Sayfa 12/38 İlkİlk ... 2101112131422 ... SonSon
Arama sonucu : 300 madde; 89 - 96 arası.

Konu: SGK emekli maas vb sohbet....

Benim deger bu sekilde arkadaslarim da yollayacak onlari da eklerim..
    4610 gun (odenmis) uzerinden; 5525 lazim bana

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Servet Bey
    o bin lira maas gosteren goruntuyu buraya koyarmisiniz benimkisi 1564 gosteriyor farkli olmamasi lazim
    ha bu arada siz butun 5 bin kusur gunu yatirmamissaniz daha o zaman 1000 lira normal ben hepsini yatirdim

Bu bir arkadasimin bilgileri..

Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Arkadaslardan, ekran goruntus istedim, bu arkadaslar aldiklari maas uzerinden sgk primleri ni firmalari yatiriyor..

Bilgiler gelsin- paylasirim..

Ahmet Bey, benim tum calismalr SGK icinde ama yurt ici 2 il ve yurt disi 1 ulke de calismalar var, emekli olmadan bunlarin bir alanda toplanmasi vb dilekce vermek gerekirmi, eski sayfalarda buna benzer bir bilgi vardi ancak virguller secenekleri belirtilen bir cumlede tam olarak anlayamadim..

[email protected] ye bu sorulari sorarsaniz size cevap verirler cunku degisti ben yapali
    bu arada 1993 e cekiyor falan demeyin bu dogru degil. O email adresine yazin orasi ne diyorsa odur. Geriye cekme diye bir sey yok.
    Yapmak istediginiz yurtdisindan borclanarak emekli olmak ise yurtdisinda calistiginiz ilk gun sizin borclanma baslangic gunudur
    Ama sanirim siz normal emekli olmak istiyorsunuz dogrumu dedim? O zaman kurallari bilemiyorum

Yurt disi borclanma ile emeklilik ile normal emeklilik farki nedir. Biz gunlerimizi oduyor ve normal emekli olmak icin sgk primi oduyoruz.. Kavram karismasi oldu... Ulkeye gelip tavandan prim odesek ne fark edecek ki 2008 sonrasi emekli maas hesabina katki oldukca dusuktur...

baslangic tarihini geriye atma olayi yurtdisi borclanmada yok sanirim sizing bahsettiginiz normal emeklilik

bakin eger normal vs yurtdisi borclanma karsilastirmasi yaparsaniz normal emekliligi tercih edin derim

Iki sebebi var

Birincisi yurtdisi borclanmada baglanacak maas belli 1500 TL yi gecmeyecek sonra yurtdisi borclanma ile yapilan emekliliklerde hem emekli maasini alip hemde yurtdisinda calismaya devam edemezsiniz cunku cezasi var kurallara aykiri. Ama TR de calisabilirsiniz o baska mesele

Benim tavsiyem TR den normal yollardan emekli olun. Cunku son 2 seneyi yuksekten oderseniz emekli maasinizi katlarsiniz maalesef bizim gibi yurtdisinda yasayan garibanlarin oyle bir sansida yok

Ayrica normal emeklilere nerede calisabilirsin calisamazsin diye kisitlamada yok.

Normal yollardan emekli olmaya calisin, yurtdisindan borclanarak emekli olmak pek akil kari degil. Ha benim baska carem yoktu ondan yaptim. 300 gun TR de calismisim sonra 24 sene yurtdisi ee Allahin emriydi.

5.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Yurt disi borclanma ile emeklilik ile normal emeklilik farki nedir. Biz gunlerimizi oduyor ve normal emekli olmak icin sgk primi oduyoruz.. Kavram karismasi oldu... Ulkeye gelip tavandan prim odesek ne fark edecek ki 2008 sonrasi emekli maas hesabina katki oldukca dusuktur...
    Karışan bişey yok.
    Devlet yurtdışına işçi gönderdiği için (1960-1970 li yıllarda) onlara böyle bir hak vermiş.
    Yarı yurtiçi, yarı yurtdışı çalışanlar da; bedelini ödiyerek gün satın alıyorlar.
    Askerlik borçlanması da aynı mantık.
    Gün ihtiyacın var ise satın alıyorsun.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Ben derdimi anlatamıyorum herhalde;

Ben yurtiçinden emekli olacam,

Eksik günlerimi, yurtdışı borçlanma ve askerlik borçlanması ile tamamlıyacam . (16 ay cıvarı)

Yurtiçinde işe giriş tarihi 1995 , borçlanınca 16 ay geri gidecek (bu kesindir). Anlaşmalı ülke olsa idi ,yurtdışı işe giriş tarihi olan 1979 işe başlangıç tarihi olurdu, çoktan emekli olurdum. Anlaşmalı olmadığı için işe giriş tarihim 1995 kabul ediliyor. Borçlandığım günler de bu tarihi geri çekiyor. Bu kesin.

Siz bana yurtdışı borçlanma İŞLEMLERİ ile ilgili tavsiyeniz var ise o konuda bilgi verin. Tşk.
    Eger yurtdisi borclanmasi yaparsaniz olay yurtdisindan emekli olma sistemine girer

Tavsiye etmiyorum

Normal emekli olun ama normal emekli olurken yurtdisindaki gunleri nasil normal emeklilige saydiracaksiniz bilmiyorum cunku hic yapmadim

Benimde hem yurtici hem yurtdisi calismisligim vardi ama 300 gun yurtici 5000 yurtdisi olunca yurtdisindan borclanarak emekliligi sectim baska carem yoktu

Sizin durumunuzda birini daha once hic tanimadim. Yani yurticinden normal emekli olmak istiyorsunuz ama yurtdisindaki gunleri saydirmak istiyorsunuz. Hakikaten cok ilginc bunu daha once hic duymamistim.

Ahmetg Guest
    Youtube da ABD ye yerlesen bazi turk vloger lar var onlari da izleyip oralari anlamaya calisiyorum... Saglik vs de bazen pazarlik yada odeyeme bu meblayi denilince indirim olabiliyor demislerdi.. Efe aydal vardir izmir den o ve esi gidip- hastalanmamaya calisiyoruz- saglik cok pahali demisti- kaynaklar tek yonlu oldugu icin durumu kabul ediyoruz, sistemi web uzerinden sorgulamadim..

Sevgili Servet Bey

Sizin arastirmalarinizi bilgilerinizi takdir ediyorum ama Amerika hakikaten cok komplike bir ulke ve green card la amerikaya yeni yerlesmis insanlarin sistemi iki saniyede cozemeyecekleri asikar

2012 yilinda cikan yasa ile hickimse saglik sigortasiz kalamaz. 2017 ye geldik ve su anda sigortasiz olmak cok buyuk cezalar odemek demek

Bu demektir ki bu ciftin saglik sigortalari var. Eger varsa neyi neden pahali diye tanimliyorlar merak ettim. Vlog a bakip incelemeye vaktim yok ama inanin bana ABD ye gelmek mi istiyorsunuz anlamadim ama bir gun gelirseniz sigortaniz olsun sirtiniz yere gelmez

Ayrica burasi Turkiye degil, oyle kanser olunca policeni degistirmeler falan yok ayrica harcamada sinirda yok. ABD deki saglik sistemi resmen bir devrimdir cag atlama yarattilar resmen. Yeni gelen Turklerin sistemi pek anladiklarini zannetmiyorum

Ahmetg Guest
    Benim deger bu sekilde arkadaslarim da yollayacak onlari da eklerim..
    4610 gun (odenmis) uzerinden; 5525 lazim bana

siz full butun gunleri odemediginiz icin su an dusuk gosteriyor

butun gunleri borclanin eminim asgari ucret seviyesine yukselecektir ama daha ustune de cikmaz

etrafimdaki herkesin maasi asagi yukari ayni 1500 kusur

yukaridaki rakamlar yurtdisindan borclanarak emekli olmak uzerinedir normal emeklilik degildir

Sayfa 12/38 İlkİlk ... 2101112131422 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •