Sayfa 10/38 İlkİlk ... 8910111220 ... SonSon
Arama sonucu : 300 madde; 73 - 80 arası.

Konu: SGK emekli maas vb sohbet....

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    duyduğum , yeni emekliler 1.000 tl altında kalıyormuş . ( asgariden)

ben de, bu şartlarla emekli olsam 1.000 tl alırım.

1993 yılı borçlanmam hesabı baya değiştiriyor.yukarı doğru.
    bir link var edevlette o linke girin veya SGK dan da sitesinden gorebilirsiniz maasinizi

1000 lira maas kalmadi artik asgrai ucret e endeksli bizimki

yurtdisindan borclanarak maasiniz 1500 TL yi gecemez imkansiz

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by İzmir Yazıyı Oku
    greencard çok güzel ,, Amerika ondan daha güzel , insanca yaşamın en doruk noktasıdır ,,, ( Türkiyeden her yönden 60 yıl ileridedir yaşam standardı vb ) oraya giden buraya dönmek istemez,,, fakat ,, sağlık sistemi çok çok pahalıdır ,, hatta herkes cebinden doktora gider ,,, parası olan tedavi olur ,,, buradaki imkanların çoğu yoktur...Türkiyeden Amerikaya geçici olarak giden Türk vatandaşları burada doğum yapmak istemezler ,,, sadece muayene ücretleri geneli 30.000 doları buluyor , doğum hariç ,,, hasta olmamaya çok dikkat ederler ,, hasta olurlarsa binlerce dolar muayene ve ilaç bedelleri var ,,,
    Türkler gelip burada doğum yaparlar ,,, ( çok çok zengin olanlar hariç )

dişiniz rahatsızlandı diyelim binlerce dolara muayene olursunuz ,,, sağlık aşırı pahalı ,,

Amerikada sağlık sistemi şu : Paran varsa tedavi olursun , yoksa olamazsın

hele Brezilyada ,,, Kuzey bölgesi Recife gibi yerlerde sağlık sistemi çökmüş durumda ,, hastalar 30 m2 lik alanda 10-15 kişi itiş kakış yatıyor,,, yerler sıfır hijyen ,,, kavga gürültü ,,,hele acill servisler,,,,muayene sahaları ,,,, hastane koridorları tıklım tıklım nefes almada zorlanırsınız son derece sarsıcı şekilde bozuk içler acısı ,, bakan eden yok öyle düşünün ,,,,

şurası Gerçek Türkiyemiz de ki sağlık sistemi ve hastanelerimiz binlerce şükür ,,, iyi durumdayız ,,, daha da iyi olma yolunda ilerliyor,,,
    bu dediklerinizin hicbirisi dogru degil

24 yildir ABD deyim . Tanistigim binlerce Turk arasindan bir tek mutlu olanlar TR nin koy kasaba gibi yerlerinden gelmis ve hayatlari boyunca eziyet cekmis insanlardi. Ama Izmir Istanbul gormus insanlar mutlu degiller cunku Amerikada hayat yok yalnizca para var

Ikincisi sagligin ABD de pahalioldugu dogru degil aksine komik derecede ucuz. Bir kere ABD de saglik sigortasi olmayan insan yok zaten olamaz eger sigortasi yoksa bir kisinin kesin ceza oder ve cezalar cok yuksek

Neden ucuz dedim. Cunku ABD deki saglik sigortasinin aynisi TR de yok. Cok ufak bir ornek vermek gerekirse TR deki saglik sigortalarinda pre existing condition kurali yok yani TR de saglik sigortasi yaptiranlar kanser olursa bir sene sonraki policeden cikariliyor astim olursa o da bir sene sonraki yenilemede policeden cikariliyor bunlar Amerikada federal kanun tarafindan yasaklanmis

Ayrica ABD deki saglik sigortalarinda limit olmadan size tedavi ederler yani isterse masrafiniz 100 milyon dolar olsun 2012 yilinda cikan kanuna gore sigorta parasini odemek zorundadir bu federal kanundur ama buda Turkiyede yok.

Bu kanunlarin aynisini TR de saglik sigortasi icin cikarsinlar primler o kadar yukselirki kimse sigorta alamaz

Bilmiyorum hayatinizda hic Amerikada yasadinizmi ama pek konuya hakim degilsiniz gibi geldi bana
    -----------------------

Turkiydeki hastaneler hakkinda

Annem ilik kanseri ve Istanbul Anadolu yakasinda yasiyor. Kendisine hematology ve onkolog arayisina girdik. Koskoca Anadolu yakasinda bir tane (rakamla 1) devlete calisan onkolog ve hematolog bulamadik. Hepsi ozele kacmis

Simdi annem SGK farki vererek haftada bir kan almak icin Baskent hastanesine gidiyor ve her gittiginde 150 TL veriyor. Oradaki doktora sordum dedimki hadi benim annemin abd de oglu var bu kadar parayi cikarip verirler ama veremeyenlere ne oluyor?

Cevap: "Oluyorlar beyefendi " dedi

Turkiyedeki saglik sistemi icin cok iyi diyenler ya cok cahiller yada aptallar. Baska izahi olamaz....

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Elbette ABD de saglik sistemi cok pahali. Onlar da kuzeye yakin yasiyorlar ise Kanada ya gecip tedavi oluyorlar bazen, alisverislerini de oradan yapiyorlar. Efe Aydal vardir youtube da bu eleman da izmir li ve abd ye gitti bir sene kadar orayi anlatti youtube de saglik olayinda cok zorlandigini hasta olmama ya asiri gayret gosterdigini soyledi pek cok kez.. ABD liler kuba ya gidip orada saglik sisteminin parasi olmasina hayret etmisti sick ko belgeseli idi sanirim. Ulkemizde sehir hastaneleri ucretsiz diyorlar, saglik sistemi de ufak ufak parali hale geliyor, dun bir arkadasim ilac yazdirmis bana eczane den aldigi kagidi iletti. O kagida gore 3 ilac var 103.79 tutmus- eczane 79 kurus u iptal etmis. Bunun yuzde20 si olan 20.50 lirayi aliyor, 8 lira recete parasi demis bu galiba ilk uc ilac icin bes lira ve her bir ilac icin bir lira nin karsiligi, muayene bedeli 24 lira diyor, bu daha onceki ilac yazilmayan muayeneleri sanirim 8 liradan 3 adet ve o yazilan uc ilactan birisi icin 8,1 lira da sgk odeyemem sen ode olayina girmis, toplam 60,6 lira...
    servet bey bu dedikleriniz ABD halkinin %1 I olan sigortasiz insanlar icin gecerli

sigortasi olanlar cok ucuza aliyor herseyi. Dhaa dun antibiyotik aldim 5 dolardi. Uzman doktora gorundum 40 dolar verdim

TR den fersah fersah daha ucuz burada saglik. Yani Amerikada. Her soylenene inanmayin, Bu fiyatlar TR den daha ucuzdur. Hangi ozel hastanede sen ayni gun uzman doktoru 40 dolara goruyorsun ve kalitesine guvendigin bir antibiyotigi 5 dolara aliyorsun

Yazik ulkenin haline

Ahmetg Guest
    Ben suudi de calisiyorum, Turkiyeye gelip bu gunlerimi SGK ya oduyorum. Ben emekli olunca toplu para mi alicam peki...
    Suudi Arabistan ile Turkiye nin sgk anlasmasi yok tabe...

NOT: dolarda yukselis kacinilmaz sohbet odasindaki yaziya atfen

.........
    boyle bir sey yok

siz normal emekli gibi maasinizi alacaksiniz

ama emekli gununuz geldigi halde suud da calismaya devam ederseniz parayi alamiyorsunuz

eger TR ye donupte calisirsaniz o zaman emekli maasinizdan biraz kesiliyor ama o bile tam kesin degil. Birisi dava acmis o davanin sonucuna gore cevabim degisecek

Ahmetg Guest
    Aranızda yurtdışı ve askerlik borçlanma tecrübesi olan var mı ?
    ben yurtdisindan borclanarak emekli oldum buyrun

Ahmetg Guest
    44 bin ile de iyi yatirmissiniz 5 bin gunu...
    Asgari ucret e gelen son zam nedeni ile benim mecburen odeyecegim, son donemlerim nedeniyle toplam odeme degerim yaklasik 41 bin liraya ulasacak - gun sayisi da 2800 leri bulacak.. (toplam odenen deger bolu aylik emekli maasi kadar kesinlikle olmemem gerekli)

Ama benim maas 2700 gun TR de calistigim halde 1050 lira filan sistem hesapliyor - demek ki sizin 3 hesap diliminde onceki donemler oldukca iyi benim ise 2008 sonrasi yogunluk- durum fena benim tarafta...

Ilerde emekli olacaklar icin de 350 lira/ay + 450 lira promosyon da felaket tabi
    Servet Bey

o bin lira maas gosteren goruntuyu buraya koyarmisiniz benimkisi 1564 gosteriyor farkli olmamasi lazim

ha bu arada siz butun 5 bin kusur gunu yatirmamissaniz daha o zaman 1000 lira normal ben hepsini yatirdim

Ahmetg Guest
    10/2017 de gün,yaş şartlarımı tamamlıyorum. 25 yılı 2020 de dolduruyorum. Borçlanma yaparak 25 yılı öne çekecem.

Anlaşmalı ülke olmadığı için sigorta başlangıçını 1979 a çekemiyorum, 14 ay borçlanacam.14 ay geri gelince 2017 sonu emekli olacam. 1979 yılı olduğu için maaş pozitif etkileniyor ...
    burada bir hata var

ben anlasma olmayan Amerikadayim ve Istanbul Unkapanindaki gorevliler borclanma gunu baslangicinin ABD deki ilk calisma tarihinden onceye alinamayacagini soylediler

yani soylediginiz yanlis yada gorevliler yalan soyluyor

8.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    ben yurtdisindan borclanarak emekli oldum buyrun
    yurtdışı çalışma ve askerlik borçlanması için gerekli evraklar ve dikkat edilmesi gereken tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Sayfa 10/38 İlkİlk ... 8910111220 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •