Arama sonucu : 5 madde; 1 - 5 arası.

Konu: Şarap içiyorum

1. Şarap içiyorum

Bir açık hava toplantısında, katılımcı dostlarımızdan biri kendisi için doldurduğu kırmızı şaraba buz attı, "şaraba buz atılmaz" dedim ona, kırmızı şarap soğuk içilmez, beyaz şarap soğuk içilir ama ona da buz atılmaz.

Bu günler şaraplık üzümler için bağbozumu günleri. Şaraplık üzümler bu yıl cinsine göre bağ teslimi 15-30 lira arası alıcı buluyor ve rekolte düşük. Alicante türü üzüm hariç 2 kilo üzümden 1 litre şarap üretebilirsiniz. Alicante daha suludur.

Evde şarap yapmanın, evde bira yapmaktan fazla farkı yok, birini yapan diğerini de yapabilir. Kişi başı yıllık 350 litre üretim hakkınız olduğunu belirteyim.

Şarap dostları bundan böyle üretime de mecbur edildikleri için nasıl şarap bira yapılır şarap üretim tekniğini de konuya dahil ederek konuya giriş yapıyorum.

şerefe..

2. 2022 mahsulü üzümler şarap olsun raflardaki yerini almaya başlasın, köpük öldüren 100 liranın altında, orta karar bir şarap 200 liranın altında etiket yazdıramaz, rekolte düşük fiyatlar uçuk. İyi şarap içeyim 50-60 liraya içeyim derseniz kendi şarabınızı kendiniz üreteceksiniz.

3. Uzun süreli saklama konusunda başarılı bir sonuç.
    İdeal servis sıcaklığı 18° C'dir. Uygun koşullarda saklanması şartıyla 20-22 sene yıllanma potansiyeline sahiptir.

şarabın adı : Chamlija Nev'i Şahsına Münhasır
    Marka: Chamlija
    Bölge: Kırklareli
    Tür: Kırmızı Sek Şarap
    Rekolte: 2018
    Üzüm: Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc
    Alkol: %14.5
    Mühür: Mantar
    Hacim: 75 cl (750 ml)

Istıranca Bağları'nın güney eteklerinde yer alan Chamlija Bağları'nda yetişen Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc üzümlerinden üretilmiştir. Şarap, lezzet ve rayihasını kaybetmemesi açısından filtre ve durultma işlemi yapılmadan şişelenmiştir. Bu sebeple şişe dibinde tortu oluşması doğaldır.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,019
    3 yıldır amatörce nardan şarap yapıyorum.

5. İyi şaraba şeker katılmaz, gerekli şeker seviyesine ulaşmak için tam olmuş üzüm alın, olmamış üzümdeki tek problem şeker eksikliği değildir, yeterli olgunluğa ulaşmamış üzümün asiditesi yüksektir yani ekşidir. Bu ekşilik şarabınızda düzelmez, şeker katarak alkol oranını belki ayarlarsınız ama ekşilik kalır. İçimi keyifsiz bir şarabınız olur. Olmamış üzümü nasılsa şeker katarım diye almayın, şeker eklemek çözüm değildir. Düşük PH , yüksek asitli sert içimli bir şarap çıkar ortaya. Bırakın üzümler olsun şeker yükselirken aynı zamanda asit azalır üzümde. Tam dengeye geldiğinde hasat edilsin. Öyle üzüm almaya çalışın.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •