Sayfa 886/1230 İlkİlk ... 386786836876884885886887888896936986 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 7,081 - 7,088 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Güzel soru. Bu soru son dönemlerde özellikle small cap denen bist30 dışındaki hisselerde yaşanan hareketliliği anlamak için de soruluyor.

Bence de, düşük faiz ortamı ve reel hayatta iş yaparak para kazanma şansı azaldığı için böyle bir eğilim oluştu. Bu eğilimde sosyal medyadaki bazı çok takipçili hesapların da etkisi büyük. Ama ben bu konuda esas parayı götürenin arka taraftaki bazı orta boy spekülatörler olduğunu düşünüyorum. Yani ön tarafta bazı çok takipçili hesaplar, bilinçli bir şekilde desteklendi. Yani adamların yazdığı hisseler bilinçli hareket ettirildi, bir güven oluşması ve fenomen olmaları sağlandı, sonra da bu hesaplar üzerinden manipülasyon yapılmaya başlandı.

Sonuç olarak. Ponzi olayına benzetiyorum bu durumu. Bahanelerden biri olarak da teknoloji, yazılım vs argümanları kullanıldı. Yıllarca sektörde profesyonel olarak çalışmış biri olarak, 5g gelecek, Teknosa bu işten çok olumlu etkilenecek görüşünü okuyunca kahroluyorum. Takipçilerin de eğitim ve bilinç düzeyi düşük olunca, inanlar da çok oluyor...bu iş Nasrettin hocanın koyunların geçerken yünlerinin çalılara takılma işine benziyor.

Neyse, toparlayalım. Her ponzide olduğu gibi, bu işin sonunda birileri servetine servet katacak...aç gözlü, kumar oynama arzusundaki küçük kumarbazkar da para kaybedecek...üzücü ama, 20 yıl aradan sonra yine 100 binlerce borsa küskünü oluşacak...sonra bizim gibi gönüllüler de deniz yıldızı hikayesinde olduğu gibi birer birer kurtarmaya çalışacak bu yaralıları.

Toparlayamadığımın farkındayım sadede geleyim. Yabancı sermaye girişi olmadan finansal piyasalarda sürdürülebilir getiri imkansız. Olsak olsak içe kapanık İran gibi bir ülke oluruz. Hem Avrupalı gibi yaşayalım, tüketelim, hem de yabancı sermaye girişi olmadan bunu yapalım dersek, olmaz, olamaz. Sürdürülebilir getiri için iyi büyümemiz, bunun için de çok fazla üretmemiz ve satmamız lazım. Bu da sermaye ile oluyor, yerel kaynaklar kısıtlı, zaten bu nedenle gelişmiş ülke değil, gelişmeye çalışan ülke diyorlar bize.
    Harika bir yazı.

2.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Derin hisseye Spk füzeyi çakmış. Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?
    Devlet somut delil olmadan ceza vermez, demek ki bir işler çevrilmiş.

Ama SPK da az suçlu değil...1 TL den 30 TL olan hubvc var, bu ekibin ilk göz ağrısı...şimdiye kadar neredeydiler.

Üstelik ceza aldığı kağıt, deva, belki de gündem yaptıkları hisseler için de tek eli yüzü düzgün şirket...üstelik ceza alınan gün, bu kağıt muhteşem bilanço açıkladı, bu da ilginç bir rastlantı oldu.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3. Bu nasıl füze çakmak? Adam deveyi hamuduyla götürdü. Ceza : 6 ay işlem yapmamak !!

Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku

4. Evet...deva...benim de suçlamaya uğradığım kağıt...bugün ilk çeyrek bilançosu geldi...inanılmaz...tek kelimeyle muhteşem...ama napıyorduk, hisse adı vermiyorduk değil mi? Yanıltıcı olabilirmiş, hissenin tipiğinde yazmamız lazımmış.

Eğer, deva gibi bir hisseyi uzun vade yatırım için bu balıkta yazamayacaksak, analiz edemeyeceksek, kapatalım başlığı olsun bitsin. Bu arada unutmadan ben deva dan bahsetmeye 1,5 yıl önce, 3 TL civarı ilken başladım..yani yavru spekler dillendirmeden ve fiyatı çok çok ucuzken.

Neyse, teşekkürler deva...benzer güzellikle bir bilanço da Ulusoy un dan bekliyorum...ama şunu da belirteyim, gerek gelinen fiyat seviyeleri, gerekse yavru spek hareketleri nedeniyle aşırı temkinli olunmalı. Bu iki hissenin temeli sağlam ve hikayeleri iyi olsa da, her türlü fiyat hareketine hazırlıklı olmalı.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Bu nasıl füze çakmak? Adam deveyi hamuduyla götürdü. Ceza : 6 ay işlem yapmamak !!
    Bence turpun büyüğü heybede, deva en masum oldukları hissedir...kaldı ki temel olarak konuştukları en sağlam şirket..asıl operasyon Dardanel, Frigo, Teknosa, hubvc gibi sığ ve içi boş kağıtlarda yapılmıştır...asıl para da orada kazanılmıştır...bu işin para cezası adımları da olur...önce kaldırılan para ortaya çıksın...sonra, para cezası da gelir.

Ama ben yine de asıl operasyonu yapan ve parayı götüren başkaları diyorum...SPK da çok masum değil...bence bunu ve çevresindeki 2-3 kişiyi kurban seçtiler.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Devlet somut delil olmadan ceza vermez, demek ki bir işler çevrilmiş.

Ama SPK da az suçlu değil...1 TL den 30 TL olan hubvc var, bu ekibin ilk göz ağrısı...şimdiye kadar neredeydiler.

Üstelik ceza aldığı kağıt, deva, belki de gündem yaptıkları hisseler için de tek eli yüzü düzgün şirket...üstelik ceza alınan gün, bu kağıt muhteşem bilanço açıkladı, bu da ilginç bir rastlantı oldu.
    Şirketin bu durumdan rahatsız olduğunu düşünüyorum. Bence Kovid sürecinin başından beri açıklama yaparak spekülasyonların önüne geçmeye çalıştılar. Ancak şu meşhur aşı olayını anlamadım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Şirketin bu durumdan rahatsız olduğunu düşünüyorum. Bence Kovid sürecinin başından beri açıklama yaparak spekülasyonların önüne geçmeye çalıştılar. Ancak şu meşhur aşı olayını anlamadım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Dediginize bir anlamda katiliyorum. Operasyon bence hedefine ulasamadan sonlanmak zorunda kaldi. Yoksa boyle bir hisseyi boyle bir bilanco bilgisiyle cok daha ileriye tasimadan birakmazlardi. Neden nicin nasil bilmiyorum. Belki devlet belki sirket yonetimi belkide her ikiside bunun onune nispeten zamaninda gecebilmesi guzel bir sey

Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Çok hafif bir ceza bence. Mal varlığına el konulmalı, içeri atılıp yıllarca yatmalı bu tür suç işleyenler abd de bu böyle.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 886/1230 İlkİlk ... 386786836876884885886887888896936986 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •