Sayfa 11/38 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon
Arama sonucu : 300 madde; 81 - 88 arası.

Konu: SGK emekli maas vb sohbet....

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    burada bir hata var

ben anlasma olmayan Amerikadayim ve Istanbul Unkapanindaki gorevliler borclanma gunu baslangicinin ABD deki ilk calisma tarihinden onceye alinamayacagini soylediler

yani soylediginiz yanlis yada gorevliler yalan soyluyor
    benim T.C. de işe girişim 1995 te başlayıp bugüne kadar devam ediyor.

1979-80 yıllarındaki yurtdışı günlerimi borçlanınca , 1995 teki ilk sigortalılık tarihim 1993 e çekilyor.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    benim T.C. de işe girişim 1995 te başlayıp bugüne kadar devam ediyor.

1979-80 yıllarındaki yurtdışı günlerimi borçlanınca , 1995 teki ilk sigortalılık tarihim 1993 e çekilyor.
    [email protected] ye bu sorulari sorarsaniz size cevap verirler cunku degisti ben yapali

bu arada 1993 e cekiyor falan demeyin bu dogru degil. O email adresine yazin orasi ne diyorsa odur. Geriye cekme diye bir sey yok.

Yapmak istediginiz yurtdisindan borclanarak emekli olmak ise yurtdisinda calistiginiz ilk gun sizin borclanma baslangic gunudur

Ama sanirim siz normal emekli olmak istiyorsunuz dogrumu dedim? O zaman kurallari bilemiyorum

3. ben de hem yurtiçi ,hem yurt dışı olduğu için sizinkinden farklı.

anlaşmalı ülke olsaydı , işe giriş tarıhım 1979 olacaktı ki, 10 yıl önce emekli olabilirdim. Anlaşmalı olmadığı için oradaki günlerimi burdaki günlerime ilave etme hakkım var sadece. İlave edince de ,burdaki işe başlangıç tarihim 1995, 2 yıl geri gidiyor.Bu hakkım var.

Neyse, yurtdışı borçlanma ile ilgili istenen evrak vs konusundaki bilgileri paylaşırsanız sevinirim.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    ben de hem yurtiçi ,hem yurt dışı olduğu için sizinkinden farklı.

anlaşmalı ülke olsaydı , işe giriş tarıhım 1979 olacaktı ki, 10 yıl önce emekli olabilirdim. Anlaşmalı olmadığı için oradaki günlerimi burdaki günlerime ilave etme hakkım var sadece. İlave edince de ,burdaki işe başlangıç tarihim 1995, 2 yıl geri gidiyor.Bu hakkım var.

Neyse, yurtdışı borçlanma ile ilgili istenen evrak vs konusundaki bilgileri paylaşırsanız sevinirim.
    baslangic tarihini geriye atma olayi yurtdisi borclanmada yok sanirim sizing bahsettiginiz normal emeklilik

bakin eger normal vs yurtdisi borclanma karsilastirmasi yaparsaniz normal emekliligi tercih edin derim

Iki sebebi var

Birincisi yurtdisi borclanmada baglanacak maas belli 1500 TL yi gecmeyecek sonra yurtdisi borclanma ile yapilan emekliliklerde hem emekli maasini alip hemde yurtdisinda calismaya devam edemezsiniz cunku cezasi var kurallara aykiri. Ama TR de calisabilirsiniz o baska mesele

Benim tavsiyem TR den normal yollardan emekli olun. Cunku son 2 seneyi yuksekten oderseniz emekli maasinizi katlarsiniz maalesef bizim gibi yurtdisinda yasayan garibanlarin oyle bir sansida yok

Ayrica normal emeklilere nerede calisabilirsin calisamazsin diye kisitlamada yok.

Normal yollardan emekli olmaya calisin, yurtdisindan borclanarak emekli olmak pek akil kari degil. Ha benim baska carem yoktu ondan yaptim. 300 gun TR de calismisim sonra 24 sene yurtdisi ee Allahin emriydi.

5.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    baslangic tarihini geriye atma olayi yurtdisi borclanmada yok sanirim sizing bahsettiginiz normal emeklilik

bakin eger normal vs yurtdisi borclanma karsilastirmasi yaparsaniz normal emekliligi tercih edin derim

Iki sebebi var

Birincisi yurtdisi borclanmada baglanacak maas belli 1500 TL yi gecmeyecek sonra yurtdisi borclanma ile yapilan emekliliklerde hem emekli maasini alip hemde yurtdisinda calismaya devam edemezsiniz cunku cezasi var kurallara aykiri. Ama TR de calisabilirsiniz o baska mesele

Benim tavsiyem TR den normal yollardan emekli olun. Cunku son 2 seneyi yuksekten oderseniz emekli maasinizi katlarsiniz maalesef bizim gibi yurtdisinda yasayan garibanlarin oyle bir sansida yok

Ayrica normal emeklilere nerede calisabilirsin calisamazsin diye kisitlamada yok.

Normal yollardan emekli olmaya calisin, yurtdisindan borclanarak emekli olmak pek akil kari degil. Ha benim baska carem yoktu ondan yaptim. 300 gun TR de calismisim sonra 24 sene yurtdisi ee Allahin emriydi.
    Ben derdimi anlatamıyorum herhalde;

Ben yurtiçinden emekli olacam,

Eksik günlerimi, yurtdışı borçlanma ve askerlik borçlanması ile tamamlıyacam . (16 ay cıvarı)

Yurtiçinde işe giriş tarihi 1995 , borçlanınca 16 ay geri gidecek (bu kesindir). Anlaşmalı ülke olsa idi ,yurtdışı işe giriş tarihi olan 1979 işe başlangıç tarihi olurdu, çoktan emekli olurdum. Anlaşmalı olmadığı için işe giriş tarihim 1995 kabul ediliyor. Borçlandığım günler de bu tarihi geri çekiyor. Bu kesin.

Siz bana yurtdışı borçlanma İŞLEMLERİ ile ilgili tavsiyeniz var ise o konuda bilgi verin. Tşk.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    Konu ile ilgili bir haber.. Bulunsun...

>>> bir haber <<<

Arkadaslardan, bu konudaki sayfadan ekran goruntusu istedim, bu arkadaslar aldiklari maas uzerinden sgk primleri ni firmalari yatiriyor..

Bilgiler gelsin- paylasirim..

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    2150 ve 3130 TL rakamlari sallama olamaz oyle bir sey
    asgariden borclanan herkesin maasi asagi yukari aynidir oda asgari ucretin biraz ustu
    sistemde maas gozukuyor zaten benim 1564 gozukuyor etrafimdaki herkeste ayni maasi aliyor
    Son düzenleme : servetbey; 22-03-2017 saat: 11:14.

Youtube da ABD ye yerlesen bazi turk vloger lar var onlari da izleyip oralari anlamaya calisiyorum... Saglik vs de bazen pazarlik yada odeyeme bu meblayi denilince indirim olabiliyor demislerdi.. Efe aydal vardir izmir den o ve esi gidip- hastalanmamaya calisiyoruz- saglik cok pahali demisti- kaynaklar tek yonlu oldugu icin durumu kabul ediyoruz, sistemi web uzerinden sorgulamadim..

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    servet bey bu dedikleriniz ABD halkinin %1 I olan sigortasiz insanlar icin gecerli

sigortasi olanlar cok ucuza aliyor herseyi. Dhaa dun antibiyotik aldim 5 dolardi. Uzman doktora gorundum 40 dolar verdim

TR den fersah fersah daha ucuz burada saglik. Yani Amerikada. Her soylenene inanmayin, Bu fiyatlar TR den daha ucuzdur. Hangi ozel hastanede sen ayni gun uzman doktoru 40 dolara goruyorsun ve kalitesine guvendigin bir antibiyotigi 5 dolara aliyorsun

Yazik ulkenin haline

Sayfa 11/38 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •