Sayfa 1/71 1231151 ... SonSon
Arama sonucu : 567 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Dolar Kuru İner de Çıkar da...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12

Dolar Kuru İner de Çıkar da...

Dünyanın bir çok ülkesinde kaale bile alınmayan yabancı para, bizim gibi kendi parasına güven duyulmayan az gelişmiş ülkelerde sanki bir yatırım aracıymış gibi kabul edilmekte.

Bizim ülkemizde ise dolar avro gibi dövizler, özel sektör , devlet kesimi ve de vatandaş tarafından neredeyse birçok metanın, hizmetin, yatırımın temel ölçüsü olarak kabul görüyor.

Bu nedenle de, milli paramızı yıpratan enflasyon dışında bir diğer faktör de döviz kurlarındaki artış olmakta.

Baştan kabul edelim ki, bizim ülkemizde dahi dövize yatırım(!) gerçek bir yatırım değil. Ülkemize has varlık koruma yöntemi.

Hal böyleyken, dolar kulüpleri kurup, dolar başlıkları açıp dolara yatırım taraftarlığı yapmak, bu konuda kavgaya varan tartışmalara girmek bence son derece anlamsız.

Doların 3 yıllık grafiğine bakarsak dolar kuru sürekli bir şekilde zaman içinde yükselse de, dolar kuru iner de çıkar da...Nihayetinde kurdur bu...

Bu başlıkta, fanatik dolar taraftarlığı yerine, doları temel alarak, dolar kurunun inişi ve çıkışından yararlanmak yolunda paylaşımlar amaçlanmaktadır.

Uzun vadeli dolar alıp da vade sonunda belirlenen bir değere ulaşmasını umanlar için zaten beklemek dışında yapılacak bir şey yoktur bence...

Bu arada açıkça belirteyim ki, ülkemizin ekonomideki makro verileri, yabancı para cinsinden borç durumu, terör sorunu, hemen sınırındaki savaş tehlikesi dolarda orta ve uzun vadeli yükselme trendinin altını kalın kalın çizmekte. Bunda şüphe yok.

Bu gün Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli kısa zaman içinde Türkiye'ye kalıcı ve ciddi miktarda yabancı yatırım geleceğinin müjdesini de verdi...

Gerçekten dediği gibi bir şey olursa durumu değerlendiririz.

Herkese bol kazançlar...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Bundan sonra sorun doları uygun yerden almak.

İpe, doğru zamanlamayla girmek.

Yoksa tökezlemek olası.

3,75 ten dolar alanları, "buraların dolar almak için çok ucuz olduğunu zaman gelecek göreceksiniz" diye yüreklendirmek de doğru bir davranış gibi görünebilir.

Ama dolar kuru 3,62 lere inince, insanın canı yanar.

Kısa vadeli dolar al sat olayında, her işlemi doğru yapmak olası değil.

Ben son bir yılda 40 kadar işlem yapmışım.

Tutar ve sayısı olarak üçte ikiye yakını karlı gerçekleşmiş.

Zararlı işlemlerinin sayısını azaltmak ilk hedefim.

Zaman da önemli bir maliyet faktörü.

Bu temelde doları uygun yer ve zamanda almak ve satmak ideali.

Bu başlıkta bu amaca ulaşma yolunda paylaşımda bulunabiliriz.

Ben banka hesabımı da bu amaçla 3 lü hesap olarak kullanıyorum ki, vade içinde TL den dolara, ya da tersi durumda faiz bozulmasın.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Beğeneni var, beğenmeyeni var. Bana göre her fikir gerekli. Değerlendirilir ve görülür ağırlığı...

Jackie de şöyle demekte;

"Buy $USDTRY (now near 3.6250); stop 3.5550, targets 3.7650, 3.9050, 4.0450 (R/R 2, 4, 6). Chart later. RULE 1: We Aim NOT to lose money."

Doları 3,6250 civarından alın. 3,5550 stop...Hedefler 3,7650, 3,9050, 4,0450...Amacımız para kaybetmemek...

Onun da fikri bu.

Dileyen dilediğini yapar. Kendi kararı.

Ben %30 dolardayım. Uygun zaman ve kur bekliyorum...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Beğeneni var, beğenmeyeni var. Bana göre her fikir gerekli. Değerlendirilir ve görülür ağırlığı...

Jackie de şöyle demekte;

"Buy $USDTRY (now near 3.6250); stop 3.5550, targets 3.7650, 3.9050, 4.0450 (R/R 2, 4, 6). Chart later. RULE 1: We Aim NOT to lose money."

İlginç bir cümle kurmuş... Demek ki, Yatırımcı değil bu Jackie..

Çünkü yatırımcı "Para kazanmayı amaçlar"...

Kızmak yok... Fikrimi söyledim..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Hayatını, başlık başlık dolaşıp,cımbızla milletin lafından yanlış bulmaya harcıyorsun.

Oradan oraya koşturduğun için vaktin olmadığından da özüne inmeden yalapşap yapıyorsun.

Bulduğun eksiklik çoğunlukla "hatalı"...

Jackie, durmadan bizim nonstopçuları uyarıp, "stoploss"un önemini vurgulamak temelinde yazıyor...

Çünkü kendisi kısa vadeli al-sat amaçlı analiz yapmakta.

Kendisini takip edenler, onun temel amacından uzak.

Yakınıyorlar.

Bu yüzden yazıyor...

6. bu dolar herkesi birbirine düşürüyor. büyük şeytan nolacak

7. Hayırlı olsun . Dolar şu an dip çalışması yapıyor. Dibin oluşması gözlenip kafa kaldırdığında girilebilir. Tabiki Yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by DeliKAN Yazıyı Oku
    Fikirlerimi yazıyorum.. Değerlendirilir görülür ağırlığı..

Kendi yazdıklarınla çelişiyorsun...

1. Önyargıyla yaklaşıyorsun karşıt fikirlere.
    2. Senin fikrini poh pohlamayanı sevmiyorsun.
    3.
    4. Dört.
    Özel mesajla da yaklaştın...

Rica ettim.

Benden uzak dur...

O kadar.

Sayfa 1/71 1231151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız