Sayfa 340/1230 İlkİlk ... 240290330338339340341342350390440840 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,713 - 2,720 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Yeni gimat gyo ile ilgilenen var mı arkadaşlar aramızda...

Karını düzenli enflasyon üzerinde artırıyor, düzenli temettü ödemesi yapıyor

Her zaman bacası tüten sanayi şirketleri daha sıcak gelsede bu şirkette ilgimi çeki...

Yatırım tavsiyesi değildir

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Bilançolar gelmeye başladı...Arçelik ve Toaso güzel...ttrak nötr..,brisa bence kötü...böylece brisa ilk eksiyi aldı bilançodan...2. Çeyrek de kötü gelirse..vedalaşırım..,bildiginiz gibi 2 çeyrek üst üste eksi not şutlanma sebebi.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bilançolar gelmeye başladı...Arçelik ve Toaso güzel...ttrak nötr..,brisa bence kötü...böylece brisa ilk eksiyi aldı bilançodan...2. Çeyrek de kötü gelirse..vedalaşırım..,bildiginiz gibi 2 çeyrek üst üste eksi not şutlanma sebebi.
    TTRAK nötr mü?

4. Arkadaşlar öncelikle selamlar, uzun süredir forumda yazmıyordum. Bu başlığı da foruma girmediğimden dolayı uzun süredir takip etmiyordum, bugün girdim şöyle geçmişe doğru biraz bakındım. Sn. Cautionary gerçekten önemli bir konu açmış ve popüler hale getirmiş, birçok insanı yatırıma heveslendirmiş.

Ben de kendi adıma birşeyler yazmak istiyotum. Bist'de yatırımın öncelikle kumar olduğunu belirtmek istiyorum. Düzgün şirketlerden bir sepet yap, her ay düzenli al-unut, 20 sene sonra bir bakmışsın zenginsin olayı sadece ABD borsalarında olur. Bist'de istisnalar hariç olmaz, istisnalar da kaideyi bozmaz.

Bundan 10 sene önce (bu başlıkta da sürekli yazılan, temettü veren, büyük şirket olarak anlatılan) Petkim, Çimsa, Akçansa, İş GYO, Türk Traktör, Pınar Süt, Oyak grubu çimentolardan herhangi biri, Brisa gibi şirketlerden birini yada sepet yapıp hepsini 10 yıl boyunca aylık alımlar ile düzenli biriktiren biri bugün AĞLIYORDUR, KÜFREDİYORDUR, LANET OKUYORDUR çünkü parası dolar bazlı %80 erimiştir. Batmış olarakta bakabilirsiniz.

Ford Oto, Tofaş, Tüpaş, Ereğli gibi kağıtları biriktirmiş ise ya az zarar etmiş yada zarar etmemiş ama parada kazanmamış, iyi mi yaptım yoksa kötü mü yaptım diye düşünüyordur.

Zaten biri size yukarıda saydığım şirketlerden biri için şu kadar zamanda bilmem kaç kat kazandırmış diye gaza getiriyorsa hemen arkanızı dönün kaçın.

Ford Oto 2010 9 usd, bugün 9 usd. Tüpraş 2010'da 20 dolar, bugün 20 dolar. Görüldüğü gibi bilmem kaç kat kazanç falan yok, masal bunlar. Buradan şunu da anlayabilirsiniz, biri kalkıp uzun vadeli grafiklere TL olarak bakıyorsa dikkate almayın.

Sn. Dudu'nun dediği gibi TL bir illüzyondur.

Şimdi bundan sonra yazacaklarım piyasada en az 5 yıl tecrübeli, paniği de coşkuyu da görmüş, ciddi paralar ile işlem yapmaya başlayabilmiş (bunu yanlış anlamayın lütfen, küçük paralar ile işlem yapanları küçümsemiyorum ama para büyüdükçe stres artar, yanlış karar vermek çok kolaylaşır) arkadaşlar içindir. Tarif ettiğim tanıma uymuyorsanız KESİNLİKLE anlattıklarımı uygulamaya kalkmayın.

Şimdi yukarıdaki grafik SP 500 endeksinin haftalık grafiği, 2008 krizini çıkardım. Kriz yakalayın, dipten alın diye size tavsiyede bulunmayacak kadar tecrübe sahibiyim.

Öncelikle belirteyim, yukardıki gibi düzenli kazandıran bir grafik Bist 100 endeksi için binde bir bile olsa ihtimal dahilinde değildir, spesifik olarak hisseleri seçmeniz gerekir. Grafiği 'DOLAR' bazlı yukarıda ki gibi ya da en azından kurallara uygun hareket eden hisseleri bulmanız lazım. Bu noktada Sn. Cautionary nin bahsettiği grafik pahalı kavramına tamamen zıt hareket etmiş olacağınızı da belirteyim. Bir şirketin pahalı olup olmadığını sadece temel analiz ile anlamanız gerekiyor. Temel analizle seçtiğimiz hisseler içerisinden yukarıda ki grafikte olduğu gibi belli teknik kurallar içerisinde hareket edenleri seçeceğiz.

Hisse adı vermiyorum, burada pazarlama yapıyormuş gibi olmayayım. Rumuzumdan twitter da kim olduğumu anlayanlar zaten hangi hisse de işlem yaptığımı hemen anlayacaktır.

Neyse konumuza dönelim, yukarıda ki grafiği incelediğinizde endeksin (ya da seçilmiş hissenin) belirli bir kural içerisinde hareket ettiğini göreceksiniz, nedir bu kural? Düzeltmelerde hareketli ortalamaları destek alması ve belli bir trend içerisinde hareket etmesi.

Grafiğe baktığınızda 20 haftalık ortalamalara defalarca değdiğini, 100 haftalık ortalamasına son 8 yılda 4-5 defa değdiğini, 200 haftalık ortalamasına ise son 8 yılda 3 defa değdiğini göreceksiniz. (bir dönem aşağıya da kırmış ama çok uzun sürmemiş toparlamış).

Bu hareketler tesadüf değil arkadaşlar, işlem yapan robotlar belli algoritmalara göre hareket ediyor. Yukarıdaki 20/100/200 haftalık ortalamalar örnektir, her hissenin (tekniğe uygun çalışıyorsa) kendine özgü (mesela 21 haftalık, 233 haftalık gibi) düzeltme dönüş noktaları olur. Bunları trading view de aralığı değiştirerek kendiniz bulabilirsiniz yani geçmişe yönelik simülasyon yapmış olacaksınız.

Şimdi 100 birim paramız var diyelim, 50 birimi ile (yukarıda ki grafiği baz alarak) 20 haftalık ortalamaya geldiğinde alım yapsak, 25 birimi ile 100 haftalık ortalamaya geldiğinde alım yapsak, 25 birimi ile de 200 haftalığa geldiğinde alım yapsak, elimizde ki hisseleri de tepe noktalardan geçen bir trend çizgisi belirleyip, buna yakın yerlerden (tepeyi yakalayın demiyorum tabiki) satabilsek;

Uzun vadede çok ciddi kazançlar sağlayabiliriz.

Yine deneyimli arkadaşlar için söylüyorum, (Sn. Cautionary i eleştiriyor gibi olacağım ama kusura bakmasın) öyle ayda 300-500 yada 1.000 lira kenara atmakla olmaz bu işler. Bugün ortalama gelire sahip bir insan bile ayda 5-6 bin konut kredisi faizi ödüyorsa, bu işide öyle ciddi yapacaksınız kredi faizi öder gibi sizin için ciddi boyutta rakamlar ile alımınızı yapacaksınız.

Elinizde blok para varsa da, 3-4 yılda bir gelmiş ciddi destekte de blok alımdan çekinmeyeceksiniz. Tekrar edeyim, tekniğe uygun hareket eden adam gibi hisseler için bu dediklerim geçerlidir. Yoksa geçmişinde 200 haftalığı aşağıya kırmış üzerine bi %50 daha düşmüş bir hisseye (ör: petkm, ttrak, brisa) desteğine geldi diye, aaa ne ucuz deyip atlamıyoruz. Çok iyi hisse seçtiğiniz durumda bile elbette risk vardır ama o kadar riski alacaksınız, ticaret yapıyorsunuz sonuçta. Hesap ettiğiniz gibi olmazsa çok ciddi bulduğunuz desteği de kırarsa, bekleme süreniz artacak. Batacak ya da bir daha toparlayamacak şirket seçmeyecek kadar tecrübeli olduğunuzu varsayıyorum

Büyümesini iyi kötü tamamlamış, pazar kaybetmeyen, sattığı malı döviz ile satan, kriz zamanlarında satışları çakılmayan, aşırı borçlu olmayan, belli bir trendde hareket eden şirketlerde bu iş uygulanabilir.

Tamamını okuduysanız, gerçekten tebrik ederim.
    Son düzenleme : syılmaz; 30-04-2019 saat: 19:43.

5. Bu arada kim bu adam, şöyle yapın diye tavsiye veriyor ama kendi yapıyor mu sanki diye düşünmeniz gayet normal diye kendimi özet geçeyim.

2010'dan beri borsa ile ilgilenirim, 2013 Haziran (gezi olayları sonrası) itibari ile bütün parası ile borsaya girmiş, halen bütün parası ile borsada olan, iki gayrimenkulünü satıp borsaya koymuş, 14 yıllık çalışma hayatı boyunca biriktirdiği herşeyi borsada olan biri olarak yazıyorum.

Beni örnek alın demiyorum, benimki fazla riskli bir davranış ama Sn. Cautionary gibi aşırı defansifte olmayın.

6.  Alıntı Originally Posted by poem Yazıyı Oku
    TTRAK nötr mü?
    Benim analizime göre nötr..zaten şu konjonktürde yapabilecegi buydu ttrak ın.

7.  Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Bu arada kim bu adam, şöyle yapın diye tavsiye veriyor ama kendi yapıyor mu sanki diye düşünmeniz gayet normal diye kendimi özet geçeyim.

2010'dan beri borsa ile ilgilenirim, 2013 Haziran (gezi olayları sonrası) itibari ile bütün parası ile borsaya girmiş, halen bütün parası ile borsada olan, iki gayrimenkulünü satıp borsaya koymuş, 14 yıllık çalışma hayatı boyunca biriktirdiği herşeyi borsada olan biri olarak yazıyorum.

Beni örnek alın demiyorum, benimki fazla riskli bir davranış ama Sn. Cautionary gibi aşırı defansifte olmayın.
    Her görüşe saygılıyım...defansif, yani sağlamcı olduğum da dogru...portföy yönetirken riskleri iyi dengelemek gerektiğini düşünürüm....20 yılda binbir emekle büyütülen portföyün bir yılda yarıya düşecek kadar erimesi, her bünyenin kaldırabileceği bir şey değildir..,hele belli bir yaştan ve belli bir birikim seviyesinden sonra.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,045
    Syilmaz'a tesekkurler.
    Ufuk acici bir yazi olmus.
    Son 10 yildir gercekten halimiz harap.
    Dolar bazinda bir cok assetimiz, sadece borsa degil, para kaybettirmis.
    Herkes bir sekilde fakirlesmis.
    Syg,
    Son düzenleme : Dudu; 30-04-2019 saat: 22:24.
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 340/1230 İlkİlk ... 240290330338339340341342350390440840 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •