Sayfa 845/1230 İlkİlk ... 345745795835843844845846847855895945 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,753 - 6,760 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. baya gencim sanirim size gore ilk defa boyle dusus yasadim.
    dususte fena olmayan miktarda da maldaydim.
    bundan sunu ogrendim dususte malda olmak cok kotu degik tabi bence. bazen solugum kesildi manyak bi tecrubeydi.
    sadece portföy agirliginiz onemli dusuk agirlikta dususe yakalanirsaniz fiyat hissiyatiniz cok artiyor.
    1 gram fikrim olmayan kagittan para kazandım sadede bunu millet 1 ay once su fiyata aliyordu diyerek.
    ben viop falan bilmem.bugunlerde azaliyorum ama 0 olmayacagim.
    altinda artiyorum.
    ama hissede 0 olmayacagim. bu takip ve hissiyat icin onemli surekli oyundasin..

2. Benim yatırım tercihim 250 milyon dolardı

Sonra 500 e çıkmıştı.

Şimdi 1 milyar dolara çıktı belki 2 milyar dolar bile yapabilirim bunu .

Altında değer olan şirketler benim için yatırım olmuyor ne yazık ki sadece teknik temel eşliğinde kişisel masturbasyon denemeleri şeklinde oluyor .

Teknik göstergede satıyorsun uçuruyor alıyorsun düşürüyor .

Ve bunu hep yapıyor robot ve spek dışında kim nasıl trade ediyor orta ölçekli hisseleri bilmiyorum ama robot direk hedef alıyor seni .

Büyük hisselerde de oluyor pasife yazıyorum veriyor

Alta pasife yazıyor veriyor daha da yazıyor gene veriyor yine yazıyorum yine veriyor sonra aldığımının hepsini %0.5-1 karla yazıyorum makine çıldırıyor deli gibi çiziyor %3-4 yukarı daha çıkıp malı alıp geri basıyorlar .

Bütün bunlar emiri pasife koyduktan 1-2 dakika içinde bazı tahtalarda hep oluyor .

Demek ki o hisselerde hareket yalan işlem yok dışarıdan dikkat çekiyor yapılan işlem sanırm

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Bana gore borsa oynanmaz borsa da yatirim yapilir. Benimde tecrubelerime gore yatirim yapacagin hissenin once temeli bilancosu karlılığı gelirleri ve birde öyküsü olmalı sonrasinda da tekniği . Bu ikisini bulabildigin hisselere yatirim yapmalisin ama bir anda degil kademeli. Ve kisa vadeli degil uzun dusunmelisinki kazanabilesin kaybettiğimiz husus da burda kisa düşünüyoruz hemen %10 lar %20 ler olsun istiyoruz hissenin temeli saglamsa yavas yavas istedigin yere gelecektir yeter ki sabretmesini bil. Hisseyi uzunca elinde tutan yatirimci gun icinde ne hareketler yapacagini bilir iste burda da al sat yapmak istiyorsan elindeki hissenin en fazla 1/5 ile yapacaksin ki hisse artarsa ah vah demeyeceksin.

Bana bunlari ogretti borsa. Iyi geceler. Hayirli ramazanlar

SM-G611F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,708
     Alıntı Originally Posted by baysal Yazıyı Oku
    Bana gore borsa oynanmaz borsa da yatirim yapilir. Benimde tecrubelerime gore yatirim yapacagin hissenin once temeli bilancosu karlılığı gelirleri ve birde öyküsü olmalı sonrasinda da tekniği . Bu ikisini bulabildigin hisselere yatirim yapmalisin ama bir anda degil kademeli. Ve kisa vadeli degil uzun dusunmelisinki kazanabilesin kaybettiğimiz husus da burda kisa düşünüyoruz hemen %10 lar %20 ler olsun istiyoruz hissenin temeli saglamsa yavas yavas istedigin yere gelecektir yeter ki sabretmesini bil. Hisseyi uzunca elinde tutan yatirimci gun icinde ne hareketler yapacagini bilir iste burda da al sat yapmak istiyorsan elindeki hissenin en fazla 1/5 ile yapacaksin ki hisse artarsa ah vah demeyeceksin.

Bana bunlari ogretti borsa. Iyi geceler. Hayirli ramazanlar

SM-G611F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Kademeli alım satım yapılması hususu küçük yatırımcı ve beyaz yakalılar için candır. Aslında en büyük silahı da aynı zamanda budur. Yatırımcının o an için hisse tercihi hatalı bile olsa tek seferde paranın tamamının yatırılmayıp zamana ve fiyat hareketlerine bırakılması spekleri büyük ölçüde çaresiz bırakır. (duruma göre o hisseye ilave para yatırmaz yada zarar durdur da yapabilir)

Diğer yandan Borsamızın son yıllarda usd yada altın bazında(felaket) oldukça gerilere düşmesine paralel yatırımcı kalitesinin de düştüğünü düşünüyorum. Bunda etkili olan unsur yabancıların mevcut yönetim tarzından hoşlanmamaları olabilir..

Baktığımızda temel anlamda bilançosu berbat borca batık şirket durumunda sadece ismini yada çeşitli ilişkiler ağını kullanan şirketler örneğin spor şirketleri 8 e 10 a katlarken bilançosu ve karlılığı iyi,istikrarlı, temeli sağlam olan birçok şirketin fiyatının ya yerinde saydığını yada gereğince prim yapamadığını görüyoruz. Bu da değer yatırımına inanan kısa vadeli değil uzun vadeli yatırım yapan yatırımcıları ister istemez üzüyor.

Bir de şu var: Temettü yatırımına şahsen inanmasam bile(sebebi şirket temettü vermese de dürüst şirketin fiyatı temettüyü de içinde muhafaza eder azalmaz inancındayım) adam bakıyor yıllardır hisse elinde temettü için 1 yıl beklemiş bir de şirket temettü vermeyecek sinirinden ne yapacağını bilemez haldeyken beş para etmez şirketler tavan üstüne tavan yapıyor..

Düzenleyici kurulların yani SPK nın burada yaptığı devre kesici ile işlemleri durdurma kararının,brüt takasa almanın vs pek bir işe yaramadığı da apaçık ortada aslında.. Başarılı olduğuna inanan var mı bilmiyorum ama bence başarısız. Spekler yapacağını yine yapıyor..Aslında işlemleri yapanları tespit edip gerçekten yüklü cezalar kesip üstüne de bütün hisselerine 10 yıl 20 yıl bloke kararı almak ve bunu ayrım yapmadan herkese uygulamak kesin çözüm olur. O zaman bu işler bitmese dahi çok kuvvetli bir caydırıcılık olur.

5. Bu dönemlerde kağıt alırken 10 kat daha dikkatlı olmalıyız özellikle tecrübesiz arkadaşlara lafım, saçma sapan fiyatlamalar var şu an. Endeks 1.5 cent olmasına rağmen bazı hisseler çok pahalı. Bunun nedeni borsayla alakası olmayan tiplerin karantinada can sıkıntısından kağıt alıp satmaya başlaması. Bu twitter ve telegramda üstad denilen kişiler var, onların yönlendirilmesiyle ilginç şeyler oluyor.

Cautionary'nin dediği gibi, kara para nında girmesi olabilir, gerçekten çok anormal şeyler oluyor. 2001 krizi öncesi atmosfere benzetiyorum.

6. Bu arada hkm'ye selam olsun burdan, gümüş fonuna daldım : ) Ilk o önermişti burda.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,708
     Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Bu arada hkm'ye selam olsun burdan, gümüş fonuna daldım : ) Ilk o önermişti burda.
    Gümüş almanız mantıklı ancak aldığınız fondan yıllık %0,47 yönetim kesintisi ve elde edilecek getiriden %10 kesinti yapılacak. Bu kesintileri ödemeye ne gerek var. Boşu boşuna fonu da karınıza ortak edesiniz..Bu yüzden kısa- orta-uzun her vade için en mantıklısı bu gümüşü satan bankalardan birisinde hesap açıp banka üzerinden 0 komisyonla sadece al sat marjıyla almaktır. Böylece her an için al ve sat yapabilirsiniz.

Bazı bankalar istek halinde fiziki teslimat da yapıyorlar. Ancak buna olağandışı kaotik koşullar hariç hiç luzüm yok.

Banka ismi vermek istemedim ancak sitesinde yer alan bilgi:
    Külçe Gümüş Teslimi (1 kg) 55 TL
    Paketli Granül Gümüş Teslimi (50 kg) 110 TL

"Tüm Yatırım Fonlarında, elde edilen getiri üzerinden %10 luk bir stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Hisse Senedi Yoğun Fon niteliğine sahip Yatırım Fonları'ndan elde edilen getiri üzerinden stopaj kesintisi yapılmamaktadır.

Ayrıca, sermaye şirketleri ve benzer nitelikteki yabancı kurumların, Sermaye Piyasası Kurulu'nun düzenleme ve denetimine tabi fonlar ile bu fonlara benzer yabancı fonların, münhasıran menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası aracı getirileri ile değer artışı kazançları elde etmek ve bunlara bağlı hakları kullanmak amacıyla faaliyette bulunan dar mükelleflerden Sermaye Piyasası Kanunu'na göre kurulan Yatırım Fonu ve yatırım ortaklıklarıyla benzer nitelikte olduğu Maliye Bakanlığınca belirlenenlerin elde edeceği Yatırım Fonu getirileri üzerinden stopaj kesintisi yapılmamaktadır."

8.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Gümüş almanız mantıklı ancak aldığınız fondan yıllık %0,47 yönetim kesintisi ve elde edilecek getiriden %10 kesinti yapılacak. Bu kesintileri ödemeye ne gerek var. Boşu boşuna fonu da karınıza ortak edesiniz..Bu yüzden kısa- orta-uzun her vade için en mantıklısı bu gümüşü satan bankalardan birisinde hesap açıp banka üzerinden 0 komisyonla sadece al sat marjıyla almaktır. Böylece her an için al ve sat yapabilirsiniz.

Bazı bankalar istek halinde fiziki teslimat da yapıyorlar. Ancak buna olağandışı kaotik koşullar hariç hiç luzüm yok.

Banka ismi vermek istemedim ancak sitesinde yer alan bilgi:
    Külçe Gümüş Teslimi (1 kg) 55 TL
    Paketli Granül Gümüş Teslimi (50 kg) 110 TL

"Tüm Yatırım Fonlarında, elde edilen getiri üzerinden %10 luk bir stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Hisse Senedi Yoğun Fon niteliğine sahip Yatırım Fonları'ndan elde edilen getiri üzerinden stopaj kesintisi yapılmamaktadır.

Ayrıca, sermaye şirketleri ve benzer nitelikteki yabancı kurumların, Sermaye Piyasası Kurulu'nun düzenleme ve denetimine tabi fonlar ile bu fonlara benzer yabancı fonların, münhasıran menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası aracı getirileri ile değer artışı kazançları elde etmek ve bunlara bağlı hakları kullanmak amacıyla faaliyette bulunan dar mükelleflerden Sermaye Piyasası Kanunu'na göre kurulan Yatırım Fonu ve yatırım ortaklıklarıyla benzer nitelikte olduğu Maliye Bakanlığınca belirlenenlerin elde edeceği Yatırım Fonu getirileri üzerinden stopaj kesintisi yapılmamaktadır."
    Dostum verdiğin bilgi gerçekten yararlı, bunun farkındayım. En kısa zamanda kuvettürk de hesap açıcam bu yüzden. Fiziki gümüş, altın gibi deplolmak kolay değil zaten. O yüzden mantıksız duruyor. Evde ayrı bir oda açmak lazım olur. Şu an hesap açana kadar, gümüş hareket ederse, treni kaçırmayım diye aldım.

Sayfa 845/1230 İlkİlk ... 345745795835843844845846847855895945 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •