Sayfa 951/1252 İlkİlk ... 45185190194194995095195295396110011051 ... SonSon
Arama sonucu : 10014 madde; 7,601 - 7,608 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. Steve Hanke %101 demiş. Bu adam zaten normalde yüksek tahmin ediyor (Bizim TÜİK ve TCMB'nin açıkladığından).
    Çok merak etmekteyim. 3 Eylül'de aylık %kaç gelir? Artacağı kesin oranı bilmesem de.
    Bir de 13 Eylül'e kadar sabredip faiz artışını yine pas geçerlerse.
    O zaman dolarcılar bir parti yaparlar herhalde.

https://pbs.twimg.com/media/Dkj8csvU4AAb4tI.jpg:large

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    %19 civarı Hazine Bonosu geliri için *ekstra* vergi ödemiştim o zaman. O zamanlara yine yakın bir tarihte ailem yurt dışında ziyaretime gelmek istediler. Maliye babama hayat standardı kanunu gereği yurt dışına çıktığı için ciddi bir ek vergi uygulamış. Daha sonradan öğrendim. Vergi seyahat masraflarının çok üzerinde bir boyuttaymış.
    Yurtdisina ciktigi icin vergi?
    100 yasima girdim

3. cumartesi sakinliğinde bir yorum daha yazayım.dolar kapanış 6.00
    Bu ülke realiteden kopmuş durumda arkadaşlar doğru söyleyeni dokuz köyden kovanlar sizce doğru olanı yaparlar mı,sürekli ekonomi yönetiminden somut adımlar bekledik,yok artık dolar yediyi bırak yıl sonu 5 bile olmaz dedik ,bloomberg şakşakçılarının yıl sonu kur beklentisi 4.40 idi(en olumsuz yorumcuların üstelik) şimdi 6 daha yıl sonuna 3 ay var.
    bize açıklanan rakamların (enflasyon,sorunlu kredi oranlarının) çok daha olumsuz olduğunu düünüyorum,yani arjantin seviyesinden fiyatlanıyoruz,doları geçtim afrika para birimlerine karşı bile değer yitirmişiz ciddi oranda,burada doların 6 lira olmasını yüksek görebilirsiniz ama mevcut şartların hiçbirisinde iyileşme yokken dolar neden düşsün,8 lira olunca 6 dan alsaydık demeyeceğimiz ne malum,üstelik %4-5 dolar faizi de veriliyorken,dolar kalıcı olarak değil düzeltme,teknik ve haber akışlarına bağlı olarak düşer ama yılda 100 milyar dolar ödemesi olan bir ülkede dolar neden düşsün,cari açığını finanse edemeyen ülkede,merkez bankasının faiz artıramadığı ülkede,enflasyonun resmi olarak %20lere vardığı ülkede,eli tetikte abd'nin her an ciddi yaptırıma başlayabileceği bir ülkede,fakirliğin meziyet sayıldığı ülkede,ağzını açanın hain ilan edildiği ülkede,dış borcun 450 milyar dolara ulaştığı ülkede,fedin faiz artırımlarına devam ettiği euro bölgesinin ise 1 sene sonra faiz artırımına başlayabileceği bir ortamda,sürekli ithalat yaparak ihracat yapan bir ülkede,iç ve dış algının sürekli bozulduğu bir ülkede ,kasım ayı iran ambargosu ile yeni gerginliklerin yine gündeme geleceği bir ortamda ,eylül ve ekim aylarında ödenecek 14 milyar dolar borcun olduğu ortamda,ne dediğini kimsenin anlamadığı berat beyin ekonominin başında olduğu bir ortamda,her dolar artışını köpük,sentetik yorumlarının yapıldığı bir ülkede dolarsız yatmak gerçekten cesaret verici.
    ben %100 dolarda değil %60 dolarda %40 tl mevduattayım içeriden değil ama dışarıdan gelebilecek tl lehine haberlere karşı tl tutuyorum günlük faizde 1 sene boyunca tl'den alacağımız parayı dolarda istersen 5 ay terste kal 2 günde çıkartabiliyorsun,yüksek kurdan ne vatandaş ne hükümet rahatsız değil bence sadece panik yükselişler istemiyorlar sadece.
    şu an swift hadisesi ile yabancıya tl borç verilmiyor(%25 sadece)bayram haftası dolar 6-6.15 arası gezindi,mb 19.25 e çıkardı faizi bir ihtimal 20.75'e çıkarabilir,realist bir yaklaşımla çıkıp 600-700 baz artış yapmalı ki dolar alanların eli yansın burada bir kişi çıkıp diyebilir mi evet bunu yapar,ülke bariz bir şekilde stagflasyon ve ardından resesyona gidiyor,hala emlak bankası açılacak konut faizleri düşürülecek inşaat canlı tutulmaya çalışıyor,7 ay sonra yerel seçimler yapılacak,dolar biz şu an yok artık daha neler desek de çift haneleri görme ihtimali var(en geç 1,5-2 yıl içinde bekliyorum) bakın 6 lirayı geçtikten sonra ataklar çok daha güçlü günde 40-50 kuruş oynuyor,ben full tl riski almaktansa hala ve hala dolarda kalmayı tercih ediyorum,olur da 5.70 lere gelir alım fırsatı verirse size de tavsiyem sizi rahatsız etmeyecek oranda almanız,bu ülkenin nereye gideceğini kimse öngöremez,realizm değil romantizm ülkesi olmuşuz.
    her görüşe saygım var ama ben tünelin ucunda ışık filan görmüyorum.

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Yurtdisina ciktigi icin vergi?
    100 yasima girdim
    O dönemler vergi kayıp ve kaçağını azaltmak üzere otokontrol yöntemlerinden sadece biriydi. Mükellef yurtdışına çıkmış ise vergi ödeme gücü vardır, kazanmıştır varsayımıyla gelir vergisi matrahına belirli bir tutar daha ekleniyordu.

En çok dev inşaat baronları
    m@sönmez
    Emlak Konut,(TOKİ iştiraki)
    Torunlar,(RTE'nin İmam Hatip'ten arkadaşı)
    İşbank GYO, (Ayşe Teyze'ye kabahat bulan Bali'nin şirketi)
    Nurol GYO...(silah taciri)..
    bunların durumunu takip edin.
    Acayip borçlanmışlar ve döviz borçları büyük.
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

6. Foruma ciddi olarak birsey sormak istiyorum..

soyle bir veri buldum..

http://www.ekodialog.com/istatistik/doviz_kur.HTML

1990-2000 yillari arasinda ki ekonomi yonetimi mi yoksa su anda ki ekonomi yonetimi mi dersem cevap ne olur acaba ?

koalisyon-devlet himayesinde ki ozellestirilmemis sirketler-bagimsiz merkez bankasi mi yoksa tek adam iktidari - elde kalan 3-5 sirket - bagimsizligi tartisilan mb mi ?

90-91-92 yilina dikkat edin..bizim son 3 yilda geldigimiz rakamlara sanki cok mu benziyor sirasi ile ?

7. Her zaman yazdım... Her daim söyledim..

Bir bardak var, yarısı dolu diğer yarısı boş...

Durum kritik lakin aşılamayacak durumda değil.. USD kurunun 5 TL yş aştığı her an firmaların 2-3 yıllık karları eriyor..

Lakin DTH larımızda bireysel ve firma düzeyinde 200 milyar USD ın üzerinde olduğunu unutmamak gerekir...

Bakan Albayrak'ın makam araçlarından başlayıp milletvekili lojmanlarına kadar ciddi bir devlet ve bürokrasi mali kısıtlamasından önce işe başlaması gerek..

Bazılarımız diyebilir ki; kaç kuruş tutar ki?

EN azından sembolik önemi büyüktür..

Büyüme yıllık %2 üzeirnde olmamalıdır, cari açığımızı hızla Aralık ayına doğru azaltmamız ve bir yıllık borcu çevirmemiz gerekir..

Bu arada AYIYA DAYI demek gerekiyorsa; köprüyü geçene kadar demeliyiz..

Bu arada yazmak istemiyordum ama bahs etmek istiyorum...

Ülkede ekonomik krizden ziyade ciddi bir eksen kayması görüyorum. Rusya ile ciddi ve yoğun görüşmeler, Çin'den finansal kredi, S400 ler, verilmeyen F22 ler...

NATO sanırım bu işin tuzu biberi olucak...

Bu eksen kaymasını hükümet ise bu ekonomik kriz içerisinde çok ciddi A B C D E F planları ile yönetmeli...

Aksi bir durum, felaket olabilir....

8.  Alıntı Originally Posted by yorgun nihilist Yazıyı Oku
    cumartesi sakinliğinde bir yorum daha yazayım.dolar kapanış 6.00
    Bu ülke realiteden kopmuş durumda arkadaşlar doğru söyleyeni dokuz köyden kovanlar sizce doğru olanı yaparlar mı,sürekli ekonomi yönetiminden somut adımlar bekledik,yok artık dolar yediyi bırak yıl sonu 5 bile olmaz dedik ,bloomberg şakşakçılarının yıl sonu kur beklentisi 4.40 idi(en olumsuz yorumcuların üstelik) şimdi 6 daha yıl sonuna 3 ay var.
    bize açıklanan rakamların (enflasyon,sorunlu kredi oranlarının) çok daha olumsuz olduğunu düünüyorum,yani arjantin seviyesinden fiyatlanıyoruz,doları geçtim afrika para birimlerine karşı bile değer yitirmişiz ciddi oranda,burada doların 6 lira olmasını yüksek görebilirsiniz ama mevcut şartların hiçbirisinde iyileşme yokken dolar neden düşsün,8 lira olunca 6 dan alsaydık demeyeceğimiz ne malum,üstelik %4-5 dolar faizi de veriliyorken,dolar kalıcı olarak değil düzeltme,teknik ve haber akışlarına bağlı olarak düşer ama yılda 100 milyar dolar ödemesi olan bir ülkede dolar neden düşsün,cari açığını finanse edemeyen ülkede,merkez bankasının faiz artıramadığı ülkede,enflasyonun resmi olarak %20lere vardığı ülkede,eli tetikte abd'nin her an ciddi yaptırıma başlayabileceği bir ülkede,fakirliğin meziyet sayıldığı ülkede,ağzını açanın hain ilan edildiği ülkede,dış borcun 450 milyar dolara ulaştığı ülkede,fedin faiz artırımlarına devam ettiği euro bölgesinin ise 1 sene sonra faiz artırımına başlayabileceği bir ortamda,sürekli ithalat yaparak ihracat yapan bir ülkede,iç ve dış algının sürekli bozulduğu bir ülkede ,kasım ayı iran ambargosu ile yeni gerginliklerin yine gündeme geleceği bir ortamda ,eylül ve ekim aylarında ödenecek 14 milyar dolar borcun olduğu ortamda,ne dediğini kimsenin anlamadığı berat beyin ekonominin başında olduğu bir ortamda,her dolar artışını köpük,sentetik yorumlarının yapıldığı bir ülkede dolarsız yatmak gerçekten cesaret verici.
    ben %100 dolarda değil %60 dolarda %40 tl mevduattayım içeriden değil ama dışarıdan gelebilecek tl lehine haberlere karşı tl tutuyorum günlük faizde 1 sene boyunca tl'den alacağımız parayı dolarda istersen 5 ay terste kal 2 günde çıkartabiliyorsun,yüksek kurdan ne vatandaş ne hükümet rahatsız değil bence sadece panik yükselişler istemiyorlar sadece.
    şu an swift hadisesi ile yabancıya tl borç verilmiyor(%25 sadece)bayram haftası dolar 6-6.15 arası gezindi,mb 19.25 e çıkardı faizi bir ihtimal 20.75'e çıkarabilir,realist bir yaklaşımla çıkıp 600-700 baz artış yapmalı ki dolar alanların eli yansın burada bir kişi çıkıp diyebilir mi evet bunu yapar,ülke bariz bir şekilde stagflasyon ve ardından resesyona gidiyor,hala emlak bankası açılacak konut faizleri düşürülecek inşaat canlı tutulmaya çalışıyor,7 ay sonra yerel seçimler yapılacak,dolar biz şu an yok artık daha neler desek de çift haneleri görme ihtimali var(en geç 1,5-2 yıl içinde bekliyorum) bakın 6 lirayı geçtikten sonra ataklar çok daha güçlü günde 40-50 kuruş oynuyor,ben full tl riski almaktansa hala ve hala dolarda kalmayı tercih ediyorum,olur da 5.70 lere gelir alım fırsatı verirse size de tavsiyem sizi rahatsız etmeyecek oranda almanız,bu ülkenin nereye gideceğini kimse öngöremez,realizm değil romantizm ülkesi olmuşuz.
    her görüşe saygım var ama ben tünelin ucunda ışık filan görmüyorum.

enflasyonun yüksek olması kötü bir şey değil ama kimler için???
    şirketler Söz gelimi enflasyon % 30 ise ürününe %30 zam yapacak.Satış aynı kalacak ama karı %30 artacak.böylelikle havadan TL borcu %30 azalacak
    enflasyon %100 olsa ürününe zammı yansıtacak.karı yüzde 100 artacak.şirketler 1 senede kur zararını çıkarır.olmadı iki senede

enflasyon artınca ürün fiyatı arttığından devletin topladığı KDV ve ÖTV artacak. devlet zenginleşecek.belki bütçe fazlası verecek

beyaz yakalının masrafları %30 artacak.beyaz yakalı fazla ödediği para ile şirketleri ve devleti finanse etmiş olacak.
    Bu oyunda beyaz yakalının karını bulamadım

Sayfa 951/1252 İlkİlk ... 45185190194194995095195295396110011051 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •