Sayfa 11/1023 İlkİlk ... 91011121321611115111011 ... SonSon
Arama sonucu : 8182 madde; 81 - 88 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    bereket versin
    Hamdolsun böyle bir piyasada bugünde aç kaldık. Yarına Allah kerim.

HTC Desire 816 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Dolar alim için uygunmu 4.58

Brüt döviz rezervimiz son hafta 4,5 milyar $ (bir kaç yıldır ilk defa 100 milyar $ altına indi) , net döviz rezervlerimiz %10 düştü , sadece 27,5 milyar $ kaldı. Reeskont kredilerinde doların 4,20 ye Temmuz sonuna kadar sabitlemesinin etkileri bunlar. Tabi dövizi frenleme için satışlar da var.

100 baz puanlık faiz artışının ekonomiye maliyeti ile 2 kuruşluk döviz artışının ekonomiye maliyeti aşağı yukarı eşit , 4 milyar TL.

Saygıdeğer forumdaşlar , faizleri biraz daha artırarak DTH ını daha da çözdürmeye çalışacaklardır. 2 yıllık göstergeye yakınsamak durumunda faizler . 150 - 200 baz puan daha artış bekliyorum ay'ın 24 ünde. Ağustosda da bildiğim PPK toplantısı da yok zaten. Zaman kazanmak zorundalar. Siz reisin söylediklerine değil yaptırdıklarına bakın. Tribüne söylüyor , siz şu kardeşinize yetkiyi verin , faiz ile nasıl mücadele edilir göreceksiniz diye.

Yeni başkanlık rejimi ve hukuki olarak da artık tamamen sıkıntı olmayacak duruma geldiğinden , tam bir tacir zihniyeti ile devleti yönettiğinden kısa vadede faizleri artırıp , dövizi baskılatıp , daha sonra düşük kurlardan toplatarak rezervleri gene 110-120 milyar dolara getirtmeye çalışacaktır diye düşünüyorum. Yukarıda da bahsettiğim üzere , ekonomide büyük tahribat yapılacağı düşünülen tam 100 baz puanlık faiz artışı ile sadece ve sadece 2 kuruşluk döviz artışının ekonomiye maliyeti eşit . Kendi şirketinizi de yönetseniz , inanın kısa vadede bizler de aynısını yaparız , aynen reis'in yapacaklarını düşündüğüm gibi.

Kısa vadede faizleri el mahkum zaman kazanma adına yükseltip , dövizi baskılatıp , milletin faiz trenini kaçırmama adına DTH larda hatırı sayılır çözülme gerçekleştirip , ucuzlayacak kurdan toplayarak tekrar rezervleri belli bir seviyeye çıkartma şeklinde , hat-höt yaptırmaya bile cesaret edemeyecek artık tamamen ipleri eline alacak reis in dediklerini uygulamak durumunda bürokrat ve bakanlar. Yükselecek faizlerinde reel getirisi olduğuna da inanmıyorum ama döviz gerilemesi+faiz den mahrum kalma maliyeti daha can acıtıcı.

Tabi ki bunlar olurken , elimiz tetikte , yani klavyenin tuşlarında olmalı.

Bir süre önce de paylaşmıştım , dövizde trend yukarıdır ama bir süre böyle olmaz diye düşünüyorum. Bunu hissettiğimden haziranın ilk haftası 3,5 yıldır tuttuğum dolarımı bozmuş , 18,50 ile günlük gitmekteyim. Bir süre daha böyle gideceğini düşünüyorum , ama elim hep tetikte olacak

(Yazdıklarım bana özeldir , her koyun kendi bacağından..)

Saygılar.

bende doların dusmesıne yabancı musade ediyor düşükten alabildıgı kadar alıp terki diyar yapacak.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
     Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    Brüt döviz rezervimiz son hafta 4,5 milyar $ (bir kaç yıldır ilk defa 100 milyar $ altına indi) , net döviz rezervlerimiz %10 düştü , sadece 27,5 milyar $ kaldı. Reeskont kredilerinde doların 4,20 ye Temmuz sonuna kadar sabitlemesinin etkileri bunlar. Tabi dövizi frenleme için satışlar da var.

100 baz puanlık faiz artışının ekonomiye maliyeti ile 2 kuruşluk döviz artışının ekonomiye maliyeti aşağı yukarı eşit , 4 milyar TL.

Saygıdeğer forumdaşlar , faizleri biraz daha artırarak DTH ını daha da çözdürmeye çalışacaklardır. 2 yıllık göstergeye yakınsamak durumunda faizler . 150 - 200 baz puan daha artış bekliyorum ay'ın 24 ünde. Ağustosda da bildiğim PPK toplantısı da yok zaten. Zaman kazanmak zorundalar. Siz reisin söylediklerine değil yaptırdıklarına bakın. Tribüne söylüyor , siz şu kardeşinize yetkiyi verin , faiz ile nasıl mücadele edilir göreceksiniz diye.

Yeni başkanlık rejimi ve hukuki olarak da artık tamamen sıkıntı olmayacak duruma geldiğinden , tam bir tacir zihniyeti ile devleti yönettiğinden kısa vadede faizleri artırıp , dövizi baskılatıp , daha sonra düşük kurlardan toplatarak rezervleri gene 110-120 milyar dolara getirtmeye çalışacaktır diye düşünüyorum. Yukarıda da bahsettiğim üzere , ekonomide büyük tahribat yapılacağı düşünülen tam 100 baz puanlık faiz artışı ile sadece ve sadece 2 kuruşluk döviz artışının ekonomiye maliyeti eşit . Kendi şirketinizi de yönetseniz , inanın kısa vadede bizler de aynısını yaparız , aynen reis'in yapacaklarını düşündüğüm gibi.

Kısa vadede faizleri el mahkum zaman kazanma adına yükseltip , dövizi baskılatıp , milletin faiz trenini kaçırmama adına DTH larda hatırı sayılır çözülme gerçekleştirip , ucuzlayacak kurdan toplayarak tekrar rezervleri belli bir seviyeye çıkartma şeklinde , hat-höt yaptırmaya bile cesaret edemeyecek artık tamamen ipleri eline alacak reis in dediklerini uygulamak durumunda bürokrat ve bakanlar. Yükselecek faizlerinde reel getirisi olduğuna da inanmıyorum ama döviz gerilemesi+faiz den mahrum kalma maliyeti daha can acıtıcı.

Tabi ki bunlar olurken , elimiz tetikte , yani klavyenin tuşlarında olmalı.

Bir süre önce de paylaşmıştım , dövizde trend yukarıdır ama bir süre böyle olmaz diye düşünüyorum. Bunu hissettiğimden haziranın ilk haftası 3,5 yıldır tuttuğum dolarımı bozmuş , 18,50 ile günlük gitmekteyim. Bir süre daha böyle gideceğini düşünüyorum , ama elim hep tetikte olacak

(Yazdıklarım bana özeldir , her koyun kendi bacağından..)

Saygılar.
    Faizin artırılması şu ana kadar hiçbir şeye yaramadı...faizin artırılması rel ekonomiyi derinden vuruyor.Zira yükselen enflasyon maliyet enflasyonu.Faiz artırarak bu durumu çözemezsiniz.tam aksine yurt dışından ithal ikame ile aldığınız malların daha pahalı bir şekilde yurt içine yağmasına neden olursunuz.Faiz sarmalı içindeki iç üretici dış piyasa ile baş edemez duruma gelir.Faiz artışı beraberinde maliyetlerin( iş gücü ,sermaye, ana mamül ) artışlarına neden olur. Maliyetlerin artışı zamlarında beraberinde gelmesi anlamına gelir ki, bu ise maliyet enflasyonunun sonucunda enflasyon içinde resesyon (stagflasyona neden olur)..Bu nedenle faiz artırımı büyük hata olur.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. http://m.haber7.com/ekonomi/haber/26...rkiyeye-akacak
    Arkadaşlar reis haber yine dolar yağdırıyor. Maaşallah adamlar bıkmadan gaz vermeye devam ediyor. 4.30 benim için uygun alım yeri. Düşerse alırım. Borsadan bir zarar çıksın.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
     Alıntı Originally Posted by eksina Yazıyı Oku
    bende doların dusmesıne yabancı musade ediyor düşükten alabildıgı kadar alıp terki diyar yapacak.
    bist ve tahvillerden çıkmaları için doları düşürmek zorundaydılar..yaptıkları bu....önce bisti yükselt doları düşür...ve en az maliyetle çık git...oyun bu....yoksa dolar şuanda 5,30 lardaydı..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
    FOMC Tutanakları: Fed yetkililerinin neredeyse tamamı Haziran toplantısında faiz artırımını destekledi

Sayfa 11/1023 İlkİlk ... 91011121321611115111011 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •