Sayfa 981/1230 İlkİlk ... 48188193197197998098198298399110311081 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 7,841 - 7,848 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. cauti hocam,
    amerikan hisse senedi fonlarına nasıl bakıyorsunuz? Portföy çeşitliliği açısından değerlendirilebilir mi ?

2.  Alıntı Originally Posted by nilkiz Yazıyı Oku
    50 yaşındayım devlet memuruyum 27 yıldır çalışıyorum 54 yaşında emekli olabiliyorum ama kızın okul ücreti için 8 yıl daha çalışacağım. bir evim bir yazlığım var kızım özelde okuyor dahada 8 yıl ödeyeceğim ücretini üniversite dahil evin borcu 2 yıl kaldı küçük bir teknem var ama sadece küçük bir birikimim var hepsini afiyetle yedim koşabiliyorken duyabiliyorken görebiliyorken 87 yılın da tanıştım borsayla hep kazandim ve hepsini harcadım herkesin yaşlılık hayali başka benimki huzurevi gerçekten ,kızıma yük olmadan. O yüzden carpe diem
    Bu tür tercihlere saygı duyuyorum. Sonuçta, planlı-programlı dolayısıyla bilinçli tercihlerle yola devam etmek lazım. Benim temel amacım, 50-55 li yaşlara gelindiğinde pişmanlık duygusu altında ezilmemek.

Allah herkese bilinçli tercihler yapabilecek irade, sonuçlarına metanetle katlanabilecek güç versin.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    cauti hocam,
    amerikan hisse senedi fonlarına nasıl bakıyorsunuz? Portföy çeşitliliği açısından değerlendirilebilir mi ?
    Bu da bir tercih ben yurtdışı varlıklara yatırım taraftarı değilim. Ülkemizde de çok güzel hisse yatırımı fırsatları var, biraz ince eleyip sık dokumak lazım tabi.

Mevzu, dolar bazlı düzenli gelir ise, eurobond bazlı yatırımlar düşünülebilir. Zaten TL riskini şimdilik altın yatırımları ile hedge ediyorum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4.  Alıntı Originally Posted by emregunes Yazıyı Oku
    Sn Cautionary,
    Spot ta sahip olduğunuz her bir pozisyon için VIOP da da karşı short açıyormusunuz?
    Bu konuda bir teknik detay veya incelik var mı?
    Orta vade sistem sat verince, u-30 endeks short yaparak portföyü hedge ediyorum. Bire bir elimdeki hisseleri short lamıyorum. Zaten portföyde endeks 30 dışı ufak hisseler de oluyor genelde.

Ayrıca, bu stratejide esas amaç, güvenilen hisseleri portföyde tutup onun yerine endeks düşüş riskini u-30 ile hedge etmek. Eğer portföy endeks 30 dan daha sağlam durursa aradaki getiri farkı risksiz kazanç gibi oluyor.

Bu son yükseliş dalgasında endeks 30 çok geride kaldı. Endeks 30 dışı hisseler çok daha sağlam durdu. Benim portföyde banka ve endeks 10 olmadı hiç..dolayısıyla bu dalgada stratejim çok iyi çalıştı.

Geçmiş sayfalarda bu stratejiyle ilgili çok detay var. Öğrenmek isteyen meraklı arkadaşlara özellikle önceki başlığı ara ara okumalarını öneriyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,925
     Alıntı Originally Posted by nilkiz Yazıyı Oku
    50 yaşındayım devlet memuruyum 27 yıldır çalışıyorum 54 yaşında emekli olabiliyorum ama kızın okul ücreti için 8 yıl daha çalışacağım. bir evim bir yazlığım var kızım özelde okuyor dahada 8 yıl ödeyeceğim ücretini üniversite dahil evin borcu 2 yıl kaldı küçük bir teknem var ama sadece küçük bir birikimim var hepsini afiyetle yedim koşabiliyorken duyabiliyorken görebiliyorken 87 yılın da tanıştım borsayla hep kazandim ve hepsini harcadım herkesin yaşlılık hayali başka benimki huzurevi gerçekten ,kızıma yük olmadan. O yüzden carpe diem
    Iyi yapmissiniz.
    Devlet memuru olmanin, is guvencesinin de bu kararlarda buyuk etkisi oldugunu dusunuyorum.
    Ben her kurusun benim icin calismasi gerektigini dusunup ne yazlik ne tekne alabilip almiyorken siz farkli bir yol izlemissiniz.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,925
     Alıntı Originally Posted by Andrei28 Yazıyı Oku
    Üstad yakın zamanda covid süreci yaşadım.

Hastanede yatarken aklıma hep bu dedikleriniz geldi;
    -Keşke daha fazla gezseydim,
    -Keşke daha fazla aileme zaman ayırabilseydim,
    -Keşke sevdiğim işlerle daha çok haşır neşir olsaydım,
    -Keşke hobilerimi yeteneklerimi arttırabilseydim,
    -Keşke daha fazla spor yapabilseydim,
    -Keşke ailem/çocuklarım için daha iyi yatırımlar yapabilseydim.

Bu böyle sürüp gitti benim için.

Dediğiniz gibi iyi yaşamı yaşam tarzı yapmak gerek.
    Yarın ölecekmişiz gibi anı yaşamak, hayatın tadını çıkarmak gerek. Syg.
    Cok gecmis olsun.
    Herkese en az pismanlikla gecen bir hayat dilerim.
    Insan yaptiklarindan degil genelde yapamadiklarindan pisman olurmus.

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,925
    Bu satirlari Datca Palamutbukunden yaziyorum.
    Cok degil 3 ay evvel acaba bir daha oralari gorebilecek miyim, sabah gunes dogarken kalkip yuzumu denizde yikayabilecek miyim, yarim saatlik bir yuzmeden sonra bir simit ile guzel bir kahvalti edebilecek miyim diye dusunuyordum.
    Yasadigimiz her anin tadini bir daha gelmeyecekmis gibi cikararak yasamak lazim. Dahasi hayatta en guzel seyler bedava olan seyler, bunun icin para da gerekmiyor.
    Param olsun sunu da yapacagim param olsun bunu da yapacagim diye bahane yaratip her seyi ertemeden ama zamaninda ve dozunda yapmak lazim.
    Bugune kadar bir cok seyi kiralayarak yaptim.
    Benim olmasi o kadar da onemli degil.
    7 yildizli otellerde de kaldim.
    Yatlar da kiraladim, yazliklar da.
    Bundan sonra da bu sekilde devam edecegim.
    Cunku:
    Demir tava geldi komur bitti, akil basa geldi omur bitti.. demek istemiyorum.
    Syg,

8.  Alıntı Originally Posted by Andrei28 Yazıyı Oku
    Üstad yakın zamanda covid süreci yaşadım.

Hastanede yatarken aklıma hep bu dedikleriniz geldi;
    -Keşke daha fazla gezseydim,
    -Keşke daha fazla aileme zaman ayırabilseydim,
    -Keşke sevdiğim işlerle daha çok haşır neşir olsaydım,
    -Keşke hobilerimi yeteneklerimi arttırabilseydim,
    -Keşke daha fazla spor yapabilseydim,
    -Keşke ailem/çocuklarım için daha iyi yatırımlar yapabilseydim.

Bu böyle sürüp gitti benim için.

Dediğiniz gibi iyi yaşamı yaşam tarzı yapmak gerek.
    Yarın ölecekmişiz gibi anı yaşamak, hayatın tadını çıkarmak gerek. Syg.
    Öncelikle Geçmiş olsun

20 yaşındayken covid gibi bir viral hastalık süreci yaşamıştım, gözümü etkileyen virüs nedeniyle görme oranım %30lara düşmüştü kitap okuyamıyor telefodaki yazıları göremiyordum haber kanalındaki alt yazıları tvde 1.5metreden göremiyordum. Herşey sisli buğulu vs. doktor kalıcı hasar olmuş kolay kolay bidaha düzelmez dediğinde bildiğin yıkılmıştım, daha sonra doktorun sayesinde çeşitli tedaviler deneyerek yaklaşık 6 aylık tedavi sonrası büyük oranda iyileştim.evdekilerde 2-3haftada atlattı. Bu süreç boyunca bir kaç defa iyileşip geri başa döndüğümde oldu çünkü virusu yenmen için bağışıklık stres vs çok etkili.
    O süreç boyunca ilk zamanları günde 18-20saat gözlerim kapalı yatıyordum bu nedenle baya düşünecek zaman oldu. benzer tartışmaları bende içimde yaşadım. hayata bakış açımı insanlarla ilişkimi hayattan beklentilerim tamamen değişti. Yeme içme uyku çalışma gibi günlük hayatım bile değişti Süreç sonunda bambaşka biri olmuştum.

Bu kötü durumdan erken yaşta ders çıkardığım için şanslı hissediyorum.

YTD

Sayfa 981/1230 İlkİlk ... 48188193197197998098198298399110311081 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •