Sayfa 501/1023 İlkİlk ... 4014514914995005015025035115516011001 ... SonSon
Arama sonucu : 8182 madde; 4,001 - 4,008 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. yılbaşından bu yana tl.ye değer kaybında baktığımızda
    195 ülkeli dünyada bizden daha kötü 5 ülke bulursak 190'ı bizden iyi durumda
    hala monopoly parasından bahsediyorlar, daha kötü ne olabilir ki iç savaş olan ülkelerden kötü durumdayız

Ve kafamıza bak.Kurtuluş çaresi olarak dışardan borç bulup kanal istanbul yapalım diyoruz ciddi ciddi.Yani aklım havsalam almıyor.

3.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Valla o ülkeleri çok küçümsediniz,onların petrolü vardı bizde sadece turizm var,bence kendimizi biraz abartıyoruz,bugün bir yerde yazıyordu çinde işgücü dolar bazında asgari ücret olarak değerlendirdiğinizde bizle hemen hemen başabaş.Eskiden çinde millet sürünüyor şu bu denirdi.Al işte bakın kaç milyar kişinin işgücüne katıldığı ülkede asgari ücret bizle başabaş oldu,bizim gidişat hiç iyi değil.Sizin geliriniz son on yılda dolar bazında ne durumda iyiye gidiyormusunuz.Ben kendime bakıyorum Total gelirime dolar bazında baktığım zaman,son yıllarda durum facia valla .)))))))
    20 yıldır dış ticaret ile uğraşıyorum ve dış dünyayı yakinen takip ederim , küçümseme dediğin iran ülkesi en çok ithalatlarını Tr'den yapar , tüm ödemelerini usd olarak ve fiziki olarak kapalıçarşı döviz burolarından elden gönderir, İran'a sevkiyat yapıyoruz ordan biliyorum Ödeme dolar olarak açıktan gelir biz ise onu Türk bankasına yatırırız.

Benin öngörüm bundan öncesi için olan kötü durum değildi bundan sonrada böyle olacağına emin değilseniz " big shortu" siz yiyebilirsiniz diyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Ve kafamıza bak.Kurtuluş çaresi olarak dışardan borç bulup kanal istanbul yapalım diyoruz ciddi ciddi.Yani aklım havsalam almıyor.
    şakacı bir akp'li bir müşterim mentalitelerini anlatmak için, bir müteahhit iflas edeceğine karım ölsün daha iyi der..!!

Kısa süre önce Hürriyet`teki yazıları durdurulan ekonomi yazarı Uğur Gürses konuyu kendi bloğundan başka bir örnekle gündeme getiriyor. Piyasalarda yaşanan çalkantıların ya da enflasyondaki artışın medya tarafından üstünün örtülmeye çalışıldığını kaydediyor.

Ancak Gürses bunu olumsuz sonuçlarının da ekonomi için çok ağır olduğunu söylüyor. Medya olumsuz haberlere ve alternatif görüşlere hak ettiği değeri vermediği için halkın genelinde sisteme olan güvensizliğin arttığını ve spekülasyonların şiddetinin büyüdüğünü anlatıyor. Tek sesliliğn yıkıcılığından `Bizim bilmediğimiz şeyler oluyor, gazeteler yazmıyor` algısı ile `dış güçlerin oyunu ile kur yükseliyor, hükümet de baş edemiyor` kanısı birleşiyor. Her kesimden şu üç soru ardı ardına soruluyor; `sermaye kontrolü `mevduatımıza el `döviz hesabımız sabit kurdan TL`ye çevrilir mi?`

Gürses, aynı psikolojinin mali sisteme yansımasının da olduğunu ve bunun ekonomideki en tehlikeli kavramlardan biri olan ``Bank Run `` yani bankalardan para kaçışına neden olduğunu söylüyor. Gürses, son 14 haftada bankalardaki toplam mevduatın en az yüzde 4 artması gerekirken mevduatta azalma olduğunu belirtiyor. Şunları söylüyor:
    ``Lafı çevirmeden adını koyalım; mevduat çekilişi olmuş. İster yastık altına, ister yurtdışı hesaplara. Merkez Bankası`nın kasalarındaki ``efektif vaziyetine`` bakılırsa banka, bu çekilişte bankalara ihtiyaç duydukları efektif takviyesini yaparken kabaca 700 milyon dolar eritmiş.

Yazar, ABD ambargosu ardından gündemdeki yeri daha da belirginleşen Türkiye`nin İran tipi direniş ekonomisine geçip geçmeyeceği tartışmalarına da değinirken, yazsını şu sözlerle bitiriyor:

`Petrolü olmayan ve bunu da ithal etmek için dış kaynağa ihtiyaç duyan açık bir ekonomide, siyasi konsolidasyon uğruna toplumu komplo kuramlarıyla besliyorsanız ``tek seslilik`` kanalı kendine fısıltı kanalını açar. Bunun bedeli de yüksek olur. Petrolünüz yoksa açık ekonomide hukuksuzluk ve baskı da bir yere kadar.`

Tek seslilik ekonomiye ne yapıyor?

Valla bir umutabi ancak cürmü kadar yer yakar sistemde olsa ne olur olmasa ne olur amma işler daha fazla insanı tedirgin etmeye , yandaşından mıç kılı olmaya hazır soytarısına kadar tedirgin olmaya başlarsa o zaman işin rengi değişir. Ben ülkenin başındaki en büyük tek yetkili olsam ikide bir DOLARLARINIZI TL ye cevirin diye kulağa kar suyu kaçıracak söylemlerde bulunmazdım heleki ülkenin en az %50 si tarafından pekte sevilmediğimi bilsem ekonomik söylemlerimi bin kere düşünür, ucu nereye gideceğini iyice analiz eder öyle dile getirirdim. Ben olsam böyle yapardım ama ben yokum ve benim gibilerin ülkede esamesi okunmaz . Umarım akıl galip gelir ve her şey ülkemiz için daha iyiye gider.

Alıntı Originally Posted by Metali Yazıyı Oku
    20 yıldır dış ticaret ile uğraşıyorum ve dış dünyayı yakinen takip ederim , küçümseme dediğin iran ülkesi en çok ithalatlarını Tr'den yapar , tüm ödemelerini usd olarak ve fiziki olarak kapalıçarşı döviz burolarından elden gönderir, İran'a sevkiyat yapıyoruz ordan biliyorum Ödeme dolar olarak açıktan gelir biz ise onur Türk bankasına yatırırız.

Benin öngörüm bundan öncesi için olan kötü durum değildi bundan sonrada böyle olacağına emin değilseniz " big shortu" siz yiyebilirsiniz diyorum.
    Valla çok zaman kalmadı.Düşüncelerim belli yatırımımı da ona göre yapıyorum.Şu borsadan çıkamamak dışında son yıllarda dolardan da altından da baya kazandım.Ben en az 5 yıl daha böyle gider hatta daha kötüye de gidecek diye düşünüyorum.Siz başka türlü düşünüyorsanız TL faize yatırın ,emlak alın veya borsada pozisyon alın ,sizin aklınıza göre türk varlıklar değer kazanır dolar düşer diyorsanız dediklerimi yapmanız rasyonel olur.Neyse herkes aklı ve öngörülerinin doğruluğu kadar ekmek yer finans piyasalarında.Kimbilir belki de siz haklısınızdır,benim aklım başka çalışıyor başka işler yapacağım,sizin kararınıza da saygı duyarım elbet.

Alıntı Originally Posted by realities Yazıyı Oku
    şakacı bir akp'li bir müşterim mentalitelerini anlatmak için, bir müteahhit iflas edeceğine karım ölsün daha iyi der..!!
    Hocam bu şaka olmayabilir.Şimdi o konulara girmeyelim,adam ciddi konuşuyor olabilir.Hatta siz biraz daha irdelesiniz aradan müteahit batması önşartını bile kaldırabilir o arkadaşınız ))))))

8.  Alıntı Originally Posted by Metali Yazıyı Oku
    Yukarida bir arkadas yazmis imf gelirse dolardan kaçın diye, dolartl 4'den 5'e cikana kadar nasil alacak vakit bulamadiysaniz imf lafi gelince ayni sekilde satacak vakitde bulamazsiniz.

TA-1024 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

USD/ ARS (Arjantin Pezosu)

https://www.evrensel.net/yazi/81459/...jantine-donusu

Bu grafik söylediklerinizi onaylamıyor !

İmf gündeme geldiğinde usd 20 pezo dan 27 pezoya kadar gitmiş ve oralarda da tutunmuş..

Sayfa 501/1023 İlkİlk ... 4014514914995005015025035115516011001 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •