Sayfa 859/1230 İlkİlk ... 359759809849857858859860861869909959 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,865 - 6,872 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. cok ilginc motuvasyonu olanlar var ya anlamiyorum.
    hisse adi vermek dogru degil iyi de borsayi nasil konusacagiz?
    forumda hisse adi vermek yasak degil.
    motivasyon ne yani sadede gelseler de ogrensek?

2.  Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    bir iki noktaya değinmek istiyorum. harun kahraman'ın suçu ispatlıdır ve spk tarafından yakalanmıştır. delilsiz kimse kimseye 1.5 milyon tl ceza kesemez. alım yönlü yorum yapıp satış yaptığı kanıtlanmıştır.

ikinci nokta ise hisse hareketleri sizi duygusal olarak etkilemez mi al sat yapmaz mısınız diye yapılan sorgulamalar. lot sayısı çok önemli. cautionary bildiğiniz gibi portföyünün büyük kısmını altın tutup kalan kısmını parçalara bölüp bir kısmını da hedge amaçlı kullanıyor. zaten bu durumda hisselerde hareketlerin etkisi büyük olmuyor. dolayısıyla tavan taban olmuş çok ilgilenmezsiniz. hedef fiyata gelince satar çıkarsınız. bu psikolojiyi yönetmek kolaydır. 7-18-12 hareketleri de umrunuzda olmaz.

ama diyelim gidip ulusoy un'a yüklü lot girdiniz, hemen ağlara takılırsınız. sizi bir şekilde dökerler. tahta yapıcıların çok güzel yöntemleri var bunun için. hadi diyelim sabırlısınız ve bekleyeceksiniz ama öyle bir dalga boyu oluşuyorki bi hisse hareketinde portföy büyüklüğü 50bin tl - + hareket yapıyor. dolayısıyla bu psikolojiyi taşımak çok zordur. %50'nizi alıp keyfinize bakarsınız.

herkesin yoğurt yiyişi farklı. mesela ben risk seven bir yatırımcıyım. benim hisse ağırlığım %75. hissede sepet yapmayı sevmem çünkü sepet demek bence yanlış yapmayı kabullenmektir. yüklü girer, maks. 5 senet seçer ve kar alıp çıkarım.

ama bir çok parametre var. yaşınız, mental yapınız, medeni haliniz, mesleğiniz hepsi önemli. evlenmek, çocuk sahibi olmak bile portföy yönetim psikolojisini değiştirmeyi gerektirir.

Şu yazıyı bu başlığa çerçevetilip asmak lazım. Sayfalardır anlatmaya çalıştığım şeyi harika bir şekilde özetlemişiniz. Riskini dağıtmış ve kafası rahat olan adam (bekar olan benim gibi ), daha zor dökülür.

O porfoyde gunluk +- 50 bin liralık dalgamanlar olunca adamın psikolojisi etkileniyor. +-50 bin liralık değişimden mental olarak etkilenmemek için minimum 2 miliyon tl lik portfoy lazım,

400-500 bin lik porfoyde psikolojik olarak yenik girersin oyuna

Dengeyi ayarlamak çok önemli .

3. Monish Pabrei ve Fahad Missar'ın REYSAŞ ve REYGO operasyonu ile ilgili videoyu izledim.

Bir kere "bargain hanting" demek, "bakalım, ucuz ne varmış? demek". Temmuz başında bir araya geliyorlar, hatırlarsınız o aylar borsanın kıpırdanmaya başladığı ve yükselişin işaretlerinin geldiği zamanlardı. Ne alınır, neye yatırım yapılır diye bakılıyor. Neticede anlaşılan REYSAŞ ve REYGO'ya karar veriliyor ve hemen alımlara başlanıyor. Temmuz-Kasım döneminde alımlar devam ediyor. 4-5 aylık bir süreç. Bu arada yasal olarak yapmaları gereken bildirimleri zamanında ve usulüne uygun olarak yapıyorlar. Yani bizler de bu uzun süre içerisinde görüp, bunda bir şey var deyip dalabilirdik.

Sonra malum borsanın Şubat'a kadarki hareketi başlıyor. Yükselmeyen, kazandırmayan hisse hemen hemen yok gibi bir şey. Sadece bu ikisi yükselse, manipülasyon var diye şüphelenirsin, bunlar yatırımcıyı etkilemek için ne yapmışlar diye bakarsın. Ama öyle bir durum yok.

Dolayısıyla, bu şahıslar yasal olarak "spekülasyon" yapmışlar ve yatırımlarının karşılığını almışlar. Kıskanabiliriz, ama hepimizin yapmak istediği bu değil mi?
    Tüm yazdıklarım şahsi fikrimdir. Yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirilmemelidir.

4. BU Monish'in bildirim attığı tarihlerde ege koylarında o alem bu alem akıyordum : ) Gerçekten tarihi bir fırsatı kaçırmışız ona yanarım. yani gözgöre.

Bir çok yabancı borsada işlem yaptım, işyatırım müşterisiyim 2013'den beri. ETF'leri bile alıp sattım

Sonuçta burada çoğumuz erkek , hepimiz hayatının bir kısmında fifa oynamıştır. Orda zorluk seviyesi vardır ya.

Türk borsası beginner, dünyada para kazanmanın en basit olduğu borsa. Efficient market theory burada yok. Fiyatlamalar esnek. Fırsatlar bol.
    Manish abimiz de gelmiz 40 milyon dolar çarpıp gitmiş, hayatının en ucuz kazançlarından biridir, bu adamın serveti zaten 150-200 milyon dolardan fazla değil, türkiyede kaldırdığı rakam 3 ayda harbiden büyük.

Millet yok spek baskılıyor yok bilmemne diyor ya, hepsi hikaye arkadaşlar.

Türkiyenin kıymetini bilin. Üstadlardan uzak durun sadece, trene önce atlayacak bolca fırsat var.

5. Meyve veren ağaç taşlanır diye,
    Ağaç meyve vermeyi bırakır mı?
    Belki kırılır dalı, incinir bedeni, en fazla bir yıl meyve vermez belki,
    Sonra yine devam eder, ölene dek.

Felsefem, iyilik yap denize at, mahluk bilmezse halık( mahluğu yaratan) bilir...Bu motivasyonla bir şeyler yazıyoruz, karşılık beklemiyorum. Bir nevi verdiği nimetler nedeniyle şükrediyorum bu şekilde...benim tarzım da bu.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by Amateur Yazıyı Oku
    Monish Pabrei ve Fahad Missar'ın REYSAŞ ve REYGO operasyonu ile ilgili videoyu izledim.

Bir kere "bargain hanting" demek, "bakalım, ucuz ne varmış? demek". Temmuz başında bir araya geliyorlar, hatırlarsınız o aylar borsanın kıpırdanmaya başladığı ve yükselişin işaretlerinin geldiği zamanlardı. Ne alınır, neye yatırım yapılır diye bakılıyor. Neticede anlaşılan REYSAŞ ve REYGO'ya karar veriliyor ve hemen alımlara başlanıyor. Temmuz-Kasım döneminde alımlar devam ediyor. 4-5 aylık bir süreç. Bu arada yasal olarak yapmaları gereken bildirimleri zamanında ve usulüne uygun olarak yapıyorlar. Yani bizler de bu uzun süre içerisinde görüp, bunda bir şey var deyip dalabilirdik.

Sonra malum borsanın Şubat'a kadarki hareketi başlıyor. Yükselmeyen, kazandırmayan hisse hemen hemen yok gibi bir şey. Sadece bu ikisi yükselse, manipülasyon var diye şüphelenirsin, bunlar yatırımcıyı etkilemek için ne yapmışlar diye bakarsın. Ama öyle bir durum yok.

Dolayısıyla, bu şahıslar yasal olarak "spekülasyon" yapmışlar ve yatırımlarının karşılığını almışlar. Kıskanabiliriz, ama hepimizin yapmak istediği bu değil mi?

Hayır
    hiçbirimizin yada en azından benim öyle hissem olmayacaK etmeyecek fiyatlara gitsin satayım, alanda batsın gibi bir düşüncem olmadı olamaz.
    ö tür hisselere girmeyi kazara da olsa allah nasip etmesin
    neyin kıskanması?
    bu sebeptendir ki son 5 senede alıp sattığım hisselerin %95' satttığım fiyatların %100 ile %800 arası üzerinde.
    Son düzenleme : kitapci34; 02-05-2020 saat: 20:35.

Cep telefonundan girenler için bu seçenek yok ne yazık ki yada ben bulamadım.
    Bu başlığı zevkle okuyoruz. Bilgi paylasimlarina ulaşmamız konusunda desteğinizi bekliyoruz
     Alıntı Originally Posted by MedwiG Yazıyı Oku
    Bu arada yazılanlardan şikayetçi olan arkadaşlar keşke yönetime bildir ile bize iletseydiniz daha erken ulaşıp müdahale edebilirdik , tüm mesajlara ulaşamıyoruz .. Yönetime musama gösterildiğini söylemek yerine keşke tek tuşla yönetime bildir ile bize durumu iletseydiniz .. Neyse bundan sonra uygunsuz durumları bize bildiriniz . İyi günler
    Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by kitapci34 Yazıyı Oku
    [/B]

Hayır
    hiçbirimizin yada en azından benim öyle hissem olmayacaK etmeyecek fiyatlara gitsin satayım, alanda batsın gibi bir düşüncem olmadı olamaz.
    ö tür hisselere girmeyi kazara da olsa allah nasip etmesin
    neyin kıskanması?
    bu sebeptendir ki son 5 senede alıp sattığım hisselerin %95' satttığım fiyatların %100 ile %800 arası üzerinde.
    Sayın kitapci34,

Düşüncenize ve tutumunuza saygı duyuyorum. Ama biraz naif buluyorum. Yani, siz bu hisse 2 küsur TL iken, 10-12 TL'lere gideceğini bilseniz bile girmezdiniz; girseniz bile, yükseklerden satarsanız o fiyatlardan alanlar için üzülürdünüz. Olabilir. Uzun süre takibinizde olan RTALB'a da bu sebeple girmediğinizi düşünüyorum Üzülmemeniz için %800 ile sattığınız kâğıtların sonradan düşmemiş olmasını, yani sizden alanların zarar etmemiş olduğunu umuyorum.

Bana sorarsanız, ben girerdim. İllaki arkasında "sonrasında alan da batsın" gibi bir düşünce olması gerekmez. RYSAS bugün de 7.25 TL. Şubat-Mart döneminde tüm hisseler gibi bu da düşmüş, sonra toparlanmış. Tepeden alıp dipten satan varsa onlar batmıştır. Ben onlar da bunu hak etmiş diye düşünüyorum.
    Tüm yazdıklarım şahsi fikrimdir. Yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirilmemelidir.

Sayfa 859/1230 İlkİlk ... 359759809849857858859860861869909959 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •