Sayfa 372/799 İlkİlk ... 272322362370371372373374382422472 ... SonSon
Arama sonucu : 6392 madde; 2,969 - 2,976 arası.

Konu: ACSEL - Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi ve Ticaret A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Drogo-89 Yazıyı Oku
    ...Virüs etkisi bizde 15 Mart'ta başladı.Çin tedarik zincirinden daha erken ayrildiysa ihracat tarafında yükseliş ilk ceyrekte de hissedilir.hele ki talep arzı geçtiyse
    YTD.
    ...Çin den gelen ve yerli üretim için zorunlu hammadde tedarik zincirinde aksamalar konusu ilk değil sonraki bilançolara etki eder(pandemi koşulları,lojistik,gümrüklerde bekletme,kırmızı hat vs,artan ,nakliye navlun giderleri vs)

İthal hammadde kullanan firmalar planlı dönemsel stok ayarlamaları yaptıkları için alınan mevcut siparişlerin termin süresi ki ort 2 aydır ihracatta,bunun önlemi alınmış planlaması hammadde tedariki önceden yapılmıştır.

Hammadde tarafı böyle bir de Çin menşeili CMC ürünlerinin bu bu pandemi koşullarında iç pazara giremeyişlerinden dolayı oluşan talebi Acelsan gibi (Geçmişte rekabetten ve arz fazlası gibi handikaplardan dolayı )yerli firmalar karşılayabilir.

İlk çeyrekte 2,5 aylık pandemi öncesi dönemi kapsadığı için yine ihracat ağırlıklı ve sınırlı iç pazar ancak 2.çeyrek ise tam tersi durum yaşanabilir.İç pazarda yabancı menşeili ürün yerine yerli ürünler ama bu kez zorlaşan hatta dönemsel olarak kapanan dış satım lojistik nakliye koşulları nedeniyle sıkıntılar yaşayan bir ihracat genelde...

Burdaki yatırmcıların firmayı yeterince tanımadıklarına tanık oldum.12 bin ton kapasite artışının tamamlanması zaten Faaliyet raporunda belirtilmiş.Artı Selüloz türevlerinden olan ve 1200 ton kapasiteli PAC (POLİANİONİC SELÜLOZ) tesisi de faaliyete alınmış .

PAC daha çok sondaj faaliyetlerinde kullanılır ama TEKNİK PAC diye bir genel satış kalemi içinde ilk defa kullanmışlar bunu son çeyrekte.Ve son çeyrekte 8 mil tl ihracat yapmışlar,büyük artış önceki dönemlere göre tabi.

Son çeyrekte devreye alınan ve 1200 ton kapasiteli PAC ile toplamda 2019 yılında 8,5 bin ton satış yapılmış.

Bilançoda göze çarpan son çeyrekte %10 lara düşen brüt kar marjı... Ortalama %22 lerden bu denli çarpıcı düşüşte üretim maliyetlerini artıran unsur nedir? Bunun için dipnotlara baktığımızda ilk 9 ayda 12 mil dan 26 milyona çıkan İLK MADDE VE MALZEME GİDERİ kalenın Selülozmi brüt kar marjını %10 lara çekmiş.Bu muhtemelen hammadde alımı olabilir ama selüloz fiyatları 5 ay önce şimdikinden daha düşük sanırım 3750 usd ton fiyatı geçen gün görmüştüm bir yerde.Eğer Kasım-Aralık gibi SELÜLOZ hammadde kontrati birazda yüklü yapıldıysa bu artan ürün fiyatlarıyla iyi bir kar marjı yakalayabilir bu çeyrek ve sonrası.

Tabi detay yok bu 12 mil tl lik ilk malzeme giderinin açılımı olmalı belki de bir kısmı Yeni PAC üretim tesisi için alınan makine techizat da olabilir,bilemiyorum....Bu arada Firma bir süredir Güney Afrika yerine SELÜLOZ u Çin den tedarik ettiğini öğrendim.Daha ucuz olduğundan sanırım.

2. ...Son çeyrekte 14 mil ciro var ama bu kadar satıştan sadece 1,5 mil tl brüt kar üretmiş.Genel gider+vergi sonrası aslında zararla kapamış da denebilir.

Faaliyet dışı yani üretimsel olmayan "Yatırım faaliyet" geliri ki Gayrımenkul arsa değerlemesi- bu nakti bir gelir değil o yıla özgüdür ve firmanın satış ciro üretim vs gelirleri içinde değerlendirilmeyen pasif bir kalemdir.

İlk çeyrekte artan fiyatlar kur farkı vs eğer tam kapasite üretim satış yapılırsa ve brüt kar marjı tekrar %25 lere çıkarsa 1,5-2 mil kar üretebilir.

3. Sayın Anatolien çok teşekkürler 👏👏👏👏

4.  Alıntı Originally Posted by Anatolien Yazıyı Oku
    ...Çin den gelen ve yerli üretim için zorunlu hammadde tedarik zincirinde aksamalar konusu ilk değil sonraki bilançolara etki eder(pandemi koşulları,lojistik,gümrüklerde bekletme,kırmızı hat vs,artan ,nakliye navlun giderleri vs)

İthal hammadde kullanan firmalar planlı dönemsel stok ayarlamaları yaptıkları için alınan mevcut siparişlerin termin süresi ki ort 2 aydır ihracatta,bunun önlemi alınmış planlaması hammadde tedariki önceden yapılmıştır.

Hammadde tarafı böyle bir de Çin menşeili CMC ürünlerinin bu bu pandemi koşullarında iç pazara giremeyişlerinden dolayı oluşan talebi Acelsan gibi (Geçmişte rekabetten ve arz fazlası gibi handikaplardan dolayı )yerli firmalar karşılayabilir.

İlk çeyrekte 2,5 aylık pandemi öncesi dönemi kapsadığı için yine ihracat ağırlıklı ve sınırlı iç pazar ancak 2.çeyrek ise tam tersi durum yaşanabilir.İç pazarda yabancı menşeili ürün yerine yerli ürünler ama bu kez zorlaşan hatta dönemsel olarak kapanan dış satım lojistik nakliye koşulları nedeniyle sıkıntılar yaşayan bir ihracat genelde...

Burdaki yatırmcıların firmayı yeterince tanımadıklarına tanık oldum.12 bin ton kapasite artışının tamamlanması zaten Faaliyet raporunda belirtilmiş.Artı Selüloz türevlerinden olan ve 1200 ton kapasiteli PAC (POLİANİONİC SELÜLOZ) tesisi de faaliyete alınmış .

PAC daha çok sondaj faaliyetlerinde kullanılır ama TEKNİK PAC diye bir genel satış kalemi içinde ilk defa kullanmışlar bunu son çeyrekte.Ve son çeyrekte 8 mil tl ihracat yapmışlar,büyük artış önceki dönemlere göre tabi.

Son çeyrekte devreye alınan ve 1200 ton kapasiteli PAC ile toplamda 2019 yılında 8,5 bin ton satış yapılmış.

Bilançoda göze çarpan son çeyrekte %10 lara düşen brüt kar marjı... Ortalama %22 lerden bu denli çarpıcı düşüşte üretim maliyetlerini artıran unsur nedir? Bunun için dipnotlara baktığımızda ilk 9 ayda 12 mil dan 26 milyona çıkan İLK MADDE VE MALZEME GİDERİ kalenın Selülozmi brüt kar marjını %10 lara çekmiş.Bu muhtemelen hammadde alımı olabilir ama selüloz fiyatları 5 ay önce şimdikinden daha düşük sanırım 3750 usd ton fiyatı geçen gün görmüştüm bir yerde.Eğer Kasım-Aralık gibi SELÜLOZ hammadde kontrati birazda yüklü yapıldıysa bu artan ürün fiyatlarıyla iyi bir kar marjı yakalayabilir bu çeyrek ve sonrası.

Tabi detay yok bu 12 mil tl lik ilk malzeme giderinin açılımı olmalı belki de bir kısmı Yeni PAC üretim tesisi için alınan makine techizat da olabilir,bilemiyorum....Bu arada Firma bir süredir Güney Afrika yerine SELÜLOZ u Çin den tedarik ettiğini öğrendim.Daha ucuz olduğundan sanırım.
    Teşekkürler sayın Anatolien valla ışık gibisin ,dop dolu allah sana uzun ve sağlıklı ömürler versin

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,046
    1-Kapasite artışı %65 (8.200+3.800+1.500=13.500)
    2-Ürünlere gelen aşırı talep
    3-Fiyatlara gelen zam
    4-Döviz kurunun sert yükselmesi

Ciroyu %70, Kar marjını da %40 a kadar yükseltebilir.

6.  Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku
    1-Kapasite artışı
    3-fiyatlara gelen zam

Merakla bekliyoruz bilançoyu. Gelsin didik didik edicez inşallah her kalemini. YTD

7. ...SELÜLOZ dediğimiz hammadde su an petrol gibi.Sadece kimya sektöründe değil daha çok ve ağırlıklı olarak KAĞIT KARTON AMBALAJ sektörünün de ana hammaddesi.Ve maalesef %80 gibi ithal girdi dişardan almak zorundayız.

Yerli üretim yetersiz zamanında SEKA vardı kamuya ait selüloz üreten onuda kapattık 3 paraya değerli arazisi için dış baskı ve dayatmalar yanlış politikalar sonucu...Sonuçta bu ülke Selüloz için dışarıya her yıl 2-3 milyar usd para transfer ediyor.

Bize üreten değil tüketen olun dayatması...Vardığımız nokta işte cari açık ,dışa bağımlılık vs.

Zamanında bir yazar ın sanırım Güngör URAS mıydı,bu konuya değinip maliyeti 1 milyar usd tutacak olan yerli selüloz tesisi kurmayı önermişti zengin sanayicilere...

Verusa holding böyle bir yatırımın altından kalkamaz ama kendi tesisi için hammadde de dışa bağımlı olmak yerine kendi çapında ağaç plantasyonu kursa yörede ve bildiğiniz kağıt hamuru ağaç odundan elde ediliyor.

Hem içerde ve dışarda daha ucuza mal eder CMC ve selüloz türevlerini ve pazar payı artar daha çok kar eder...

Düşünün çin li firmalar yerli deterjan gıda vs firmalarının önüne kg 1 usd den CMC satış fiyatı koyuyor. Sen yerli üretici olarak bu fiyata mal edemiyosun.Çinli firma aynı zamanda hammaddesi olan Selülozu da ürettiği için onunla rekabet etme şansın sıfır.

8.  Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku
    1-Kapasite artışı %65 (8.200+3.800+1.500=13.500)
    3-Fiyatlara gelen zam

...Ciro %50 artabilir ama belirtiğim nedenlerden dolayı %40 kar marjı(Brüt mü net mi ) çooook zor hatta imkansız.

Hayal kurmak serbest ama verilerle desteklenirse nesnel dayanağı olur.

Sayfa 372/799 İlkİlk ... 272322362370371372373374382422472 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •