum.. VİOP üzerinden hedge işlemi için bir portföy alt sınırınız var mı?

Burada birikime yeni başlamış birçok kişi de var, işin teknik ve mühendislik boyutunu bildiğini varsayarsak bile portföy büyüklüğüne bakmaksızıın VİOP üzerinden hedge önerir misinz? Yoksa, atıyorum 30K altı için dolar, altın, eurobond, ve hisse arasındaki makul bir dağılım hedge için yeterlidir mi dersiniz?
    Yeni birikim yapmaya başlayan ve aylık katkılar yapan birisi için doğal hedge yeterli...dolar, eurobond, altın, hisse senedi gibi dengeli bir portföy doğal olarak hedge edilmiş bir portföydür....doğal hedge, ilk günden başlamalı...en başta portföy oluştururken dikkat edilmeli buna...zaten bu yatırım disiplini baştan kazanılması gereken bir şey.

Viop da daha profesyonel ve doğrudan hedge işi için net bir zaman söylemek zor...bu portföy sahibinin bu işe ne kadar zaman ayırabildiği, kendisini ne kadar geliştirdiği ile de alakalı..bu iş yarım yamalak bilgi ile yapılabilecek bir şey değil çünkü...sonuçta, bana göre, birikim planının yarısından sonra doğrudan hedge işine başlanmalı...yani 20 yıl tasarruf ve birikim planı yapan biri, 10. yıldan sonra bu konulara girmeli...çünkü artık yeni ilaveler kadar portföyü korumak da önemli bir hal alıyor.

Mesela...45 yaşında, 15 yılın sonunda, tasarruf+ getiri olarak 500k usd ye ulaşmış birinin parası...bir yılda 200k usd ye inerse, bu acı bir kayıp olur...telafisi de zor olur.

Düzenli birikim dönemini bitşrmiş..artık belli büyüklükteki portföyünü yöneten kişiler içinse doğrudan hedge işi mutlaka olmalı görüşündeyim.

Yani birikimin miktarından çok,hangi aşamada olduğunuz önemli vob gibi doğrudan hedge işlemleri için.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yeni birikim yapmaya başlayan ve aylık katkılar yapan birisi için doğal hedge yeterli...dolar, eurobond, altın, hisse senedi gibi dengeli bir portföy doğal olarak hedge edilmiş bir portföydür....doğal hedge, ilk günden başlamalı...en başta portföy oluştururken dikkat edilmeli buna...zaten bu yatırım disiplini baştan kazanılması gereken bir şey.

Viop da daha profesyonel ve doğrudan hedge işi için net bir zaman söylemek zor...bu portföy sahibinin bu işe ne kadar zaman ayırabildiği, kendisini ne kadar geliştirdiği ile de alakalı..bu iş yarım yamalak bilgi ile yapılabilecek bir şey değil çünkü...sonuçta, bana göre, birikim planının yarısından sonra doğrudan hedge işine başlanmalı...yani 20 yıl tasarruf ve birikim planı yapan biri, 10. yıldan sonra bu konulara girmeli...çünkü artık yeni ilaveler kadar portföyü korumak da önemli bir hal alıyor.

Mesela...45 yaşında, 15 yılın sonunda, tasarruf+ getiri olarak 500k usd ye ulaşmış birinin parası...bir yılda 200k usd ye inerse, bu acı bir kayıp olur...telafisi de zor olur.

Düzenli birikim dönemini bitşrmiş..artık belli büyüklükteki portföyünü yöneten kişiler içinse doğrudan hedge işi mutlaka olmalı görüşündeyim.

Yani birikimin miktarından çok,hangi aşamada olduğunuz önemli vob gibi doğrudan hedge işlemleri için.
    Mantıklı.. Teşekkür ederim.

3. Sayın Cautionary ,

Altın ile ilgili önümüzdeki 4-5 aylık döenmde beklentniz nedir acaba, sakıncası yoksa.

4.  Alıntı Originally Posted by asiyanik Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary ,

Altın ile ilgili önümüzdeki 4-5 aylık döenmde beklentniz nedir acaba, sakıncası yoksa.
    Ons ile ilgili olarak...fed ve ecb nin faiz konusunda geri adım atmasıyla, 3-4 ay içinde 1350 usd, sonra da sene sonuna kadar 1400 usd seviyelerinin denenmesini bekliyorum.

Usd tarafında ise 3-4 ay içinde 6 tl sene sonuna kadar da 6,5 tl nin görülmesi beklentim var.

Gram altın ons*usd ile doğru orantılı olduğundan...3-4 ay içinde, 235 tl olan gram altının 260-270 tl arasına gitmesini bekliyorum ( ons ve usdtl aynı günlerde tepe değerlerini görmeyebilir diye fiyat aralığı veriyorum).

Not:fikrimi paylaşıyorum ama altın konusunda uzun zamandır boğa olduğumu hatırlatayım....bes fonumda 100 tl lerden bu yana gram altın taşıyorum, yaklaşık 3,5 yıldır...gram altın dolartl sayesibde iyi kazandırsa da, özellikle ons altın beklediğimden kötü kazandırdı hep,,,yine öyle olabilir.

5. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Yararlı seminer var arkadaşlar . Ben katılacağım.
    Katılımcılar Nuri Sevgen & Ali Ağaoğlu

https://www.yf.com.tr/hakkimizda/kur...l-okuryazarlik

“Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

7. Başlangıç için güzel bir seminer...ilgi duyan arkadaşların katılması faydalı olacaktır.

8. Iki gün önce iştahımı öyle kabarttılar ki yüklü girdim. Seçime, %65 hisse %15 tl %20 altın ile giriyorum not düşelim, kırmızı günlerde masa titrerken forum sayfalar dolusu küfür akarken herkes her şeye sinirliyken eli mal almaya gitmeyen bu işleri bıraksın diye de ekleyelim madem. Herkese bol kazançlar.

Sayfa 334/1230 İlkİlk ... 234284324332333334335336344384434834 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •