Sayfa 4/12 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
Arama sonucu : 94 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Çocukları Koruyalım...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12

“ÇOCUKLARIMIZI EMANET ETTİĞİMİZ KİŞİLERİ DOĞRU SEÇMEK BİZİM ASLİ GÖREVİMİZ”

Küçük yaştaki çocuklarımızı gözümüzün önünde tutmak zorundayız. Gözümüzün önünde tutamıyorsak da onların güvenliği ile ilgili önlemi almak birinci görevimiz olmalı. Yani siz ya çocuğunuza güvendiğiniz bir kişinin bakımını sağlayacaksanız ya bir şekilde eğer kreşe gidiyorsa güvenlik önlemleri olan bir kreşe gitmesini sağlayacaksınız. Örneğin; bir haberde işitme engelli bir çocuğu, zihinsel engelli amcasıyla su almaya yolladıklarını okudum. Siz zihinsel engelli bir amcaya bir çocuğu, üstelik duymayan bir çocuğu nasıl emanet edersiniz? Burada ailenin de çok ciddi anlamda ihmali olduğunu düşünüyorum. Yani çocuklarımızı emanet ettiğimiz kişileri doğru seçmek ve doğru önlemleri almak bir anne baba olarak bizim asli görevimiz. Biz onların güvenliğini sağlamak zorundayız. Bu noktadan hareketle belli yaşta kendi sorumluluğunu alamayacak çocukları hakikaten gözümüzün önünde tutmalıyız, özellikle de erken yaştaki çocukları. Ama belli bir yaştan sonra tabi ki önlem alınmış bir okula, bir kreşe emanet etmek, güvendiğimiz kişilere bırakmak gibi önlemler de alınabilir.

Ama her saniye, onları boğacak şekilde gözümüz üzerinde olacak demiyorum. Eğer biz çocukla sağlıklı bir iletişim kurduysak, yabancı biri ona yaklaştığında kendini nasıl koruyabileceğini daha önce onunla konuştuysak, çocuk başına bir şey geldiğinde bizi güvenilir olarak görüp, bunları korkmadan anlatır. Çünkü çocuk başına bir şey gelebileceği zaman çok korunmasız olduğu bir ortam dışında kendini kurtarmayı becerebiliyor. Örneğin biri ona yaklaştığında bağırmayı, onun elinden kaçıp kurtulmayı da becerebiliyor. Ama bunları çocuğa anlatmak, bir güven ortamı olan bir aile ilişkisini o çocukla kurmuş olmak da gerekiyor.

Yine zihinsel engelli bir çocuğumuz varsa, zihinsel engelli olmasa bile doğruyu yanlıştan ayırt etmekte zorlanan, işitme sorunu olan, görme sorunu olan çocuklarımız varsa onları da özgüvenlerini zedelemeden kendilerini koruyabilecekleri bir tarzda eğitmek, onlara yabancılara karşı durması gereken noktayı, kendilerini özel anlamda nasıl korumaları gerektiğini öğretmek bizlerin görevi ve bu çocukların eğitim ihtiyacını, özel eğitim ihtiyacını karşılamak da bizlere düşüyor. Onların ilgili eğitimini sağlamamız lazım.

"DİKKAT KAYIP ÇOCUK İLANI...!
    YER: Antalya
    ADI-SOYADI: Merve ERTAŞ
    GEÇ KALMAMAK İÇİN HERKES DESTEK OLSUN LÜTFEN..! İletişim: 05444324343 "

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    ÇOCUKTAN KAPASİTESİNİN ÜSTÜNDE BAŞARI BEKLEMEYİN!

Aile ilişkilerini iyi tutmalıyız. Onlarla olan iletişimimizin önü açık olmalı. Başarılarını desteklemeli ve kapasitelerinin üzerinde başarı bekleyerek onları gereksiz bir sorumluluk altında ezmemeliyiz. Çünkü bu çocuklar biraz daha bizden kaçmaya, yabancıları dinlemeye müsait olabiliyorlar. Topluma ve çevreye düşen çok büyük görevler var. Eğer çocukların ruhsal sorunları varsa onlara çözüm üretmek zorundayız.
    Bir diğer önemli nokta da; travmaya uğrayan kişi başka bir çocuğa zarar verme psikolojisi içerisinde olabiliyor. O zaman biz çocukların travmaları varsa travmaları onarmakla ilgili gereken önlemleri de almalıyız. Başına herhangi bir travma gelen çocuğun bu travmasıyla ilgili erken yaşlarda psikolojik destek aldırmak gerekiyor. Aksi takdirde o da ileride başka bir çocuğu travmaya uğratma açısından riskli biri haline gelecektir.

SOSYAL MEDYAYA ÇOCUĞUNUZUN FOTOĞRAFINI KOYMADAN ÖNCE BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN!

Çocukların özeli önemlidir. Biz çocuklara her şeyden önce saygı duymalıyız bu çok önemli. Kendisini savunamayan bir çocuğun izni olmadan onu deşifre eden, denize çıplak girdiği bir fotoğrafı, çok açık seçik bir fotoğrafı, o çocuğu rencide edecek bir fotoğrafı paylaşmak hakikaten o çocuğa yapılabilecek büyük bir saygısızlıktır. Kendini ifade etmeyi beceren bir çocuğun da kendisine "Senin bu fotoğrafını paylaşabilir miyim?" diye sormadan paylaşmak yine yanlıştır. Bir çocuğun doğum günü fotoğrafı, birlikte geçirdiğiniz güzel bir anın fotoğrafı elbet paylaşılabilir. Ama çocuğu rencide edecek, çok göz önüne çıkaracak bir fotoğrafı hele de izni olmadan paylaşmak bence çocuğa yapılabilecek en büyük saygısızlıktır ve duygusal bir istismardır beraberinde. Ünlü birinin çocuğunun fotoğrafının paylaşılması ise; bunun ünlü birinin çocuğu olmanın getirdiği sorumluluk ve yükümlülükle o çocuk adına hakikaten ağır bir yük olduğunu düşünüyorum. Ünlülerin bu konuda çok çok daha dikkatli olmaları gerektiğini düşünüyorum.

http://www.haberturk.com/cocuk-kacir...ediyor-2043394

Bugün Habertürk Gazetesinde yer alan bu yazıyı olduğu gibi başlığa kopyaladım.

Kalıcı olsun, anne babalar uzman görüşünü okusunlar diye...

Bir toplum çocuğa, hayvana ve çevreye verdiği değer gösterdiği sevgi ve özen kadar ahlaklı ve medenidir.

Gerisi laftır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    TÜRKİYE CUMHURİYETİ
    Gönderi
    6,160
     Alıntı Originally Posted by Objektif Yazıyı Oku
    Ailen olmasa da, dinsiz de olsan, cahil de olsan böyle bir şey yapamazsın. Bu nasıl bir şeydir düşünüyorum düşünüyorum bulamıyorum.
    sn Objektif ben bu kişilerin dinsiz, inançsız, şer**** olarak tanımlıyorum.. hiç bir din bunları yapın diye fetva vermez,tam tersine sakınmamız için bizlere belirli nasihatlar ve cezalar ön görür....herhangi bir dine tabi olanlar ondan üstün bir güç olduğuna inanır korkar ve kendini sınırlar....lakin dinsiz inançsız bir kişi hiçbir şeyden korkmaz sakınmaz çünkü en büyük güç kendisidir,öldükten sonra bir bok böceğinin yuvarladığı bir bok olacakları düşüncesidir...bütün varlıklar ondan aşşağıdır ve onu kullanması bozması normaldir....nedendir bilmem ama çoğu insanlar çok çok zor bir duruma düştüğünde bir üstün güce sığınma ihtiyacı duyar acaba dinsiz bir insan neye sığınır çok merak ediyorum...???? kaybolan bütün iyi niyetliliğin bulunması dileği ile
    Bir Anda Sabah Olmaz Ebeda
    :

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Forum, bir borsa forumu...

Para kazanmak arzusunda olanların eğleştiği bir yer olmalı...

Ama çocuk dediğin müşterek bir değer.

Toplumun nüvesi, geleceği, ümidi.

O mutlu değilse, o güvende değilse, toplum istediği kadar zengin olsun farketmez.

Umutsuz, hastalıklı bir toplum olacaktır kuşaklar boyu.

O nedenle, çocuğa yapılan kötülüklere birey ve kurumlar olarak tümüyle ayağa kalkmalıyız.

Ülkemiz özellikle son 15 gündür iki kız çocuğunun başına gelenler temelinde konuya oldukça duyarlı yaklaşıyor.

Siyasi partiler, bugüne kadar bu konuda karneleri ne kadar kötü olursa olsun, gene hemen her konuda görülen pragmatizmle yaklaşıyor çocuk istismarına.

Yeni yasama yılının ele alınacak ilk konuları içinde yer alıyor çocuk ve hayvan konusu.

İki gündür açık olan bu başlığa ilgi ise, popüler bir para kazanma başlığının bir saatlik ilgisinin çok uzağında.

Bence utanç verici.

Aynen toplumun genelinde görülen umarsızlık seviyesinde bir uzak duruş.

Benim çocuklarım çoktan yetişkin yaşta.

Torunum yok.

Artık çocuk konusu özel kişisel bir ilgi alanı değil benim için.

Ama başta da vurguladım ya; çocuk hemen her toplumun en önemli müşterek değeridir. Bu nedenle kıymetlidir. Bu nedenle özel bir sevgi ve korunma gerektirir.

Tüm itiraz ve hassasiyetim, tüm isyanım, içinde yaşadığım toplumun geleceği açısındandır.

Utanç verici bir ahlaki konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesinin ülkem ve halkımız açısından can yakıcı önemidir...

Hadi biraz ilgi ve tepki lütfen.

Sayfa 4/12 İlkİlk ... 23456 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •