Eski bir bilgisayarımı satmak üzereyim, harddiskteki kişisel bilgileri nasıl yok ederim diye düşündüm, önce aklıma temiz windows kurmak geldi ama sonra araştırınca anladım ki bilgiler tamamen yok olmuyormuş.

En temiz yolu hard diski nuke lemek.

Bunun için en çok kullanılan program "dban" . Bu linkten iso dosyasını indirebilirsiniz. https://dban.org/

İndirdikten sonra (Laptoplarda CD olmayacağını farz ederek anlatmaya devam ediyorum. Varsa CD'ye de yazabilirsiniz.) USB Flash diske kaydedeceğiz. Bunun için Universal USB Installer adlı bir yazılımdan yararlanıyoruz. İndirme linki burada.

exe dosyayı çalıştırınca aşağıdaki gibi dropdown menüden dban seçip indirdiğiniz iso dosyasını ve kaydedeceğiniz USB nin takılı olduğu drive'ı gösteriyorsunuz, create tuşuna basınca flash diskteki eski veriler silinip yerine bootable dban programı ekleniyor.

3.png

Şimdi bilgisayarı USB den boot ettikten sonra açılan menüden F3 ile devam ediyoruz. (quick method - tüm diskler dodshort metodu ile silinir)

dban içinde farklı metotlar da mevcut. Eğer isterseniz F4 ile devam edip farklı bir metod seçebilirsiniz. Bu metodlar :

dod - DoD 5220.22-M
dodshort - dod ile aynı, 7 pass yerine 3 pass yapıyor.
ops2 - RCMP TSSIT OPS-II
gutmann - Gutmann
prng - Random Data
quick - Write Zero
autonuke yazarak dodshort metodunu direk seçebilirsiniz.

Ardından açılacak menüde hangi diskinizi nuke lemek istediğinizi seçiyorsunuz.

Ve sonra oturup kahve içerek diskin silinmesini bekliyorsunuz. (2 TB Hard disk siliyorsanız 24-26 saat bekleyeceksiniz)