Sayfa 169/246 İlkİlk ... 69119159167168169170171179219 ... SonSon
Arama sonucu : 1968 madde; 1,345 - 1,352 arası.

Konu: OYAKC - OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş.

1. sn. Cumhurbaşkanımız inadına Kanal İstanbul diyor, bizimki de inadına düşüyor üzüyor hayırsız.

2. 7.53 - 7.95 0.42 TL gün içinde bu kadar kademe farkı olur mu kardeşim. Ne durumlara düştü sahipsiz kağıt yazıklar olsun

3. Bu yıl temettü takvimi ve verimliliği önümüzdeki aylarda bu hissenin yönünü belirleyecektir ben önümüzdeki aylardan umutluyum 2020 temettüsu verilmedi bakalım nasıl bir temettü haberi verecekler ytd

kurthan

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,974
    Günaydın Değerli başlık takipçileri,

Başlığın eski müdavimleri ve yeni başlayanlar nasıllar. Şöyle bir havayı yoklayalım mı ne dersiniz ?

Bu arada cüce ayın son günleri Pazartesi yeni bir ay. yeni umutlar hayrolsun
    Acı veriyorsa geçmiş; geçmemiş demektir.
    " Artık üç kişi takılıyoruz. Ben...Keyfim...Ve kahyası...Gerisinin......"

5. Aleykümselam bu arada şunu merak ediyorum birleşme olmasaydı cimentolarin tan tahtalarin uçtuğu bi yilda tek tek şirketlerin (aslan Mardn Ünye vs)toplam piyasa değeri nolurdu

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Res Tantum Valet Quantum Vendi Potest

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,974
    Bir başka başlıkta OYAKC son durum hakkındaki düşüncelerim..

Alıntı Originally Posted by selimtogrul Yazıyı Oku
    Vakit varken biraz bakınayım dedim. Açıkçı abilerin durumu çok parlak görünmüyor. Şubat ayının başından itibaren gün gün açık rakamlarını aşağıya çıkardım. Ancak ortada ilginç bir durum var. Aslında 01 şubat tan itibaren azar azar açık yapmış olmalarına rağmen 18.02.2021 den itibaren çok fena bastırdıklarını söyleyebilirim. 18.02.2021 de yaklaşık 543.xxxx lot açığa satmışlar. Tabi bizim 2020 mart ayında gelen beceriksiz ve bilinçsiz tayfa gene kendini göstermiş. Kendi kendine yıkmış tahtayı. Şöyle ki :
    18.02.21 tarihli lot açık adeti 543.298 iken
    18.02.2021 tarihli ve hafta sonuna bağlanan geceden itibaren açık rakamı 216.200 e düşmüş.
    Fakat 19.02.2021 de yine 517.045 e yükselmiş.
    bu hafta kapanışında ise 134.699 adete kadar düşmüş.

Bu durum aslında açıkçının hala kapanamadığını gösteriyor. Yaklaşık 2 haftadır amansızca satışın ardından kademelerde mal olmaması yukarıdan maliyete katlananların hala satmadığını, açıkçının da hala kapanamadığını gösteriyor. O yüzden bu haftadan itibaren Sevgili KY kardeşlerin durumun farkına varıp ucuzdan malını kaptırmaması gerekecek. Cuma günü kademelerinde 2.xxx - 5.xxx aralığında lot olmasının sebebini de bu durum açıklıyor. Şimdi açıkçı kapanabilmek için buradan daha çok kademeleri şişirmeye çalışacak. ama elindekini de kaptırmak istemeyecektir. Yani kuş kafese girdi. Bundan sonra en önemli aşama başlıyor. paranızla ve sabrınızla sınanacağınız dönem. herkese hayırlı olmasını temenni ederim. Dilerim bu işin farkına erken varan KY zarar etmez. Yatırımcıların bu işten karlı çıkacağından adım gibi eminim. ARTIK BOŞ OLAN KADEMELERDE DİLEDİĞİNİZ GİBİ TRADE EDEBİLİRSİNİZ.. Çünkü bu saatten sonra artık mal lazım. MAL DA YOK. KALMADI....

Bizim başlığı takip edenler farkındalar tabi de OYAKC başlığını takip edenlerinde farkında varması amacıyla.
    18-02-2021 tarihinden beri OYAKC nin düşmesinin ardındaki sebep hissenin tahtasında yapılan açığa satışlar yüzündendir.

Nedir bu AÇIĞA SATIŞ :

Borsada açığa satış işlemi; tasarruflarını hisse senedi piyasasında değerlendiren çoğu yatırımcımızın kullandığı başlıca yöntemler arasındadır. Bunun en büyük sebebi açığa satış işlemleri sayesinde değeri düşen menkul kıymetlerden kazanç elde edilebilme imkanıdır.

Açığa satış işlemi sermaye piyasalarının yatırımcılara sunduğu önemli bir emir tipidir ve hisse senedi yatırımcısına fiyatların sadece yükselişine değil düşüşüne de yatırım yapma imkanı sağlar.

Açığa satış işlemi çift yönlü fiyat hareketlerine yatırım seçeneği sunan pay piyasalarının sunduğu avantajlı piyasa özelliğidir. Bununla birlikte açığa satış işlemi oynaklığı artığı dönemlerde yatırımcı için riskli hale gelebilir.

Biz de bu çerçevede borsa yatırımcısı için çok önemli olan emir tipi olarak açığa satış işlemi nedir ve açığa satış işlemi nasıl yapılır, açığa satış yaparken nelere dikkat etmeli soruları üzerinde duralım.

Açığa satış işlemi nedir?

Açığa satış işlemi, finansal tanımı ile Borsa İstanbul Pay Piyasasında yatırımcının sahip olmadığı sermaye piyasası enstrümanlarını ödünç olarak sonradan yerine koymak koşulu ile satmasını sağlayan emir türünü ifade eder.

Açığa satış işlemini diğer emirlerden ayıran özellik emrin baştan verilirken açığa satış emri olarak verilmesidir. Bu arada satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Açığa satış işleminde yatırımcı; sahip olmadığı sermaye piyasası aracını ödünç olarak daha yüksek fiyattan satıp daha düşük fiyattan yerine koyma amacı ile işlem yapar. Fiyat beklenen yönde gelişirse aradaki fark kadar kar elde edilir. Fakat fiyat düşüş yönünde değil de yükseliş yönünde hareket etmişse bu sefer yükseliş yönünde oluşan fark kadar pozisyon zarar yazar.

Açığa satış işlemi yapma şartları nelerdir?

Açığa satış işlemi yapmak için öncelikle yatırımcının yerine getirmesi gereken prosedürler vardır. Bu prosedürler sırası ile şöyledir;

Açığa satış yapmak isteyen yatırımcı Kredi Sözleşmesi imzalamak zorundadır.

Açığa satış izni aracı kurum tarafından değerlendirme sonrası verilir.

Açığa Satış işlemi yapmak için aracı kurumdan aracı kuruma değişen Portföy büyüklüğü limiti vardır.

Açığa satış limiti aracı kurumun uygun bulduğu paylarda ve yatırımcı portföyünün teminatlandırılmasına göre belirlenir.

Açığa satış işlemleri pay bazında, gerçekleşen tüm fiyat seviyelerinde miktar ve sözleşme adedi belirtilerek her gün günlük bültenler ile ilan edilir.

Açığa satış işlemlerinin ilanı yatırımcının işlem stratejilerini belirlemesinde faydalı referans veri üretir.

Açığa satış işlemleri ile ilgili bilinmesi gerekenler

Açığa satış işlemi SPK ve BİST in belirlediği pay senetleri içerisinde pay senetlerinde yapılır.

Açığa satış işlemi gerçekleştirebilmek için emrin baştan açığa satış emri olarak bildirilmesi gerekir.

Açığa satış işlemi şu sınırlar kapsamında yapılır: Öz kaynak oranı; SPK nın ilgili mevzuatında belirtildiği üzere %50 yi geçemez. Açığa satış işlemini sürdürme oranı ise %35 dir. Bu oranın altına gelinmesi halinde müşteriye %50 ye çekilmesi için teminat tamamlama çağrısı yapılır.

Açığa satış işlemi gün sonunda kapatılır, açığa satış yapılıp pozisyon aynı gün kapatılmadığında, açığa satışı yapılan kıymetin ödünç olarak temin edilmesi gerekliliği vardır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,974
    peki bu kadar azgın bir şekilde toplamda 5.467.xxx adet lot açığa satış işlemi yapılmasındaki amaç nedir ?
    sizce ?

Alıntı Originally Posted by selimtogrul Yazıyı Oku
    İyi Akşamlar Genşşşşleeeeeer .

Size bir tüyo vereyim mi ? - 8 -

Aldığınız yada alacağınız hissenin bir hikayesi olmalı. Bu bedelli olur, bedelsiz olur, şirket birleşmesi olur, bir satış hikayesi iştirak satışı, değerli gayrimenkul satışı yeni bir iş anlaşması vb gibi

iDDAA ODUR Kİ:

DEDİKODU DA DENEBİLİR.

Durum Şöyle :
    Açıklanacak olan bilgiye istinaden bazı kulaklar kanal İstanbul için en şanslı çimentocunun olduğunu söylüyorlar.
    Buna göre OYAKC mal varlıkları arasında bulunan

1. OYAK Halkalı-İkitelli Toplu konut Santrali
    2. OYAK beton Yenikapı santrali
    3. Bahçelievler -Yenibosna

İstanbul da bulunan bu 3 Santral kanala lojistik yönden en yakın santral olarak görünüyor.
    Bu kanal meselesinde diğer çimentocularında aktif rol oynaması beklenmesine rağmen pastadan en büyük payı kuşkusuz OYAKC nin alacağı gayet açık.

Tabi ilk önce herkesin aklına gelen benimde aklıma geldi yandaşlar dururken neden OYAKC den alsınlar. Zaten asıl mesele de bu yandaşa verilirken belirli şartlar gözetiliyor. (Nasıl desem hakim güçler, ya da görünmez eller anladınız canım siz ne demek istediğimi başımı derde sokmayın )Tıpkı Avrasya Tüneli yapım işleri, Marmaray yapım işleri, Kuzey Anadolu Tünelleri gibi. Firmanın sitesine girip aldığı işler listesine bakabilirsiniz. Bu işler biraz karışık.

Neyse asıl bomba galiba en sona saklanmış. Sürpriiiiz
    Bedelsiz.

Yani piyasanın bu kadar düşürülmesinin tek bir amacı var. Buralardan ya da maliyet ne olduğu gözetilmeden ortalıkta dolaşan Yaklaşık 5-6 ay önce zirve fiyatlarından KY ye geçirilen mal buralardan toplanarak yeni yavru bedelsizlerle yola devam olunacak.
    Hatta bazı ortakların da bunu haber alıp usulca diğer Çimento şirketlerinde bulunan hisselerini de satıp elde avuçta ne varsa buna yöneldiği. Hani şu eski borsacı olarak bilinen Muhterem Zat ın göl (!)de möl de dağda taş(!) ta ne işimiz var deyip satıp savdığı dolanıyor.

ben bilmem. kaynanam ölsün ki dedikodu.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,974
     Alıntı Originally Posted by BME Fund Yazıyı Oku
    Aleykümselam bu arada şunu merak ediyorum birleşme olmasaydı cimentolarin tan tahtalarin uçtuğu bi yilda tek tek şirketlerin (aslan Mardn Ünye vs)toplam piyasa değeri nolurdu
    bana kalırsa bu bilançolar çok önemli değil. çünkü gerçek bilançolar değiller. yani birleşme sonrasının gerçeğini yansıtmıyorlar.

Bakınız bu konuda farklı kimselere ait düşünceler

Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku
    Birincisi bunun göndermiş olduğu bilanço birleşmeden dolayı gönderilen hikaye bilanço ( look at me şişe )
    Açıklanan kar ı geçmişte sadece adana yapıyordu yanılmıyorsam ki çimentoların geçen sene karları ortada. Bu yıl ki beklentileri de yüksek.
    İkincisi zannedersem genel kurul bekleniyor temettü kararı için geçen sene vermemiş temettü.

Sorunlu mal kısmına gelirsek satanın malını alırlar, sonuç mal el değiştirmiş olur. Eee alanda şirkete güveniyorsa bekler olur biter.
    Adamların kapasitesi ne olursa olsun yatırım yapana bir şey yapamaz al satçıyı vurabilir o başka mesele.
    Vadeli tarafı bende pek bilmiyorum Selim bilen biri bilgi verirse iyi olur.

Alıntı Originally Posted by T/A Yazıyı Oku
    Yıllık bilanço henüz açıklanmadı. Açıklansa bile tam anlamı ile birleşme sonrasını göstermez...

Bundan sonraki yayınlayacağı 2021Ç1 Bilanço ile gerçek bilançoları görmeye başlarız...

Dediğin gibi şimdiki görünen kârlar sembolik, geçeği yansıtmıyor...

Sayfa 169/246 İlkİlk ... 69119159167168169170171179219 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •