Sayfa 19/38 İlkİlk ... 9171819202129 ... SonSon
Arama sonucu : 300 madde; 145 - 152 arası.

Konu: SGK emekli maas vb sohbet....

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    bende bedelli askerlik yaptim Burdur da 3 hafta surdu

ama bunu emeklilige saydiramayiz diye biliyorum yanlissam lutfen duzeltin
    Borçlanabilirsiniz.

Ben öyle yapıyorum .Benimki 2 ay .
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Ben de 28 gun idi.. (599gun kaldi oderim belki bunun icinden)

Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Borçlanabilirsiniz.

Ben öyle yapıyorum .Benimki 2 ay .

Dogru mudur...

2008 sonrası çalışmaya başlayıp primi asgari ücretten yatanlar emekli olduklarında asgari ücretin %40'ı kadar emekli maaşı alacaklardır.

4.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Siz haklıymışınız.

Düzeltme !!!!!

Yukardaki cevabı yazdıktan sonra şöyle bir açıklama buldum.

S0RU 22- Borçlandırılan süreler, Türkiye'deki sigortalılık süresinin başlangıcını değiştirir mi? Türkiye'de çalışma yoksa sigortalılık süresinin başlangıcı nasıl belirlenir?

Aylığa hak kazanmak için 5510 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin üçüncü fıkrasında tanımlanan anlamda belli bir sigortalılık süresi şartının yerine getirilip getirilmediğinin tespitinde geçerli olmak üzere;

- Türkiye'deki sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler borçlanılmış ise sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülür.

http://www.sgkrehberi.com/haber/106

Her kafadan bir ses çıkıyor.

Ben de tarihi geri çekeceğini biliyorum. Dava açsanız kazanabilirsiniz !!!!

++++++++++++++++++++++++++

SGK nın sitesindeki açıklama...

Borçlanılan Sürelerin Değerlendirilmesi Nasıl Olacaktır?

Sosyal Güvenlik Kanunlarına tabi hizmetleri olanların, borçlandıkları gün sayısı, prim ödeme gün sayıları veya hizmetlerine eklenir. Sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler borçlanılmış ise sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülür.

Aynı şekilde Türkiye'de sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi hizmeti bulunmayan istek sahiplerinin sigortalılıklarının başlangıç tarihi de, borçlarını tamamen ödedikleri tarihten borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülmek suretiyle tespit edilir. Birden fazla yurtdışı hizmet borçlanması yapılması durumunda da sigortalılık süresi başlangıcı borcun en son ödendiği tarihten borçlanılan toplam gün sayısı kadar geriye götürülerek belirlenir.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk...tdisi_islemler

Bilgiler icin tskler.
    Anladigim kadariyla, yurt disi borclanmasinda, yurtdisi ise giris tarihinin, Turkiye ise giris tarihi olarak saydirilabilmesi icin su ulkelerden birinde calismak gerekiyor:

İlk işe başlama tarihi, sigorta giriş başlangıç tarihi olarak kabul edilen ülkeler:

1. Almanya,
    2. Arnavutluk,
    3. Avusturya,
    4. Azerbaycan,
    5. Belçika,
    6. Bosna Hersek,
    7. Çek Cumhuriyeti,
    8. Fransa,
    9. Gürcistan,
    10. Hırvatistan,
    11. Hollanda,
    12. İsviçre,
    13. Kanada,
    14. Kebek- Kanada
    15. KKTC,
    16. Lüksemburg,
    17. Makedonya,
    18. Slovakya

Bu ulkelere ayricaligin nedeni nedeni Turkiye ve yukaridaki ulkeler arasinda yapilan sosyal anlasmalardaki bir paragraf, diye biliyorum.

Baska ulkede calisma yapilmissa, yurt disindaki ise giris tarihi, Turkiye'de ise giris tarihi olarak sayilmiyor. Dava acilinca da degisik neticeler veriyor gibi (internetdeki yazilara bakilirsa).

saygilar

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by tmttu Yazıyı Oku
    Bilgiler icin tskler.
    Anladigim kadariyla, yurt disi borclanmasinda, yurtdisi ise giris tarihinin, Turkiye ise giris tarihi olarak saydirilabilmesi icin su ulkelerden birinde calismak gerekiyor:

İlk işe başlama tarihi, sigorta giriş başlangıç tarihi olarak kabul edilen ülkeler:

1. Almanya,
    2. Arnavutluk,
    3. Avusturya,
    4. Azerbaycan,
    5. Belçika,
    6. Bosna Hersek,
    7. Çek Cumhuriyeti,
    8. Fransa,
    9. Gürcistan,
    10. Hırvatistan,
    11. Hollanda,
    12. İsviçre,
    13. Kanada,
    14. Kebek- Kanada
    15. KKTC,
    16. Lüksemburg,
    17. Makedonya,
    18. Slovakya

Bu ulkelere ayricaligin nedeni nedeni Turkiye ve yukaridaki ulkeler arasinda yapilan sosyal anlasmalardaki bir paragraf, diye biliyorum.

Baska ulkede calisma yapilmissa, yurt disindaki ise giris tarihi, Turkiye'de ise giris tarihi olarak sayilmiyor. Dava acilinca da degisik neticeler veriyor gibi (internetdeki yazilara bakilirsa).

saygilar
    evet ben amerikadayim ve benimki ABD de ki calismaya baslama tarihinden basladi

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Dogru mudur...

2008 sonrası çalışmaya başlayıp primi asgari ücretten yatanlar emekli olduklarında asgari ücretin %40'ı kadar emekli maaşı alacaklardır.
    saka gibi

asgari ucretin %40 I demek. Inanamiyorum

Ah bu demirel yokmu demirel, mahevetti ulkeyi. 40 yasinda insan emekli edilirmi? Benim Amerikada calistigim sirkette 85 yas civarinda bir suru adam var hala calisiyorlar

7.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Ben de 28 gun idi.. (599gun kaldi oderim belki bunun icinden)
    servetbey ve diger ark,
    eksik olan gununuzu borclanacaginiz zaman dilekcede B mi C olarak mi dolduruyorsunuz?

Formdaki alan:

11.Borçlanmak istediğiniz süre:
    A: Yurtdışı hizmetlerimin / sürelerimin tamamı
    B: .....gün
    C:........-........... Tarihleri arasındaki süre

Sormanin nedeni, ben su an eksik olan gunumu dolduracagim (240 gun). Bunlarin tarihleri 01/ 01 / 2011 - 30 / 08 / 2011 arasındaki süre. Ama bunu (C) tarih belirterek mi yazayim, yoksa sadece toplam 240 gun olarak mi (B) yazayim bilmiyorum.

Eger gun olarak yazilirsa (B), SGK bu gunleri hangi tarihe koyacak - 2017 senesi icine mi sayacak?
    2017 icine sayacaksa, o zaman 2011 daha eski oldugu icin 2011 olarak belirtmekte fayda var diye dusunuyorum???

saygilar

8.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Dogru mudur...

doğrudur
    Parayı hedefiniz yapmayın. 1$ Elli kuruş olacak
    duhul: eylül 2012

Sayfa 19/38 İlkİlk ... 9171819202129 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •