Sayfa 353/799 İlkİlk ... 253303343351352353354355363403453 ... SonSon
Arama sonucu : 6392 madde; 2,817 - 2,824 arası.

Konu: ACSEL - Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi ve Ticaret A.Ş.

1. Bu veriler 3 yıl öncesinin yalnız .2019 yılın verilerine henüz ulaşamadım bulursam paylaşırım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,046
     Alıntı Originally Posted by meho Yazıyı Oku
    bir ara silverde ki oyunu burda sergilemeyin..silver batik sayilan bir sirket..bu sirket steatejik ve temettu veren bir sirkettir..
    Bu laf, Şahsıma atıldı sanırım...

3.  Alıntı Originally Posted by erdals Yazıyı Oku
    Sayın Anatolien,
    Öte yandan,Denizli Acıpayam’da, 153.770 m2 sanayi alanı üzerinde kurulu, 8.843 m2 kapalı alanda selüloz
    üretimi yapan ve halka açık olarak faaliyet gösteren Acıselsan’ın kapasitesi 2019 yılı sonu
    itibariyle 12.000 tona ulaşmıştır (2012: 4.000 ton). %75-80 bandında ihracat oranını yakalayan
    Acıselsan, 2019 yılında 43mnTL net satış hasılatı (+34.3 y/y), 5mnTL FAVÖK (+32.5 y/y) ve
    9mnTL net kar (+13.3 y/y) açıklamıştır. Şirket yönetimi 2020 yılında’da Acıselsan tarafında
    Covid-19 etkisine rağmen büyüme öngörüyor.

Oyak Yatırımın raporundan bir bölüm.
    Bakınız selüloz üretimi diyor. Okuyun isterseniz.
    Sn. Anatolien bu raporu okudunuz mu?

4. silverde kar eden oldumu , allayip pulladi herkes, belki o an benimde gizum botandi bende dahil oldum o ise..sonucta herkes zarar yazdi..silverde ben dahil herkes sucsuz degildir.

5.  Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku
    Sn. Anatolien, Bilgiler için Sağolun...Acselin üretiminde Konsantre deterjan yok anlaşılan...
    Maalesef.CMC sadece toz deterjanda olmazsa olmaz bir aramadde.En son 7-8 yıl önce isim vermiyeyim İstanbul da büyük bir devlet hastanesinin Çamaşırhane ihalesini almıştı çalıştığım firma .Toz deterjan kullanılıyordu ve sıvı konsantre deterjan sistemini kurduk.Verimde tasarruf açısından tercih edildi.Daha az eleman istihdam vs

6. Arkadaşlar ben de hisse taşıyıcısıyım ve bu formun bir üyesi.Gün içinde saatlerce kaldığım da oluyor.Forum içinde elbette tartışma olacak fikir ayrılıkları olacak hatta olsun da.Her mesaj her görüş bir şey öğretebiliyor yada farklı bir kapı açabiliyor.Mümkün olduğunca okumaya ve öğrenmeye çalışıyoruz.Forumdan birkaç paylaşımla şirket hakkında edindiğimiz bilgileri derledim ki bu forumun en azından kendi adıma ne kadar önemli olduğunu göstermek istiyorum.Umarım bu eğitici ve kaliteli mesaj trafiği devam eder.

Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Acsel'in 2018 ve 2019 FAVÖK rakamı birbirine çok yakın. İkisi de 5,7 milyon gibi bir rakam. %32,5 gibi bir artış yok.

Şirket şu anda FAVÖK*14 gibi bir piyasa değeri ile işlem görüyor. Benim şu anda bu şirketi ucuz bulmamanın nedeni bu.

akilli olun, kuru kalabalik yapmayin...borsada ucuz yada pahali ,para getirmiyor... burda bosuna kafa karistirmayin, adam toplamayin...kalabalik ziyan ettirir.. bu kagit stratejik bir kagit birde bonusu var oda arsa...kimseyi gaza getirip zirla burda yazi yazdirmayin..alan alsin veren versin..iddialasmayin , kagit sayisida az ,800 bin tl sirketin yuzde birini aliyor..o para arsasinin yuzde birini almaya yetmez...fiyat iner yada cikar sonucta oda bir oyun. sonyc hayirli olsun yeter.

Alıntı Originally Posted by Anatolien Yazıyı Oku
    ... SELÜLOZ üreten değil ithal eden ve ondan CMC KİMYASALI oluşturan bir firma.

Selüloz da ülke olarak iç üretim yetersiz dışa bağımlıyız maalesef.

Dolayısıyla ithal girdi kullanan firmaların artan döviz kurlarından dolayı zorlanacağı bir süreçteyiz.

Selüloz ithalatçısı ülkeler başta Finlandiya Çin,Kanada...Ama ACELSAN daha pahallı olan Güney Afrika dan selüloz ithal ediyor.

Peki CMC(carboxy methyl cellulose) da türkiye ve Dünya pazar hacmi tüketim üretim miktarı,içte ve globalde pazar lideri ülkeler,

Türkiye nin bu pazardaki payı vs gibi konulara eğer ilgiliyseniz araştırın derim önce.

Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    İyi niyetle sorduğunu düşünerek cevap vereyim. Böyle bir çalışma yapmadım ama kabaca bakarsak;

12-13 milyon tl civarında ciro elde edebilir. Şirket genelde %18 civarlarında brüt karlılıkla çalışıyor. Bu sene %20 brüt karlılık yakalayabilir. Bu da 2.5 milyon brüt kar yapar. Faaliyet giderini düşersek 1,5-2 milyon arası faaliyet karı gelebilir.

Faaliyet dışı geliri olacak mı onu tahmin edemiyorum. Şirket son 3 yıldır arsa değerlemesi ile net karı yükseltiyor. Onun için net kar tahmininde bulunamam.

Alıntı Originally Posted by Anatolien Yazıyı Oku
    ...İhracat oranı yüksek doğru ama isterseniz kısa özet bilgilendirmeden sonra sektörün Türkiye de ve Dünya da genel durumu nedir?

CMC ürününün kullanım alanları ve geleceği vs Pazardaki rakipler üzerine daha detaylı bir çalışmam vardı paylaşayım.

Hisse fiyatıyla alakalı olmayan tamamen objektif olumlu-olumsuz yönleriyle konuyu analiz etmek gerek.

Hisse sığ ve toplu ise temelden bağımsız spekülatif fiyatlamalar olabilir konumuz bu değil.

Kimya sektöründe bir süre çalıştığımdan dolayı özel bilgiler de vermek istiyorum.

Firmanın genel hasılatında Deterjan sektörü önemli meblağ tutuyor.Ama toz deterjanda sıvı deterjanda kullanılmıyor ve dünyada son yıllarda hızla sıvı konsantre deterjana geçiş var özellikle gelişmiş ülkeler hatta biz de bile kurumsal anlamda hastane gibi büyük tüketimi olan yerlerde konantre sıvı deterjan tercih ediliyor.

Toz deterjanı halen kullanan ülkeler bazı Doğu avrupa balkan ülkeleri ile Afrika ve ortadoğu.Bu husus Deterjan sektörü için gelecekte büyüme değil giderek daha az tüketim demek .Negatif bir durum.

İç piyasada 5 firma var CMC üreten yıllık 50 ton üretimleri vardı 2016 yılında.Şimdi biraz fazla olabilir.ACELSAN ilk 5 firma içinde sonlarda yıllık üretim 12 tona çıkarsa.Bu yıl sanırım 7-8 ton satış yaptılar.

İç pazarda deetrjanda kullanılan CMC tüketiminde ÇİN menşeili ürün daha tercih ediliyordu,fiyat avantajıyla.

Ama salgın sonrası yaptığım araştırmada Çin den hammadde girişi aksadığından boşluğu yerli firmaların karşılamaya çalıştığı şeklinde.Bu da ilk çeyrek bilança karlılığını artıran unsur.Olumlu tarafı da bu kısa vadede.

Şİmdilik Kimya Deterjan sektörünü ele aldık genel bir resmini ortaya koymaya çalıştım.

Vakit bulursam talep edilirse diğer sektörlerdeki ve global pazarların durmu hakkında analize devam edebilirim.

7.  Alıntı Originally Posted by erdals Yazıyı Oku
    Sn. Anatolien bu raporu okudunuz mu?
    ...Sizden gördüm ama esas olan faaliyet karı, FAVÖK yani faaliyet dışı arsa değerleme gibi gelirlerden muaf bakmalı olaya derim.

satış hasılat brüt kar marjındaki ivme...Bunlar önemli.Sanırım Favök hatalı hesaplanmış.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,046
    silverde kar eden oldumu , allayip pulladi herkes, belki o an benimde gizum botandi bende dahil oldum o ise..sonucta herkes zarar yazdi..silverde ben dahil herkes sucsuz degildir.
    Ayıp ettin dostum. Sadece sana bu kadarını söylüyorum.

Sayfa 353/799 İlkİlk ... 253303343351352353354355363403453 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •