Arama sonucu : 5 madde; 1 - 5 arası.

Konu: Hard diskinizdeki tün verileri nasıl -tamamen- silebilirsiniz.

1. Hard diskinizdeki tün verileri nasıl -tamamen- silebilirsiniz.

Eski bir bilgisayarımı satmak üzereyim, harddiskteki kişisel bilgileri nasıl yok ederim diye düşündüm, önce aklıma temiz windows kurmak geldi ama sonra araştırınca anladım ki bilgiler tamamen yok olmuyormuş.

En temiz yolu hard diski nuke lemek.

Bunun için en çok kullanılan program "dban" . Bu linkten iso dosyasını indirebilirsiniz. https://dban.org/

İndirdikten sonra (Laptoplarda CD olmayacağını farz ederek anlatmaya devam ediyorum. Varsa CD'ye de yazabilirsiniz.) USB Flash diske kaydedeceğiz. Bunun için Universal USB Installer adlı bir yazılımdan yararlanıyoruz. İndirme linki burada.

exe dosyayı çalıştırınca aşağıdaki gibi dropdown menüden dban seçip indirdiğiniz iso dosyasını ve kaydedeceğiniz USB nin takılı olduğu drive'ı gösteriyorsunuz, create tuşuna basınca flash diskteki eski veriler silinip yerine bootable dban programı ekleniyor.

3.png

Şimdi bilgisayarı USB den boot ettikten sonra açılan menüden F3 ile devam ediyoruz. (quick method - tüm diskler dodshort metodu ile silinir)

dban içinde farklı metotlar da mevcut. Eğer isterseniz F4 ile devam edip farklı bir metod seçebilirsiniz. Bu metodlar :

dod - DoD 5220.22-M
    dodshort - dod ile aynı, 7 pass yerine 3 pass yapıyor.
    ops2 - RCMP TSSIT OPS-II
    gutmann - Gutmann
    prng - Random Data
    quick - Write Zero
    autonuke yazarak dodshort metodunu direk seçebilirsiniz.

Ardından açılacak menüde hangi diskinizi nuke lemek istediğinizi seçiyorsunuz.

Ve sonra oturup kahve içerek diskin silinmesini bekliyorsunuz. (2 TB Hard disk siliyorsanız 24-26 saat bekleyeceksiniz)

Forum Kurallarını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz

Borsanın Altın Kuralları Md. 6: " Seans içinde karar vermeyin. Kararlarınızı, etkilenmeyeceğiniz bir ortamda verin. Seans anında görüşlerinize ters düşen hareketlerin planlarınızı etkilemesine izin vermeyin. Daha önce düşünmediğiniz yeni fikirler oluşturmayın. İyice incelenmeden yapılan hareketlerin genellikle zararla sonuçlandığı gözlenir."

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır.

Not: Lütfen dini tartışmalara girmeyelim.

2. Alternatif ise Eraser, sıkça kullanırım ve çok işimi görür.
    Ancak Eraser daha çok windows altında çalıştığından harddiskin bilgisayar bağlanmasını gerektirir.
    Ya da WinPE gibi bir işletim sistemi altından da Eraser kullanılabilir.

Bu arada en iyi yöntem Guttman ancak veri silerken 35 passes yaptığından bunu kullanmanızı
    önermiyorum. Büyük disklerde çok uzun süre alıyor. Bunalacağınıza garanti veririm.

Ama US Dod'da işinizi fazlasıyla görür.

Biraz farklı bir alternatif daha vereyim. O da Low Level Format'tır. Disk yüzeyini kazıyan bir işlemdir .

Haydi bir tane daha alternatif vereyim, disk yüzeyi genellikle NTFS tipinde formatlanır. Bunu bir EXT2 ya sonra
    NTFS'e, sonra da arkasından ext4 yaparak, disk yüzeyini karıştırabilirsiniz.

3. Teşekkürler hocam, eraser'ı bilmiyordum.

Low level format atarken bir kere hard disk kullanılmaz hale getirmiştim.
    Forum Kurallarını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz

Borsanın Altın Kuralları Md. 6: " Seans içinde karar vermeyin. Kararlarınızı, etkilenmeyeceğiniz bir ortamda verin. Seans anında görüşlerinize ters düşen hareketlerin planlarınızı etkilemesine izin vermeyin. Daha önce düşünmediğiniz yeni fikirler oluşturmayın. İyice incelenmeden yapılan hareketlerin genellikle zararla sonuçlandığı gözlenir."

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır.

Not: Lütfen dini tartışmalara girmeyelim.

4. Aslında low level'da disk yüzeyini farklı bir şekilde formatlıyor ama ben genelde bunları
    bad sector'lerin hakim olduğu diskleri kullanabilmek için tercih ediyorum.
    Yeni diskler daha iyi ama kapasitelerinden olsa gerek bu tip işlemlerde kesintiyi kabul etmiyorlar.
    Siz de biraz şanssızlık olmuş.

arşivde duran bir de başka yazılım var; Active@ Kill Disk, ona pek sıra gelmiyor ama yine benzer işi yapar.
    Zaten kullandığı silme yöntemleri Eraser'a benzer, farklı yöntemli silme işlemleri de var.
    Aynı anda bir sürü diski tamamen silmeye başlarsınız. Kolay gelsin...

5. R-wipe programı ile de geri dondurulemeyek şekilde silebilirsiniz. Seçtiğiniz Algoritmaya gore wipe süresi de uzar, bu işlem diske yoğun yazma yaptığı için disk ömrünü azaltır

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •