Sayfa 14/948 İlkİlk ... 412131415162464114514 ... SonSon
Arama sonucu : 7580 madde; 105 - 112 arası.

Konu: SILVR - Silverline Endüstri

1. benim gözümden silvr..

2. Birlesme oncesi sessizlikmi bu��

3. Diyelim ki x tahtasında, bir gurup, 1,5 TL maliyetle 75 lot almış ve tahtanın kontrolünü, aylarca süren bir çabanın sonunda, ele geçirmiş olsun... Tahtanın kuyruğu, bir dostun deyimiyle, bu gurubun elinde olsun yani... X hissesinin de fiyatı 1,3 TL olsun... Sonra bu gurup biraz da anlqmsız şok bir düşüşle hissenin fiyatını önce 1,1 bandına çeksin ve süründürmüş olsun buralarda bir vakit... Umutların tükenmeye başladığı bir günde de sert bir hareketle (zaten toplu olan kağıtta bir cepten öbür cebe atarak) fiyatı 2 TL'ye taşımış olsun, yine diyelim ki... Aylardır kapanda sıkışan bir gurup tutsak kuşun kaçmasıyla gurubun elindeki mal 100 lota çıkmış ve ortalama maliyetleri de değişmemiş olsun... Şimdi birlikte düşünelim: Gurubun toplam maliyeti=100x1,5=150 TL... Gurup 2 TL'de fiyatı sabit tutmayı başarır da elindekini azar azar yedirmeyi başarabilirse gelene, geçene her gün (tutamazsa zaten Şelale Hanım onlara kaymıştır, geçmiş olsun, Sayın Beyazsakal'ın kulakları çınlasın), sermayeyi doğrulttuktan sonrası tamamen onların insafına ve çoğunlukla da üsluplarına (genellikle aynı guruplar farklı tahtalarda aynı hareketleri yapmayı seçerler, belki bildiklerinden belki de mali yeterliliklerinden... Deyim yerindeyse adeta parmak izi bırakırlar. Geçenlerde bir arkadaş, gurubun hareket tarzı ile ilgili flamalı bir açıklama yapmıştı... Bir daha yorum yapsın diye çağrıda bulundum bir çok kez ama nafile... Yollarını gözlüyorum, hadi hayırlısı) kalacaktır... Yani, bu örnekte, görece sabit fiyatlardan 75 lot sattıktan sonra geriye kalan 25 lotu nereden yedirirse yedirsin gurup kar edecektir... Yukarı çekip de basabilir (biz onu grafikte flama, kulp, tencere olarak görürüz), aşağı yukarı salınımlarla eritebilir ya da nereden verdiğini önemsemeden her fiyattan da gömebilir, geçmişte eski bir futbolcu ve tayfasının yaptığı gibi.... 4 TL'den 20leri gösterip nominal değerin altına indirdiği ve yıllarca oralarda sürünen kağıtlar gördü bu memleket, onun sayesinde. Sermayeyi doğrulttuktan sonra satış fiyatına bakmazdı asla, ne satsa kardı onun için artık... Yeni ufuklara yelken açmayı seçerdi ve biliyor musunuz en çok da diplerden basmayı severdi... Bir keresinde 2 TL'den 42TL'ye yükselmiş bir hissenin taban taban geri dönerken 14'deyken "çok ucuz bu kağıt abi, 40 liraydı geçen hafta, kesin tepki verir" diyerek tabandan açmasıyla birlikte saldırdığını görmüştüm bir salon insanın, sonra yeniden taban oldu tabii ve bir daha da açmadı 2 TL'ye kadar... Yani demem o ki, sermayeyi çıkardıktan sonra yapacakları hareket; tamamen onların mali gücü, kağıttaki pozisyonları ve ne kadar muktedir olduklarına bağlı olarak şekillenecektir... Tabii bu arada twitır-mivıtır, forumlar, grafikler, analizler, iyimserler, kötümserler, goygoycular ve birleşme haberlerinden o an işine yarayabilecek her türlü mekanizmayı da kullanabileceğini unutmamak gerekir... Küçük yatırımcının tek silahı ise anında hisseden kurtulabilecek kıvraklığa sahip olmasıdır. Kollarındaki binlerce lotla boğuşurken bu çirkin ahtapot, kırmızı renkli süs balıkları tehlikenin farkında oldukları anda, okyanusun derinliklerinde kaybolabilirler, çünkü... Bu yüzden değerli dostlar, sahip olduğu kıvraklığı harekete geçirebilecek tek şey olan bilginin gücünü kullanmak, kırmızı süs balıkları için hayati önem taşır, bu alabildiğine belirsiz dönemlerde... Doğru çıkarımlar ve analizler yapabilmemize katkı sağlayabilecek her türlü bilgi özellikle de teknik analizler, takas dökümleri (tabii bize doğrultulmuş bir silah olabileceklerinin de farkındalığında tabii ki) bu yüzden altın değerindedir, belki de... Geçmişte sıcak sütle yaşamış olduğum bir dizi nahoş deneyim, üslubuma bir miktar kötümserlik sıçratmış olabilir, lütfen mazur görün... Sakın yanlış anlaşılmasın! Kağıt yerin dibine geçecek demiyorum, artık düşüş başlayabilir ve kısa vadede, bu olasılık daha da güçlenmektedir, her geçen gün diyorum... Sekiz kollu ahtapota karşı koymanın tek yolunun da bilginin sağlayabileceği dayanışmadır, diyorum... Ben de maldayım (başlangıçtaki miktar kadar olmasa da, zeten tek taraflı bir aşk bizimkisi işte) ve beklentilerim de sürüyor. Hisse çoktan hak etse de hepimizin gördüğü ve beklediği grafiğin ucundaki 2.xler algı operasyonlarının birere parçası olabilirler gerçeğini anımsatmak istiyorum bir kez daha, o kadar... Belki oraları bile aşarız kim bilir? Ama hayal olarak da kalabilir daha uzun yıllar boyunca... Sabrınız için teşekkürler... Selam ve muhabbetle...
    Yatırım tavsiyesi değildir...

Sayfa 14/948 İlkİlk ... 412131415162464114514 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •