Arama sonucu : 6 madde; 1 - 6 arası.

Konu: Secimlere kadar dolar

1. Secimlere kadar dolar

Arkadaslar belki bahsedilmistir "Dolarda yukselis kacinilmazda" ama goremedim.
    Secim sonuclarinin (ornegin 1.tur tayyip, 2.tur tayyip, 2.tur muhalefet, baskan tayyip/meclis muhalefet, baskan muhalefet meclis tayyip, vs vs) orta vadede (10ay-20ay) dolarin olagan akisina (sanki hic secim olmamiscasina) etkisi olur mu sizce?

Ya da soyle de sorabilirim. Hangi secim sonucu dolarin agirlikli olarak ekonomik etkenlere gore, gunluk siyasetin ekonomiye etkisinin az olmasi fiyatlanmasini saglar?

Su an TLdeyim ve secim sonucunu ne olursa olsun, dolarin; siyasi belirsizlikten (yukardaki senaryolarin cogu), veya tekrar bir AKP iktidarinin dunya finans cevrelerinde olumsuz algilanacagindan (tayyip + akp/mhp meclis) dolayi yukselmesini nerdeyse garanti goruyorum. Ve tersine bir arguman var mi onu merak ettim.

Dedigim gibi secim sonucu ne olursa olsun dolar artar diyorum ama, bir yandan da bu fiyatlarin orta vadede dolar icin yuksek oldugunu, ekonomik gostergelerde son 3 ayda dolarin bu kadar yukselmesini hakli gosterecek bir kotulesme olmadigini dusunuyorum.(Belki dolar 3 ay once de ucuzdu, cildirasi simdi geldi).

Simdi secimde once, misal, bugun $100K eden hisselerimi satip 4.60tan dolar alip 1 sene sonra 3.80'den TLye (dolayisla borsaya) donmek istemiyorum. Fena koyar. Neyse, amacim fikir teatisi falan. Her turlu paylasim icin tesekkurler.

faizler artırildı. 7 gunde dolar düştü, tl deget kazandı diyoruz.
    doğru mu ?
    €/$ paritesine bakmamızda fayda var.
    30 mayıs 1.1511 parite. iken dokar 4.88 tl.

persembe günü. dun.faizler artirildığinda parite 1.1820 iken dolar 4.45 tl oldu.

soru ?
    €/$ paritesi 1.13''a doğru inerse dolar/tl nereye çıkabilir?

1.13 uzakta mı ?
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Dublin/Manchester/Sofia/Galway
    Gönderi
    1,551
    Konu başlığına cevabım
    Seçimlere kadar dolmaz
    Ytd

4. Seçimden sonra kim gelirse gelsin $yükselecek ancak akp gelirse dahada zıplayacak.

5.  Alıntı Originally Posted by jah Yazıyı Oku
    Arkadaslar belki bahsedilmistir "Dolarda yukselis kacinilmazda" ama goremedim.
    Secim sonuclarinin (ornegin 1.tur tayyip, 2.tur tayyip, 2.tur muhalefet, baskan tayyip/meclis muhalefet, baskan muhalefet meclis tayyip, vs vs) orta vadede (10ay-20ay) dolarin olagan akisina (sanki hic secim olmamiscasina) etkisi olur mu sizce?

Ya da soyle de sorabilirim. Hangi secim sonucu dolarin agirlikli olarak ekonomik etkenlere gore, gunluk siyasetin ekonomiye etkisinin az olmasi fiyatlanmasini saglar?

Su an TLdeyim ve secim sonucunu ne olursa olsun, dolarin; siyasi belirsizlikten (yukardaki senaryolarin cogu), veya tekrar bir AKP iktidarinin dunya finans cevrelerinde olumsuz algilanacagindan (tayyip + akp/mhp meclis) dolayi yukselmesini nerdeyse garanti goruyorum. Ve tersine bir arguman var mi onu merak ettim.

Dedigim gibi secim sonucu ne olursa olsun dolar artar diyorum ama, bir yandan da bu fiyatlarin orta vadede dolar icin yuksek oldugunu, ekonomik gostergelerde son 3 ayda dolarin bu kadar yukselmesini hakli gosterecek bir kotulesme olmadigini dusunuyorum.(Belki dolar 3 ay once de ucuzdu, cildirasi simdi geldi).

Simdi secimde once, misal, bugun $100K eden hisselerimi satip 4.60tan dolar alip 1 sene sonra 3.80'den TLye (dolayisla borsaya) donmek istemiyorum. Fena koyar. Neyse, amacim fikir teatisi falan. Her turlu paylasim icin tesekkurler.
    Kavgasız gürültüsüz bir seçim sonucu,ekonomiye en az etkisi olacak sonuç olur.Mesela 1 yıl içinde bir seçim daha var,bunu da göz önüne alıp karar verebilirsiniz.Herkesin kendi kafasında bir seviye var ama doğal olarak yatırım tavsiyesinde bulunan çıkmaz

6. Belki bir seçim daha olabilir bunu bu ekonomimiz çok zor kaldırır güvensizlik ortamı oluşur. Yabancılar iyice panikleşir faizleri mb.daha da artırabilir mi rte seçimi aldığını farzedelim buna izin verir mi eyy abd eyy avrupa der resti çeker mi nasıl olsa seçimi kazandım edasıyla. Yine içte bir sürü sorun var.ohal kalkar mı, siyasi hukuki ekonomik bir sürü sorunla karşı karşıya kalınacak bunlar nasıl çözülecek. Bu yüksek faizle yatırım nasıl olacak hepsi muamma onun dolarda eninde sonunda yükseliş kaçınılmaz ben dolardaki asıl çılgınlığın şirketlerin özel sektörün ve mb.döviz borçlarının ödemelerinden ve sonra çıkışın başlayacağını düşünüyorum.tabi yabancıların tavrı da tüm bu gelişmelerde önemli olacak bakalım Londradan seçimden sonra da istediklerini alıp para bulabilecekler mi?

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •