Sayfa 748/799 İlkİlk ... 248648698738746747748749750758798 ... SonSon
Arama sonucu : 6392 madde; 5,977 - 5,984 arası.

Konu: ACSEL - Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi ve Ticaret A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by dinkana Yazıyı Oku
    Bir arkadaş başka bir forumda bütün bu olup bitenlerin ne oluyor diye anlayamadığımız durumların sebebini yazmış.Acsel ile Uzertaş boyanın birleştiğini paylaşmış.Evlilik gerçekleşmiş nikah bekleniyor demiş.İsterseniz Uzertaş boyanın şube adresine bakın Acsel ile aynı olduğunu göreceksiniz.İlginç şeyler oluyor.Bilmediğimiz çok şeyler var gibi.
    IKI SIRKETINDE YONETIM KURULU HEMEN HEMEN AYNI ISIMLERDEN OLUSUYO....Kim yakaladiysa saglam yakalamis valla bravo kim kimi alacak acaba...

2.  Alıntı Originally Posted by dinkana Yazıyı Oku
    Bir arkadaş başka bir forumda bütün bu olup bitenlerin ne oluyor diye anlayamadığımız durumların sebebini yazmış.Acsel ile Uzertaş boyanın birleştiğini paylaşmış.Evlilik gerçekleşmiş nikah bekleniyor demiş.İsterseniz Uzertaş boyanın şube adresine bakın Acsel ile aynı olduğunu göreceksiniz.İlginç şeyler oluyor.Bilmediğimiz çok şeyler var gibi.
    İnvestco ortaklık yapısı....

İnvestco bağlı ortaklıklar ve iştirakleri...

Sn Dinkana, yazınca ben de kim kimindir öğrenmek istedim...

Anladığım kadarıyla patronlar ve holdinglerine bağlı şirketler ve iştirakler listedeki gibiymiş...
    sonuçta, Acsel ve uzerb aynı holding bünyesindeymiş...

Birleşme ve satın alma olur mu?
    Her şey olmakla beraber
    Aynı holding bünyesinde Kimya sektöründe faaliyet gösteren iki firmanın birleşmesinden doğal bir şey yoktur..
    Beni ilgilendiren tek şey elimdeki hissenin değerinin ne olacağı...
    Deniz dibinden inci çıkarmak isteyen; vurgun yemeyi göze almalı..

3.  Alıntı Originally Posted by kutatku Yazıyı Oku
    IKI SIRKETINDE YONETIM KURULU HEMEN HEMEN AYNI ISIMLERDEN OLUSUYO....Kim yakaladiysa saglam yakalamis valla bravo kim kimi alacak acaba...
    Muhtemelen pek çoğumuz bu iki şirketin aralarında bir bağ olduğunu bilmiyorduk.Açıkçası benim de her hangi bir bilgim yoktu. Dün başka bir platformda iki şirketin birleşeceğine dair bilgi paylaşan arkadaşa bu gün şunu sordum. Sizin yazdıklarınız bilgiye ya da bir duyuma mı dayanıyor yoksa son bir kaç gündür olup bitenlere bakarak bu iki şirketin birleşeceğine dair yorumda mı bulunuyorsunuz.Öncesinde bildiğiniz bir şey vardı da bu yüzden mi yazdınız yoksa işin nereye varacağı yönünde bir tahminde mi bulundunuz dedim..Az önce cevap yazmış.Bildiğim bir şey yok her hangi bir yerden bir duyum almadım olup bitenlere bakarak birleşecekleri yönünde bir tahminde bulundum diye ifade etmiş. Durum böylelikle açıklığa kavuşmuş oldu.İki şirketten biri diğerinin bünyesine dahil olur dahil olan da kottan çıkar mı böyle şeyler mümkün mü bilemiyoruz.Bunlar biraz teknik meseleler.

4. Bu şirketlerin evliliği meselesi benim için bir anlamda iyi oldu.Kaç yıldır acsel var elimde.Şirkete de 35 yıllık bir borsacı arkadaşın tavsiyesi ile ortak olmuştum.Düşük sermayeli, ihracatçı ve pek çok alanda kullanılan ürünler ürettiğini biliyordum.Ancak Uzertaş ile bir bağının olduğunu bilmiyordum.Uzertaşı bile bilmiyordum.Bu tip şeyler biraz daha araştırmaya, öğrenme isteğine neden oluyor.Acsel ile Uzertaş arasında benzer taraflar var mı bir bakayım dedim. Verusa Holding Uzertaş ve Acsel arasında bir bağ bir ortaklık olduğu görülüyor.Yönetim kurulunda aynı kişiler var.Uzertaşa baktım halka açıklığı % 20.19 ödenmiş sermayesi 8 milyon senet sayısı 8 milyon.Acselin ödenmiş sermayesi 10.7 milyon dolaşımdaki senet sayısı 5.5 milyon. Acselin tek dejavantajı senet sayısının yarısı halka açık.Uzertaşın ise beşte biri.Dolaşımda 1 milyon 615 bin 200 senet var. Kuruluş tarihleri bile nerede ise aynı.Uzertaş 1972 Acsel 1973.. İki şirkette 2012 de halka arz olmuş.Düşük sermayeli oluşları ve senet sayısı bakımından bir birlerine o kadar çok benziyorlar ki. Uzertaşı almış götürmüşler.2019 yılında 89 kuruş 2020 de 2 liraymış.Cuma gününü 278 lira 50 kuruştan kapatmış.Nerden nereye gelmiş.Acsel 2019 da 3 lira 60 kuruş 2020 de 6 lira 40 kuruşmuş.Acseli de götürmemeleri için aslında hiçbir sebep yok.Şirket ihracatçı veya değil az veya çok kâr ediyor ya da kâr değil zarar ediyor hiç önemli değil.Ödenmiş sermayesi bu kadar az ve altı üstü 5.5 milyon lotu olan bir şirketi hiç bir şeye bakmadan isteseler 200 e 300 e 400 e daha da yukarıya götürürler.Bu şirketten vazgeçemeyişimin asıl nedeni bu. Pamel de bunlara ait. 2 liradan 100 liraya gitmişti. Bir gün bir şey olacak gibi ama ne zaman…

1 birleşme falan yok sadece ikiside verusanin belli oranda para koyduğu şirketler.
    2 uzertasin hem sermaye bizden düşük hem de halka açıklık 20 civarında
    3 20 milyon borç alıp hisse aldığı net değil belki baska bir şey yaptı mal aldı teçhizat aldı açıkça hisse geri alimda kullandım bu parayı demiyor
    4 hisse geri alımını eline yüzüne bulastirmis yönetim bu fiyattan niye satıyorsun bize eder bu mu demek istiyorsun
    5 hisse sermayesi düşükler içinde fiyat olarak ucuzda pahalida olsbilir
    6 büyümesi kar getirmesi önemli değil birinin alıp götürmesi önemli 3 4 yılda çok iyi kazandırdı
    Hele sat al yapanlara için 30 40 kat kar var
    7 şimdi buralardan yeni bir ivme kazanırsa benim hedefim 200 ler kulübüne girer

6. Bu yıla kadar ( eskiden diyelim ) elimiz 3 beş kurus nakit gecse hemen kosup Acsel alırdım. Oyle bir güven ve bag vardi.
    Ama 2023 e girdikten bu yana oyle yordu oyle soguttuki bu sirket yönetimi ve yaptikları alengirli isler..artik evet degil tek lot almak yanindan bile gecmez olduk. Evet ta ki pisliklerini temizleyene hatalarini eksiklerini kücuk ortaklarina yaptiklari haksizliklari telafi edene ve guven verene kadar.
    Bu arada son verusa holdinge yapilan hisse devrinden de anlasiliyor ki bu ıs 2023 oncesinden beri planlanmis ve hisse geri alim sureci hisse onlar tarafindan dusurulup baskilanarak isletilmis ve bu sekilde sonuclandirilmistir. Bana göre de anladığim kadarıyla ;
    Verusa Holding Acsel den son hisse devri ile Acselde hisse oranini % 59.7 ye cıkararak yönetimde tamamen söz sahibi olmayı ileriye donuk gerceklestirmek istedikleri plan ve projeleri rahatlikla ve hizla gerceklestirmeyi istemis ve dusunmuslerdir...

7. Bu plan ve projelerde ilk akla gelen ;

sirket satin alma ve birlesmeleri
    Gayrimenkul yada varlik satisları
    Sermaye artısları
    Yeni yatırım ve iş baglantiları
    Büyumeye ve kar artışı odaklı faaliyetler
    Hisse pay alım davetini ( cagrı yapmasini ) da ben bu yonde degerlendiriyorum..Ayrica cagrı ne kadar karsilik bulacak ki bulacagınıda sanmiyorum . Bence sirket bunu yaparak sadece yasal sureci yerine gecirmek istiyor. Ve yine bakarsak eger Acsel invest grup icinde halka aciklik orani fazla olup patron oraninin % 50 nin altinda olan neredeyse ender hisse. Boylece bu durumda guncellenmis ve patron hisse orani % 50 nin uzerine cikmis oldu..Bu da yonetimin elini ve karar alma mekanizmasini kuvvetlendirdi..evet izleyip görecegiz sureci..ama Acsel de bircok sey degisiyor gibi ve hareketli gunlere gebe..hep dedigimiz gibi..iyi olur insallah..ytd

8. Bu arada bir not duzeltme ! Yukardaki yazida verusa Holding in Acsel deki yeni hisse oranini yanlislikla % 59 7 yazmisim. Dogrusu % 50 .7 olaktı. Ytd

Sayfa 748/799 İlkİlk ... 248648698738746747748749750758798 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •